Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabuk Sertleştirici Gerçeği !

ecemkoten

Bordo Bereli
Forumda daha önceden defalarca konuştuğumuz bir durum. Fakat şu aralar yine sorulduğunu farkettim. Alıntı değildir.

Kabuk sertleştiriciler petshoplar tarafından kimi zaman kabuk sertleştirici kimi zaman kabuk temizleme jeli gibi saçma sapan şekillerde satılır.
Fakat kabuk sertleştiriciler tamamen ticari rant sağlamak amacıyla üretilen, içeriği bile belli olmayan, kullanıldığı çoğu durumda faydadan çok zarara yol açan bir üründür.

Gelin biraz içeriğini inceleyelim ;

Silikat : İnşaatlarda yapıştıcı amaçlı kullanılan bir ürün. Yani kaplumbağanızın kabuğuna ha kabuk sertleştirici sürmüşsünüz ha uhu sürmüşsünüz. Bir fark yok.

Caryophylli aetheroleum: Uyuşturucu etkisi verir. Anestezik etkisi vardır. Kimi kabuk sertleştirici firmaları arkadasına yazar utanmadan ; ''biz böyle bir madde koyduk ondan kaplumbağalarınızın hareketleri bir süre yavaşlayabilir.'' der. Bunun zararlı olduğunu anlamak için süper zekaya sahip olmamıza gerek yok.
Dip not : Bu yağ ''doğru kullanıldığı'' sürece ''insan üzerinde'' iyi sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Kabuk sertleştirici kullanırsak ne gibi sorunlar bizi bekliyor ?

-Kabuk sertleştirici sürülen kabuktaki gözenekler tıkanır.
-Tıkanan gözenekler sonucu kabuk tam olarak kuruyamaz ve kaplumbağa mantar olma yolunda ilk adımı atmış olur.
-Tıkanan gözenekler sonucu kabuk güneş ışığı alamaz. Güneş ışığı alamayan kabukta raşitizm (kabuk yumuşaması) olur.
-Kabuk sertleştirici suya dağılarak kaplumbağaların gözlerini kör bile edebilir. (İnternette bunu yaşayan birçok arkadaşımız mevcut.)

Peki kabuğu nasıl sertleştireceğiz ?

Tabiki en doğal yöntem olan güneş ışığını kullanmak en önceliğimiz olmalıdır. Yazları kaplumbağalarınızı direk güneş alacakları balkon bahçe gibi yerlerde güneşlendirebilirsiniz.
Bundan sonra ikinci tercih edeceğimiz yöntem UVB lamba olmalıdır. Kışları güneşlendirme imkanımız olmadığı için UVB lamba akvaryumların olmazsa olmazıdır.
UVB alacak maddi durumunuz yoksa eczanelerden Devit 3 alarak haftada bir oral yöntemle verebilirsiniz.
Bunların yanında kullandığınız yemlerin kalsiyum ve mineral içermesine dikkat edin. (JBL Calcil , Sera Mineral vb.)
Son olarak kabuğun sertleşmek için kalsiyuma ihtiyacı vardır. Kalsiyum için mürekkep balığı kemiği (kuşlar için gaga taşı olarak satılır.) alabilirsiniz. Bu kemiğin sert kısmını çıkarıp toz haline getirerek yemin üzerine serpebilirsiniz.

Sonuç olarak;
Kabuk sertleştirmek için birçok yöntem elimizde varken, kabuk sertleştirici gibi ölümcül bir maddeyi kullanmanın büyük zararları vardır. Lütfen bu firmaların oyunlarına gelmeyin. Her zaman doğaldan yana olun.

Sağlıklı kapluşlar.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cvp: Kabuk Sertleştirici Gerçeği !

bir zamanlar bende kullanıyordum vay anasını :(

aynı bende. elime tutuşturdular. besleyici yağ diye. al tereyağ sür daha iyi.(latife yapıyorum sakın sürmeyin ha:rolleyes:) hay Allahım ya sana geliyorum.

Zamaninda cogumuzun eline tutusturdular. Arastirdikca daha iceriginde neler cikiyor bir gorseniz. Adamlar ticaret icin can man dinlemiyor ki.

bugün kum almaya gitmiştim. bunlardan her marka misliyle gördüm eleman da. bilmeyen çok, iyi birşey sanıp alıyorlardır. bir de jan janlı bir ton şey yazmışlar. dersin mesir macunu herşeye faydası var. diğer zararlar bir yana kabuğu sertleştiğinde hayvanın iç organları büyüdüğünden dar kabukta sıkışıp ölüp gidecek.

Petshopçuların yem almaya gittiğimizde, "-bu da size lazım" diye bir çoğumuzun eline tutuşturmaya çalıştıkları bir gerçek. Konu eski olmasına rağmen yorumda bulunmak istedim. Çünkü herkesin okuması gerekiyor.

keşke daha önce okusaydım bu yazıyı.. onca para verdim o jele yahu.. nasıl insanlar bunlar?bu kadar zararlı olan bişeyi nasıl da güzel göstererek bize sunuyolar?:ff:

Malesef daha ilk defa kaplumbağalarla karşılaşan alıcılardan ne koparsak kardır mantığıyla hareket ediyorlar.

Yazı yardımcı olduysa ne mutlu bana.

yazı için teşekkür ederim az önce ben sormuştum bir de akvaryum olsun kaplumbağalarınız olsun baya iyi bakmışsınız ben daha yeniyim akvaryumum bile 2 günlük size sorum besleme konusunda ben yazmıştım ana yem raffy p haftada 2 tropicak gammarus sonrasında sera royal ve haftada 1 de calcil nasıl ? sizin onerebileceğiniz bir şey var mı ? teşekkür ederim

Daha bu hafta sonu bir pet shopta bir müşteriye bunu satmaya çalışıyorlardı. Dayanamadım bunu almayın şöyle yapın dedim. Adamla papaz olacaktım neredeyse.
Birde cumberland slider gelmiyormu diye sorduğumda bana yasak onların gelişi dedi. Daha üç ay önce burada satılıyordu dediğimde ne diyeceğini şaşırdı. Bu kadar konudan kopuk ve bilgisiz olunca bu zararlı ürünleride rahatça satıyorlar.

mithat' Alıntı:
yazı için teşekkür ederim az önce ben sormuştum bir de akvaryum olsun kaplumbağalarınız olsun baya iyi bakmışsınız ben daha yeniyim akvaryumum bile 2 günlük size sorum besleme konusunda ben yazmıştım ana yem raffy p haftada 2 tropicak gammarus sonrasında sera royal ve haftada 1 de calcil nasıl ? sizin onerebileceğiniz bir şey var mı ? teşekkür ederim

Öncelikle teşekkürler.
Raffy P ana yem olarak iyi bir seçim. Tropical gammarus ile royali aynı gün kullanmayın ikiside protein ağırlıklı yemler. Calcili bir hafta bir kere diğer hafta iki kere şeklide yapabilirsiniz. Önerebileceğim yem Sera Mineral. Yem programınız uygun gözüküyor fakat ben dönüşümlü olarak proteini azaltmak-arttırmak , kalsiyumu azaltmak-arttırmaktan yanayım. Yani programa bire bir uygunluk göstermeniz pek doğal olmaz. Sonuçta doğada her pazartesi aynı yemi yemiyorlar :) ama uygulamayı düşündüğünüz programda herhangi bir sorun yok.

AEK' Alıntı:
Daha bu hafta sonu bir pet shopta bir müşteriye bunu satmaya çalışıyorlardı. Dayanamadım bunu almayın şöyle yapın dedim. Adamla papaz olacaktım neredeyse.
Birde cumberland slider gelmiyormu diye sorduğumda bana yasak onların gelişi dedi. Daha üç ay önce burada satılıyordu dediğimde ne diyeceğini şaşırdı. Bu kadar konudan kopuk ve bilgisiz olunca bu zararlı ürünleride rahatça satıyorlar.

Aynen öyle. Sonuç olarak bu adamlar sadece ticari kısmını biliyor. Daha önce ne kaplumbağa beslemiş nede bilgilenmek için araştırma yapmış değiller. Bende geçenlerde Kadıköy'deki bir petshopta yaşadım aynı durumu. Uyardım vitamin aldılar onun yerine. Adam kovmaktan beter etti benide.

Üzülerek söylüyorum ki petshop'çular arasında 'ölüm kabı' adı verilen kapta besliyorum :59: :59: ama ne kadar dayanırlar büyüsün akvaryum alırız diyor annem :(

Moderatör tarafında düzenlendi:

Umut bey şunu söylemeliyim ki artık neredeyse her konuda aynı mesajı görüyorum annenize izah edin en faazla 3 yaşarlar vs vs ama lütfen her konuya bu mesajı yazmayın lütfen :realmad: :realmad: :realmad:

Unuttum pardon Ecem abla (benden yaşça büyük olduğunuzu tahmin ediyorum) yazı çok güzel olmuş eline sağlık :D

Bu pet shopçular kaplumbağa ölsün yenisini gelip alsınlar diye ne yapacaklarını şaşırmışlar maalesef :realmad:

Geri