Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabuk sorunu

yagmuredasen

Bronz 4 Üye
Kabuğundaki şeyler mantar mı? Clean Jel sürüyorum ve suda metil mavisi kullanıyorum. Tuzlu su banyosu yaptırıp kuru alanda daha fazla tutmaya özen göstericem. İnternette bunları yapmamın işe yarayabileceği yazıyordu. Bana kısa süre önce geldi. Ne olduğu konusunda bir bilgim yok bu yüzden. Yardımcı olursanız sevinirim. mailto:/20200703/00d545e64c12a3e47707d89a2ec88ab1.jpgmailto:/20200703/f427e821ef29a67f399603ef8d3c3aef.jpg

SNE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cvp: Kabuk sorunu

Merhaba Yağmur hanım,

Öncelikle kaplumbağanızda halsizlik , iştahsızlık , sürekli uyuma hali var mı ?
Kabuğunda iplikimsi bir yapı ve pis bir koku var mı ?
Akvaryumunuzun filtrasyon sistemi yeterli mi ?
Akvaryumda kuru alan ve kuru alan lambası bulunuyor mu ?

O clean jel denen zımbırtıyı at gitsin. O bir işe yaramadığı gibi kabuğun nefes almasını engelleyip iyice deforme eder.

Metilen mavisini balıklardaki oranda kullanmıyoruz fazlası kaplumbağayı sarhoş eder. Oranı akvaryumdaki suya göre ayarlıyoruz. Kaç litre su var ise yaz ona göre miktarı yazayım.

Tuzlu su banyosu yaptırmıyoruz hayvan o suyu içtiği taktirde vücut ödem yapar. Onun yerine hayvana ait diş fırçası alıp bunu ıslatıp üzerine sofra tuzu yada karbonat tozu döküp yavaşça kabuğu fırçalıyoruz. Deri ve gözlerine temas ettirmiyoruz. Arkasından akvaryumdaki su sıcaklığı ile emsal sıcaklıktaki su ile durulayıp akvaryuma alıyoruz. Akvaryumdaki su değişimlerinde de aynı şekilde olacak. Olduğundan sıcak yada soğuk su hayvanı etkiler.

Akvaryumda iyi steril edilmemiş bir ürün yoksa ve şebeke suyu kullanıyorsan bunlar plaka altında yerleşmiş kireçtir. Bunlar plaka atılmadan çıkmaz. Kireç ise arıtma su yada içme suyu ile harmanlanmış şebeke suyu kireçlenmeyi azaltır.

Yine de durumu netleştirmek için fırçalama sonrası kabuğunu peçete ile kurutup üzerine 2 damla devit damlatıp yay. Birkaç dakika bekleyip resmini çek. Parlama olmayacak şekilde olsun, devit görüntüyü netleştirir.

Deviti eczaneden alacaksın. Başka türevini alma direk devit olacak. Küçük cam şişede satılıyor.

Deviti sürdükten sonra üzerinde 10 dakika kadar dursun kuru yerde beklesin. Sonra kalanı yine peçete ile silip akvaryuma alırsın.

Akvaryumunda genel bir resmini atarsan iyi olur. Tabanda siyah quartz kum kullanıyorsun sanırım. Bu tehlikeli resler kum yer quartz kum sivri ve keskin kenarlıdır. Hayvan yediği taktirde boğazını ve sindirim sistemini tahriş eder. Reslerde topak yapıda olan sarı silis kullanıyoruz. Vitasand marka sarı silis al.
www.juenpetmarket.com sitesi balık bölümünde satılıyor. Bu site güvenilirdir. Çoğumuz bu siteden alırız.

Kumla birlikte o çakıl taşları da çıkacak. Hayvanlar kumda eşelenirken bunlar rahatsız eder.

Mango yada mopani kökü de lazım hayvan altına girerek kaşınıp plakalarını atar. Hayvanların tam kabuk boyunu söylersen uygun ölçüyü yazarım. Şunu da belirteyim her hayvan kaşınmıyor.

Devit uygulamasını açılmış plakaların daha hızlı atılmasında uyguluyoruz. Devit plakayı yumuşatır, ısıtma lambası kurutup gerer, köke sürtünerek atar.

RE: Cvp: Kabuk sorunu

Akarakurt' Alıntı:
Merhaba Yağmur hanım,

Öncelikle kaplumbağanızda halsizlik , iştahsızlık , sürekli uyuma hali var mı ?
Kabuğunda iplikimsi bir yapı ve pis bir koku var mı ?
Akvaryumunuzun filtrasyon sistemi yeterli mi ?
Akvaryumda kuru alan ve kuru alan lambası bulunuyor mu ?

Halsizliği veya iştahsızlığı yok.
Kabuğunda da koku veya dediğiniz gibi ipliksi bir yapı yoktu ancak tırnağımla hafifçe tıklattığımda bana ağaç kabuğunu anımsattı.
İç ve dış motoru var. Ancak bana bu hafta geldiği için henüz dış motoru açmadım. Önceden hepsi açık bakılıyormuş.
Şu an şehir dışında sayılırım annem bakıyor döndüğümde takacağım.
Uv lambası kuru alanda genelde açık duruyor.
Bana yeni geldi ve hiç karşılaşmamıştım böyle bir şeyle.

cem' Alıntı:
O clean jel denen zımbırtıyı at gitsin. O bir işe yaramadığı gibi kabuğun nefes almasını engelleyip iyice deforme eder.

Metilen mavisini balıklardaki oranda kullanmıyoruz fazlası kaplumbağayı sarhoş eder. Oranı akvaryumdaki suya göre ayarlıyoruz. Kaç litre su var ise yaz ona göre miktarı yazayım.

Tuzlu su banyosu yaptırmıyoruz hayvan o suyu içtiği taktirde vücut ödem yapar. Onun yerine hayvana ait diş fırçası alıp bunu ıslatıp üzerine sofra tuzu yada karbonat tozu döküp yavaşça kabuğu fırçalıyoruz. Deri ve gözlerine temas ettirmiyoruz. Arkasından akvaryumdaki su sıcaklığı ile emsal sıcaklıktaki su ile durulayıp akvaryuma alıyoruz. Akvaryumdaki su değişimlerinde de aynı şekilde olacak. Olduğundan sıcak yada soğuk su hayvanı etkiler.

Akvaryumda iyi steril edilmemiş bir ürün yoksa ve şebeke suyu kullanıyorsan bunlar plaka altında yerleşmiş kireçtir. Bunlar plaka atılmadan çıkmaz. Kireç ise arıtma su yada içme suyu ile harmanlanmış şebeke suyu kireçlenmeyi azaltır.

Yine de durumu netleştirmek için fırçalama sonrası kabuğunu peçete ile kurutup üzerine 2 damla devit damlatıp yay. Birkaç dakika bekleyip resmini çek. Parlama olmayacak şekilde olsun, devit görüntüyü netleştirir.

Deviti eczaneden alacaksın. Başka türevini alma direk devit olacak. Küçük cam şişede satılıyor.

Deviti sürdükten sonra üzerinde 10 dakika kadar dursun kuru yerde beklesin. Sonra kalanı yine peçete ile silip akvaryuma alırsın.

Akvaryumunda genel bir resmini atarsan iyi olur. Tabanda siyah quartz kum kullanıyorsun sanırım. Bu tehlikeli resler kum yer quartz kum sivri ve keskin kenarlıdır. Hayvan yediği taktirde boğazını ve sindirim sistemini tahriş eder. Reslerde topak yapıda olan sarı silis kullanıyoruz. Vitasand marka sarı silis al.
www.juenpetmarket.com sitesi balık bölümünde satılıyor. Bu site güvenilirdir. Çoğumuz bu siteden alırız.

Kumla birlikte o çakıl taşları da çıkacak. Hayvanlar kumda eşelenirken bunlar rahatsız eder.

Mango yada mopani kökü de lazım hayvan altına girerek kaşınıp plakalarını atar. Hayvanların tam kabuk boyunu söylersen uygun ölçüyü yazarım. Şunu da belirteyim her hayvan kaşınmıyor.

Devit uygulamasını açılmış plakaların daha hızlı atılmasında uyguluyoruz. Devit plakayı yumuşatır, ısıtma lambası kurutup gerer, köke sürtünerek atar.

Kaplumbağalara uygun sarı silisim var ancak bulanıklıkla ilgili bir sorun olur mu diye öğrenmek istedim ilk önce. Burafan cevabımı aldım. Şehir dışındayım döner dönmez kumları değiştiricem.
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
Şu an elimde kumların tam göründüğü bir fotoğraf yok. Karşıdan çektiğim fotoğraflar var.
(Kaplumbağaların 3ünü yakın zamanda uygun yerlere sahiplendireceğim. Bu kadar çok canlıyı aynı yerde tutmayacağım.)
Akvaryumun kaç litre olduğunu bilmiyorum aldığım kişiye sormak da aklıma gelmedi açıkcası ancak 150 litre civarı su olduğunu tahmin ediyorum. Kumları yerleştirirken ölçerek koyacağım. mailto:/20200704/bc0aa316b8b740e0db5a02902dbaa151.jpgmailto:/20200704/a5757fafcd759ba7d4943e744e452819.jpg

Metreyle en*boy*yüksekliğini ölçersen gereken miktar kumu hesaplarız.

Uv ampul uva mı uvb mi yoksa ikisi birden kompakt mı?

cem' Alıntı:
Metreyle en*boy*yüksekliğini ölçersen gereken miktar kumu hesaplarız.

Uv ampul uva mı uvb mi yoksa ikisi birden kompakt mı?
Uvb olması gerekiyor. Uva nedir ilk kez duyuyorum.

Uva metabolizmayı canlandırıyor. Uvb ise hayvanın D vitaminini kendinin sentezlemesini sağlıyor.

Uva ısı verirken, sadece uvb ve uva +uvb kompakt ampuller ısı vermez. Tek uva içerikli olanlar gereğinden fazla pahalı ve çabuk patlayabilir olduğundan yerine daha ucuz olan ısıtma ampullerini tercih ediyoruz. Bunlar eski tip armut ampullerde lambanın max kaldıracağı güce göre 40-60 W yada tasarruflu halojen armut ampullerde 42-52 W olacak. Göz almaması için soft yani camı beyaz olan ampulleri tercih ediyoruz.

Isıtma lambası günde 12 saat yanarken; uvb ampul en çok çıktıkları saatte 2 saat yanıyor. Bu ampul radyasyon yaydığı için deri ve göz temasından kaçınıyoruz. Hayvanlar uzun süre maruz kalmadığı sürece onlara zararı olmaz. Günde 15-20 dakika maruz kalmaları günlük D vitamini ihtiyacı için yeterli.

cem' Alıntı:
Uva metabolizmayı canlandırıyor. Uvb ise hayvanın D vitaminini kendinin sentezlemesini sağlıyor.

Uva ısı verirken, sadece uvb ve uva +uvb kompakt ampuller ısı vermez. Tek uva içerikli olanlar gereğinden fazla pahalı ve çabuk patlayabilir olduğundan yerine daha ucuz olan ısıtma ampullerini tercih ediyoruz. Bunlar eski tip armut ampullerde lambanın max kaldıracağı güce göre 40-60 W yada tasarruflu halojen armut ampullerde 42-52 W olacak. Göz almaması için soft yani camı beyaz olan ampulleri tercih ediyoruz.

Isıtma lambası günde 12 saat yanarken; uvb ampul en çok çıktıkları saatte 2 saat yanıyor. Bu ampul radyasyon yaydığı için deri ve göz temasından kaçınıyoruz. Hayvanlar uzun süre maruz kalmadığı sürece onlara zararı olmaz. Günde 15-20 dakika maruz kalmaları günlük D vitamini ihtiyacı için yeterli.
Armut ampul değil de evlere takılan ekonomik sarmal ampullere benziyor ve hafif mavi yanıyor. Su 27 derece civarıyken kuru alanı 30 dereceye yakın tutuyor.
Aldığım kişi uvb 5.0 diye bilgi vermişti.

5.0 (%5) uvb içerir, reslere uygun olandır. Yalnız mavisini bilmiyorum. Kutusunda oran yazar. Uva da varsa yazar.

Kuru alan 32 derece olacak bunun için hayvanı ikame birşey koyup üzerine cam derece yatırıyoruz 30 dakika sonra bakıp 32 derece olduğu noktada mesafeyi ayarlıyoruz. Fazla bekletme ısı bunun üzerinde birkaç derece yukarı çıkıyor. İlk yarım saatin ısısını baz alıyoruz. Onun için ısıtma ampulü gerekiyor. Suyu 28 dereceye çıkarabilirsin. Takriben yerden 15-16 cm yukarıda oluyor ama netleştir.

Uvb'de mesafe 13 W için 18-19 cm. 25-26 W için 28-29 cm'dir.

Şehir dışından bugün geldim ve dediklerinizi yapmaya başlayacağım.
Kabuğunun son hali böyle. Kabuğundaki beyaz açıklıklar artıyor. Herhangi bir koku kanama sorunu yok.
İlk fotoğrafta alt kısım ilk açılan yer. Kuş saldırdı sanmıştık, kanıyordu. Teramisin kullanarak bakmıştım ve kapandı. Ama uzun süredir içeride bakıyorum ve artmaya devam ediyor.
Kaplumbağalardan anlayan bir veteriner de bulamıyorum. mailto:/20200712/f0729458393ee5e779ec71ff3b1604de.jpgmailto:/20200712/cdd85b88561597c898300a16fb8d98f1.jpgmailto:/20200712/ba72af49dc72cb5220246a54eef48047.jpgmailto:/20200712/3d3b90d9cf1d61d8052fcdd10789ee4f.jpgmailto:/20200712/b84a4290aeceb9df888ce60f93cd87fd.jpg

O hasarlı delik olan noktalara eczaneden baticon alıp kulak pamuğu ile bolca yedir ve temiz üzerinde kimyasal kalıntı olmayan bir leğene yada yedek akvaryum var ise ona koy 15 dakika dursun. Sonra kalanı silip akvaryuma alırsın. Bunu sabah ve akşam yapman iyi olur. 10 gün kadar devam et.

İnşallah kuş gagasıdır. Mantar ise bu en tehlikeli türü kemiği yiyip ete geçiyor.

Baticon tedavisinden bir netice alalım gerekirse mantar tedavisine geçeriz. Bu ilaç gözler ve oral yolla alımda zararlı olduğu için şu an kullanmayalım. Suya salınım yapabilir. Hayvan kuru yerde sürekli hareket edeceği için her yerine bulaştırabilir.

Plaka açılmaları başlamış. Bunlar için ağzı düz cımbızın açılmış plakanın arasından tek ağzını plaka ile paralel biçimde ileri doğru ittir. Bu şekilde cımbız ilerledikçe yapışık kısımlar açılır. Yeterince açılınca cımbızı sık ileri geri çektirmeden olduğu yerde sapını yukarı doğru kaldır. Bazı plakalar o anda çıkar, sıkı duranları biraz zorlayabilirsin yalnız çok da yüklenme çıkmayanların açılmış taraflarını kırıp ayırırsın kalanı sonra açılır.

Kenarlardaki plakalar yukarıdan altına doğru tek parçadır. Şu biçimlerde <, > yan plakaları üst tarafından tutup kabuk kenarına doğru dışarı ittireceksin. Kenar uçlarına kadar açılınca cımbız sapını 150 derece yukarı doğru çevirince alt parçası da atar.

İlk denemen olduğu için biraz çekinebilirsin. Onun için çok zorlama. Çıkarma tekniğini öğrendiğin zaman tecrüben artar. Uygulayacağın kuvveti öğrenirsin.

Bu arada hayvan büyük olduğu için tepki gösterir onun için sıkı tut. Ağız ve arka ayaklarına dikkat et. Isırabilir yada arka ayak tırnaklarını çivi gibi derine batırabilir.

cem' Alıntı:
O hasarlı delik olan noktalara eczaneden baticon alıp kulak pamuğu ile bolca yedir ve temiz üzerinde kimyasal kalıntı olmayan bir leğene yada yedek akvaryum var ise ona koy 15 dakika dursun. Sonra kalanı silip akvaryuma alırsın. Bunu sabah ve akşam yapman iyi olur. 10 gün kadar devam et.

İnşallah kuş gagasıdır. Mantar ise bu en tehlikeli türü kemiği yiyip ete geçiyor.

Baticon tedavisinden bir netice alalım gerekirse mantar tedavisine geçeriz. Bu ilaç gözler ve oral yolla alımda zararlı olduğu için şu an kullanmayalım. Suya salınım yapabilir. Hayvan kuru yerde sürekli hareket edeceği için her yerine bulaştırabilir.

Plaka açılmaları başlamış. Bunlar için ağzı düz cımbızın açılmış plakanın arasından tek ağzını plaka ile paralel biçimde ileri doğru ittir. Bu şekilde cımbız ilerledikçe yapışık kısımlar açılır. Yeterince açılınca cımbızı sık ileri geri çektirmeden olduğu yerde sapını yukarı doğru kaldır. Bazı plakalar o anda çıkar, sıkı duranları biraz zorlayabilirsin yalnız çok da yüklenme çıkmayanların açılmış taraflarını kırıp ayırırsın kalanı sonra açılır.

Kenarlardaki plakalar yukarıdan altına doğru tek parçadır. Şu biçimlerde <, > yan plakaları üst tarafından tutup kabuk kenarına doğru dışarı ittireceksin. Kenar uçlarına kadar açılınca cımbız sapını 150 derece yukarı doğru çevirince alt parçası da atar.

İlk denemen olduğu için biraz çekinebilirsin. Onun için çok zorlama. Çıkarma tekniğini öğrendiğin zaman tecrüben artar. Uygulayacağın kuvveti öğrenirsin.

Bu arada hayvan büyük olduğu için tepki gösterir onun için sıkı tut. Ağız ve arka ayaklarına dikkat et. Isırabilir yada arka ayak tırnaklarını çivi gibi derine batırabilir.
Cımbızla yapmam gereken şeyi anlayamadım.

yagmuredasen' Alıntı:
cem' Alıntı:

Ayrıca kuş gagası olmadığını düşünüyorum çünkü içeride durduğunda da devam ediyor açılmalar.

O halde mantardır, bu hayvanı ayır. Diğerlerini de ara ara kontrol et. Hatta akvaryumu genel temizlemen iyi olur. Bu hayvanda ayrı bir kapta dursun hava sıcak zaten suyu soğumaz, hayvan da büyük kendini adapte eder.

Ellerini iyi sabunla gerekirse eldiven kullanabilirsin.

Baticonu uygularsın.

Cımbız ile çıkarma işini başka türlü nasıl anlatırım bilmiyorum. Sadece açılmış olanlar üzerinde uygulama yapıp bir şekilde çözüm bulacaksın artık. Bir tanesini çıkarırsan çözersin işi. Ufak açılmış yada açılmamış olan plakalara dokunmazsın.

cem' Alıntı:
O halde mantardır, bu hayvanı ayır. Diğerlerini de ara ara kontrol et. Hatta akvaryumu genel temizlemen iyi olur. Bu hayvanda ayrı bir kapta dursun hava sıcak zaten suyu soğumaz, hayvan da büyük kendini adapte eder.

Ellerini iyi sabunla gerekirse eldiven kullanabilirsin.

Baticonu uygularsın.

Cımbız ile çıkarma işini başka türlü nasıl anlatırım bilmiyorum. Sadece açılmış olanlar üzerinde uygulama yapıp bir şekilde çözüm bulacaksın artık. Bir tanesini çıkarırsan çözersin işi. Ufak açılmış yada açılmamış olan plakalara dokunmazsın.
Başla bir ilaç gerekiyor mu? Batikon ve deviti uygulamaya başladım.

Devit dursun yağlı olduğu için baticonun etkisini azaltır. Baticon iyot içerdiği için mantarı öldürür açık yaraya kabuk bağlatır. 10 gün uygula demiştim onu sabah akşam 15 güne çıkar. Bu süreçte artış yada genişleme olacak mı yaralarda kontrol edersin. İlk 3 gün tüm kabuğuna sür ama yaralara bolca yedir. Tabi önce kabuğu ve yara olan yerleri peçete ile silip kurut.

Bitiminde eczaneden bepanthen'in onarıcı kremi var kutusu maviydi. Bir de makaraya sarılı bez gibi yara bandı var bunları alırsın. Kabuğu önce peçete ile kurut sonra merhemi yaralara sürdükten sonra bu banttan uygun boyutta keser üzerine yapıştırırsın. O şekilde suya koyarsın hayvanı, bu bant kolay kolay açılmaz. Sabah akşam yaparsın. Buna başladığında da devit uygulaması yapma. Merhemin ucu illaki kirlenecektir. Tüpü az birşey sıkıp temiz peçete ile ucunu alıp kapağını kaparsın. Bunu derideki açık ve ağır yaralanmalarda da kullanıyoruz. Onun için baticon ile bir arada dursun. Her ikisi de lazım oluyor.

Bu hayvanın suyuna haftada iki defa bir damla metilen mavisi damlatırsın.

Deviti 1 ay boyunca 3 günde bir, bir stick yeme 1 damla damlatıp bunu ilk yem olarak verirsin. Vücuttan kalsiyum atımını durdursun. Kabuktaki yaraların kapanmasına yardımcı olur.

Kabuğunda bir daha delik görmedim ve o beyaz tabaka gitti. Kabuğunun rengi görünüyor artık ve bazıları kapanmaya başladı. Ancak hala kabuk değiştirmiyor.
3 günde 1 yemine devit damlatıyorum ve uv ışığı almasını sağlıyorum. Yeşillik, yumurta vb. yiyecek çeşitliliğinde de bir eksiklik yok neden kabuk değiştirmediğini çözemiyorum.

Açık yara görürsen o noktalara yine baticon sürersin.

Plaka üst bölümde katmanlaşmamış daha sadece kenar çeperlerde bir kaç adacıkta var. Onlarda zamanı gelince çıkar. Şu anda kabuk kendini toparlamakla meşgul. Şu delikler kapanıp bir toparlasın. Gerekirse devit uygulamasına başlarız.

Diğer hayvanlarda var mı bir sıkıntı, bulaşmış mı?

cem' Alıntı:
Açık yara görürsen o noktalara yine baticon sürersin.

Plaka üst bölümde katmanlaşmamış daha sadece kenar çeperlerde bir kaç adacıkta var. Onlarda zamanı gelince çıkar. Şu anda kabuk kendini toparlamakla meşgul. Şu delikler kapanıp bir toparlasın. Gerekirse devit uygulamasına başlarız.

Diğer hayvanlarda var mı bir sıkıntı, bulaşmış mı?
Hayır diğerlerinde bir sıkıntı yok.
Karides de bitmek üzere ne önerirsiniz? Balıklı bir yem var diye görmüştüm bir yerde adı ne olarak geçiyor?

Sende hayvan çok, cırcır böceği ve kan kurdundan iğrenmez isen tropical reptiles carnivore yeminden al. Bu kutu içeriği olarak büyük ve nerdeyse energil ve royalden biraz daha ucuz fiyata satılıyor. Gerçi bazı siteler fiyatı abartmış. Ona dikkat et.

Bu yemleri buzdolabında tut sıcakta acılaşır. Skt 2022 tarihli yada ilerisi olsun. Şimdi baktım 250'lik ufak kutusu da varmış.

Geri