Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabuk Sorunu

anzaroth

Yeni Üye
Slm arkadaşlar , öncelikle foruma yeni üye oldum aslında hiç aklımda yokken kaplumbağa yetiştirmeye başladım :) Ablamın yeğenime alması ve tatile gideceği için bana bırakması ile başladı. Plastik kapta çok fazla yaşamayacağını okumamla birlikte araştırmaya başladım ve kaplumbağama hemen akvaryum aldım , filtre , su ısıtıcısı ve UV lambasıda aldım . Kurulanıp güneşleneceği kuru alan yarattım.

Kaplumbağam çok iştahlı , çok hareketli hiçbir sorunu yok gibi gözüküyordu taki bugun kabuğunun renginin yeşilden grimsiye dönüştüğünü farkettim. Sadece kuyruk kısmının üst tarafında bu var. Ama çok hareketli ve çok sağlıklı gözüküyor. Yem verirken elimi bile yiyecek vaziyette :) Düzenli olarak vitamin katıyorum. Suyunu değiştiriyorum.

Sizce ne yapmam lazım ?
yardımlarınız için teşekkürler

kaplumbağanın resmi ektedir.

Ekli dosyalar

• 22062010037.jpg
    22062010037.jpg
    270.4 KB · Görüntüleme: 186
  • 22062010043.jpg
    22062010043.jpg
    304 KB · Görüntüleme: 147
gördüğüm kadarıyla kabuk değiştiriyor kapluşunuz yani büyümekte diye düşünüyorum ama biraz daha net resimle varsa eklerseniz sevinirim benim kapluşum da kabuk değiştiriyor ama diğer karkadaşlar da görsünler

o kadar hareketliki artık elimle tutarak foto çekmeye çalıştım :)

Ekli dosyalar

• 22062010049.jpg
    22062010049.jpg
    328.6 KB · Görüntüleme: 133
ka beyazlaşan yeri şöyle bi peçeteyle temizleyin kuruyunca şöyle havaya doğru kalkıyosa kabuk değiştiriyodun yada fazla zorlamayacak şekilde sırtını eski ama temiz bi diş fırçasıyla ılın suyla biraz fırçalayın eğer dediğim giibi kabuk değiştiriyorsa düşecektir eğer değilse bilemiyorum mantarmıdır forumda olması lazım bir bakın isterseniz
mailto:/forum/kabuktaki-beyaz-lekenin-nedeni-nedir-t-1688.html şuna bir bakın

mailto:/forum/kaplumbagalarda-mantar-hastaligi-t-113.html yumuşamafalan varmı peki

kapluşunuz büyüyor... Kabuk kalkmış da kalkan yer parlıyormuş gibi görünüyor fotoğrafta... Ya da orada kalkacak bir kabuk var gibi.. Mantara benzetemedim, sorun yok demektir.

teşekkür ederim arkadaşlar cevaplarınız için , gün gün takip etmeye çalışıcam , bu arada kuyruk kısmı ve ayaklarındada ilk başta pislik birşey bulaşmış zannetim ama sanırım o da eskimiş derisi olsa gerek :)

kabuk sorunu maalesef benim kabluşlarımda da var iki kabluşum var birinin üzerinde beyaz beyaz lekeler diğerinde de kabukta yumuşama var mavi damlalardanda kullanıyorum ama fayda etmedi... Yumuşama daha yeni başladı... ikisi adına da tedirginim...

Hoşgeldiniz
Resim koyarsanız iyi olur :) ama mantar olduğuna eminseniz mavi damlanın dısında tuzlu suda da yıkayabilirsiniz..
Kabuk yumuşaması için bol bol güneşe çıkartın, suyuna gaga taşı koyun, vitamin takviyesinde bulunun.

iki kabluşumda ekteki resimlerde beneksiz olanda da yumuşama problemi var. ilginiz için teşekkürler..

Ekli dosyalar

• DSCN8935.JPG
    DSCN8935.JPG
    145.9 KB · Görüntüleme: 108
  • DSCN8938.JPG
    DSCN8938.JPG
    148.1 KB · Görüntüleme: 121
O benekler pamukumsu yapıda mı yoksa kabuk kalkması gibi mi ?

küf gibi suyun içinde kaybolmuyor daha çok belirginleşiyor kabuğunu fırçaladığım da azalma oluyordu şimdi kireç gibi dahada sertleşti bide alt gövdesinde de minik beyazlıklar var dişleri fırçaladığımızda yanakta kalan artık gibi sanki betimlemeler bi acaip oldu ama :D

Mantar kaplumbagadan insanlara bulaşabiliyormuş bunun için biraz dikkatli olun derim ayrıca çok çabuk yayılabiliyor:)

Bu linke bakarsanız faydalı olabilceğini düşünüyorum
mailto:/forum/sari-prensesler-ybs-dj-rex-blackface50-t-922.html

Geri