Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kabuk yumuşaması ve göz açılmaması

mhmttg

Yeni Üye
merebalar sitenizi bu sabah keşwettim daha doğrusu kaplumbağım ölüm fanusunu temizlerken kabuğunun yumuşadığını farkettim bu saattede weteriner bulamayacağımdm düstüm nete i baktım sizin site çok güsel ik olarak bi akwaryum elde etmeye kara werdim aslında pet shopta görmüştüm pembe renk baya derin 30 cm kadar 2 tne rampa war yukarı çıkıo fln. acaba başka ne türlü bişiler alabilirim bide benim kaplumbağam neredeyse 1.5 yaşında gözleri için balıklara werilen mantar ilacından önermişti pet shop sahibi bende uygulamıştım geçmişti ama yine başladı we kabuğuda yumuşadı acaba tedawisi nasıl olu bu arada sakaryada oturuyorum

yarın okul çkışı gitmedik pet shop bırakmıcam we yei kaplumbağalarda almak istiyorum

kaplumbağanın kabuk değiştirebilir o yüzden kabuğu yumaşşamış olabilir yanlız kabuk sertleştirici varsa hemen sür yoksa hemn ıslak bir bez al kabuğa bastırmadan okşarmış gibi sür ıslak bez sabunlu olmasın yoksa kaplumbağa ölebilir göz leri için göz damlası varsa onu damlat yoksa hemen al ona yapılabilecek başka bir şey yok malaesef

Bencekaplumbağa almadan önce onların bakımı beslenmesi konularında biraz bilgi sahibi olmalısın. Ve kaplumbağa alacaksan alman gereken en önemli şey bir ısıtıcı. Yoksa kaplumbağan ölür. Sakarya'dasın Sefa'ya git onlar yardım ederler sana. Sakarya'da oturmuyorum ama sık giderim oradan biliyorum.Hoşgeldin bu arada:)

Kabuk değiştirirken yumuşama olmaz ki canım...Kabuk kalkar sadece... Mantar hastalığına yakalanınca bir süre sonra yumuşama olur... Ve biz kabuk sertleştiriciyi fazla önermiyoruz çünkü zararı çok... Yaradan çok zararı var.. Gözde enfeksiyon, kabuğun hava almasını engelleme gibi... Biz onun yerine farklı alternatifleri uyguluyoruz ve benim kaplumbağam temmuz 2008den beri hiç kullanmadı, kabuğu taş gibi...

OFF OFF ÖLDÜ GALİBA KAPLUMBAĞAM AYRINTILAR kayyettiklerinizde yazıor

biber kaplumbağalarımı dediğin yerden yaklaşık 1.5 yıl önce almıştım hasta olan yaşıodu sağlıklısı ölmüştü ve ben ordakilere bişey gerekli olur mu die sorduum da sizin tabirinle ölüm fausu yeterli dediler

Petshopların dediklerini fazla dikkate almayın çoğu bu konuda bilgisiz.

Kabuk sertleşmesi konusunda size yardımcı olabilecek bir link koyuyorum umarım faydası olur. Foruma hoşgeldiniz.

https://www.sukaplumbagasi.com/forum/showthread.php?tid=12

benm kaplumbağamda göz enfeksiyonundan öldü veterinere götürdüm insanların kullandığı göz damlasından damlattı ama malesef yaşamadı ve ben o kaplumbağamı 1 senedir petshoptan aldığım kapta besliyordum çokta sağlıklıydı burda kışlar çok soğuk geçer ama kışı bile atlatı nerde beslendiğide önemli tabi ama bakımı daha önemli bence bunuda kaplara ölüm fanusu falan yazıldığını gördüğüm için belirtmek istedim:)

İyi bakılsa da ölüm fanusu diyoreuz biz ona.. Kaplumbağamın üzerine ne kadar çok titrediğimi bir ben bilirim bir de Cihan falan... Ama ne yazık ki hasta oldu. Yaşanılan yer de etkilidir, ben Eskişehir'de yaşıyoruım mesela... Su yazın bile çok soğuk oluyordu, iyi baksak da sürekli suyu ısıtsak yine soğuyacaktır... Bu da akciğer enfeksiyonuna davetiyedir. Benimki neredeyse ölüyordu bu hastalıktan ...Bir hafta boyunca uykusuz gecelerim oldu, gecenin bir yarısı kalkıp çaydanlıkta termometre ile suyu 34 dereceye getirip ilacını atıyordum. Masa lambam kabn üzerinde hep açıktı sabah akşam. Ve sürekli uyanıp bakıyordum yaşıyor mu acaba diye.... Akvaryuma geçince sorunu kalmadı... Ve ölüm fanusu dememiz sadece bu yüzden değil... Düşünsenize doğada bol sudayken o kaplarda yüzmeyi bırakın yürüyemiyorlar bile... Bunu ancak o akvaryuma geçince anladım.. Küçücük balıklar bile akvaryumda yaşarken onlar büyüyecekleri halde eziyet çekiyorlar. Ve kapta büyüme olmuyor... Onlar büyümeyen kaplumbağa diye satılsa da akvaryum şartlarında bayağı büyür. Doğada 25-30 cmye yaklaşır çapları... Benimki 1 yaşında ve 7 buçuk cm olmakla birlikte ısıtıcısının yüksek ısısı nedeniyle mekanizmanın fazla çalışmasıyla Sevda hanımın kaplumbağası benimkiyle yaşıt ve tam 11 cm çapı var.

rahatlık ve büyüme açısından haklısınız tabiki daha iyi imkanlar varken neden küçücük kapta yaşasınlar bende sizin yaptığınız şeyleri yaptım benmkide hasta oldu gözü mikrop kaptı ve kurtaramadım nasıl ağladığımı bi ben bilirim bi zamandan sonra hobi olmaktan çıkıyor onları beslemek sonuçta onlarda bi canlı ve şuan hepsi çocuğum gibi biri yem yemese ona yedirmek için türlü taklalr atıyorum şuanda akvaryumada besliyorum hepsini ama yem sorunumuz var biri hariç diğr ikisi tavuktan başka bişi yemiyor ve bugün bir arkadaşımız tavuğun fazlasının zararlı olduğunu söledi ısıtıcı ve filtrem olmadığı için kaynaklanıyor olabilir dediler yarın inşallah onları alacağım umarım yem yerler=(

Geri