Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Nesi var ?

d_ygur

Yeni Üye
Kaplumbağam dün bu denli uyumaya başladı ondan önce çok iyiyidik korkuttum mu onu düşüncesi var içimde çünkü birazcık elime alıp ilgilenmeye çalışmıştım,bugün içinde hala uyumaya devam ediyor ikinci günü arada uyanıp iki adım atıp tekrar uyuyor bugünkü yemini yemedi kuru alana kaçmaya çalıyor gibi bir havası var pencerelerim açık rüzgarli iki gündür hava etkisi var mıdır bılmiyorum sizce hasta mi yoksa strese mi girmiş onunla oynadığım ve korktuğu icin

Öbür konuyu siliyorum burdan devam edelim .

Odayı havalandıracaksanız hayvan sudayken ve bu akımdan etkilenmediğinden emin olduğunuz bir şekilde havalandırın.

Üşütmüş olma ihtimali yüksek . Sürekli siz yaklaştığınızda falan kaçma eğilimi varsa , sizi gördüğü gibi direkt suya atlıyorsa ayrıca strese girmiştir.

Hayvana verdiğiniz yemler neler ?

Akvaryumda mı yoksa plastik kapta mı bakıyorsunuz?

Hayvan kabuğundan çıktığında hareketli mi yoksa halsizliği var mı?

Şuan iyi gibi suyunu değiştirdim yemlerini yedi hareketli ama biraz sersemlik hala var bir gözünü acmiyordu ama o da düzeldi iyi gibi şuan sanırım stres yüzünden

Çok halsizlik var gibi ayaklarını bile doğru düzgün içeriye çekmiyor kendini salmış gibi

Foruma hoşgeldiniz.

Hayvan üşütmüş. Hayvan su dışındayken pencere açmayın. Su değişimini emsal sıcaklıkta su ile yapın.

Isıtma lambası ve su ısıtıcı var mı?

Eczaneden gentagut damla alın.

Kabuk boyu kaç cm? Baştan kuyruğa kabuk boyu.

Yeni sahiplendim her şeyi yavaş yavaş tamamlıyorum sipariş verdim tüm ekipmanları ama şuan plastik bir kaplumbağa fanusunun içinde yaşıyor,kabuk boyu 5 cm falan galiba

Lamba konusunu burada yazdım inceleyin öncelikli elzem malzeme lamba. Bu tip birşey varsa evde kullanın yoksa knitex marka lamba uygun özelliklere sahip.

Kuru alanlar bunlar

Gentagutu sabah akşam 1 damla ağzına damlatın. Yem yiyor ise yeme damlatıp suda hemen önüne atın yesin.

Gözlerine de 10-15 saniye arayla ikişer damla damlatın. Kuru yerde 25-30 dakika bekletin ama esinti soğuk yemesin dikkat edin. 7 cm kabuk boyuna kadar titiz bakıyoruz. Akciğer enfeksiyonu yavru hayvanlar için ölümcüldür.

Anladım teşekkürler halledicem hepsini en kısa zamanda ya bir de bir şeyi merak ediyorum da su ısıtıcısı olması neyi etkiliyor veya olmasa ne gıbi bir problem oluyor şuan kullanmıyorum da kötü bir eskisi var mi bu durum üzerinde ve korkuyor bunun için ne yapmam lazım kaçma çabasına gidiyor yaklaşmaya çalıştığım zaman uzak duruyorum bir süredir korktuğu için

Su ısıtıcı yaz kış su ısısını sabit tutar. Böylece hayvan üşümez. Sabaha doğru ısı düşer. Su ısıtıcı bunu önler.

Bununla birlikte ısıtma lambası ile desteklenmelidir. Hayvan sudan ıslak çıktığı için dış ortam soğuksa bundan etkilenip üşür. Aynı bizim sıcak banyodan çıktığımız gibi bir durum.

Yazın çok sıcak olduğunda su ısıtıcı devreye girmez. Böyle durumda yer kaplamaması için çıkarabiliriz. Ama sabaha doğru en soğuk zamanda su 26 derece altına düşmemelidir.

Lambayı sürekli yaz kış kullanmamızın sebebi ısının doğrudan vurup ısıtması, kabuğu kurutup mantar ve yosun oluşumunu önlemesi ve eski plakaları gerdirip açarak atılmasını kolaylaştırmasıdır. Gündüz 12 saat yakarız hayvan istediği zaman kuru alana çıkıp ısınır.

Kuru alan tehdite açık zayıf bölge su dibi güvenli alandır. Korktuğunda kaçar. İkinci sebep ele alınma hissiyatının verdiği tedirginlik. Sağlık kontrolü ve genel temizlik harici ele almayız.

Bu hayvanlarda diğer hayvanlar gibi salmonella taşır ama sucul ortamda yaşadıkları için bulaşı riski yüksektir. Onun için elinizi sabunlamayı unutmayın. Öncesi hayvan için sonrası bizim sağlığımız için.

Anladım lamba işini halletim ısıtıcıyi en kısa zamanda halledicem gentagut demiştiniz o damlayı sadece hasta olduğunda mi kullanmam lazım

Evet , akciğer ve göz enfeksiyonunda kullanıyoruz.

Peki şuan kullanmam lazım mi yemini yiyor düzeldi gıbi ilacı aldım ama extra dan bu sabah sadece gozlerini açmadı bir süre sonra biraz hareketlendi ve yemini yedi kullanmalimiuim ve nasıl sadece gözlerine mi damlatmm lazım

Kullanın ağzına yada yemine sabah akşam bir damla damlatın.

Gözlerine de ikişer damla sabah akşam yukarıda uygulamayı yazmıştım.

İkisine de 1 hafta devam edin.

İyi olması için uyguluyoruz.

Yeme damlatıktan sonra emmesini bekleyin suya inince hemen önüne atın suda fazla durmadan yesin.

Yada elden uzatın gelip alsın.

Geri