Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kabuk yumuşaması

EMREGUZELAY

Gümüş 5 Üye
kaplumbağamın kuyrunun olduğu yer az birşey yumuşamış neden olabilir kabuk sertleştirici kullanıyorum

Veterıneriniz size kabuk sertleştiricinin zararlı oldugunu söylememiş herhalde?
Kabugunu sertleştirmek istiyorsanız güneşlendirmelisiniz...

söyledide ben genede aldım :) niye aldıysam iyide istanbulda bu aralar güneş yok ne yapıcaz ??

EMREGUZELAY' Alıntı:
söyledide ben genede aldım :) niye aldıysam iyide istanbulda bu aralar güneş yok ne yapıcaz ??

Türkçe'mize özen gösterelim.Kendi kafanıza göre hareket edecekseniz ne bizi nede veterinerinizi yormayın.

Bunun içinde çözüm var.Uvb lamba...bir Uvb lamba alıp kuru alanı ısıtıcak şekılde akvaryuma takarsanız sorun çözülür.

hım tamam ozaman alırız peki fiyatları ne kadar onların ? bende bi lamba var alırken sormuştum uvb özelliği varmı diye adam var demişti ama markasını bilmiyorum ne olduğunu florasan gibi şuanda o yanıyor akvaryumun üstünde

EMREGUZELAY' Alıntı:
hım tamam ozaman alırız peki fiyatları ne kadar onların ? bende bi lamba var alırken sormuştum uvb özelliği varmı diye adam var demişti ama markasını bilmiyorum ne olduğunu florasan gibi şuanda o yanıyor akvaryumun üstünde

Adam var der her zaman inanmamak lazım.Paketinin üzerinde yazar...

Piyasasını tam bilmıyorum malesef fiyat konusunda yardımcı olamayacağım.

hım tamam sağolun ozaman ben sertleştiriciyi kullanmim gerci kullanana kadar böyle birşey yok ondan olmuştur kesin ufaklıklar için almıştım onlarada sürüm dedim benim bide ufaklıklarım var daha 2 cm ler onlarla ilgileniyorum bu aralar ayrı bir akvaryum içinde kabukları yumuşak daha

bide ben balıklarım için su hazırlayıcı damlalar aldım onları kaplumbağaların suyunada kullansam olurmu ??? mavi damla ve su kireç çözücü aldım kullansam olurmu

Kapluşunuz yavru ise tüm yavru kaplumbağaların kuyruğunun oradaki kabuk kısmı zaten yumuşak olur ama tabi çok değil biraz... Eğer çok yumuşaksa yumurtanın beyazından kapluşunuza yedirin, yemiyorsada yumurtayı kaynattığınız suyu alın ve yuvasına biraz dökün. Ek olarakta tabiki güneşlendirmeniz gerek ki bu zaten kapluşlar için gerekli hatta mecburi olması gereken birşey.

Kabuk sertleştirici kesinlikle kullanmayınız. Hiçbir işe yaramamakla birlikte kaplumbağanızı rahatsız eder. Sıcak havalarda dışarıda bir miktar güneşlendirmeniz kabuğuna iyi gelecektir. Soğuk havalarda bunu yapmanız akciğer enfeksiyonuna yol açabilir. Teraryumunuzun içine bir uv lambası alarak da bu sorunu çözebilirsiniz (=

Geri