Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabukta beyazlık

ecehazar

Yeni Üye
Merhabalar,
9 aylık bir kaplumbağam var fakat sanıyorum ki kabuk değiştiriyor. (son 6 aydır bunun için çabalıyor.) 
Çok fazla beyazladı kabuğu, plakalar da düşmedi...
Fotoğrafını gönderiyorum bana bir yorum yapabilirseniz çok sevinirim, biraz endişeliyim açıkcası  :helpsmilie:

Ekli dosyalar

• zzz.jpg
    zzz.jpg
    388.8 KB · Görüntüleme: 256
Foruma hoşgeldin. Kabukta yoğun kireç ve plaka katmanı mevcut. Eczaneden devit damla alacaksın. Hayvanın kabuğunu havlu peçete ile kurutup 1-2 damla damlatıp parmağınla yay. Üşümeyeceği kuru bir yerde 5-10 dakika bekletip sonra kalanı silip kaba koy. Havalar soğudu 3 günde bir uygulama yap. Hem strese girmesin hemde üşütmesin.

Resimden gördüğüm kadarıyla hayvana ölüm kabı dediğimiz kapta bakıyorsun. Bu olmaz. Hayvan uygun sistemde olmadığı için ufak kalmış. Normalde 9 cm civarı olmalıydı. Boyca uzun akvaryum sağlıklı gelişimini; derinlik ise akciğer gelişimini sağlar. En az 25 cm derinlikte su içinde olsun. Ama su yüzeyine yakın dinleneceği ve uyuyacağı bir tünekte olsun. Bu hayvanlar balık gibi yüzer. Kuru alan, ısıtma lambası, su ısıtıcısı ve filtre elzem malzemeler bunları akvaryumu aldığında ona uygun olarak alacaksın fazla vakit kaybetme havalar soğumaya başladı.

50-60 litrelik bir akvaryum al. Ne kadar büyük olursa o kadar uzun süre gider.

Plaka atımını normalde kendi yapar. Bu tip durumlarda devit ile destek veririz. Devit plakayı yumuşatır, ısıtma lambası altında kabuğu kurutup plakaları gerdirir ve açar, mango köküne sürtünerek plakaları atar.

Şebeke suyunda kireç vardır. Arıtma sistemi var ise suyu buradan temin et. Yok ise içme suyu ile harmanlayıp incelt.

Yem olarak ne kullanıyorsun ?

Bir de bu linki incele bakım konusunda geniş bilgi mevcut.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cvp: Kabukta beyazlık

Doğru haklısınız, en kısa zamanda hepsini temin edeceğim :/
İçme suyu kullanıyorum aslında, kabı temizlerken tuzla ovuyorum, hiç kimyasal kullanmıyorum.
Katherine in kabuğunu da diş fırçasıyla temizliyorum, dün akşam devit aldım ve sürdüm, devit kullanmadan önce diş fırçasıyla temizlerken plakalardan birinin ucundan kalkmış olduğunu gördüm ama müdahale etmeye çekindim :/
Yem olarak tetra reptomin kullanıyorum, bir de kuru balık var ama o paketliydi, bir kutu içerisinde veya markalı bir ürün değildi.
Bu yemlerin kullanma sürelerine dair bi sıkıntı var mıdır?

Açık yemler tarihi geçmiş yani bayat ve açık olduğundan mütevellit parazit yumurtası taşıyabilir. Hava alması ve uygun koşullarda saklanmaması da kalitesini etkiler. En sağlıklısı jelatini açılmamış kutuda almaktır.

Sera, tetra, jbl, prodac ve tropical markalar en kalitelileri. Şimdilik sera raffy P ve bu markalardan birinin gammarusunu alabilirsin. Aldığında yem programı yaparız.

Hayvanın kabuğunu ıslak diş fırçasına sofra tuzu veya karbonat tozu döküp ovalayabilirsin. Hayvan yaşça büyük olsa da biz bu hayvanlarda boyu esas alırız. Sonuç olarak hayvan küçük. El ile plakaya müdahale kabuğu kanatabilir o yüzden diş fırçasını ıslatıp 45 derecelik açı ile baskı uygulayarak fırçala, plaka açılma noktasına gelmiş ise fırçaya takıldığı gibi atar. Isıtma lambası yok ise bunu öncelikli edin. Kabuğu kuruttukça açılması rahat olur. Anasayfa aydınlatma bölümü öne çıkan konularda gerekli bilgi mevcut.

Fırçalarken deri ve göze temas ettirme dikkat edeceğin husus bu.

Cvp: Kabukta beyazlık

Tamam jelatinli yemleri atıyorum o zaman hemen.

Sera raffy P ve I yı alıcam ve bana gönderdiğin linkteki gibi beslicem o halde.
Forumdaki eccolite halojen 52 watt ampul sipariş ettim 2 tane, şimdilik de yine ısı yayan 40 watt bir ampulüm var.

Aslında yaşça da büyük değil daha 9 aylık. Ama kabuğu dökemedi, ben acaba dökmemesi mi gerekiyor diye düşünüyordum, burada okuduğum kadarıyla dökülmesi gerekiyormuş, bundan sonra 3 günde 1 fırça ve ardından devit uygulamasıyla devam edicem.

Bu arada çok teşekkür ederim...

Kabukta en fazla 4 katmana kadar sıkıntı olmaz uygunu 3’tür, daha üstünde kabuk gelişiminde kabuğun hareketini kısıtlar. Sertlik verdiği için oluşan baskı iç ve dış bükey eğriliklere bağlı deformasyon oluşturur. Ayrıca kaşıntısı da hayvanı kurdeşen eder.

Ampuller soft olacak şeffaf olanlar göz alır ama bulunamazsa da şeffaf, olmamasından iyidir.

Cvp: RE: Kabukta beyazlık

cem' Alıntı:
Foruma hoşgeldin. Kabukta yoğun kireç ve plaka katmanı mevcut. Eczaneden devit damla alacaksın. Hayvanın kabuğunu havlu peçete ile kurutup 1-2 damla damlatıp parmağınla yay. Üşümeyeceği kuru bir yerde 5-10 dakika bekletip sonra kalanı silip kaba koy. Havalar soğudu 3 günde bir uygulama yap. Hem strese girmesin hemde üşütmesin.

Resimden gördüğüm kadarıyla hayvana ölüm kabı dediğimiz kapta bakıyorsun. Bu olmaz. Hayvan uygun sistemde olmadığı için ufak kalmış. Normalde 9 cm civarı olmalıydı. Boyca uzun akvaryum sağlıklı gelişimini; derinlik ise akciğer gelişimini sağlar. En az 25 cm derinlikte su içinde olsun. Ama su yüzeyine yakın dinleneceği ve uyuyacağı bir tünekte olsun. Bu hayvanlar balık gibi yüzer. Kuru alan, ısıtma lambası, su ısıtıcısı ve filtre elzem malzemeler bunları akvaryumu aldığında ona uygun olarak alacaksın fazla vakit kaybetme havalar soğumaya başladı.

50-60 litrelik bir akvaryum al. Ne kadar büyük olursa o kadar uzun süre gider.

Plaka atımını normalde kendi yapar. Bu tip durumlarda devit ile destek veririz. Devit plakayı yumuşatır, ısıtma lambası altında kabuğu kurutup plakaları gerdirir ve açar, mango köküne sürtünerek plakaları atar.

Şebeke suyunda kireç vardır. Arıtma sistemi var ise suyu buradan temin et. Yok ise içme suyu ile harmanlayıp incelt.

Yem olarak ne kullanıyorsun ?

Bir de bu linki incele bakım konusunda geniş bilgi mevcut.

mailto:/forum/konu-slider-turu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu.html

merhaba cem bey bebek kaplumbağamda kabukta birleşme yerleri koyulaşmaya başladı ve suda görünmez olup kuru alanda ortaya çıkan beyazlıklar var içme suyu kullanıyorum kireç olması mümkün müdür

Ekli dosyalar

• 69aa733a-8bbc-40cf-a0cc-146db350a0c6.jpg
    69aa733a-8bbc-40cf-a0cc-146db350a0c6.jpg
    139.8 KB · Görüntüleme: 42
  • 9ddba673-28de-49a1-b3b1-84b874af4445.jpg
    9ddba673-28de-49a1-b3b1-84b874af4445.jpg
    218 KB · Görüntüleme: 42
Hayvan büyürken ara çizgiler kalınlaşır. Siyah çizgiler genişler.

Bu olduğuna göre suda kireç var. Memba sularında kullanılan farklı filtrasyon malzemeleri su kalitesinde değişiklik gösterebilir.

Sıkıntı verecek bir boyutta değil ama ıslak diş fırçasına karbonat tozu yada sofra tuzu döküp fazla bastırmadan fırçalayabilirsin. Durulama suyu emsal sıcaklıkta yada akvaryum suyu ile durulayabilirsin. Hayvana dikkat et üşümesin.

Cvp: RE: Kabukta beyazlık

cem' Alıntı:
Hayvan büyürken ara çizgiler kalınlaşır. Siyah çizgiler genişler.

Bu olduğuna göre suda kireç var. Memba sularında kullanılan farklı filtrasyon malzemeleri su kalitesinde değişiklik gösterebilir.

Sıkıntı verecek bir boyutta değil ama ıslak diş fırçasına karbonat tozu yada sofra tuzu döküp fazla bastırmadan fırçalayabilirsin. Durulama suyu emsal sıcaklıkta yada akvaryum suyu ile durulayabilirsin. Hayvana dikkat et üşümesin.

bir kere üşüttü ama onu atlattık çok şükür artık daha dikkatliyim, teşekkürler yardımınız için :)

Geri