Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabukta Kuruma Var

Keplümbe

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar bir süre önce ufak bir kapluş aldım . Fakat akvaryumu daha yaptırıyorum tam olarak bitmediği için şimdilik ufak bir fanusta yaşıyor garibim . Fakat şöyle bir sorun var üstüne çıkması için koyduğum taşa çıkan kapluşum saatlerce orada kalıyor ve galiba kurumaya başlıyor . ( Veya kireçtende olablir dinlendirilmiş su koyuyorum ama tam anlıyamadım) Normal bir durum mu yoksa kötü birşeyin belirtisi mi yardımcı olursanız sevirinirm .

mailto:/x3bn8j.jpg

Bu kurumuşken ki bir resmi :(

mailto:/2iig1z7.jpg

bunlarda verdiğim yem , takviyeler ve ilaç bunların kullanımında bir sorun veya eksik var mı bunlardan dolayı oluyor olabilr mi kabuk . Çünkü aldığım yer vitamin ve sertleştiriciyi kabuğun üsütne damlatım pamukla silip durulayıp şeklinde kullanabilirsin demişti .

tam olarak bende bilmiyorum ama mantar gibi duruyo.kurusa bile bu şekilde olmaması lazım..
veterinere götürmekte fayda var gibi görünüyo.

Kesin mantar mıdır :( Eğer öyleyse evde iyileştirebilme şansım varmı ?

Öncelıkle kabuk sertleştirici kullanmayın yarar değil zarar verıyor...
Hastalık sağlık bölümümüzü inceleyın mantar olabilir.Detaylı bilgi var...

Kötü kokulu mu o beyazlıklar?
Bana mantar gibi gelmedi pek.
Kalsiyum ve uvb eksikliklerinde de bu tarz lekeler ortaya çıkabiliyor.
mailto:/forum/konu-kaplumbagalarda-mantar-hastaligi.html bu linki inceleyin.Mantar hastalığı olup olmadığından emin olabilirsiniz.

Kötü bir koku gelmiyor hiç .Belirtilere baktım gayet iştahlı ve hareketli ufacık yerde bile . Umarım mantar değildir :/ Kalsiyum eksikliğiyse onu nasıl giderebilirm peki .

Akvaryumunuzda mantarı engellemek için mutlaka mavi damla kullanın.
Kalsiyum eksikliği mürekkep balığı kemiği kullanımıyla halledilebilir.Forumda arama yaparsanız kullanımı hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.Kaplumbağanızı güneşlendirin bol bol.Eğer mantar değilse geçecektir.

Petshop tan mürekkepbalığı kemiği istedidim bana minarel tableti verdiler arkasını okudum kalsiyum dahil bir çok şey var içinde bir parça attım suyun içine . Gün içindeki güneşli saatler arttıkça sanki kabuğunun rengi canlanmaya başladı . Umarım böyle geçip gidecek . İlginiz için teşekkürler . Fazladan öneriniz varsa onlarıda uygularım .

Hafta da bir kere d vitamini kullanabilirsiniz.Eczanede devit3 adı ile satılıyor.
Haftada yemlerine bir kaç damla damlatarak kullanabilirsiniz.Ama direk olarak güneşlendiği takdirde bu vitamini kullanmanıza gerek yok.

Geri