Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kabuktaki belirtiler

Onur6190

Bronz 4 Üye
Arkadaşlar resmi ekleyemiyorum ama kaplumbağamın kabuğunda beyaz biraz noktadan büyük bi iz var soyulmuş gibi sanki bide birkaç siyah nokta var ne yapmam lazım fazla hareketli değil yem yiyo ama iştahlı değil

Benim kapluşlardada var beyaz bir nokta hafif gecti kabuğa tuz dök hafif fırcala sıcak su altında gecebilir belki ben bu uygulamayı yaptım kısmen geçtı :)

Siyah noktalar kabuk yapısındandır. Beyaz noktalar için görsel olmadan anlamak zor. Size bu beyazlamalarla ilgili şunları belirteyim.
Kabuk değişiminde beyazlama: Yeni kabuk plakaları alttan gelirken üsttekiler canlılığını kaybeder ve beyazlar. Hatta sırttakiler aşınmış gibi gözükür.
Sudaki kireç ile beyazlama: Bunun sonucunda özellikle plakaların araları ve çevrelerinde belirgin olup tabaka halinde simetrik görülür. Serttir.
Mantar sebebi ile beyazlama: Bölgeseldir, simetrik yayılmaz. Tırnağı sürtünce kazınma olabilir. Kötü koku meydana gelebilir. İpliksi bir yapıdadır.
Bunların dışında bazen kabukta ufak bir leke gibi bir beyaz nokta oluşur ve değişimde geçer.

Geri