Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kabuktaki değişiklik :(

pıtırım

Altın 3 Üye
arkadaşlar benim kapluşların kabuklarında bir şeyler farkettim özellikle köftenin kabuğu kabardı gibi beyazlaştı deliklerde var :( bu arada ikisi de kabuk değiştiriyor ve ben ne yazıkki elle müdahale ettim :( fotoğraflarla daha ayrıntılı anlatayım

bu köfte.. 1-2 aydır kabu değişimi başladı ama hiç dökmemişti. bende dün kabuk plakalarından bir kaçının beyazladığını farkettim ve atma zamanının geldiğini düşünerek çıkardım. ama beyazlık gitmedi sanki kabarmış gibiydi ve delikler vardı. bu arada delikler soymadan önce de vardı.. daha sonra fırçaladım su bulanıklaştı. bunalrda resimleri, yardımcı olursanız sevinirim..
mailto:/w/b/49cnj.jpg
mailto:/w/b/49ct8.jpg
mailto:/w/b/49cud.jpg

bu da pıtır.. daha önce de bahsetmiştim kabuğunda yaralar var diye sanırım ben yaptım ama köftenin kabuğunu öyle görünce mantardan da şüphelendim :/

bu resimdeki yara kuruyunca kızarıyor su içinde beyaz..
mailto:/w/b/49cx3.jpg

bu da o işaretli şerit şeklindeki bölge deri gibi aynı ince ve kalkıyor..
mailto:/w/b/49cyq.jpg

şimdiden çok teşekkürler...

Cvp: kabuktaki değişiklik :(

İlk defa böyle birşey görüyorum.Suları hep temiz mi? İyi besleniyor mu? Yemin ve vitaminin markası nedir? Kabuklarına kabuk sertleştirici sür hem cilada yapar diyeceğim ama o da zararlıymış bildiğin,güvendiğin bir marka varsa onunkinden kullan derim.Başkada birşey bilmiyorum ilk defa karşılaştım çünkü :noexpression:

Hande Hanım ilgini anlıyorum kaplumbağalarınıza karşı.Fakat kendinizde söylüyorsunuz kalkan kabukları siz kaldırmışsınız.
Çizgilinin sorunu sanıyorum alttaki kabuk tam olarak gelişmeden üsttekilerin zorla kaldırılmasından kaynaklanmış.Kabuğu bir daha eskisi gibi sağlıklı hale gelmeyebilir.
Ama bir süre sonra (iyi bir bakımla) eski sağlamlığına kavuşacaktır.

Diğer kaplumbağanızda yara dediğiniz ufacık bir yer.Ne olduğuna emin değilim.

Bu arada benim kaplumbağamın bütün plakaları dökmesi 1 seneye yakın bir süreç almıştı.
Kabuk değişimi kısa zamanlarda olacak bir şey değildir.

suları temiz yem olarak tetra reptomin ve karides veriyorum ayrıca muzu da çok seviyorlar ve her buldukları şeyi.. vitamin var geçen sene almıştım ama hiç kullanmadım zararlı olur diye markası biyo tortucal. 2 senedir bende böyle birşeyle karşılaşmadım sanırım ben yapmış olabilirim pıtırı :( ama köftenin zaten bayazlık vardı.. başka sitelerde mantara eczanelerde satılan sprey varmış onu sıkın yazıyor ne yapacağımı bilemedim :(

Biraz parça parça oldu yazdıklarım.Kusura bakmayın.
Size şu şekilde bir öneride bulunabilirm.Bu dönemde kalsiyum içerikli yemler kullanabilirsiniz.
Yaz geliyor havalar ısındıktan sonra güzel bir sistemle kaplumbağaların güneşlenmesini sağlayabilirsiniz.
Bir de son bir tavsiye bırakın kaplumbağaların kabuklarını fırçalamayın.Siz yeterli alanı, ve sırtlarını kaşıyabilecekleri ortamı sağlayın yeter.Onlar kendileri bu işi gayet güzel hallediyorlar :)

Cvp: Cvp: kabuktaki değişiklik :(

zencefil' Alıntı:
Hande Hanım ilgini anlıyorum kaplumbağalarınıza karşı.Fakat kendinizde söylüyorsunuz kalkan kabukları siz kaldırmışsınız.
Çizgilinin sorunu sanıyorum alttaki kabuk tam olarak gelişmeden üsttekilerin zorla kaldırılmasından kaynaklanmış.Kabuğu bir daha eskisi gibi sağlıklı hale gelmeyebilir.
Ama bir süre sonra (iyi bir bakımla) eski sağlamlığına kavuşacaktır.

Diğer kaplumbağanızda yara dediğiniz ufacık bir yer.Ne olduğuna emin değilim.

Bu arada benim kaplumbağamın bütün plakaları dökmesi 1 seneye yakın bir süreç almıştı.
Kabuk değişimi kısa zamanlarda olacak bir şey değildir.

ama çizgilinin zaten beyazlık vardı kalkmıştı da yardım etmek istedim :( delikler vardı üzerinde ayrıca benim soymadığım yerlerde beyaz hepsini ben yapmadım
beim endişem mantar olması sizce olabiir mi?

mantardır diye ayırdım ikisini ne yapayım birleştireyimmi çok agresifleşti köfte

O deliklerin mantar olduğunu düşünmüyorum ben.Gelişim sürecinde ki bozukluklar gibi duruyor.
Ama çizgili bir kaplumbağada kabuk renginin normalinin neye yakın olması gerektiğinden emin değilim.Ama ben bir problem göremiyorum.

normal olan plakalar da gözüküyor resimde biraz daha koyu olması lazım

Cvp: Cvp: kabuktaki değişiklik :(

pıtırım' Alıntı:
suları temiz yem olarak tetra reptomin ve karides veriyorum ayrıca muzu da çok seviyorlar ve her buldukları şeyi.. vitamin var geçen sene almıştım ama hiç kullanmadım zararlı olur diye markası biyo tortucal. 2 senedir bende böyle birşeyle karşılaşmadım sanırım ben yapmış olabilirim pıtırı :( ama köftenin zaten bayazlık vardı.. başka sitelerde mantara eczanelerde satılan sprey varmış onu sıkın yazıyor ne yapacağımı bilemedim :(
Her ilaca güvenmeyin bazıları para tuzağı.Zararlı olabilir güvenilir bir markayı kullanmanızı öneririm vitamin zarar vermez sadece kabuk sertleştirici verebilirmiş ben veriyordum birşey olmuyordu ama siz yinede vermeyin.Yiyecek olarak sağlıklı besliyorsunuz çok yağlı besinlerde vermeyin oda deride sivilce gibi noktalar veya yaralar yapabilir.

Hande hanım ben ters giden bir şey göremedim açıkcası. Mantara dair bir belirtide yok. Sanırım çizgilide ki delikler cizgili kaplumbağalara has bir şey. Çünkü kabukları reslerden çok farklı. Kafanıza takmayın. Bir daha da elle müdahale etmeyin kabuklara kabuk sağlığı için.

ilk defa gördüm o yüzden panik yaptım ama sanırım kabuk değişiminde kabarıklık yaşayan tek ben değilim sanırım Ecem hanıma sordum o da çizgili beslediği için. çizgililerin kabuk değişiminin reslerden farklı olduğunu ve kendi çabalarıyla kabuk atamadıklarını, kabuk değişiminde kabarıklıklar yaşayan arkadaşları olduğunu söyledi.

Hande hanım evet kabuk yapıları farklı ancak el ile müdahale etmek istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Sonuçta bu hayvanların doğal ortamında el ile müdahale yok, öyle yada böyle o kabuğu döküyorlar. Büyük kaplumbağalarda kabuk değişimi çok uzun sürüyor. Sizin yapmanız gereken tek şey akvaryuma kabuğunu kaşıyabileceği bir cisim koymanız ve vitamin,mineral desteği yapmak. Zaten önümüz yaz, güzel bir güneşlendirme ile kabuğunda hiç bir sıkıntı kalmaz.

Geri