Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kahverengi Yosun Sorunu

tuncomunco

Altın 5 Üye
Arkadaşlar paludaryumda kahverengi algler oluşmaya başladı. Özellikle de kuru alanın rampasında yoğun bir oluşum var. Ayrıca dış filtrenin hortumlarında da topak topak kahvrengi kümelenmeler mevcut. 2 ay önce de kristal olan su şimdi sarardı. Koku yok. Nitrat patlaması olduğunu düşünmüyorum. Bu konu hakkında önerilerinizi bekliyorum...

Cvp: Kahverengi Yosun Sorunu

Kahverengi yosun deyince şöyle bir nete baktım da sanırım bende de aynı problem varmış ve ben süngerle temizleyip kaya tuzu kullanarak bilmeden üstesinden gelmişim :D Tetranın algizit diye bir ilacı da varmış ama kapluşlar için ne kadar güvenli olur ya da yosuna kesin çözüm olur mu bilmiyorum. En kolayı biraz kaya tuzu kullanmak ve manuel temizleme yapmak gibi görünüyor.

Alglerin kahverengi olması ışıksızlıktan büyük ihtimal. Söyledikleriniz kirlenme olayları. ve sararmasının nedenide bence nitrattan dolayı.. yoksa aynı sistemi bende kullanıyorum akvaryum kuru alan dış filtre bende kahverengi algler ve dış filtre borularında yosunlanmalar oluşuyor. su sararması yok..

Evet bende nette dolandım baktım. Bu sorunla karşılaşmayan arkadaşlar sistemlerini yazabilirlermi? Bir yerlerde hata var gibi geliyor bana :S

ilk kurduğumda benim dış filtre hortumlarım yosunlanmıştı.Hatta forumda konu açmıştım bunun için.
Ama bir kaç tane güvendiğim akvaryumcuyla konuşunca çok sorun edilecek bir problem olmadığını anlamıştım.
Geçenlerde hortumları temizledim ama aradan 2 hafta geçince eski haline döndü.Debiyi düşürene kadar ellememeye karar verdim artık :D
Su değerlerini test kiti kullanarak kontrol ediyorum.Şu ana kadar hepsi normal.
Onun dışında yosun problemim yok.Sadece güneşin geldiği tarafta bulunan kayam yemyeşil oldu.Doğal bir görüntü verdiği için ellemedim ben.Ne koku ne de renk değişimi yaptı bende.
Hatta Pakize'nin bu oluşan yosunları yediğini bile gördüm.
Şimdi akvaryumu iyice inceledim başka hiç bir yerde yosunlaşma yok.

Geri