Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kalumbağamın yanaklarında şişlik var

dalya

Bronz 5 Üye
Kaplumbağalarımın suyunu temizliyorudum. kaplumbağalarımdan birinin iki yanağında şişlik farkettim. Hemde baya şişlik. Çok hafifte pembemsi renkte o şişlikler. İştahı ve solunumu normal. Ama bi süredir karda uzun süre vakit geçirmeye başladı.Suya girmekten çekinmiyor.Yem vereceğim zaman hemen suya atlayıp yeme koşuyor.Ama yanaklarında böyle top gibi ciddi şişlikler var. İlk defa böyle bişey oldu. Neden olabilir? Çok endişelendim neden olabilir ve ne yapmalıyım?

Canaural ilaci ile iyilesebiliyor galiba. Ama siz veterinere goturun.

Cvp: kalumbağamın yanaklarında şişlik var

Öncelikle geçmiş olsun.
Bu tip gözle görünür konularda resim eklemeniz faydalı olur.

Anlattığınızdan anladığım kadarıyla hayvan kulak iltihabı olmuş. Her ikisinde de mevcut olduğu belli. Bu konu için kesinlikle veterinere gitmenizi öneririm. Daha önce bunun olduğu hayvanlara operasyon yapıldı. Yani iltihabın uzman tarafından alınması gerekiyor.

Bunun olma sebebi ya su kirliliği yada suya salınım yapan bir malzeme olmasıdır. Suyun kirlenmesi için sebepler filtre olmaması, filtrenin kapasitesinin düşük olması, uzun zaman bakımının yapılmaması olabilir.

AEK' Alıntı:
Öncelikle geçmiş olsun.

Anlattığınızdan anladığım kadarıyla kulak hayvan iltahabı olmuş. Her ikisinde de mevcut olduğu belli. Bu konu için kesinlikle veterinere gitmenizi öneririm. Daha önce bunun olduğu hayvanlara operasyon yapıldı. Yani iltahabın uzman tarafından alınması gerekiyor.

Bunun olma sebebi ya su kirliliği yada suya salınım yapan bir malzeme olmasıdır. Suyun kirlenmesi için sebepler filtre olmaması, filtrenin kapasitesinin düşük olması, uzun zaman bakımının yapılmaması olabilir.
emre abi sanirim kulak hayvan iltihabi olmus degil hayvan kulak iltihabi olmus yazacaktin :) komik olmus :)

mailto:/kaplumbaga_hastaliklari_dosyalar/kulak.htm
burada tedavisi yaziyor gecmis olsun

undefined

Evet bir süre temizliğini ihmal etmiştim.Sanırım o yüzden oldu :( Şuan benim yüzümden olmuş olabileceği fikri çok üzdü beni:( peki bu kendi kendine geçebilecek bir şey mi? yada veterinere götürmem için özel bir veteriner seçmeli miyim? her veteriner su kaplumbağalarına bakmıyordur sanırım? Birde yanında bir kaplumbağam daha var. Diğerini ayırmam gerekir mi? Ona zarar verebilir mi bu iltihap?

Nerede oturuyorsun anlayan bir veteriner onerebiliriz belki hayvani acilen veterinere goturup verdigim linkteki tedaviyi uygulatmalisin bu sure icinde ayri akvaryum veya saglikli olani simdilik bir kaba ayir hasta olanin suyunu 31-32 dereceye ayarla kuru alanda mutlaka isitma lambasi olmali
bence veteriner bulunca verdigim linkteki igneyi de alip git ve
yaptir tekrar gecmis olsun

Gecmis olsun oncelikle , iyi ve güvendigin bir veterinere götür bence ciddi bir hastalik olabilir :)

kulak iltihabı gözle fark edilmedikçe hayvanın tepkilerinden anlaşılmaz. bütün hastalıklar içinde ciddi noktaya ulaşmamışsa en hafifi ve iyileşmeye olan tepkisi en kolaydır. yani başarı yüzdesi yüksek. kulak iltihabı tamamen suyun kirlenmesine bağlı olarak gerçekleşen bir durumdur. geçmişte benimde başıma geldi. gerekli açıklamayı bu konuda anlattım.
mailto:/forum/Konu-kulak-iltihabi--8269.html

geçmiş olsun.

flora11' Alıntı:
AEK' Alıntı:
Öncelikle geçmiş olsun.

Anlattığınızdan anladığım kadarıyla kulak hayvan iltahabı olmuş. Her ikisinde de mevcut olduğu belli. Bu konu için kesinlikle veterinere gitmenizi öneririm. Daha önce bunun olduğu hayvanlara operasyon yapıldı. Yani iltahabın uzman tarafından alınması gerekiyor.

emre abi sanirim kulak hayvan iltihabi olmus degil hayvan kulak iltihabi olmus yazacaktin :) komik olmus :)

Teşekkürler İpek. Telefondan parça parça yazınca bazen karışıyor :) gerçekten komik olmuş :)

İpek tedavi tamam ama bunu bir uzmanın yapması daha iyi. Yoksa hayvan dönülmez bir yara alabilir.

kaplumbağanın kulakları neresindeki ? Benimkinde kulak deliği veya kulağa benzeyen bişey yok resimle kulağın üzerini işaretleyip gösterirmisiniz bana

kırmızı beneğin arka alt kısmına doğru hafif c şekline benzer bir çizik.

AEK' Alıntı:
flora11' Alıntı:
AEK' Alıntı:
Öncelikle geçmiş olsun.

Teşekkürler İpek. Telefondan parça parça yazınca bazen karışıyor :) gerçekten komik olmuş :)

evet bende onu dusunerek yazmistim sonra benim de anlima geldi onu belirtmedim diye diger mesajimda yazdim yoksa gercekten zor

İpek tedavi tamam ama bunu bir uzmanın
yapması daha iyi. Yoksa hayvan dönülmez bir yara alabilir.

mailto:/forum/Konu-yanak-neden-siser.html
burada reaim var

Temizlik gerçekten önemli. Hem bu hastalık hemde göz enfeksiyonu ile direk bağlantılı.

kulak iltihabı böylemi gözüküyor

mailto:/Reptile%20PIX/RES%20PIX/RES%20swollen%20neck.jpg

Bu ne peki sivilcemi yoksa kulak iltihabımı

mailto:/img147/4192/cimg0013bc2.jpg

mailto:/img232/9171/cimg0016sz5.jpg

Aman tanrım iğnelerden, cerrahi işlemlerden basediyorsunuz:( İyice ürktüm:( Ben izmirde oturuyorum. İzmirde bir veteriner kliniği buldum internetten. Götürmeden önce yazışarak bilgi edinmek ve götürene kadar gerekli koşulları oluşturmak istedim ama ne yazıkki veteriner nasıl bir durum olduğunu bile sormadan getirmen gerek burdan bişey yapamam diyip kestirip attı. Veterinerlere güvenmiyorum.Daha önce bir kedim vardı ve onun sayesinde hoş olmayan veteriner tecrübelerim olmuştu..İzmirde önerebilceğiniz bir yer varsa sevinirim.

Boşuna yazışma veterinerlerle çünkü para almadan yardım etmezler o yüzden getirmeni istiyolar. Zaten bişey bildikleri de yok. İngilizce biliyosan www.arav.org sitesine gir orda contact us diye yazı var ordan soruluyo O siteyi amerikalı sürüngen uzmanı veterinerler kurmuş Sadece sürüngenlere bakıyolar Normal veterinerden farklı eğitim alıyo bunlar o yüzden sürüngen veterinerleri ayrı oluyo amerikada

İzmir' e operasyona giden bir kaplumbağa hatırlıyorum. Konuyu bulunca buraya eklerim.

mailto:/forum/Konu-orta-kulak-iltihabi-tecrubelerim.html

Bu konuda kulak iltihabı olan hayvanın İzmir' deki operasyonu ve yapan veterinerin iletişim bilgileri mevcut.

Geri