Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kamplumbağam sümüksü birşeyler salgılıyor.. anlamadım ..:(

pumaconco

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar,

Benim kampluşumla ilgil bir sorunum var. 2 tane idiler, kırmızı yanaklı. birisi 3 gün önce öldü. Uzun zamandır birşey yemiyorlardı. sanırım kış uykusundalar cok az hareket ediyorlardı. ve gözler kapalıydı hep. Bakmak için öyle özel bir sistemim yok. Bİldiğiniz ufak adalı şemsiyeli bir kap. Diğeri ölünce kabını taşını attım. Yenisini banyo yaptırıp yeni bir kaba koydum. Ama oda dün akşam garip seslerle bir şey salgıladı. Sümüksü birşeydi. Sanırım dışkıladı bunu. Bu nedir ne yapabilirim. Diğerine göre bu kampluşum daha iyi ve büyük hasta olup ölmesini istemiyorum. Yardımcı olursnaız sevinirim.
Teşekkürler..

Ölmelerini istemiyorsanız plastik kaptan kurtulun !
Biz o kaplara ölüm fanusu diyoruz.

Ekipmanları tam bir akvaryum kurun.

haklısınız en kısa zamanda bu işi halledicem ama şu sıralar hayatım karışık baya..:( normal düzene gecemedim bir türlü...

Siz bilirsiniz kaplumbağalar o kaplarda çok yaşamaz en yakın zamanda kaplumbağanıza bir paludaryum kurmanız gerekiyor

Size de ''vamp_betl'' gibi kaplumbağanızı ölüm fanusunda bakıyorsunuz.Bu yüzden size de aynı şeyleri yazıyorum:

Evet ölüm fanusunda bakılmaz, hasta olur belki bu hastalık ölüme kadar gider.Akciğer enfeksiyonu olma ihtimali çok yüksek.En küçük boy akvaryumlar 15-20 TL,ısıtıcı desen en küçük boyu 10-15 TL arası, kuru alan diyorsanız ona para vermenize gerek yok evde kendiniz yapabilirsiniz(CD kabı v.b.), kuru alan lambası onu da ilerde para biriktirip alabilirsiniz.Yani sizin şuan en fazla 40TL ihtiyacınız var.Nasıl biriktirirsiniz bilmiyorum ama en kısa zamanda geçmelisiniz.Madem ki su kaplumbağası aldınız gerektiği biçimde bakmalısınız.

Niye ölüm fanusunda bakılmaz kısmına gelince de;
*Sizi 10 metrekarelik, hiç penceresi olmayan, soğuk bir odada, sadece su ve yemek vererek, yaşamanız için zorlasalar en fazla kaç gün dayanabilirsiniz? Hasta olsanız ama sizi dışarıdaki insanlar çok mutlu bir yaşam sürüyor diye düşünse sizin haliniz ne olur?
*Ama geniş, bir sürü penceresi olan, içeri güneş ışığı giren, sobalı bir evde yaşamayı herkes ister.
*Bu ev örneklerini fanus ve akvaryum olarak düşünelim.
*İşte bu yüzden kapluşlarımızı akvaryumda beslemeliyiz.

Ayrıca buraya bakmanızı tavsiye ederim;
mailto:/forum/akciger-enfeksiyonu-respiratory-infection-t-148.html

şimdi kardeşim benim önerim küçük akvaryum alacağına bir tane güzel büyük bir akvaryum al hem her sene akvaryum değiştirmek zorunda kalmassın ve maddi durumun kötü olsa bile 1 milyoncularda plastik saklama kapları var 40-50 litrelik 20-25tl civarı istersen onlardan al bide ıstıcı en fazla 20 tl filtre 20 tl desek en fazla 65tl her şeyiyle her kaplumbağını seviyorsan ve onun sorumluluğunu üstüne almışsan yapabildiğinin en iyisini yapman gerekir ;)

Ben zaten geçici olarak dedim para biriktirince büyük akvaryum alır.

woswos' Alıntı:
Ben zaten geçici olarak dedim para biriktirince büyük akvaryum alır.

yanlış anlamayın size kötü birşey demek istemedim ben zaten sizin mesajınızu okumamıştım:p

Ya arkadaşlar gördükçe bu plastik kapta besleyen sayısı şiddetle artmakta. Bu işin sonu gelmeyecek gibi görünüyor. Önlem alınmalı.... Düşünmeli....

Kabın icinde mutlu mesut yasıyor zannedilen kaplumbagaların aslında o 24 derecenin altındaki soguk suyun icinde gozleri bile tam gormez, bulanık gorur, metabolizmaları olması gerektigi gibi calısmaz, yavaslar, hele bebek bir kaplumbagaysa organlarının gelisimi saglıklı olmaz, daha sonradan paludaryuma alsanız bile erken yasta ölebilir, onun icin elinizi olabildigince cabuk tutmalısınız. Petshoplarda bi paket sigara fiyatına satılsada o kaplumbagalarda Allahın yarattıgı ufacık bir can tasıyor ve size muhtac. O plastik kaptaykende malesef kaplumbaganın basına her turlu musıbet gelir. İshalde olur, sumukumsu seylerde dıskılar, burnundan baloncuk baloncuk sumuklerde cıkarır. Birde yok bunlar "buyumeyen cins" yok "singapur kaplumbagası" falan diye sacma sapan terimlerle plastik kaplar icinde satan petshopcular yokmu esas suc onlarda. Dernekmi kursak napsak.. :D eylemler yapar kendimizi zincileriz son çare.

Arkadaşımgeçmiş olsun benimkide 4 gündür uyuyodu ölmeden bigün önce hareketliydi iiyleşti dedim elimealdım ve arka bacağında sümüksü bişey salgıladı ertesi gön rengi kolulaşmıl kabuğu pamık seviyesinde yumuşaktı eve kolaru bacakları sarkıyodu kısaca ölmüştüüüü :( :(

woswos' Alıntı:
Size de ''vamp_betl'' gibi kaplumbağanızı ölüm fanusunda bakıyorsunuz.Bu yüzden size de aynı şeyleri yazıyorum:

Evet ölüm fanusunda bakılmaz, hasta olur belki bu hastalık ölüme kadar gider.Akciğer enfeksiyonu olma ihtimali çok yüksek.En küçük boy akvaryumlar 15-20 TL,ısıtıcı desen en küçük boyu 10-15 TL arası, kuru alan diyorsanız ona para vermenize gerek yok evde kendiniz yapabilirsiniz(CD kabı v.b.), kuru alan lambası onu da ilerde para biriktirip alabilirsiniz.Yani sizin şuan en fazla 40TL ihtiyacınız var.Nasıl biriktirirsiniz bilmiyorum ama en kısa zamanda geçmelisiniz.Madem ki su kaplumbağası aldınız gerektiği biçimde bakmalısınız.

Niye ölüm fanusunda bakılmaz kısmına gelince de;
*Sizi 10 metrekarelik, hiç penceresi olmayan, soğuk bir odada, sadece su ve yemek vererek, yaşamanız için zorlasalar en fazla kaç gün dayanabilirsiniz? Hasta olsanız ama sizi dışarıdaki insanlar çok mutlu bir yaşam sürüyor diye düşünse sizin haliniz ne olur?
*Ama geniş, bir sürü penceresi olan, içeri güneş ışığı giren, sobalı bir evde yaşamayı herkes ister.
*Bu ev örneklerini fanus ve akvaryum olarak düşünelim.
*İşte bu yüzden kapluşlarımızı akvaryumda beslemeliyiz.

Ayrıca buraya bakmanızı tavsiye ederim;
mailto:/forum/akciger-enfeksiyonu-respiratory-infection-t-148.html

bu mesajı yeni görüyorum.ben artıl büyük plastik kap aldım ısıtıcı aldım.pazartesi filtre alıyorum.yani kısacası hatamı farkettim.:D

seyyah' Alıntı:
Kabın icinde mutlu mesut yasıyor zannedilen kaplumbagaların aslında o 24 derecenin altındaki soguk suyun icinde gozleri bile tam gormez, bulanık gorur, metabolizmaları olması gerektigi gibi calısmaz, yavaslar, hele bebek bir kaplumbagaysa organlarının gelisimi saglıklı olmaz, daha sonradan paludaryuma alsanız bile erken yasta ölebilir, onun icin elinizi olabildigince cabuk tutmalısınız. Petshoplarda bi paket sigara fiyatına satılsada o kaplumbagalarda Allahın yarattıgı ufacık bir can tasıyor ve size muhtac. O plastik kaptaykende malesef kaplumbaganın basına her turlu musıbet gelir. İshalde olur, sumukumsu seylerde dıskılar, burnundan baloncuk baloncuk sumuklerde cıkarır. Birde yok bunlar "buyumeyen cins" yok "singapur kaplumbagası" falan diye sacma sapan terimlerle plastik kaplar icinde satan petshopcular yokmu esas suc onlarda. Dernekmi kursak napsak.. :D eylemler yapar kendimizi zincileriz son çare.

benim ablamın bir tanıdığı 8 senedir palmiyeli kapta 2 tane kaplumbağa besliyormuş.aldığında bebek olan tosbalar 8-10 cm olmuşlar.tam boyunu bilmiyorum.kapluşları ben görmedim.duyduğuma göre öyle.hala da palmiyeli kaptaymışlar.nasıl olmuş da büyümüşler ölmemişler hiç bilmiyorum.benim kapluşum 2 gün ölüm fanusunda durdu.2. gün sabah gözleri hafif çapaklıydı.şimdi hiçbir sorunu yok.

Geri