Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

- Kaplubağamın yem yemesi için ne yapabiliriim ? -

Cvp: - Kaplubağamın yem yemesi için ne yapabiliriim ? -

Kapluşunuzu yeni mi aldınız?

Öncelikle kaplumbağanızın neden yem yemiyor olduğunu anlatacak şekilde yazarsanız bizler yardımcı olabiliriz.

- Yeni Sayılmaz 3 hafta oldu neredeysee..
1 haftadır da yemini yemiyor :S

Nerede bakıyorsunuz?

Isıtıcım patladğı için 1 haftadır plastik kapta bakıyorum

En yakın zamanda ısıtıcı alın. Diğer ekipmanlarınız tam değilse onları da tamamlayın. Filtre, kuru alan, kuru alan lambası, termometre akvaryumunuzda muhakkak suretle bulunması gereken alet ve ekipmanlardır. Kapluş ısıtıcı olmadığı için üşütmüş ve onun için iştahtan kesilmiş olabilir. Ya da su soğuk olduğu yem yemiyordur. Su soğuk olunca kapluşların iştahı kesilir. Kapluşun hareketleri nasıl? Kuru alanda sık duruyor mu?

suyun içinde uyuyor

Su sıcaklığı kaç derece? Su soğuk olduğu için ya hastalanmıştır ya da soğuktan dolayı hareketsizleşmiş ve iştahtan kesilmiştir. Dediğim gibi en kısa zamanda alet ve ekipmanlarınızı tammalayın.

suyu hergün değiştiriyor ılık su koyuyorum :S :'(

Suyu her gün değiştirmeniz kapluş için zararlı kapluşa iyilik yaptığınızı düşünürken kötülük yaparsınız haberiniz bile olmaz. Sıcak su koyuyorum demişsiniz. Kapluşa bir sıcak bir soğuk şoku yaşatırsanız tabiki de hasta olur. Kaldı ki sıcak su soğuyor bu bir çözüm değil sıcaklığın sabit olması gerekli.

Ilık su koyuyorum tutupta kaynar su koymuyorum yaa. ısıtıcıyıda aldım az kalsın hayvanı elektrik çarpıyordu bu daha mı sağlıklı ? arkadaşm 2 senedir bulaşık leğeni diye nitelendirdiğimiz kaplarda büyütüyor tek bir sorun yaşamadı.. hem madem ısıtıcı bu kadar önemli petshopa gidip sorduğumda adam neden satmak istemesin ki[/align] ? sonuçta satınca bi kaybı olmuyor ama gerek olmadığını ancak kısın lazım olacağını söyledi.

Elif hanım kapluşlar sıcaklık bakımından çok hassas hayvanlar ılık su bile koysanız 2-3 derecelik sıcaklık değişiminden etkilenebilirler. Ben de kaynar su döküyorsunuz demedim zaten. Isıtıcı alınması şart çünkü sıcaklık sabit tutulmalı. Yazında ısıtıcı kullanılmalı. Gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkı kapluşları hasta edebilir. Petshopcuların hepsi işin ticaretine bakıyor. 100 tane kaplumbağayı minicik yere koymuşlar hayvanlar orada eziyet çekiyor. Çoğu da yaşamıyor ölüyor zaten. Elektrik çarpıcak demişsiniz. O zaman sağlam bir ısıtıcı alın kendinize. Bir sürü kişi ısıtıcı kullanıyor hiç de öyle bir sorun olmuyor. Sizin aldığınız ısıtıcı ya kalitesizdir ya da suyun dışında kalmıştır. Arkadaşınızın beslediği kapluşun bünyesi sağlammış demek ki o kadar dayanabilmiş yavrucak. Lakin arkadaşınızın kapluşu 15 sene yaşayacaksa bakım koşulları onun ömrünü 5 seneye indirir.

Geri