Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağa Almayı Düşünüyorum

Gertaa

Yeni Üye
Merhabalar ben Yasin kaplumbağa almayı düşünüyorum ve bazı sorularım var yanıtlarınızı yorumlarınızı bekliyorum..

Sorularım şunlar:

Acaba nasıl bir kaplumbağa almalıyım? (Yaşı, boyu)
Sağlıklı olduğunu nasıl anlarım?
Kaç tane almalıyım?
Elimde 40 l lik bir akvaryum var uygun olurmu?
Hangi ekipmanlar mutlaka olmalı?
Nasıl beslemeliyim?
Nasıl bir temizlik gerekir?

Teşekkürler..

Cvp: Kaplumbağa

Hoşgeldin Yasin formu detaylı araştırırsan sorduğun bütün soruları eksiksiz bulabilirsin.

Bildiğim şeylere cevap vereyim.

*Gözlemleyin. Eğer hareketliyse, gözlerinde şişlik, çapak yoksa sağlıklıdır. Ayrıca kabuğunun altına da bakın önlem olarak, pembelik olmasın.

*Kaplumbağalar asosyal oldukları için arkadaşa ihtiyaçları yok. Yanına bir tane bile alsanız ileride sorunlar çıkar, yem kavgası, kuru alan kavgası gibi. Birbirlerine zarar verebilirler. En iyisi 1 tane alın.

*Isıtıcı, filtre,kuru alan, uvb lamba (yerine devit 3 kullanılabilir, yada uygun ortamlarda güneşlendirme) kuru alan için ısınma lambası.

*Şimdilik akvaryumunuz yeterlidir. Kaplumbağa büyüdüğünde değiştirmeniz gerekir.

*Beslenmeyle ilgili detaylı bilgiler mevcut sitede. Ama tek çeşit beslemeyin.

*Akvaryum temizliği; su hiç bir zaman tamamen boşaltılmamalı. Belli bir süreyle dip süpürgesiyle yüzde 25'i alınmalı suyun.

Cevaplara ilave olarak şunları belirteyim;
O akvaryuma ancak 1 adet yavru kaplumbağa alabilirsiniz. Boyu yaklaşık 5 cm olunca değiştirmeniz gerekir.
Yavru kaplumbağayı da günde iki sefer toplamda başının hacmi kadar beslemelisiniz. Yem olarak ana yemi her gün Tetra Reptomin ve Sera Raffy P yemlerinden seçebilirsiniz. Ek yem olarak günün bir öğünü haftada iki kez karides (Sera Raffy I yada JBL Pro Baby), bir kezde Sera Mineral verebilirsiniz.

Eğer petsopdan alacaksanız genel olarak hepsinde yavru mevcut, ama bazılarında büyük kaplumbağalarda olabiliyor. Yavrular daha zahmetli ve uğraş istiyor, özellikle yem konusunda. Ancak belli bir erişkinliğe erişmiş kaplumbağalar yem konusunda daha az sorun çıkartıyorlar.

Sağlıklı olma konusunda Bilge hanıma katılıyorum ve şunu ekliyorum; kabuğunda beyaz lekeler ( pis kokulu ve ipliksi yapı ) varsa mantardır.

Alacağınız kaplumbağa sayısını kendi imkanlarınıza göre belirleyin. Yetişkin bir kaplumbağa için ortalama 100 litre hacimli akvaryum gerekir. Eğer 3 tane kaplumbağa alırsanız 2 sene sonra ortalama en az 200 - 250 litre akvaryumdan aşağısı kurtarmaz. Ama idealı 300 litredir 3 kaplumbağa için.

Tek kaplumbağa için 40 litre sizi 1 seneye kadar idare edebilir.

Temizliği güçlü bir filtre ile sağlamalısınız. 40 litre akvaryuma saatte 400 litre kapasiteli bir şelale filtre yeter. Ayrıca şelale filtrenizi modifiye de edebilirsiniz. Bunun yanında birde dip çekimi yapmalısınız.

Beslenme için beslenme başlığını inceleyin lütfen.

Foruma hoş geldiniz :)

Cvp: Kaplumbağa Almayı Düşünüyorum

Hepinize teşekkür ediyorum ^^ eksik olan bilgileri forumda öğrenmeye çalışıyorum tüm ekipmanlar tamamlandıktan sonra bir kaplumbağa alıcam.:D

Bu düşüncede olmanıza çok sevindim. Önce ekipmanları tamamlamak daha iyi olacaktır.

ya bende 10 tl lık kucuk kap var acaba akvaryummu almam gerek bıde sularını fazla doldurmuyorum başparmagımın uzunlugu kadar dolduruyorum acaba daha cok koysam nefes alma konusunda rahatsız olurlaarmı 2 kaplumbagam var bırı baş parmagım kadar dıgerı bırazdaha buyuk buyuk olan kahverengı kucuk ıse kırmızı yanaklı galıba aama bununkı turuncu neyse buyukkab alıyımmı bıde benı sevdıklerını nerden anlamalıyım ve yumurta nasıl yaparlar kadın yada erkek oldugunu nasıl anlaya bılırım cok uzun oldu bılıyorum cevapları takıp edecegım :)

Geri