Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su kaplumbağamın kabuğu yumuşadı

blzbyzy

Bronz 3 Üye
Merhabalar. ilk olarak su kaplumbağam hediye geldi cinsi hakkında bilgim yok bileniniz varsa öğrenmek istiyorum. Asıl konu son 2 haftadır sürekli uyuduğunu gözlemledim ancak iştahı yerinde. Bugün elime aldığımda kabuğunun çok yumuşak olduğunu farkettim ve araştırdığımda raşitzm kemik hastalığı olduğunu öğrendim bugün itibatiyle yerini değiştirip direkt gün ışığı alan bir yere koydum ve akvaryumunu taşlar dahil temizledim ve suyuna vitamin damlattım. Suyunu sık değiştirmeme rağmen son zamanlarda suyu katran gibi oluyordu ve kaplumbağamın üstünde beyaz bir katman var nasıl oldu bilmiyorum. Karides yemiyle besliyorum .Uv lambası vardı ancak direkt gün ışığı almıyordu sanırım burada hata yaptım. Çabuk iyileşmesi için neler yapmalıyım? İstanbulda kaplumbağadan anlayan veteriner bulmak çok zor. Gün ışığı ve iyi beslenmeyle tedavi edilebileceğini okudum bunun dışında önerileriniz var mı? Umarım can dostum iyileşir. Ek olarak : 1. kalamar kemiğinin iyi geldiğini duydum, kuşlarım için olan oluyor mu oluyorsa nasıl kullanabilirim, 2. karides harici ne yemi verebilirim karides tek başına yeterli değil sanırım. Yeminin resmini koydum. Günde ne kadar ne sıklıkla vermem uygundur
3. Akvaryumumda bir eksiklik var mıdır? Önerebileceğiniz kaliteli uv ışık var mıdır?
Uyurken olan resmi güncel resim, diğeri sağlıklıyken çekinen resimdir.

Ekli dosyalar

• 743190EF-4394-438D-AF70-987C2CAE90ED.jpeg
    743190EF-4394-438D-AF70-987C2CAE90ED.jpeg
    1.5 MB · Görüntüleme: 30
  • IMG_8513.jpeg
    IMG_8513.jpeg
    1.9 MB · Görüntüleme: 30
  • IMG_9815.jpeg
    IMG_9815.jpeg
    1.7 MB · Görüntüleme: 24
  • IMG_9816.jpeg
    IMG_9816.jpeg
    97.9 KB · Görüntüleme: 27
  • IMG_8515.jpeg
    IMG_8515.jpeg
    2.7 MB · Görüntüleme: 25
Son düzenleme:
Foruma hoşgeldiniz.

Tabandaki o taşları tamamen temizleyin. Bunlar göz ve kulak enfeksiyonuna neden olan bakteri üretir. O çimi kaldırın. Yerine paspas koyun. Bu konudakinden.

Suyu rampa üstüne kadar yükseltin. Filtre tamamen su içinde olacak. Hava sıcak motorunu yakarsınız. Gerekirse yatay konumlandırın.

Suya vitamin damlatmıyoruz. 1 hafta boyunca her gün ağzına 1 damla damlatın yada stick yeme 1 damla damlatıp ilk yem olarak verin.

Stick yemde tetra reptomin baby alın.

Eczaneden gentagut göz damlası ve devit marka damla alın.

Hayvan sarı benekli kaplumbağa.

Uv ampul değil ısıtma lambası kullanacaksınız. Bu konuda yazdım.

Kabuk boyu kaç cm?

Kabukta ön kısım arka kısım kadar yumuşak mı?

Teşekkür ederim. Dediklerinizi yapacağım. Ancak reptomin baby sanırım satışta yok hiçbir yerde bulamadım. Normali var. O olur mu ? Ve Yerdeki taşlar yerine ne kullanabilirim?
ön kısmı da yumuşak. Umarım iyileşir.
Boyutu 4.5 cm
Devit marka damlayı ve göz damlasını nasıl kullanacağım? Pek bir bilgim yok.
Üzerinde beyaz beyaz sümüksü şeyler var ve eskisi kadar hali yok maalesef.
Bu arada cinsiyeti hakkında da bilgi almak istiyorum. Teşekkür ederim

Ekli dosyalar

• fc4135c8-f96a-440a-b5a7-f4819d62dd45.jpeg
    fc4135c8-f96a-440a-b5a7-f4819d62dd45.jpeg
    117.7 KB · Görüntüleme: 9
Son düzenleme:
İsterseniz tabanda birşey kullanmayabilirsiniz boş kalabilir ama o taşların hepsini çıkarın.

Foruma hoşgeldiniz.

Tabandaki o taşları tamamen temizleyin. Bunlar göz ve kulak enfeksiyonuna neden olan bakteri üretir. O çimi kaldırın. Yerine paspas koyun. Bu konudakinden.

Suyu rampa üstüne kadar yükseltin. Filtre tamamen su içinde olacak. Hava sıcak motorunu yakarsınız. Gerekirse yatay konumlandırın.

Suya vitamin damlatmıyoruz. 1 hafta boyunca her gün ağzına 1 damla damlatın yada stick yeme 1 damla damlatıp ilk yem olarak verin.

Stick yemde tetra reptomin baby alın.

Eczaneden gentagut göz damlası ve devit marka damla alın.

Hayvan sarı benekli kaplumbağa.

Uv ampul değil ısıtma lambası kullanacaksınız. Bu konuda yazdım.

Kabuk boyu kaç cm?

Kabukta ön kısım arka kısım kadar yumuşak mı?
Cem beyin dediği paspası da yapı marketlerde ve muşamba paspas satan yerlerde bulabilirsiniz. Resmini gösterirsiniz verirler.

Ucuz stick yemin yaninda Yem olarak tropical biorept W alin bu mineral yem.
Kalamar kemiği kalsiyum iceriyor robotta toz haline getirip yemlerine bulayın. Vitamini ucuz stick yeme haftada 2 kere 1 damla damlatin. kalamar kemiği tozunu haftada bir kere azicik kullanin ama yediğinden emin olun suya karışmasın.

Ucuz stick yem artakua alın. vitamini bu yeme damlaticaksiniz. Tropical verdiğiniz gunler vitaminli yem vermeyin. Vitamin ve minerali eksik etmeyin ancak yavru olduğu için aşırıya kaçmayın.

Yavrularda Uvb lambadan daha cok ısıtıcı lamba gerek. Akvaryuma su ısıtıcısı ve ısıtma lambası alın.

Havalar sıcak su ısısı geceleri 26 derece altına düşmüyorsa acelesi yok. Ama ısıtıcı lambanın hemen alınması gerekiyor.
Hayvan gün ışığı olmayan yerde olduğu icin suyu soguktu büyük ihtimal. Su ısıtıcısı ve ısıtma lambasida acil. Ama en acili ısıtma lambası

Geri