Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağa bağışlanan yerler

suphi

Bronz 5 Üye
Ankara da yaşayanlar için keçiörende ki büyük akvaryuma gidip bırakabilirsiniz ya da Atataürk orman çiftliğine bırakabilirsiniz ama bence keçiörende ki büyük akvaryumda çok güzel bir mekan yapmışlar kaplumbağalar için.

Adı sanı var mı bu akvaryumun? Belediyenin yaptığı bir yer mi?

Keçiören'de ki akvaryum dünyasında;
Bir çok kaplumbağa yaralı ve havuz o kadar büyük değil.
Bırakanlar yüzünden günden güne artıyor kaplumbağa sayısı.Havuzun içine çikolatalı gofret, çekirdek atanları bile gördüm.
O kadar korunaksız ki kuru alanda yavru kaplumbağanın biri yere atlamak üzereyken kaç kere kurtardım.

Bakamaycaksanız almayın hayvanları.O tip yerlerde ki canlıları görünce içim acıyor.Keçiören'de bir barınak falan yok.Şartlar iyi değil hatta yetersiz.Oraya bırakılan hayvanlar bence ölüme terk ediliyor.

Keçiörende öyle bir yer olduğunu bilmiyordum ben petshop falan gibi düşündüm. Ne durumda olduğunuda öğrenmiş olduk.. Suphi o kadar kaplumbağa arıyordun a.o.ç ya da keçiörendeki akvaryumdan alsana işte?

Buyurun o havuzdan çektiğim bir kaç fotoğraf;

mailto:/2vdh9ux.jpg
mailto:/2z5st9y.jpg
mailto:/s25suo.jpg

Gerçekten hoş değil... Peki yetkililer bir şey yapmıyorlar mı?

Hiç bir fikrim yok.
İlk girişte paralı bir yer var oradan çıkınca bu havuz.Yani değer verilip de hazırlanmış bir yer gibi gelmedi bana.
AOÇ merak ettim doğrusu.
En kısa zamanda oraya da gidip bağışlanan yerin nasıl bir yer olduğunu öğrenip paylaşırım.

dereye bırakanları çok duydum veya petshop a verilip de ısıtıcısı bile olmayan akvaryumlarda bakılması hoş değil ben sadece bırakılabilir diye bir örnek verdim. Hayatında sadece bir kaplumbağaya zar zor bakan insanların beni eleştirmesi komik geldi bana. Benim 8 tane kaplumbağam var ve çok iyi şartlarda bakılıyor. Antalya da ki evimin bahçesine sadece kaplumbağalarım için bi havuz yaptırıyorum şimdi . Ben son derece iyi bakmaya çalışıyorum kaplumbağalarıma ve onlara pahalı yemler ve pahalı vitaminler alarak çok iyi bakıldığı söylenemez onlara. Önemli olan onların doğal hayatına en yakın şekilde bişeyler yapmak.Mesele küçücük akvaryumlarda oların yaşam mücadelesi vermesini seyretmek değil. Eleştirmeden önce biraz daha dikkatli olmak lazım.

suphi' Alıntı:
dereye bırakanları çok duydum veya petshop a verilip de ısıtıcısı bile olmayan akvaryumlarda bakılması hoş değil ben sadece bırakılabilir diye bir örnek verdim. Hayatında sadece bir kaplumbağaya zar zor bakan insanların beni eleştirmesi komik geldi bana. Benim 8 tane kaplumbağam var ve çok iyi şartlarda bakılıyor. Antalya da ki evimin bahçesine sadece kaplumbağalarım için bi havuz yaptırıyorum şimdi . Ben son derece iyi bakmaya çalışıyorum kaplumbağalarıma ve onlara pahalı yemler ve pahalı vitaminler alarak çok iyi bakıldığı söylenemez onlara. Önemli olan onların doğal hayatına en yakın şekilde bişeyler yapmak.Mesele küçücük akvaryumlarda oların yaşam mücadelesi vermesini seyretmek değil. Eleştirmeden önce biraz daha dikkatli olmak lazım.
Sana yazıcağım o kadar çok şey var ki şu mesajına...
Bu dediklerinin arkasında durabileceğin kanıtlayabileceğin resim ya da videon var mı? Merak ettim çünkü petshoplar bile bu kadar kötü bakarken sen 8 kaplumbağaya nasıl bakıyorsun + birde forumdan kaplumbağa verenlerin ekipmanlarını kaplumbağalarını istiyorsun. 1 kaplumbağa için ortalama 60 litrelik bir akvaryum gerekirken 8 kaplumbağa 480 litreyi nasıl sağlıyorsunuz merak ediyorum. Daha forum sorumluluğunuzu yerine getiremeyip 2 kere uyarmama rağmen adınızı soyadınızı yazmazken 8 tane canlının sorumluluğunu nasıl alıyorsunuz merak ediyorum? Hayatında sadece 1 kaplumbağaya zar zor bakan bir insan değil Arzu Hanım. bütün kaplumbağalar için en iyisini isteyen bir insan. Onların doğal ortamları nerelerdir nasıl yerlerdir biliyor musunda doğal ortamına en yakın şekilde bir şeyler yapıyorsun? Seninde dediğin gibi eleştirmeden önce biraz daha dikkatli olmak lazım... Eleştirdiğin kişinin eleştirdiğin yanı senin eleştirilmemen gereken bir yanın olması gerek.

ad soyad yazmak zorundamıyım merak ettim şimdi. Ben sadece insanlar dereye bırakıyor veya petshop a veriyorlar bu yüzden ben bir seçenek söyledim. Birtane arkadaş günlerce kaplumbağamı vermek zorundayım yoksa dereye bırakıcam diye yalvardı insanlara ama naptı bizim hayvansever arkadaşlarımız dereye bırakırsan ölür demekten başka bişey yapmadılar.Allah a şükür bir arkadaşı çıktı ve bakımını üstlendi.O arkadaşı olmasaydı dereye bırakacaktı ve zavallı hayvan bir süre içinde ölecekti.Ben bu tür şeylerin önüne geçebilmek için yardımcı olmak istedim.Bu gibi yerlere bırakabilirsiniz dedim.Ben kaplumbağalarımın bakımına özen gösteriyorum ve bu durum kimseyi de ilgilendirmez.Çok merak edenler varsa ankara bahçelideyim gelip akvaryumumu görebilirler kendi mekanımda.

Havuz güzel ortam yeterli ama tamiz deyil temiz olsa hiçbir sorun yok.

suphi' Alıntı:

Bence çok talihsiz bir açıklama olmuş bu sizin adınıza.
Bakımla ilgili senelerdir yeni bilgiler öğrenmek için çabalarken bir yabancının beni bir kaplumbağaya zar zor bakan şeklinde nitelendirmesi üzüntü verici.
Asla kaplumbağalarıma zar zor bakan değil, onları severek ve hayatımda değer verdiğim arkadaşlarımın sınıfına koyarak bakıyorum.
Bunca zaman elbet yanlışlarım olmuştur ama zar zor baktığım (!) kaplumbağalarıma gayet yeter bir alan ve doğadakine yakın bir yaşam sunmaya çalışıyorum.
Forumda kaplumbağalarımın evleri ve bakımları mevcut.Buyurun zar zor nasıl bakılıyormuş görün lütfen.
Eğer siz iyi bakıyorsanız 8 kaplumbağaya yaşam alanlarının fotoğraflarını ve bilgilerini burada gururla paylaşabilirsiniz.
Eleştirmeden kendinizi öyle bir ispat edin ki bizlerin çürütebileceği bir açık bırakmayın lütfen.
Gerçekten yeterli bakım yapabiliyorsanız ki helal olsun derim ben size ve yanlış olduğum yerleri öğrenmeye çalışırım bence doğru olan bu.
İyi forumlar.

Zencefil'e tamamen katılıyorum bu konuda.Ben 8 kaplumbağaya birden bakamam o kadar iyi ama kendi kaplumbağama yapabileceğimin en iyisini yapıyorum zaten.Önemli olan onları sevmek onlar için yapabileceğimizin en iyisini yapmaktır her şeyi pahalı almak değil.Siz bakabiliyorsanız o zaman o kaplumbağalar cidden şanslılar.Ama Zencefil'in Subuti'ye ve Pakize'ye en iyi şekilde bakmaya çalıştığını bir mesajından bile görebilirsiniz.Cidden 8 kaplumbağanıza süper şartlarda bakabiliyorsanız o kaplumbağalar için sevinirim.

Cvp: kaplumbağa bağışlanan yerler

zor durumda kalanlar için bir seçenek olabilir.Çok da kötü bir yer değil bence ama daha iyi şartlarda olabilirdi.Biz o gibi yerlere gidip o insanları bilgilendirmeliyiz bence veya şartların daha iyi olması için birşeyler yapmalıyız.

Geri