Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağa Bakımı

Tarçın~

Altın 2 Üye
Daha önceden bir arkadaşa yazdığım yazıyı biraz da düzenleyip gerekli bilgileri de ekledikten sonra genel bilgiler elde etmeyi etmeyi amaçladım.Siz de aklınıza gelen bilgileri ve gerekli tavsiyelerinizi söyleyelin , hep beraber kocaman bir bilgi kaynağı oluşturalım.Tekrar tekrar aynı şeyleri yazmak yerine yeni gelen arkadaşları bu konuya yönlendirelim.

Öncelikle söylemeliyim ki size kapluşunuzu satan hayvancının söylediğinin veya sizin tahmininizin aksine kaplumbağalar o kapta (ölüm fanusu) yaşamaz.Nedenini de somut bir örnekle açıklamak gerekirse şöyle söyleyebiliriz; sizin 3 metreye 3 metre , penceresiz ve kalorifersiz soğuk bir odada yaşamanız ya da yaşamaya çalışmanız gibi bir durum olur.

Klasik soru:
Ama benim arkadaşımın kaplumbağası o plastik kapta bilmem kaç aydır yaşıyor , ona neden bir şey olmadı?Siz kaplumbağanızı acı çektirmeden , hastalandırmadan veya öldürmeden yaşatmak istiyorsanız bu eşyaların tümünü almalısınız.Çünkü bu eşyalar onların mutluluğu için değil , yaşayabilmeleri için gereklidir.

Kaplumbağaların en temel ihtiyaçları:
-doğru beslenme için çeşitli faydalı yemler
-27 derecenin altına düşmeyen su
-kuru alana 30-32 derece sıcaklık sağlayabilen ısınma lambası
-kabuklarını kurutabilmeleri için kuru alan
-suyu iyice temizleyebilen filtre
-alabildiğinizin en büyüğünden paludaryum
-imkanınız varsa kışın güneş ışığı yerine geçen UV B lamba

Kaplumbağalar , özellikle bebek olanlar 28 derece suda yaşamaktadır.Geniş , ferah ve temiz sularda yaşamayı sever.Yani ona büyük bir paludaryum almalısınız ki rahatlıkla ve sağlıklıca büyüyüp gelişebilsin.Büyük bir paludaryum aldığınızda hem kaplumbağanızın sağlıklıca gelişmesine yardımcı olursunuz hem de suyu sık sık değiştirmek zorunda kalmazsınız.Bu temiz ve sıcak suyu ısıtıcı ve filtreyle sağlayabiliriz.Akvaryumcularda ya da hayvan dükkanlarında satılan ısıtıcılardan alıp 28-30 derece arasına sabitlemelisiniz.Bebekler büyüdükçe de bu su sıcaklığı 26-27 dereceye düşürülebilir.Yalnız ısıtıcıların termometrelerine güven pek olmadığından 2.5 YTL'ye bir de yapıştırılan termometrelerden alırsanız suyun sıcaklığını kesin olarak öğrenmiş olursunuz.

Filtre ise sizin sürekli suyu değiştirmemeniz ve suda biyolojik filtrasyonu sağlamak için kullanılır.Kaplumbağaların suyunda onlara "faydalı" bakteriler yaşar.Bu bakterilerin yuvası filtre süngerleridir.Bu yüzden filtre süngerini de sık sık yıkamamak gerekir.Hatta filtre süngerinin üzerine elyaf sararsanız çok daha iyi olur.Filtre süngerini temizlemek yerine elyafı yıkarsınız ya da elyafın yenisini koyarsınız olur biter.Hem elyaf çok da ucuz bir şeydir , bilirsiniz.Ayrıca bu bahsettiğim iç filtrenin yanına veya yerine 100 litre ya da daha fazla su olan paludaryumlarda dış filtre kullanılabilir.Dış filtre suyun temizliğinde iç filtreden kat kat daha etkilidir.Suyu paludaryumun dışında özel bir mekanizmada temizleyerek geri getirir.Bu özel mekanizmaya suyu temizlemesi ve biyolojik filtrasyonu sağlaması için özel malzemeler koyulur.Bu malzemeler aktif karbon , bioball , sünger , ehfi fix , zeolit , elyaf , sünger , makarnaya benzeyen seramik borular , substart vb. olabilir.

Bunun dışında hayvancıların söylediği gibi bir tek karidesle beslemekten ibaret değildir.Bebekken insanlar nasıl türlü türlü (tahıllar , hayvansal gıdalar , vitaminler vs.) yiyeceklerle beslenirse kaplumbağaların da bebekleri aynen öyle beslenir.Yani kaplumbağanızı birkaç çeşit yemle beslemeniz onun sağlığı açısından en doğrusu olacaktır.Nedir bu çok yönlü beslenme diye soracak olursanız; protein ağırlıklı olmak üzere birden fazla çeşit kuru (pelet) yemle ve arada da sebze , meyve , haşlanmış , yağsız ve tuzsuz tavuk , haşlanmış yumurta gibi yiyecekler verilmelidir.(Size yardımcı olabilecek başlıklar: https://www.sukaplumbagasi.com/forum/show...hp?tid=150 , https://www.sukaplumbagasi.com/forum/show...hp?tid=150 )Bu başlıklarda hangi yemlerin güzel olduğu da uzun uzun yazılmıştır , ziyaret edin derim.Ayrıca bebek kaplumbağalar büyüyüp de 1 yaşını aştıktan sonra beslenme şekli değiştirilmedir.Protein ağırlıklı beslenme bitkisel beslenmeye dönmelidir.1 yaşını aşan kaplumbalara günaşırı yem verilmelidir.

Kuru alan dediğimiz kaplumbağaların sudan çıkıp kabuklarını kurutması için kullanılan aparatlar vardır.Kuru alanlar kabuktaki mantar oluşumunu engeller ve dinlenmelerine yardımcı olur. https://www.sukaplumbagasi.com/forum/foru...php?fid=32 Bu başlıkta da çeşit çeşit kuru alan örneklerini görebilirsiniz.

Olmazsa olmaz dediğimiz bir de ısıtıcı lambalarımız vardır.Bu ısıtıcı lambalar kuru alana 20-30 cm. uzaklığına monte edilen ve kuru alanı 30-33 dereceler arasında sabit tutmaya yarayan bir nevi güneştir.Yalnız sadece ısıtma işini yapar , onlara güneşin verdiği faydalı UV B ışınını sağlamaz.(UV B ışınını sağlayan UV B lambaları vardır.İmkanınız varsa 20-40 YTL olan bu lambalardan temin etmeniz kaplumbağanızın yararına olacaktır.Ki bu UV B ışını da kabuk gelişiminde önemli bir yere sahiptir.)Isıtıcı lambası olmayan bir kuru alana çıkan kaplumbağa rahatlıkla hastanabilir.Bu yüzde bunu da en yakın zamanda almalısınız. https://www.sukaplumbagasi.com/forum/show...php?tid=58 Bu başlık da anlattıklarımı özetleyen ve ihtiyaçları genel olarak sıralayan bir liste vardır.

Kaplumbağa bakımının o hayvan dükkanlarında görülen kadar kolay olmadığının farkına varmışsınızdır.Aslında herhangi bir hayvan bakımının aksine emek , sabır ve biraz da maddi imkan ister.Eğer imkanınız varsa yeni aldığınız kaplumbağanızı geri götürmenizi öneririm , böylelikle bu zorlu yolu başlamadan bitirmiş olur ve kaplumbağa ticaretine katkı sağlamamış olursunuz.

*Nedir bu kaplumbağa ticareti?

www.kaplumbagalarolmesin.net

maalesef kandırıldım. heveslendim ama artık çok bilgilendim 2 gün oldu alalı hemen akvaryuma koydum.
adama o kadar sinirlendim ki insanları resmen kandırıyor.
gören bişi bilir zannediyor.
ya bana neler dedi kaplumbağanın o plastik kaplarda verdiği yemle çok güzel yaşayacağını ben de 2 tane aldım
sonra üzüldüm.
geri vermeyi bile düşündüm
ama ona vermektense güzel bir ortam kurmayı planlayıp kurtarmayı düşünüyorum
şimdilik iyi görünüyorlar umarım hastalıklı değillerdir
veterinerler bile bu konuda kaplumbağalarla ilgili bilgisizler 2 günde araştırmalarımla onlardan daha fazla bilgiye sahip oldum
ama keşke almadan o güzel şeylere o kadar heves etmeden önce bilgilendeydim
ne yazık bu memlekete

Edit alcatraz:Lütfen cümle kurarken daha dikkatli olalım.

Katılıyorum söylediklerinize aynen. Maalesef özellikle ülkemizde durum çok kötü hayvanlar adına.

RE: Kaplumbağa Bakımı

ben almak isteyince adam bana dedi bunlar cok bayılıyor falan aldim sonra isiticim kirildi. Bizim buradaki petshopcuya gittim kadin JBL yemini verdi tam ihtiyacini karsilar diye bende yemde kandirildim reptomin neyse yine iyi fakat JBL bir yem içinde vitamin protein kalsiyum hiç yok. Çok kizdim ya oraya daha gitmiyorum.

Edit alcatraz:Lütfen kelimeleri doğru yazalım.

malesef durumları çok kötü.keşke hepsini alabilme imkânım olsa.yazık oluyor hepsine.burada bir sürü akvaryumcuya girdim.hepsinden bilgi aldım.hepsinin dedikleri birbiriyle çelişiyor.sakın akvaryumculara inanmayın bu yüzden.aslında bir şey bilmiyorlar.biri cinsiyetini yanağındaki kırmızı renkin canlı yada soluk olmasından,birisi de alttaki beneklerinden tayin ediyor.kimse doğruları bilmiyor anlayacağınız.

çok doğru şeyler yazmışsınız.teşekkür ederim

kesinlikle haklısınız banada alırken akvaryumcu 48 saat suda 24 saat kuru tut dedi aldığımda bir gündür susuz duruyordu

paludaryumumun büyük olması hep içimi rahatlatmıştır =)

bana da yoğurt kabında bile besleyebileceğimi söylemişlerdi bende iki gündür öyle yapıorum. yarın gidip bir paludaryum edinmeliyim anlaşılan..

Mutlaka tam ekipmanlı bir akvaryum şart. Petshopların bu şekilde yanlış bilgi vermesinin nedenine linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.kaplumbagalarolmesin.net/AnaSayfa/index.php/petshop-mantgnn-ac-yuezue

Geri