Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağa Beslenme Programı Tavsiyesi

emre_selvitopu

Moderator
Yönetici
Merhaba. Benim 12.5-13.5cm kabuk boylu bir kaplumbağam var. Ben yem sayısını sanırım tam hesaplayamıyorum. Raffy P büyüklüğünde stick yemleri 20-22 tane atıyorum. Ve saat 11de yemleme yapıyorum. Bu erken saatmi yoksa geçmi? yem yedikten bir kaç saat sonra bir şey verilirmi? 

Bende olan yemler sırasıyla

Sera Raffy P (Az kaldığı için carnivor aldım)
Sera Mineral (Bu da az kaldı)
Sera Carnivor
Tetra Reptomin (100ml kutuda aldım belki yemez diye ama atar atmaz kaptı.)
JBL Gammarus
JBL Agil

Bu yemlerle nasıl bir program öneriyorsunuz?

Not: JBL Energil'de var fakat suyu çok kirlettiği için daha vermiyorum maalesef (1.5 ay boyunca yedi)

O boydaki hayvanları günde tek öğün besliyoruz. Bealenme saatinde öğleden sonraya fazla kaçmadan verebilirsin saat 11 uygun. İkindi sonrası marul, kıvırcık yaprağı verebilirsin. Yarım saat içinde yemezse alırsın. Bakteri üretmeye başlar. Her günde verme bıkar.

Carnivor, raffy P ve mineral yem karışımıdır. Onun için mineral yem alma carnivoru 2 öğün yaparsın. Tetrayıda 2 öğün yap. Agil bir öğün yeterli.

Gammarus ufak gelecektir. Bitince daha alma. Energili şu şekilde vereceksin hayvanın bir iki hamlede yutacağı boyutta kopararak tek tek yedikçe ver. Böylece suda fazla kalmayacağı için salınım yapmaz. Vermeden evvel karidesin ağzındaki dikensi dokuyu, balığında yüzgeçlerini kopar bunlar hayvanın ağzına batar. Havalar ısınınca acılaşır onun için buzdolabında dursun. Ya da dondurulmuş karides alıp 10 dakika kaynatıp soğutup verebilirsin, kalanı yine buzluğa atarsın. Bu da bir öğün verilecek.

Geriye bir öğün kaldı onda ya haşlanmış yumurta beyazı yada tetra reptomin verirsin. Repto diğer protein yemlerin ara günlerine denk gelecek şekilde program yaparsın.

Cvp: Kaplumbağa Beslenme Programı Tavsiyesi

Merhabalar çeşitliliği artırmak için çeşitli sebzeler deniyorum ara ara. İlk defa yaz kabağı verdim sevdiler. Taze fasülye de yiyebildiklerine dair bilgiler var fakat fasülyenin neresini vermeliyim bilemedim. Dış kabuğu mu taneleri mi? Siz hangi sebzeleri ne şekilde veriyorsunuz? Çiğ veya haşlanmış olmasına dikkat etmemiz gerekiyor mu? Şimdiden teşekkürler

Fazla çeşide girmeye gerek yok. Fasulye verme. Sert kabuklu sebzeleri yiyemezler tane usulü olanlar hayvan küçükse boğulabilir. Acı, kokulu bitkileri vermiyoruz. Tatlı, tuzlu, yağlı, baharatlı, acı, işlenmiş et, süt ürünleri vermiyoruz.

Cvp: RE: Kaplumbağa Beslenme Programı Tavsiyesi

cem' Alıntı:
O boydaki hayvanları günde tek öğün besliyoruz. Bealenme saatinde öğleden sonraya fazla kaçmadan verebilirsin saat 11 uygun. İkindi sonrası marul, kıvırcık yaprağı verebilirsin. Yarım saat içinde yemezse alırsın. Bakteri üretmeye başlar. Her günde verme bıkar.

Carnivor, raffy P ve mineral yem karışımıdır. Onun için mineral yem alma carnivoru 2 öğün yaparsın. Tetrayıda 2 öğün yap. Agil bir öğün yeterli.

Gammarus ufak gelecektir. Bitince daha alma. Energili şu şekilde vereceksin hayvanın bir iki hamlede yutacağı boyutta kopararak tek tek yedikçe ver. Böylece suda fazla kalmayacağı için salınım yapmaz. Vermeden evvel karidesin ağzındaki dikensi dokuyu, balığında yüzgeçlerini kopar bunlar hayvanın ağzına batar. Havalar ısınınca acılaşır onun için buzdolabında dursun. Ya da dondurulmuş karides alıp 10 dakika kaynatıp soğutup verebilirsin, kalanı yine buzluğa atarsın. Bu da bir öğün verilecek.

Geriye bir öğün kaldı onda ya haşlanmış yumurta beyazı yada tetra reptomin verirsin. Repto diğer protein yemlerin ara günlerine denk gelecek şekilde program yaparsın.

Cem bey merhabalar. ben de yeni yem siparişi verecektim de güncel duruma, markalara vs. bakmak için gelmiştim siteye. çok iyi olmuş bu konu valla. kaplumbağalarımın boyları yaklaşık 15-16cm, 2 taneler. konu sahibi arkadaşa önerdiğiniz bu programı, yem çeşitlerini ben de kullanabilir miyim? ekleyeceğiniz/çıkaracağınız bir şey olur mu acaba bu boyutlarda?

Foruma hoş geldin. Evet 8 cm kabuk boyu üstü kaplumbağalarda günde tek öğüne düşüyoruz. Aynı yemleri aynı programla yapabilirsin. Eskiden önerdiğim yem çeşitleri daha fazla idi ne yazıkki fiyatlar uçuk olunca gerekli olanlarda durumu minimize yaptık.

Bugün ankaradan izmire yolculuk yaptım, geç cevapladığım için kusura bakma yeni vakit buldum.

• Beğen
Tepkiler: huk
Merhaba. Benim sera carnivor ve tetra reptomin yemim bitmişti. Onlardan aldım ve jbl calcil aldım (kabuk gelişimine faydalı yazmışlar).

Benim yem programım şöyleydi

Pzt Tetra Reptomin
Salı Sera Carnivor
Çrş Jbl Agil
Perş Tetra Reptomin
Cuma Sera Carnivor
Cmrts Jbl Energil ya da Jbl Gammarus
Pazar Tetra Reptomin

Jbl Calcili hangi güne koymalıyım?

Pazar yada pazartesi gününden birine reptomin yerine koyabilirsin.

Merhaba benim kaplumbagam 7 buçuk sn tim bir boyutu var bana nasıl yemler tamsiye edersiniz

Merhaba benim kaplumbagam 7 buçuk sn tim bir boyutu var bana nasıl yemler tamsiye edersiniz

Cvp: Kaplumbağa Beslenme Programı Tavsiyesi

Bu konuyu okumanızı tavsiye ederim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sera raffy P sera raffy I ve tetra reptomin ile başla.

Geri