Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağa diyetim doğru mu?

easyinthehood

Bronz 4 Üye
Arkadaşlar kaplumbağama bu diyeti uyguluyorum. Sizce doğru mu? Kaplumbağam daha yavru. Kabuk boyu 4-5cm falan.

Pazartesi : Sabah 1 adet uzun yem veya 2 adet kısa yem ve yanında 1 adet karides, ek olarak üzerlerine damlatılmış vitamin. Akşam 1 adet uzun yem veya 2 adet kısa yem ve yanında 1 adet karides.
Salı : Sabah 1 adet uzun yem veya 2 adet kısa yem ve yanında 1 parça marul. Akşam 1 adet uzun yem veya 2 adet kısa yem ve yanında 1 parça marul.
Çarşamba : Sabah 1 adet uzun yem veya 2 adet kısa yem ve yanında 1 adet karides. Akşam 1 adet uzun yem veya 2 adet kısa yem ve yanında 1 adet karides.
Perşembe : Sabah 1 adet uzun yem veya 2 adet kısa yem ve yanında 1 parça marul. Akşam 1 adet uzun yem veya 2 adet kısa yem ve yanında 1 parça marul.
Cuma : Sabah 1 adet uzun yem veya 2 adet kısa yem ve yanında 1 adet karides. Akşam 1 adet uzun yem veya 2 adet kısa yem ve yanında 1 adet karides.
Cumartesi : Sabah 1 adet uzun yem veya 2 adet kısa yem ve yanında 1 parça marul. Akşam 1 adet uzun yem veya 2 adet kısa yem ve yanında 1 parça marul.
Pazar : Sabah 1 adet uzun yem veya 2 adet kısa yem ve yanında 1 adet karides. Akşam 1 adet uzun yem veya 2 adet kısa yem ve yanında 1 adet karides.

Diyet Özeti : Pazartesi günleri vitamin verme günüm, sabahki öğününde bulunan yem ve karideslere 1-2 damla vitamin damlatıp veriyorum. Diyet her gün böyle devam ediyor. Bir gün marul, bir gün karides olmak üzere.

Sizce bu diyet ideal midir? Hayvanım bu diyet yüzünden aç kalmaz değil mi? Ayrıca vitamin gününde yani pazartesi ek olarak suyuna 2-3 damla vitamin damlatmalı mıyım? Bu o akvaryumda yaşayan diğer canlılara bir zarar verir mi?
Kaplumbağam büyüdüğünde tek öğün vermek yerine yine iki öğüne bölsem olur mu? Sabah 2 uzun yem, 2 karides. Akşam 2 uzun yem, 2 karides gibi.

Son düzenleme:
8 cm kabuk boyuna kadar sabah akşam iki öğün sonrasında tek öğün veriyoruz günlük toplam kafa hacmi oranında olacak. Göz kararı ayarlama zor olursa bir fazla verilebilir. Hayvan gelişim çağında bunu tolere eder.

Her bir yemi bir öğünde veriyoruz. Yemler karışmayacak bu şekilde yem seçmez. Güzel olanı seçip diğerini bırakırlar.

Yemlerin markası nedir?

Diğer canlılar nedir?

Vitamini suya damlatmanın hayvana faydası olmaz. Yosun ve algi coşturur.

8 cm kabuk boyuna kadar sabah akşam iki öğün sonrasında tek öğün veriyoruz günlük toplam kafa hacmi oranında olacak. Göz kararı ayarlama zor olursa bir fazla verilebilir. Hayvan gelişim çağında bunu tolere eder.

Her bir yemi bir öğünde veriyoruz. Yemler karışmayacak bu şekilde yem seçmez. Güzel olanı seçip diğerini bırakırlar.

Yemlerin markası nedir?

Diğer canlılar nedir?

Vitamini suya damlatmanın hayvana faydası olmaz. Yosun ve algi coşturur.
Yem lotus fish ve başka bir marka daha var adını unuttum ikisini karıştırdım. Bu verdiğiniz bilgileri zaten biliyorum, forumda açılan bir konuda yazıyor. Ben sadece diyetimde bir sıkıntı var mı diye sordum. Sizce bu yazdığım diyette bir sorun var mı? Hayvan büyüyünce yine sabah akşam iki öğün versem ne farkeder?

Bir gün içerisinde 2 uzun stick, 2 karides veya 2 parça marul sizce ideal mi? Eğer stickler kısa ise 4 veriyorum.

Ayrıca iki adet elma salyangozu var akvaryumda.

Son düzenleme:
Bu lotus fish balık için sanırım kaplumbağa yemini bulamadım. Balık yemlerinde şu sakınca var. Bu yemler farklı bölgelere kıtalarda yaşayan balıklara göre değişiyor içeriklerindeki birşey kaplumbağaya zarar verebilir.

6 cm kabuk boyuna kadar sera raffy P (üzerinde natural yazmayan yem) ve herhangi bir markanın gammarusu yeterli. 6 altışar öğün sabahları gammarus akşamları raffy P veriyoruz. Yalnız 14 öğünün iki öğünü raffy P içindeki kırmızı mineral yemleri ayırıp veriyoruz. İster aynı gün sabah akşam ister haftanın uzak günlerinin tek öğününde.

6 cm kabuk boyunu geçince tetra reptomin de menüye ekleniyor. Bu boyda protein ağırlıklı beslenirler. Ama marulda yiyor ise haftada bir verebilirsin. Çok verme bıkıp hiç yemez. Ki bu boy içinde ot türevli yiyecekler uygun değil. 6 cm kabuk boyu sonrası başlarsın. Bu dönemler aşırı hareketli olmaları ve büyümeleri sebebiyle enerji tüketimleri fazla olur bunu protein yem ile karşılarlar. Haftada bir iki haşlanmış yumurta akı da verebilirsin. Sarısı suyu kirletir, ama ayrı bir kase içine alıp sarısını yedirebilirsin. Bu vitamin ve mineral açısından iyi gıdadır.

Diyetteki sıkıntı çeşide girmen. Her öğünde tek çeşit yem olacak. Yeşilliği yemlerden uzak bir zamanda yediririz. Suda kalan olursa yarım saat içinde al bakteri üretmeye başlar.

Bu hayvanlar doğal ortamında bu kadar yemez. Biz elimizden geldiğince bu durumu akvaryumda simüle etmeye çalışırız. Tek öğün vermemizin özü budur. Bu hayvanlar büyüdükçe vücutlarını kullanabilmeyi öğrenip yağ depolamaya başlarlar. Enerjilerini dengeli kullanır fazlasını yağa dönüştürürler. Öğün sayısını artırmak yada iki öğünlü düzende gitmek hayvanı obez yapar. Bağımlı yapar. Vücut direncini düşürür. Belli bir boya geldiklerinde dışkılarını da yemeye başlıyorlar. 12 cm kabuk boyu sonrası haftada bir gün aç gün yapıyoruz. Ama ben tamamen aç bırakma yerine o gün marul kıvırcık vermeyi uygun görüyorum. Bu sindirim ve boşaltım sistemini temizleyip detoks görevi görüyor.

Ayrıca bu tek öğün sonrası silis kumu karıştırıp yiyecek arar ve eşelenip vakit geçirirler. Artıklarla birlikte kumda yerler. Bu sindirim sistemindeki olası parazitleri atmasını sağlar, kabızlığı önler. Aşırı yem yeme yada yem ıslanmadan hızlıca yuttuğunda midesinde şişkinlik ve hazımsızlık oluşturur, kum bunları parçalar ve rahatlatır.

Hayvan büyüdüğünde o salyangozları büyük ihtimalle yiyecektir. Kokuları cezbeder ve avcılık içgüdülerini uyarır. 8 cm kabuk boyu sonrası dikkat edersin. Çene kasları ve gagasının sertleşmesi bu noktadan itibaren başlar.

Bu lotus fish balık için sanırım kaplumbağa yemini bulamadım. Balık yemlerinde şu sakınca var. Bu yemler farklı bölgelere kıtalarda yaşayan balıklara göre değişiyor içeriklerindeki birşey kaplumbağaya zarar verebilir.

6 cm kabuk boyuna kadar sera raffy P (üzerinde natural yazmayan yem) ve herhangi bir markanın gammarusu yeterli. 6 altışar öğün sabahları gammarus akşamları raffy P veriyoruz. Yalnız 14 öğünün iki öğünü raffy P içindeki kırmızı mineral yemleri ayırıp veriyoruz. İster aynı gün sabah akşam ister haftanın uzak günlerinin tek öğününde.

6 cm kabuk boyunu geçince tetra reptomin de menüye ekleniyor. Bu boyda protein ağırlıklı beslenirler. Ama marulda yiyor ise haftada bir verebilirsin. Çok verme bıkıp hiç yemez. Ki bu boy içinde ot türevli yiyecekler uygun değil. 6 cm kabuk boyu sonrası başlarsın. Bu dönemler aşırı hareketli olmaları ve büyümeleri sebebiyle enerji tüketimleri fazla olur bunu protein yem ile karşılarlar. Haftada bir iki haşlanmış yumurta akı da verebilirsin. Sarısı suyu kirletir, ama ayrı bir kase içine alıp sarısını yedirebilirsin. Bu vitamin ve mineral açısından iyi gıdadır.

Diyetteki sıkıntı çeşide girmen. Her öğünde tek çeşit yem olacak. Yeşilliği yemlerden uzak bir zamanda yediririz. Suda kalan olursa yarım saat içinde al bakteri üretmeye başlar.

Bu hayvanlar doğal ortamında bu kadar yemez. Biz elimizden geldiğince bu durumu akvaryumda simüle etmeye çalışırız. Tek öğün vermemizin özü budur. Bu hayvanlar büyüdükçe vücutlarını kullanabilmeyi öğrenip yağ depolamaya başlarlar. Enerjilerini dengeli kullanır fazlasını yağa dönüştürürler. Öğün sayısını artırmak yada iki öğünlü düzende gitmek hayvanı obez yapar. Bağımlı yapar. Vücut direncini düşürür. Belli bir boya geldiklerinde dışkılarını da yemeye başlıyorlar. 12 cm kabuk boyu sonrası haftada bir gün aç gün yapıyoruz. Ama ben tamamen aç bırakma yerine o gün marul kıvırcık vermeyi uygun görüyorum. Bu sindirim ve boşaltım sistemini temizleyip detoks görevi görüyor.

Ayrıca bu tek öğün sonrası silis kumu karıştırıp yiyecek arar ve eşelenip vakit geçirirler. Artıklarla birlikte kumda yerler. Bu sindirim sistemindeki olası parazitleri atmasını sağlar, kabızlığı önler. Aşırı yem yeme yada yem ıslanmadan hızlıca yuttuğunda midesinde şişkinlik ve hazımsızlık oluşturur, kum bunları parçalar ve rahatlatır.
Yok balık yemi değil sadece yemin markası LOTUS. Üstünde turtle food yazıyor yani sıkıntı yok. İki yemini de çok seviyor. Bazen uzun yemden bazen kısa yemden vermemin sebebi de aynı yemden sıkılmaması için. Zaten o gün içerisindeki öğünlerde sadece tek çeşit yem veriyorum. Günden güne değiştiriyorum. Pazartesi-salı uzun yemden verdiysem, çarşamba değişiklik olsun diye kısa yemden veriyorum.

Ben tam anlamadım. Biraz kısa bir özet geçebilir misiniz? Şimdi benim belirlediğim diyet kötü mü? Ne gibi bir değişiklik yapmalıyım? Sabah 1 büyük stick, 1 büyük karides. Akşam 1 büyük stick, 1 büyük karides fazla mı yani? Bence günde toplam 2 stick ve 2 karides az bile. (Yemler küçük ise 4 stick, 4 karides veriyorum.) Yani toplamda genellikle ya günlük 4 yem, ya da 8 yem veriyorum yemin boyutuna göre.

Peki büyüdüğünde bir öğün çok vermek yerine iki öğüne bölüp yine azar azar vermem sıkıntı yaratır mı? Mesela sabah 3 yem, 3 karides vermek yerine sabah 1 yem 1 karides, akşam 2 yem 2 karides olarak iki öğüne bölsem ne gibi bir zararı olabilir ki? Yine aynı yem miktarını vermiş olacağım. Sadece iki öğüne böleceğim.

Ayrıca hayvan büyüdükçe diyetinde değişiklikler yaparım. Yine yem verme ölçütüm aynı kalacak. Günlük 4 yem gibi (karides gibi ek besinlerle birlikte). Ancak bu sefer sebze ağırlıklı yapacağım. Ek besin olarak bir gün karides bir gün sebze yapmak yerine 2 gün marul 1 gün karides gibi. Aç gün eklememe gerek var mı bilmiyorum. Eğer eklersem de bir gün ile başlarım büyüdükçe aç kalma gününü arttırırım. Art arda olmayacak şekilde 2 gün gibi.

Bence şu anlık yaptığım diyet gayet güzel. Tabi büyüyünce diyetindeki sebze günlerini arttırıp, karides günlerinden kısacağım ve aç günlerde ekleyeceğim. Büyüdüğünde yem ölçüsünü arttırmalı mıyım? Yoksa günlük toplam 4 veya 8 yem ile devam mı etmeliyim? (8 yem olmasının sebebi eğer stickler ve karidesler küçük ise.)

Son düzenleme:
6 cm kabuk boyuna kadar sebze yada yeşillik verme. Senin yem programında sıkıntı şu her öğünde sadece tek marka yem verme yerine o veya bu yem şeklinde düzenlemen, verdiğin yemi o güne sabitleyeceksin. Mesela pazartesi sabah büyük stick yem; akşam gammarus veriyor isen tüm pazartesiler aynı şekilde gidecek. Yani her yem o güne sabitlenecek. Her yemden aldığı faydayı tam sağlayacak. Yem tercihi yapmayacak sevdiğini yiyip diğerini yememezlik etmeyecek.

8 cm kabuk boyu itibariyle her sadece tek marka yem tek öğün olacak. Bir gün büyük stick, bir gün gammarus, bir gün küçük stick düzeninde tabi yem çeşidi 6 cm kabuk boyu itibariyle artıyor. Öyle ki bir yemi haftada bir veriyoruz. Ot türevli gıdaları öğleden sonra yemden uzak saatlerde vereceksin.

Ot türevli gıdalarda artış 15 cm kabuk boyu sonrası bir miktar artırılabilir ama protein tamamen bırakılmaz. Özellikle kış ayları ot türevli gıda yerine protein ağırlıklı yem yemeyi tercih ederler. Şu an gelişimi için proteine ihtiyacı var.

Büyüdükçe yem oranı artırılır. 20 cm kabuk boyundaki bir hayvan günde 40-45 tane stick yem yer.

9-10 cm kabuk boyu gibi gammarus ufak geleceği için daha iri kurutulmuş yemlerden birine geçiyoruz.

Tek öğünlük düzende hayvan yediğinden doyacak, vücudunu ona göre alıştıracak. Obez olmayacak. Kumu karıştırıp yem arayacak, oyalanacak. Hareket ettiği için enerji yakıp sağlıklı biçimde gelişecek.

Akvaryumda hayvan ile paralel olarak büyüyecek. Boyca uzunluk bol yüzüp sağlıklı gelişmesini; derinlik ise nefes tutabilme kapasitesini artırıp akciğerlerinin gelişmesini sağlar. Ara geçişli akvaryumu ne kadar büyük alırsan o kadar uzun gider. İşin sonunda ömürlük akvaryuma geçeriz.

Hayvanı kuru bir yere alıp yanına her bir stick yemi koyarak tepeden resmini çekip atabilir misin? Boyutlarını göreyim.

Son düzenleme:
6 cm kabuk boyuna kadar sebze yada yeşillik verme. Senin yem programında sıkıntı şu her öğünde sadece tek marka yem verme yerine o veya bu yem şeklinde düzenlemen, verdiğin yemi o güne sabitleyeceksin. Mesela pazartesi sabah büyük stick yem; akşam gammarus veriyor isen tüm pazartesiler aynı şekilde gidecek. Yani her yem o güne sabitlenecek. Her yemden aldığı faydayı tam sağlayacak. Yem tercihi yapmayacak sevdiğini yiyip diğerini yememezlik etmeyecek.

8 cm kabuk boyu itibariyle her sadece tek marka yem tek öğün olacak. Bir gün büyük stick, bir gün gammarus, bir gün küçük stick düzeninde tabi yem çeşidi 6 cm kabuk boyu itibariyle artıyor. Öyle ki bir yemi haftada bir veriyoruz. Ot türevli gıdaları öğleden sonra yemden uzak saatlerde vereceksin.

Ot türevli gıdalarda artış 15 cm kabuk boyu sonrası bir miktar artırılabilir ama protein tamamen bırakılmaz. Özellikle kış ayları ot türevli gıda yerine protein ağırlıklı yem yemeyi tercih ederler. Şu an gelişimi için proteine ihtiyacı var.

Büyüdükçe yem oranı artırılır. 20 cm kabuk boyundaki bir hayvan günde 40-45 tane stick yem yer.

9-10 cm kabuk boyu gibi gammarus ufak geleceği için daha iri kurutulmuş yemlerden birine geçiyoruz.

Tek öğünlük düzende hayvan yediğinden doyacak, vücudunu ona göre alıştıracak. Obez olmayacak. Kumu karıştırıp yem arayacak, oyalanacak. Hareket ettiği için enerji yakıp sağlıklı biçimde gelişecek.

Akvaryumda hayvan ile paralel olarak büyüyecek. Boyca uzunluk bol yüzüp sağlıklı gelişmesini; derinlik ise nefes tutabilme kapasitesini artırıp akciğerlerinin gelişmesini sağlar. Ara geçişli akvaryumu ne kadar büyük alırsan o kadar uzun gider. İşin sonunda ömürlük akvaryuma geçeriz.

Hayvanı kuru bir yere alıp yanına her bir stick yemi koyarak tepeden resmini çekip atabilir misin? Boyutlarını göreyim.
20cm kabuk boyutunda 40-45 stick yer demişsiniz. Yani o halde büyüdükçe günlük toplam 4 yem vermek yerine bu yem miktarını 2-3-4 katına çıkarmalıyım değil mi?

Diyelim kabuk 8cm oldu, günlük 8 yem. 12 oldu günlük 12 yem. 16 oldu günlük 16 yem gibi mi? Şuan kabuk boyu 4cm ve günlük 4 yem veriyorum. Bu yemlerin içeriği 2 adet büyük stick, 2 adet büyük karides. Bazı günler 2 adet karides yerine 2 parça marul oluyor.

Yani kısacası büyüyünce yem miktarını arttırmalıyım değil mi? Şu an 4 yem veriyorsam, 8cm olduğunda 8 yem mi vermeliyim? Kafası ne kadar büyüdüyse o kadar yem vereceğim.

Dediğiniz kurala uyacağım. Her pazartesi aynı marka yem kullanacağım. Zaten genelde böyle yapıyordum.

Ek olarak her pazartesi sabahki öğününe vitamin damlatmam doğru mu? Yoksa her hafta yapmak bir zarar verir mi? Sabah verdiğim 1 stick ve 1 karidesin üstüne 1 damla atıp veriyorum. Ayrıca hayvan büyüdüğünde öğünündeki besin miktarıda artacak. Diyelim sabah 10 yem vereceksem max. kaç tanesine vitamin damlatmalıyım? Kaç damla vitamin yeterlidir? 10 yemden 3'üne damlatmam ideal midir? 3 damla yani.

Kısacası her pazartesi 3 damla vitamin vermek sorun yaratır mı? Bu miktar ideal midir?

Son düzenleme:
Seninle anlaşamıyoruz pazartesiyi örnek verdim. Her gün kendi içinde böyle olacak. Her güne bir yemi sabitleyeceksin. Mesela sabahları stick yemlerin bir gün birini bir gün diğerini ver. Şu an proteine ihtiyacı olduğu için akşamları komple gammarus olsun. Yani 7 öğün gammarus devam et.

Vitamin damlayı haftada bir, bir stick yeme bir damla damlatıp vereceksin. Hayvan ufak daha. Bu yemi ilk yem olarak ver. Tadı farklı olacağı için normal yemin arkasından verirsen yemeyebilir. Vitaminin azı kadar fazlası da zararlı. Zaten stick yemler içinde de bir miktar vitamin ve mineraller vardır. Gerçi elindeki stick yemlerin içeriklerini yavru hayvana uygun mu değil mi bilmiyorum.

Yem oranını kafa hacmine göre ayarlıyoruz. Kafası büyüdükçe yem sayısı o oranda artar. Standard bir stick yem (raffy P ölçüsünde) iki gammarusa denk gelir. Buna göre sayıyı ayarlarsın. Denk olduğuna emin olmadığında bir fazla verebilirsin.

Geri