Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağa Doğal Yaşam

ayyuce

Yeni Üye
Kaplumbağam artık çok büyüdü biraz hasta ama iyileşince onu doğal ortamam yani göle bırakmayı düşünüyoruz sizce ne yapmalıyım göl de yaşayabilirler mi ? Doğal ortamına bırakmak istiyorum çünkü artık küçücük akvaryumda sıkıldığını hissedebiliyorum . Büyük akvaryum alsam akvaryumu koycak yerim yok ne yapmalıyım

Cvp: Kaplumbağa Doğal Yaşam

Kırmızı yanaklı su kaplumbağalarının doğal ortamı Türkiye'de yok.Amerika kökenli hayvanlar bunlar.
Türkiye'de bir göle bırakmanızın sonuçları neler olabilir önceden kestirmek biraz zor.
Öncelikle kış şartlarına dayanamayabilirler, besin sıkıntısından ölebilirler.
Ama kırmızı yanakların vahşi bir tür olduğu düşünülürse ülkemiz sularına da adapte olabilirler.
Fakat dediğim gibi bu vahşi hayvanlar ait olmadıkları bir çevreye bırakıldıklarında orada yaşayan canlı türlerini tehtid etmekte.
Sizin mantığınızla gibi mantıkla yola çıkanlar yüzünden ülkemizde bir çok gölde kırmızı yanaklar var artık.Ama bu göllerde yerli türlerimiz bu kırmızı yanaklarla baş edemedikleri için sayılarında bir azalma var.
Eğer insanlar bu hayvanları bırakmaya devam ederlerse o ortamda yaşayacak canlıları yok olmaya kadar götürebilecek bir döngüye sokacaktır.
Bu sadece okuduklarımdan, öğrendiklerimden yola çıkarak yazdığım bir senaryo ve olması muhtemel.

Evinizde baktığınız kaplumbağa size muhtaç.Onu yarı yolda bırakmayın.Elinizden geldiği kadar ona bakın.
Eğer bakamayacaksanız da sahiplendirme yoluyla yeni bir yuva kazandırmaya çalışın.

size akvaryumun fotoğrafını göndermek istiyorum sizce nasıl neler eksik diye fakat nasıl göndereceğim

https://[IMG]mailto:/vh9iee.jpg*
[

[IMG]mailto:/vh9iee.jpg*

Kaplumbağanız güzel bir dişi.
Öncelikle akvaryum almaya imkanınız yoksada büyük plastik kaplar oluyor 20-30 TL ye en büyüklerinden alabilirsiniz.
İçerisine sitede anlatımı olan CD kabından bir kuru lan yaptığınızda hem masrafsız hem de güzel bir yaşam alanı olusturursunuz.
Şu anda bu akvaryum çok küçük ve kaplumbağanın bir kuru alanı yok

Bu şartlarda iyi dayanmış ve büyümüş. Bence ondan vazgeçmeyin. Birbirinize alışmışsınızdır.
İllede bakamam derseniz sahiplendirin. Doğada yem arayacak ve avlayacak şekilde yetişmedi. Ayrıca Arzu hanımın dediği gibi bizim türler için tehlikeli. En önemlisi ben yer darlığından iyi yüzemediği için kaslarınında çok kuvvetli olamayacağını düşünüyorum. Buda göl gibi derin suda dezavantaj.

Geri