Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağa için ısıtıcı ve UVB seçimi- Acil

bistroman

Bronz 4 Üye
arkadaşlar merhaba, küçük bir havuzda yaşayan kırmızı yanaklı su kaplumbağam var.

Soru1) Güneş olmadığı için güneş ışınlarını almasıyla eşdeğer olabilecek UVB 5.0 13W AMPUL aldım, akvaryum küçük bir bucuk karış ancak çapı, yeterli olur mu?
Soru2) bir de bunun yanında ısıtıcı da kullanılması gerekiyormuş. Bunun için PHİLİPS 40W Beyaz ışık mı alacağım? yardımcı olup yönlendirirseniz çok sevinirim.

Ekli dosyalar

• kapl.png
    kapl.png
    569.7 KB · Görüntüleme: 118
Merhaba,

Küçük bir havuz olarak bahsettiğiniz şeyi kullanmamalısınız. Akvaryum almalısınız. Su ısıtıcısız ortam olmaz. Kış ayındayız.

Exo terra uvb 5.0 kullanıyoruz. 13-25-26w olarak satılıyor. Kaplumbağanız 8cm kabuk boyuna geldiğinde satın alırsınız şimdi daha önemli öncelikleriniz var.

Öncelikle en az 60L bir akvaryum edinmelisiniz. Daha sonra su ısıtıcısı, iç filtre, kuru alan ve ısıtma lambası.

Daha fazla bilgi sahibi olmak için bu konuyu okuyabilirsiniz.

Isıtıcı lambası olarak halojen soft 52w alabilirsiniz. İnternetde satılıyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Foruma hoş geldin. Emrenin atmış olduğu linki incele. Şu aşamada uvb lamba kullanmıyoruz hayvan daha ufak. Ama güzel bir akvaryum almakla başla. 30 lt, 50 lt, 80 lt, 100 lt ölçülerden herhangi bir akvaryum alacaksın ne kadar büyük olursa yenileme süren o kadar uzar. Akvaryumu aldıktan sonra ekipmana bakarız. Petshoplar, işe yaramaz şeyleri kaktırmayı sever. Dikdörtgen boş akvaryum al. Yanında promosyon diye verdiklerini alma.

O elindekine ölüm kabı diyoruz o hiçbir işe yaramıyor.

ilginiz için çok teşekkür ederim, böyle bir şey alsam olur mu? akvaryum nette var yoksa direkt gidip bildiğimiz balık akvaryumu mu alayım ama onlarda kuru alanı nasıl yapılacak? akvaryumcular ayrı bir aparat mı monte edecek içine?

Ekli dosyalar

• 624395528_tn50_0.jpg
    624395528_tn50_0.jpg
    12.6 KB · Görüntüleme: 114
Olmaz. İnternetde "Kaplumbağa Akvaryumu/Bahçesi" adı altında satılan hiçbir şey almayın.

Bildiğimiz balık akvaryumlarından. Alabildiğiniz kadar büyük alın. Ne kadar büyük alırsanız ömürlük akvaryuma geçişiniz o kadar geç olur.

Kuru alan olarak turtle pier alabilirsiniz ya da linkini attığım konudaki arkadaşın yaptığı gibi bir kuru alan yapabilirsiniz.

Foruma hoş geldin. Emrenin atmış olduğu linki incele. Şu aşamada uvb lamba kullanmıyoruz hayvan daha ufak. Ama güzel bir akvaryum almakla başla. 30 lt, 50 lt, 80 lt, 100 lt ölçülerden herhangi bir akvaryum alacaksın ne kadar büyük olursa yenileme süren o kadar uzar. Akvaryumu aldıktan sonra ekipmana bakarız. Petshoplar, işe yaramaz şeyleri kaktırmayı sever. Dikdörtgen boş akvaryum al. Yanında promosyon diye verdiklerini alma.

O elindekine ölüm kabı diyoruz o hiçbir işe yaramıyor.

40 eninde 30 yüksekliğinde ve 25cm derinliğinde bir akvaryum yaptrdım ( 30tl)
Su Isıtıcısı ve İç Filtre satın aldım (Top: 110 TL)
Yem Aldım. (Ahm marka idi sanırım) 15TL
UVB 5.0 13W Lamba aldım.

AKVARYUMUN donması için 1 gün balkonda bekleyip daha sonra 1 gün suyun içinde beket, 3.gün kullanacam camcıya yaptırdığım akvaryumu

Şimdi kuru alan için akvaryumcu yerlere minik beyaz taşlardan dizerek ve bu taşlardan yokuş yaparak yardımcı olacağını söyledi.

şimdi tek eksiğim KURU ALAN. ne yapayım. lütfen yardımcı olun.
Su ısıtıcım var, iç filtrem var, UVB LAMBAM var. Kuru alan üstüne normal 40-50w soft ampul koymasam olmaz mı? zaten su ısıtıcım ve kuru olan üzerinde kullanacağım UVB 5.0 lambam yetmez mi?

Kuru alan için ne yapayım? deniz kenarından bir kaya mı bulsam? ya da hazır satan bir yerden netten mi getirsem? akvaryum üstüne koyacak küçük bir kuru alanı camcıda mı kestirim yaptırsam, yokuşunu falan herşeyini?

Yardımcı olursanız çoook sevinirim. lütfen bu canı en rahat haline kavuşturmak istiyorum, 8 yaşındaki oğlum cok seviyor.

Merhaba, öncelikle kaplumbağanız için yeterli yüzme alanı sağlandıktan sonra elinizdeki taş kaya gibi malzemelerle veya hazır olarak satılan görseldeki tarzda bir kuru alan edinebilir veya kendiniz yapabilirsiniz, ardından bu kuru alanı UVB lamba ile aydınlatıp kaplumbağanın bu ışıktan faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Soruyu anlayabildiğim kadar yardımcı olmaya çalıştım takıldığınız bir yer varsa seve seve yardımcı olabilir.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2.jpg
    Screenshot_2.jpg
    63.4 KB · Görüntüleme: 100
Chromeda yazılım yenilendiği için daha adapte olamadım. Cevabı geç yazdığım için kusura bakma yeni gördüm.

Uvb içerikli ampuller ısıtmaz. Onun için ısıtma ampulü kullanırız. Hayvan ufak olduğu için uvb ampulü şu aşamada kullanmıyoruz. Olası darbe ve organların büyürken sıkışmaması için hayvanın kabuğu esnek yapıda olmalı, erken sertleşmemeli. 7 cm kabuk boyu itibariyle kullanmaya başlarsın. Günlük 1 saat yeterli en çok çıktığı saate ayarlarsın.

Isıtma ampulünde bu ampulleri kullan, bunu gündüz 12 saat yakıyoruz. Bu ampuller petshoptakilerden ucuz. Birkaç tane yedek alırsın. Gece ısıtma ampulleri hayvan geceleri kuru alana çıkmıyorsa almana gerek yok.

Akvaryum cam üstü kuru alan için kısa. Alan ve rampa uzunluğu buna imkan vermez. Akvaryum içi yapacaksın.

Geçici süre olarak pembe yada mavi strafordan 15*25 cm ebadı civarı kesip uzun kenarlardan birini 45 derecelik açı ile kesip şekil ver bu rampa olacak. İki yanına 10'luk çivi ile ikişer delik aç. Petshoptan kazık şeklinde saplama vantuzdan 4 tane alıp bu açtığın deliklere sapla ve akvaryumun bir köşesine yapıştır. Bu akvaryumu da daraltmaz. Zamanla yosun ve alg kaplar onun için belli aralıklarla çıkarıp yıkarsın. Çıkmayan yerleri maket bıçağı ile traşlarsın. Hayvan 6 cm kabuk boyu gibi bu yosunları yemek isteyecektir. Straforu yemesin. İşlevini yitirirse atar yenisini koyarsın. Bunu kullanma süren 7 cm kabuk boyunu geçmemeli. Sonrasında akvaryumu yenileyeceksin. O zaman bir alternatif bakarız..

Kuru alanın bulunduğu kenarda kaçış boşluğunu yükseltmek için mukavva kartonu cam dışından paket bandı ile bantla. Bu sayede suyu da yükseltme imkanın olur.

Son düzenleme:
Eğer Cem Bey'in dediğini yaptıramazsanız ya da uğraşmak istemezseniz bu linkteki ürünü alabilirsiniz. Akvaryumunuza sığıyor.

Dophin Dolphin Kaplumbağa Adası | Trendyol

Ahm yem dediğiniz gammarusmu yoksa stick yemmi? Eğer gammarus ise raffy p de almalısınız. Eğer ahm stick yem ise herhangi bir marka gammarus almalısınız. Açık yem almayın. Eğer ahm stick yem aldıysanız ve onu yemiyorsa sera raffy P alırsınız.

içim acıyor,.. LÜTFEN YAZDIKLARIMI DİKKATLİ OKUYUN VE YARDIM EDİN BU TOSBİK CANA...
. akvaryum yaptırdım 40cm en 25cm yükseklikte
. su filtresi alıp cok fazla su sirkulasyonunu görünce hortuma düğüm attım az hava çıkışını sağladım akvaryum içine koydum
. Su Isıtıcısı alıp 30 dereceye ayarladım akvaryum içine monte ettim
. netten üstü çim kaplı 23 cm boyunca (rampa:15cm) resimde gördüğünüz kuru alanı satın aldım.
. UVB 5.0 13W kıvrımlı lamba aldım. (güneş taklidi yapan k lambalar)
. Isıtıcı lamba henüz almadım, İskenderun güneş oluyoe öğlenleri çıkarıyorum küçük havuzuna koyuyorum yarım saat güneşleniyor ama içinde bazen çok tepİniyor dışarı çıkmaya çalışıyor gibi düşünün.

Kuru alanı aldım ama ben çıkacağını hiç düşünmüyorum sanki boşuna aldım gibi eliyor bana. Akvaryumun suyunu mecbur motor filtresi ağzı suyun içinde kalacak şekilde dolduruyorum. 2 resimde dikkat ederseniz rampanın büyük bölümü zaten su dolu ıslak halde o yüzden görünüyor resimde.

2 gündür akvaryumu salondan çocuğun odasına aldık, karanlıkta kalıyor o yüzden ve ışığı açtığımda gözleri kapalı, cama vurunca açıyor neyse ki.
attığımı yiyor, lahmacun ustundeki küçük et parçasını verdim, ondan önce dalak verdim azıcık, yiyor.
ahm marka turtle sticks yazan sarı renkli yemi de var, Omega 3 desktekli diyor, onu da yiyor tam sevmese de. bugun bir ara baktığımda ağzından minnacık bir baloncuk vardı, nedir anlamadım.

bana bu anlattıklarım çerçevesinde yardımcı olun lütfen rica etsem, 7 yaşındaki Oğlumun üzülmesini istemiyorum. seviyor onu.

Ekli dosyalar

• IMG_2880.jpg
    IMG_2880.jpg
    427.2 KB · Görüntüleme: 211
  • IMG_2881.jpg
    IMG_2881.jpg
    511.2 KB · Görüntüleme: 209
Keşke akvaryum boyutları için sorsaydınız. Bu boyutlar en fazla 3-4 ay gider.

O ısıtıcıyı yan çevirin. Sadece üst plastik kısmı su üstünde olsun. Eğer öyle kalmaya devam ederse patlıyacak ve belkide yangın çıkaracak. Isıtıcılar su içerisinde olmalı. İç filtrede aynı şekilde öyle kalırsa motoru yanıcak.

Kaplumbağaya o dediklerinizi bir daha vermeyin. Sera raffy I ve sera raffy P alın.

Kaplumbağanın uyuması gerekli saat 7 30 da ısıtıcı lambanızı açın, 19 30 da kapatın ve tüm ışıkları söndürün. Sadece bir gece lambası takılı kalsın prizde. Isıtıcı lamba olmazsa kaplumbağa çıkmaz. Bir daha balkona çıkarmayın.

Akvaryumda ekmek parçalarımı var, lahmacunun hamurumu var bilmiyorum ama siz akvaryumu komple temizleyin. Suyu boşaltın, renkli çakıl taşlarını çıkartın, plastik bitkileri çıkartın. Onları bir daha akvaryuma koymayın ve akvaryuma içme suyu doldurun. Suyu 20cm e kadar doldurun ve kuru alan çevresini mukavva ile kapatın.

Jbl markasının ufak derecesini alın ve akvaryuma koyun. 28 dereceyi gösterene kadar ısıtıcıya ayar çekersiniz.

Küçük çocuklarda salmonella hastalığı ölümcül sonuçlar çıkarabiliyor diye biliyorum. Uvb de aynı şekilde küçük çocuklara zararlı.

Kaplumbağayı ocak ayında dışarı çıkardığınız için hasta olmuş olabilir. @cem bey size yardımcı olabilir.

Soru1) Isıtıcıyı yan çevirin derken çapraz mı kalacak yani yataya yakın ama siyah üst kısmı suya batmayacak şekilde? Bu ısıtıcının sadece uçtan 5-10 cmlik kısmı ısıtıyor zaten o da suyun içinde. Su Dışında kalan kısmı zaten ısınmıyor ama?
Soru2) iç filtrenin komplesi suyun içinde kalacak şekilde su doldurayım ama kuru alanın rampasının tamamı suyun içinde kalacak mecburen?
Soru3) sabaha kadar iç filtre motoru çalışacak mı ? Yani 24 saat

Şu an ışığı açtım yarım saattir gayet hareketli aynada kendini görüyor ve hareketli hızlı hareketler yapıyor arasıra
Yarın suyu komple değiştiririm

1) Isıtıcı komple su içerisinde olmalı. Sadece üst plastiği su dışarısında olmalı.
2) İç filtre komple su içerisinde olmalı.
3) Evet, çalışacak.
4) Saat 19 30 dan sonra ışık açmayın yazdım yukarıda ama tekrardan açmışsınız. Kaplumbağanın uyuması gerekli.
5) Çakıl taşlarını ve yapay bitkileri çıkartın. Onlar suya salınım yapar. Tabanda sadece silis kum kullanabilirsiniz. ya da exo terra rival sand.

1-Isıtıcının üst kısmı termostattır. Isıyı o nokta algılar şu konumuyla ısıtıcı dış ortamın ısısını algılayarak çalışacağı için suda farklı bir ısı değeri verecektir.

İkincisi tüpün tepesindeki lastik tapa kuruyup sertleşir. Sertleştiğinde boşluk yapar ve içine hava alır. İçine oksijen girdiğinde teller korlaşır tüp içinde ısınan hava yukarı çıkarak camın tavını bozar ve hava teması olan tüpü çatlatır. Bu sebeplerden cam kısım komple su içinde olmalıdır.

Kutusunda tam batabildiğine dair resim yada totally submersible veya completely submersible yazıyorsa yatay olarak su içinde durabilir. Batmayan tip ise cam mümkün olduğunca su içinde kalmalı. Tepe plastiğinin hemen altında bir çizgi vardır su seviyesi bunun altında olmamalıdır.

2-iç filtre daimi çalıştığı için ısınır, motorunu su soğutur. Isı değeri 35 derece üstüne çıktığında motor yanar.

Rampanın su içinde olması sorun değil sadece kuru alan tarafı kuru olmalı. Yani hayvan alana çıktığında ayakları da dahil tamamen kuru yerde olmalı.

İç filtre 24 saat çalışır. Kirlenme durumuna göre temizleme aralığı farklılık gösterir. Çok çabuk kirleniyorsa 2 günde bire kadar düşebilir. Bu hayvanlar büyüdükçe kir yoğunluğu artar. Dolayısıyla hayvana paralel olarak büyüdükçe akvaryum ve filtrasyonda geliştirilmelidir.

Ara geçişli akvaryum ne kadar büyük olursa değişim aralığı ve maliyet o kadar az olacaktır.

Isıtma lambası emrenin verdiği saatler arası uygundur. Tan yeri ağarmasıyla uyanırlar. Hayvan en geç 21:00'de uyumalı aksi halde hırçın olur.

Çocuğunuzun odasından çıkarın. Sürekli buharlaşmayla birlikte amonyak salınımı da yapacaktır. Bu solunum yolları için sıkıntı yaratır. Daha yaşı ufak.

Kaplumbağa ile kendisi ilgileniyorsa hayvan ve akvaryumda dahil her türlü temasta ellerini bol sabunla yıkamasını tembih edin. Salmonella her hayvanda olsa da suda yaşama sebebiyle bulaş riski yüksektir. Ateş ve ishal olduğunu farkederseniz hemen hastaneye götürüp test yaptırın ve doktora salmonella ihtimalini söyleyin. 7 yaş ve üstü için öldürücü risk taşımıyor.

Renkli taşları komple çıkarın bunlar salınım yapar. Aynı şekilde bitkide yalnız hayvan rahat ediyorsa durabilir ama her hafta mutlaka çıkarıp yıkayın üzeri alg bağlar. Çakıltaşları ayrıca aralarına kir hapsedip göz ve kulak enfeksiyonuna neden olan zararlı bakteriler üretir.

Bu bakterilere karşı metilen mavisi alın. Contra-ihchyo marka uygun. Haftada iki defa bir damla yeterli fazla kaçarsa bir miktar su alıp temiz su ilavesiyle inceltebilirsiniz. Dikkat edin bunun lekesi çıkmaz.

Taban için vitasand marka silis kum alın. Sterilizasyonu aldığınızda anlatırız. Bu kum hayvan için gereklidir. Eşelenip vakit geçirir. Yiyerek hazımsızlığını giderir olası parazitleri atar. Altbağadaki eski plakaları ve bacaklarındaki eski derileri sürtünüp atar.

Hayvan 6 cm kabuk boyunu geçmiş gibi görünüyor. Ek olarak sera raffy P, sera raffy I, jbl agil ve tetra reptomin alın.

Tatlı, tuzlu, acı, baharatlı, yağlı, süt ürünleri ve işlenmiş etleri vermiyoruz.

Haftada bir marul yada kıvırcığın körpe yapraklarından verin. Yarım saat içinde yemezse sudan alın. Yemleri de aynı şekilde. Bunlar durdukça bakteri üretir. 8 cm kabuk boyuna gelince günde bir öğüne düşüyoruz.

Yemde sera, tetra, tropical, jbl ve prodac markalar kaliteli olanlar. Ahm bitince bir daha almayın.

Diğer detayları emre anlatmış.

Bu şekilde yaptım ancak kuru alan İçin rampa altına yükseltici ne koyayım ? Bu şekilde çıkamaz buraya
Yem olarak kesinlikle Ahm yemiyor :(
4 çeşit yep saydınız hepsini alacam ve farklı farklı öğünlerde mi vereceğim ?

nette bu kumu buldum alayım mı?

Ayrıca yem için Online alabileceğim site neresi ve hangi yemleri alayım ? Hayvanın kabuk boyu 7cm rahat var

Ekli dosyalar

• AC5AA742-A40A-4A63-8714-85E207B33FE7.jpeg
    AC5AA742-A40A-4A63-8714-85E207B33FE7.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 93
Kum uygun. 0.5-1 mm arası silis kum kullanıyoruz ama uygun ölçü 0.7 mm'dir. Fazla almada sakınca yok ilerde ömürlükte kullanırsınız. Kum yüksekliği 3-4 cm kadar olsun.

Kumu serdikten sonra yükseltici olarak düz bir taş yada traşlanmış mermer konabilir. Bir yada iki tane üstüste taş. Boşken koymayın düşürüp alt camı kırabilirsiniz kum taşı sıkılar. Yine de bu haliyle hayvan çıkar gibi gözüküyor.

Her öğünde farklı yemden verilecek sadece yemler karıştırılırsa seçer, yemediğini yemez. Haşlanmış yumurta akı verebilirsiniz.

www.juenpetmarket.com ve teleskop akvaryum alışveriş yaptığım güvenilir siteler. Ürün yelpazesinin genişliği açısından juen biraz daha geniştir. Sürüngen harici akvaryum malzemeleri için balık bölümüne de bakıyoruz. Juende ücretsiz kargo alt sınırı 150 tl teleskopta biraz daha düşük.

Isıtıcı seviyesi iyi olmuş. Filtre sirkülasyonu hayvanı rahatsız ederse filtre su çıkış ucuna ön cama 4-5 cm mesafe kalacak şekilde bir boru uydurup uzatırsanız ön cama çarpan su şiddetini azaltır. Bu hırdavatçılarda sıva altı içinden elektrik kablosu geçen boru belki uyar. Biz çocukken buna tüf tüf borusu derdik. Tüf tüf dediğimiz kağıdı koyar üflerdik.

Kumu 3-4 cm yükseklik olacak şekilde tabana yaydıktan sonra üstüne mermer mi koyacağım ? O zaman hayvan mermerin üstünde mi gezecek altta kum ? Anlamadım
Bir De Hangi yemlerden almalıyım juen petten sipariş vereyim ? Elimde hiç yem yok ahm dışında.

Sadece rampa ayağını kaldıracak ölçüde taş. Eni 8-10 cm boyu da rampanın genişliğini biraz taşsın. Komple akvaryumu kaplamıyoruz.

Sera raffy P, sera raffy I, tetra reptomin ve jbl agil.

Şu an başka yem olmadığına göre yemler gelene kadar haşlanmış yumurta akı da verin.

Cem bey, yardımınız için çok teşekkürler. her öğünde farklı yem vermek üzere Sera raffy P, sera raffy I, tetra reptomin ve jbl agil alacağım
Ancak elimde Ahm Turtle Sticks var, ve kaplumbağam yiyor bu yemi.
Ahm Turtle Sticks 250 ml içeriği şu şekilde:

LT balık unu, krill unu, omega 3 balık yağı, deniz algi, spirulina, lestin, taurine, soya unu, buğday unu, vitaminler, mineraller, fosfolipidler, karbonhidratlar, bağışıklık ve sindirim sistemi düzenleyici, toksin bağlayıcılar (MOS & beta-Glucan) ve doğal antioksidanlar.

Soru.) Bu önerdiğiniz 4 ürünün muadili olabilecek bir ürünse eğer AHM, ziyan olmaması adına hangisini almayayım şimdilik? ve Sera Carnivor da alayım mı mesela? bunlara muadil olabilecek bir ürünse?

Son düzenleme:
Geri