Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağa Severlere İçten Bir Merhaba

Quoted

Yeni Üye
Arkadaşlar öncelikle, kaplumbağa almadan önce İnternet'te gezinmenin doğru olacağını düşündüm. Ve en uygun bu forumu buldum kendime.
Öncelikle, ben çok küçük yavru bir su kaplumbağası düşünüyorum. Kendi ellerimle büyülteceğim yani.
Elimde harcamak için sakladığım tam 100 TL var sadece. Bu yüzden kaplumbağam için en iyi fiyattaki ama kaliteli olan ürünleri almaya özen göstereceğim.
Şimdilik 35x50 küçük bir akvaryumum var. Tabii ki bu akvaryum büyüklüğü olacak kaplumbağamın büyüklüğüyle dengeli bir şekilde farklılık gösterecek. İçini renkli taşlarla doldurdum ancak biraz endişeliyim bu taşları yıkadığım halde kötü bir olay olacağı için. Bunun için yardım istiyorum sizden.
Onun dışında 2 tane büyük taş ile akvaryum zemininin biraz üstüne dinlenme ortamı kurdum. Ancak tabii ki sizin önerilerinizle bu suyu yükseltip camdan bir çıkıntı oluşturarak hayvanıma daha güzel bir dinlenme yeri yapma ihtimalim var.
Akvaryum dış arka tarafına da biraz görsel güzellik katsın diye denizin içinden çekilmiş bir resmi yapıştırdım. Yapay bitki almayı önerir misiniz ? Olacak hayvanım onu yemeye kalkışırsa zarar görür mü ?
Şimdi sizden istediğim, bu tarif ettiğim akvaryumuma ve küçük yavru kaplumbağama göre bir takım destek olmanız. Bunların yanında neler almalıyım ? Yavru bir kaplumbağa için uygun filtre, ısıtıcı, uvb lambası gibi şeylerde yardımcı olun lütfen.
Mümkünse internet alışveriş sitesinden uygun fiyatta gördüğünüz gerekli araçları bulursanız link de atın. Lütfen sitenin adresini atıp önüme bırakmayın. 100 liram var sadece çünkü.
Kaliteli ama yeterli bir fiyatta yem markası söyler misiniz ? Sera ve Tetra biraz pahalılar sanırım bunların arkasından gelen kaliteli ve güzel fiyatlı yem var mı ? Bunun yanında hayvanıma yedirmek için ne alabilirim ? Karides gibi şeyler yer mi ? Ve vitamin olarak hangi vitaminleri tercih etmeliyim ?
Bir de kaplumbağa alacağım için, kaplumbağanın sağlıklı olup olmadığını nerden bilebilirim ? Bunun için ipucu verirseniz çoook mutlu olurum.
Adını da Scarlet koymayı planlıyorum alacağım kaplumbağa için. Hem kız hem erkek ismi olabilir. Umarım Scarlet benim hayvanım olduğu için kendisini şanslı kılar ve huzurlu bir hayat geçirir.
İnşallah yazımı okur ve gereken desteği verirsiniz, hepinize bol mutlu kaplumbağalı günleer ! *

Cvp: Kaplumbağa Severlere İçten Bir Merhaba

Merhaba iyi yapmışsınız araştırma yapmakta bir çok kişi araştırma yapmadan alıyor.Otuz.com a bakarsanız orada birşeyler bulabilirsiniz.Sera raffy p(ana yem) Sera raffy ı (ek yem kurutulmuş karides)
iyi yemlerdir.Ben JBL markasını kullanıyorum şu anda tavsiye edebileceğim bir markadır.

İlginiz için teşekkür ederim.

Forumumuza hoşgeldiniz,

Öncelikle kaplumbağa almadan önce araştırma yaptığınız için size teşekkür ediyorum. Genç yaşta bazı sorumlulukları almadan önce böyle bilinçli olmanıza inanın çok sevindim.

Öncelikle akvaryumunuzun olması masrafınızı biraz kısacaktır. Tabiki elinizdeki akvaryum küçük olmasına küçük ancak size en azından 1 sene çok rahat yetecektir.

Soruluranızla başlayacak olursak renkli taşları hiç kullanmamanızı öneririm. Çünkü taşların üzerindeki boyalar zamanla 28C deki suyun etkisiyle suya karışacak ve kaplumbağanıza zarar verecektir. Mümkünse tabanı boş bırakabilirsiniz, cam yassı misketler veya doğal dere kumu kullanabilirsiniz.

Bunun yanında plastik bitki kaplumbağalarınıza zarar vermezçünkü onları ısırıp koparacak kadar güçlü değillerdir henüz. Hatta göreceksiniz ki aldığınızda kaplumbağanız bitkinin içinde saklanmaya ve gece ona tutunarak uyumaya bayılacaktır.

Bunn yanında akvaryumunuz küçük, o yüzden ben taş kullanmanız yerine yüzme alanını geniş tutacak alternatif kuru alan yapanızı tavsiye ederim. Forumda kuru alan diye aratırsanız çok güzel örnekler var. İnternette de "basking area" diye aratmanız durumunda çok güzel örnekler çıkacaktır.

Şimdi gelelim ekipmanlara:

Elinizde akvaryum ve taş olduğuna göre bu kuru alanı ısıtacak bir lambaya ihtiyacınız var. Evinizde mutlaka mandallı ya da masanın üzerinde durabilen masa lambanız vardır. Bu lambaya 25-40 watt arası beyaza boyalı eski tip ampüllerden(enerji tasarruflu olmamalı) takarsanız sizin işinizi görecektir.

Bunun yanında bir ısıtıcı ve filtre kesinlikle şart. Isıtıcı olarak bütçenize uygun Roxin 100 watt cam ısıtıcı öneririm. Filtre olarak ise madem akvaryumunuz küçük size şelale filtre önereceğim. Dolphin H-200 şelale filte işinizi görecektir. Bu iki ürün de inanın pahalı değildir.

Yemlere gelirsek bu bahsettiğiniz Sera veya Tetra yemlerden birini mutlaka alın. O ucuz yemlerden Sanyu gibi 2. yeminiz olsun. Zaten internetten alırsanız Sera ve Tetra da oldukça ucuzdur. Küçük paketleri 6TL büyük paketleri 12 TL civarında. Sizin yavru kaplumbağanıza 3-4 ay gideceğini düşünürsek hiç de pahalı değil. Hatta tüm alış verişinizi aynı siteden yaparsanız kargo ücretiniz de ucuza gelecektir. Bir de bu yemlerin yanına kurutulmuş karides almalısınız bu daek yem olacaktır.

Akvaryumunuz olduğu için bu saydıklarım taş çatlasın 75TL civarında tutar. www.juenpetmarket.com adlı siteden yukarıda saydığım ürünleri aratın ve size uygun olanları alın. Fİyatlar epey uygundur ve site çok kaliteli ve güvenilir bir sitedir. Lütfen yem olarak kaliteli ürünleri alın. Bunun yanında biyo tortivit kaplumbağa vitamini de alırsanız iyi olur.

Size verdiğim marka ve modeller ile sitedeki ürünleri bulup, fiyat araştırması yapabilirsiniz.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Sevgilerimle :)

Çok teşekkür ediyorum gerçekten harika bir malzeme analizi oldu hepsini tek tek inceleyeceğim.
Kaplumbağama kavuşmak istiyorum ama önce şu hazırlıkları tamamlamalıyım. :)
+Puanınızı en kısa süre içinde veriyorum

Kaplumbağanızı seçerken çok dikkatli olmanızı öneriyorum.Hasta olup olmaması çok önemli.

En kıpır kıpır olanı seçeceğime emin olabilirsin :)

İyi şartlarda kaplumbağa satan bir yer olmasına, kaplumbağanın hareketli olmasına, dokunduğunuzda kafasını ve kollarını içine çekiyor olmasına ve gözlerinin parlak ve açık olmasına dikkat ederseniz kolay kolay bir sorun yaşamazsınız.

İlk başlarda zaten hareketsiz veya ürkek davranması normal olacaktır. Siz onu besledikçe ve yeni yaşam alanına alıştıkça 1-2 hafta içinde düzeni oturacaktır. :)

Umarım sahibi olacağım kaplumbağayı en iyi şekilde büyültebilirim tek dileğim bu

Şelale filtre ve ısıtıcı için bunu buldum sizce olur mu Emin Bey?
Dolphin H-80 Askı Filtre
Roxin Adjustable Heating Pipe 50 Watt

Isıtıcınız size yeter. Ancak imkanınız varsa en azından H-100 modelini alın filtrenin. H-80de idare eder ama biraz ucu ucuna yetecektir.

Roxin çelik ısıtıcı alabilirsiniz 50w pek fiyat farkı yok çünkü. çelik olduğu için kırılma gibi bir durumda olmaz. nasıl bir akvaryum alacaksınız ölçüleri nedir ? içinde kaç litre olacak buna göre filtre seçimini yapabiliriz.

Hanfendi ilk mesajında akvaryum ölçülerini vermişti zaten ona dayanarak konuşmuştuk.

Tamam ben tekrar teşekkür ediyorum büyük ihtimalle evime 1.5 hafta sonra yeni bir aile dostu geliyor. :)

uv lambası lazım olabilir bn de yok ama en yakın zamanda alıcam

Roxinin çelik ısıtıcılarını almanızı tavsiye ederim.. 1 gün kullanamadan kaplumbağalarım patlattı ısıtıcımı bende çeliğinden aldım :) Cam ısınıyor zaten birde kaplumbağalar tepinince çatladı... :S

Geri