Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağalarda iştahsızlık

BernaT

Yeni Üye
Merhaba,

Biri 3 diğeri 2 yaşlarında 2 tane kırmızı yanak su kaplumbağam var. Yem olarak tetra çubuk yemlerden ve karides veriyorum. Haftada bir de sularına vitamin damlatıyorum. Akvaryumum da gereken tüm tesisat mevcut. Isıtıcı, Uv Lambası, kuru alan... Geçen haftaya kadar gayet normal ve sağlıklıydılar ancak son 1 haftadır özellikle küçük olanda bir hareketsizlik ve iştahsızlık var. Verdiğim yemlerden yemek istemiyor gibi yada farklı bir sorun var bilemiyorum daha çok karides yiyor ama eskiye göre çok az yiyor. Bir de sürekli kendine belirlediği bir köse var orada saatlerce suyun altında sabit duruyor... Kabuklarında herhangi bir yumuşama da yok. Sorun ne olabilir bir fikriniz var mı? Ne yapmam gerekir? Beslenme şekillerini mi değiştirmeliyim? 2 hafta içerisinde yaptığım tek değişiklik sularını temizlemek oldu ama bu zaten 3 yıldır devamlı yaptığım bir şey :) sorun bu değil sanırım ama suları değiştikten sonra biraz durgunlaştılar... Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler...

Cvp: Kaplumbağalarda iştahsızlık

Sularını değiştirdikten sonra eklediğiniz su normal yaşadıkları sudan soğuk olmuş olabilir. Normalde iştahlıyken bunca yıl bir anda iştahsızlık yaşıyorsa hastalıktan başka birşey gelmiyor aklıma ama bence gözlemleyin

Sularını değiştirdiğimde şuan anlayamadığım bir sebepten strese girmiş olabilirler diye düşünüyorum. su sıcaklığını herzaman normal seviyeye getirip sonra içine koyarım onları ama sanırım gözden kaçırdığım bir problem var. Herhangi bir hastalık belirtisi de yok anlayamadım ben de birşey. teşekkürler yinede...

Suyun tamamını değiştirmediniz değil mi?

Hayır. 1/3 ini akvaryumda bırakıp suyun 2/3 sini yeniliyorum her seferinde. Dinlenmiş temiz su ekliyorum. Acaba 2/3 sini fazla mı? Teşekkürler...

1/3 yeterli olurdu.
Ama bu bir iştahsızlık sebebi değil ....

İştahsızlık ya hasta ise yada strese girdi ise meydana gelir.

Evet sanırım strese girdiler bugün biraz daha iyiydiler yemlerini yediler sanırım su değişiminde bir sorun oldu ve strese girdiler anlayamadım ben de... Teşekkürler yinede...

Vitamini suya damlatmayıp yeme damlatarak ağızdan vermelisiniz. Birde yem yememe devam ederse vitamin takviyesini artırın. Ağzını aşmayacaktır ama siz akvaryumdan kaplumbağayı alıp ağzına bir kaç damla damlatın. Ağzının arasından kısmende girse iyidir. Vücut dirençleri biraz ayakta kalır, birazda iştahları açılır belki.

mrh.benim kaplumbağamdada yaklaşık üç haftadır yemek yemıyor.arada bir sadece yağsız pişirdiğim tatlı su balığından yiyor.kaç yere yazmama rağmen kimseden cvp alamadım.vitamin versem nasıl olur?adını yazarmısınız?

Yeme alıştırma bazen çok zor olabiliyor. Neden yemden kesildiği gibi unsurları da değerlendirmek gerekir. Hastalık, stres, suyun ısısı buna etken olabilir. Kaplumbağanız verdiğiniz balığa alıştı ise diğer yemleri yemiyor da olabilir. Bence bir süre balığı vermeyip yemi yemesini beklemek gerekebilir. Tabi bu sağlıklı bir durumda ise geçerli bir yöntem. Bu vereceğiniz yemi balığa sürüp kokusunun ona geçmesini sağlarsanız kandırma yöntemi ile de başarabilirsiniz. Yeme vitamin damlatmakhem zayıf düşmesini engeller hemde iştahını açabilir. Bir hafta üzerinde hiç bir yem yeme girişimi olmazsa vitamini biraz zorlayarak ağızdan vermek gerekebilir. Vitamin olarak Sera Reptilin öneririm.

daha önceleri yem yiyordu.bir aya yakındır yem yemiyor.arada bir sadece bir ısırmalık balık yiyor.karada cok zaman geçiriyor.sürekli gözlemliyorum.hafif yan yüzüyor.renk değişimi yok,gözlerde iyi.kücuk kaldı,büyümüyor.öbür kapluşta aksine obur.bugun vitamin alacağm.hergünmü damlatmalıyım vitamini?akvaryuma geçtik bir ay önce.belki ozaman düzelir diye düşündüm ama hala yemıyor.cok üzülüyorum. :( cevabınız için teşekkür ederim

İmkan varsa bir süre ayrı yerlerde tutup yem yemiyenin besinlerini diğerinin yemesini engellemelisiniz. Hatta yemler sürece daha fazla suda kalsınlar.

Vitamin normal şartlarda haftada bir kez veriliyor. Ancak yem konusunda sorun bir haftayı geçince iki günde bir ağızdan vitamin verin. En azından vücut direncini bir nebze ayakta tutar.

Bu arada yan yüzme akciğer enfeksiyonu belirtisidir. Ancak diğeri yem yerken, yada başka sebeple arada darbeye maruz bırakıyorsa bir sebepte budur. Ben kaplumbağalarımda her iki sebeptende yan yüzme konusu yaşadım. Şu an ayırmadan sorun çözmek imkansız bence.

Kaplumbağanız ölüm kabındayken hastalanmış olabilir :( Emre beyin söylediklerine ek olarak imkanınız varsa bir veteriner hekime götürmenizi tavsiye ederim.

bugün vitamin aldım,ağızdan vermeye çalıştım ama açmadı ağzını.yinede damlattım az bişeyde olsa belki yutar diye.zaten beslerken ben ayırıyorum ikisinide.yoksa obur olandan fırsatmı kalır öbürüne:smile: buarada isim hala bulamadığım için oburla küçük kaldı isimleri:smile: görünürde sağlıklı göründüğü için veterıner bişi yağmaz diye düşünüyorum aslında.ama en son çare götürmek olcak.ah birkez olsun yem yediğini bir görsem dünyalar benim olcak...teşekkür ediyorum yorumlarınız için

Geri