Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryumumu yere koydum. Kaplumbağalarım kara alana çıkmıyorlar.

SadArchitect

Yeni Üye
Merhaba, biri 16 biri 10 yaşında iki kaplumbağa sahiplendim. Akvaryumları masa üstündeydi alışmışlardı da sürekli karaya çıkıp, ısınıp, suya atlıyorlardı fakat masam eğilmeye başladı akvaryumlarını yere taşımak zorunda kaldık. Şimdi bizi gördüklerinde korktukları için mi bilemiyorum ama hiç kara alana çıkmadılar, çıkmayı denemediler de. Ne yapabilirim?

Not: Bir forum başlığında bahsetmiştiniz; Karaya çıkardım orada tutmayı denedim ama yaklaşık 4 gün oldu hala çıkmadılar. Siyah havucu çok seviyorlar, onunla karaya bir kere çıkarmayı başardım alıp geri suya atladı.

Not: Isıtıcıları sürekli çalışıyor. Akvaryumum 70x35x43 (105 lt) Akvaryum ısısı 28 derece (sahiplendiğim kişi de yaklaşık 10 yıldır suyu aynı sıcaklıkta tutmuş.)

Foruma hoş geldiniz.

Yaştan ziyade kabuk boylarını baz alıyoruz. Kabuk boyları kaç cm?
Yem olarak ne kullanıyorsunuz.? Çeşitli sebzeleri deneyebilirsiniz. Özellikle marulun orta körpe yapraklarından verin bu kalsiyum içerir. Yalnız çok aşırı olmasın bıkabilirler. Haftada 2 gün yeterli olur.

Ortam değişikliklerinde hayvanlar bir süre adaptasyon güçlüğü yaşayabilir. Burada akvaryum değişmese de hayvanların ortama hakim olup gözlemleyeceği noktadan aşağı indirmişsiniz bu da temkinli davranmalarına neden oluyor. Sağlam bir sehpa yaptırıp üstüne koyarsanız iyi olur.

Kuru alanda ısıtma lambasını rampaya doğru yaklaştırın bu çıkma eğilimini artırır. Yalnız akvaryum yerde olduğu için odaya mümkün olduğunca az girmek ve oda kapısı öğle saatlerinde kapalı tutmak hayvanları rahatlatır. Hayvanlar hareket görmezse alana çıkar. Olurda odaya girmek icap ederse yavaş hareket edin, göz teması kurmayın kamufle olduklarını sanıp kuru alandan kaçmazlar.

Foruma hoş geldiniz.

Yaştan ziyade kabuk boylarını baz alıyoruz. Kabuk boyları kaç cm?
Yem olarak ne kullanıyorsunuz.? Çeşitli sebzeleri deneyebilirsiniz. Özellikle marulun orta körpe yapraklarından verin bu kalsiyum içerir. Yalnız çok aşırı olmasın bıkabilirler. Haftada 2 gün yeterli olur.

Ortam değişikliklerinde hayvanlar bir süre adaptasyon güçlüğü yaşayabilir. Burada akvaryum değişmese de hayvanların ortama hakim olup gözlemleyeceği noktadan aşağı indirmişsiniz bu da temkinli davranmalarına neden oluyor. Sağlam bir sehpa yaptırıp üstüne koyarsanız iyi olur.

Kuru alanda ısıtma lambasını rampaya doğru yaklaştırın bu çıkma eğilimini artırır. Yalnız akvaryum yerde olduğu için odaya mümkün olduğunca az girmek ve oda kapısı öğle saatlerinde kapalı tutmak hayvanları rahatlatır. Hayvanlar hareket görmezse alana çıkar. Olurda odaya girmek icap ederse yavaş hareket edin, göz teması kurmayın kamufle olduklarını sanıp kuru alandan kaçmazlar.
1+0 evde yaşıyorum ve İstanbul'a yeni yerleştim maalesef şuan için sehpayı temin edemem gibi görünüyor. Yine de dikkate alıp yakın zamanda almaya çalışacağım. Geçici olarak başka yapabileceğim bir şey olabilir mi? Yoksa hep korkarlar mı bu şekilde.

Kabuk boyları 16 17 cm. Sebze olarak kara havuç, marul, salatalık verdim ama sadece kara havuçtan biraz yediler.

Yem olarak Sera herbivor professional, Sera Raffi Mineral , Sera reptilin , AHM gammarus, Sera Raffi pe natural veriyorum. Her gün farklı yem veriyorum.

Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

Diğer konularda yazdıklarınızı buraya kopyala yapıştır yapabilir misiniz tek konu üzerinden devam edelim. Konu bölünmesin. Daha sonra ben diğerlerini silerim.

Diğer konularda yazdıklarınızı buraya kopyala yapıştır yapabilir misiniz tek konu üzerinden devam edelim. Konu bölünmesin. Daha sonra ben diğerlerini silerim.
Sahiplendiğim kırmızı yanaklı su kaplumbağasını 10 yıldır hiç akvaryuma koymamışlar küçük bir kutuda, karanlıkta, az bir suyun içinde bakmışlar. Kaplumbağamın kabuğunun üstü hiç su görmemiş, tırnakları yok, ayak ve ellerinin arasında perdeler bile tam oluşmamış. Çok fazla yüzmüyor, kara alana da çok çıkmıyor geldiğinden beri (2 hafta) sadece kara alana çıkan merdivende duruyor. Gelişmesi için ne yapabilirim?

Kabuğu geldiğinde beyazdı ve gelir gelmez soyulmaya başladı. Kabuğunun yumuşayıp ölmesinden çok korkuyorum bende Torx-shell kabuk sertleştirici vitamin aldım (10 damla kabuğa) fırçalayarak yediriyorum. Kabuğu geldiğinden bu yana çok fazla döküldü şuan daha parlak ve canlı görünüyor. Ama diğer kaplumbağama göre kabuğu daha ince gibi.

Haftada bir sebze yedirmeye çalışıyorum ama yemiyor (kara havuç biraz yediler) bende sera herbivor professional aldım sebze içerikli olduğu için. Haftanın her günü farklı yem veriyorum isimlerini bir önceki cevabımda yazmıştım. Çok mu fazla besin veriyorum bilemiyorum. Kaplumbağalarıma iyilik yapayım derken zarar vermek istemiyorum. Bu besleme tarzımla kabuk yumuşamasının önüne geçebilir miyim?

Canlı yem vermeli miyim? Vermem gerekiyorsa önerebileceğiniz yemler nelerdir?

Yem verirken elimi ısırıyorlar ve suyun dışına da çıkarsam bırakmıyorlar. Bu normal mi ya da yapabileceğim bir şey var mı?

NOT:
UVB lambam yok malesef maddi durumum şuan almam için el vermedi. UVB lamba acil bir ihtiyaç mı?
İç ve dış ısıtıcısı, su filtresi var.

Üye bilgilendirmelerinizde başlık ve içerik uyumlu olmalı diğer konular için farklı başlık açılmalı diyordu o yüzden 3 ayrı başlık açmak zorunda kaldım. Tek bir yerden istemeniz benim için de iyi oldu. Tekrar teşekkür ederim.

Bu 10 yaşında olan Şaban. Hiç yüzmemiş ve karanlıkta bakılmış. Tırnakları yok her tarafını çektim belki daha iyi anlaşılır diye.

Ekli dosyalar

• * Image 2021-11-18 at 19.33.00.jpeg
    * Image 2021-11-18 at 19.33.00.jpeg
    174.7 KB · Görüntüleme: 30
  • * Image 2021-11-18 at 19.33.02.jpeg
    * Image 2021-11-18 at 19.33.02.jpeg
    204.2 KB · Görüntüleme: 30
  • * Image 2021-11-18 at 19.33.02 (1).jpeg
    * Image 2021-11-18 at 19.33.02 (1).jpeg
    352.1 KB · Görüntüleme: 31
  • * Image 2021-11-18 at 19.33.01.jpeg
    * Image 2021-11-18 at 19.33.01.jpeg
    277 KB · Görüntüleme: 30
  • * Image 2021-11-18 at 19.33.01 (1).jpeg
    * Image 2021-11-18 at 19.33.01 (1).jpeg
    199.4 KB · Görüntüleme: 29
  • * Image 2021-11-18 at 19.33.00 (1).jpeg
    * Image 2021-11-18 at 19.33.00 (1).jpeg
    187.7 KB · Görüntüleme: 30
Bu da 16 yaşında olan Picasso. Dişi denildi ama tırnak yapısına bakınca erkek sanırım. Cinsiyetlerini anlayamadık. Birkaç gündür akvaryumun altındaki silis kuma kendini gömüyor hiç karaya çıkmıyor.

Ekli dosyalar

• * Image 2021-11-18 at 19.38.37 (1).jpeg
    * Image 2021-11-18 at 19.38.37 (1).jpeg
    379.3 KB · Görüntüleme: 27
  • * Image 2021-11-18 at 19.38.37.jpeg
    * Image 2021-11-18 at 19.38.37.jpeg
    435.7 KB · Görüntüleme: 27
  • * Image 2021-11-18 at 19.38.38 (1).jpeg
    * Image 2021-11-18 at 19.38.38 (1).jpeg
    364.1 KB · Görüntüleme: 23
  • * Image 2021-11-18 at 19.38.39.jpeg
    * Image 2021-11-18 at 19.38.39.jpeg
    218.2 KB · Görüntüleme: 27
İlk hayvanın durumu bayağı feci halde. Hayvan öyle hale gelmiş ki tırnaklar bir yana gagası da erimiş. Hareket etmediği daha doğrusu yüzemediği için obezlikte hat safhada, hatta gördüğüm en obez hayvan. Uvb şart ama fiyatı uçuk şu an alınmaz. Hayvana eczaneden devit damla alın. 10 gün boyunca 2 günde bir, 1 damla ağzına yada ilk yemine 1 damla damlatıp emdirerek verin. Sonrasında 3 günde bir, bir damla devam edersiniz.

Göz çukurları çökmüş bu kalsiyum eksikliğinden olur. Kemik erimesi sebebiyle ne tırnak kalmış ne de gagası. Tırnakları olmadığı için rampadan çıkmada zorlanabilir. Gerekirse siz elinize alıp kuru alana koyun yine de kaçabilir.

Bunun için kıkırdak dokuyu geliştiren kitin maddesi içeren gammarus, karides yemeli. (yemler hakkında aşağıda detaylı bilgi veririm şimdi hayvanları ele alalım) ayrıca kemik gelişiminde faydalı olan lizin amino asidi içeren jbl agil lazım. Yalnız bu sert yemdir hayvanda gaga deforme olduğu için ısırıp koparmada zorlanacağı için ikiye kırıp verilmesi iyi olur yutarak yer hayvan.

Kaplumbağa için yüzme geç değildir su seviyesini yükseltin. Hayvan yüzerek yağlarını eritir. Başlarda derinlik psikolojisi sebebiyle ürkebilir sonra alışır. Bir müddet bekleyin. Yemini verirken derin köşede verin o tarafa doğru mecburi yüzecektir. Hatta yere temiz bir çarşaf serip hayvanı üstüne koyun biraz yürümeye çalışıp enerji harcasın ayakları güçlensin biraz. Böyle böyle yüzmeye alıştırırsınız. İyi ki hayvanı sahiplenip kurtarmışsınız bayağı zulüm yaşamış.

O kabuk sertleştiriciyi atın o zararlı. Kabuğun nefes almasını önleyip kabuğu defome ediyor. Yerine kabuğu havlu peçete ile silip kurutun devit damla damlatıp kuru yerde 20 dakika bekletin. Kalını yine havlu peçete ile silip akvaryuma koyarsınız.

Plakalarda açılanlar var bunları ağzı düz cımbızın tek ağzını plaka altına sokup ittirerek açıp çekip çıkarın. Devit plakaları yumuşatır,ısıtma lambası kurutup gerdirerek açılmasını sağlar.

Plaka yumuşaklığı kalsiyumun çekilmesinden kaynaklı. İhtiyaç doğduğunda ilk olarak kemik yapıdan kalsiyum çekilir. Çok ince ise parça parça sökülebilir bu sorun değil kalanı sonra çıkar. Diş fırçasını 45 derece açı ile tutarak fırçaladığınızda kıllar plaka arasına girip plakayı söker bunu yaptıktan sonra kalanı cımbızla denersiniz.

İkinci hayvan dişi bu hayvan tersine sağlıklı. Göz ve kulaklar sağlam, obezlik yok. Kabuk yapısı gayet güzel. Buna haftada bir, bir damla devit vermek yeterli olur. Kabuğa işleme gerek yok.

Diğer hayvanın erkek olduğuna dair tek veri kuyruk uzunluğu, geri kalan hep deforme olmuş. Anüs kuyruğa yakınsa erkek kabuğa yakınsa dişidir. Buradan anlarsınız.

Canlı yeme gerek yok. Gammarus artık ufak kalır bitince almayın. Yerine sera royal, jbl energil yada tropical reptiles carnivore yemlerinden birini alın. Royal ve energil balık karides içerir, energilde biraz daha iridir. Tropical ise cırcırböceği ve kan kurdu içerir diğerlerine göre ucuzdur ve küçük kutusu da vardır. İğrenmezseniz bunu alın sadece cırcırböceğinin ayaklarını koparın öyle verin.

Elinizde herbivor, mineral ve raffy P var. Bu üçü vitamin ve mineral içerdiği için sera reptiline gerek yok. Bu sefer aşırı vitamin yüklemesi yapmayın. Gammarus bitince dediğim kurutulmuş yemlerden birini alırsınız.

Mineral yem bitince de yerine sera carnivor alırsınız. Ek olarak tetra reptomin, jbl agil de alın.

8 cm kabuk boyu sonrası günde tek öğün veriyoruz eğer iki öğün yapıyorsanız tek öğün günlük kafa hacmi kadar olacak. Hayvanlar zaman zaman dışkılarını da yiyorlar.

Bu hasta hayvana bir iki stick az verebilirsiniz. Depoladığı yağı yaksın biraz ama aç bırakmayın. Yağ depolama eğilimi artar. Bitkiseli yemden uzak saatte verin. Yemleri aldığınızda program yaparız.

Hayvanlar göz yapısı sebebiyle yakın noktada yeme değil parmaklara odaklanırlar. Hamle yaptıklarında parmakları da kaparlar. Bir de fazla hayvan olunca kapma mücadelesi de hayvanları atik olmaya itiyor. Zaman zaman istemsiz biçimde diğer hayvana da sert darbe vurabiliyorlar. Yetişkinlerde gagaları güçlü olduğu için ısırmaları halinde yaralama ve deri koparma hadisesi görülebiliyor onun için evde muhakkak baticon bulundurun. Küçük yemleri elden vermek yerine suda önüne atın.

Forum üyelerinin her konuyu kendi alanı içinde bulup incelemesi için o kuralı koyduk ama bu hayvandaki sorunların bir arada incelenmesi gerekiyor. Durumu kötü. Bir de şu an tek kaldığım için ayrı konulara yetişmem zor oluyor. Hayvanları karıştırabiliyorum. Her konuya aynı yazıyı yazabiliyorum, aynı soruyu sorabiliyorum, bu da sonuca ulaşmada vakit kaybına sebep oluyor.

Bağlantıyı koparmayalım. Dikkatinizi çeken bir durum oluştuğunda yazarsınız. Yada aklınıza takılanı sorabilirsiniz.

Son düzenleme:
İlk hayvanın durumu bayağı feci halde. Hayvan öyle hale gelmiş ki tırnaklar bir yana gagası da erimiş. Hareket etmediği daha doğrusu yüzemediği için obezlikte hat safhada, hatta gördüğüm en obez hayvan. Uvb şart ama fiyatı uçuk şu an alınmaz. Hayvana eczaneden devit damla alın. 10 gün boyunca 2 günde bir, 1 damla ağzına yada ilk yemine 1 damla damlatıp emdirerek verin. Sonrasında 3 günde bir, bir damla devam edersiniz.

Göz çukurları çökmüş bu kalsiyum eksikliğinden olur. Kemik erimesi sebebiyle ne tırnak kalmış ne de gagası. Tırnakları olmadığı için rampadan çıkmada zorlanabilir. Gerekirse siz elinize alıp kuru alana koyun yine de kaçabilir.

Bunun için kıkırdak dokuyu geliştiren kitin maddesi içeren gammarus, karides yemeli. (yemler hakkında aşağıda detaylı bilgi veririm şimdi hayvanları ele alalım) ayrıca kemik gelişiminde faydalı olan lizin amino asidi içeren jbl agil lazım. Yalnız bu sert yemdir hayvanda gaga deforme olduğu için ısırıp koparmada zorlanacağı için ikiye kırıp verilmesi iyi olur yutarak yer hayvan.

Kaplumbağa için yüzme geç değildir su seviyesini yükseltin. Hayvan yüzerek yağlarını eritir. Başlarda derinlik psikolojisi sebebiyle ürkebilir sonra alışır. Bir müddet bekleyin. Yemini verirken derin köşede verin o tarafa doğru mecburi yüzecektir. Hatta yere temiz bir çarşaf serip hayvanı üstüne koyun biraz yürümeye çalışıp enerji harcasın ayakları güçlensin biraz. Böyle böyle yüzmeye alıştırırsınız. İyi ki hayvanı sahiplenip kurtarmışsınız bayağı zulüm yaşamış.

O kabuk sertleştiriciyi atın o zararlı. Kabuğun nefes almasını önleyip kabuğu defome ediyor. Yerine kabuğu havlu peçete ile silip kurutun devit damla damlatıp kuru yerde 20 dakika bekletin. Kalını yine havlu peçete ile silip akvaryuma koyarsınız.

Plakalarda açılanlar var bunları ağzı düz cımbızın tek ağzını plaka altına sokup ittirerek açıp çekip çıkarın. Devit plakaları yumuşatır,ısıtma lambası kurutup gerdirerek açılmasını sağlar.

Plaka yumuşaklığı kalsiyumun çekilmesinden kaynaklı. İhtiyaç doğduğunda ilk olarak kemik yapıdan kalsiyum çekilir. Çok ince ise parça parça sökülebilir bu sorun değil kalanı sonra çıkar. Diş fırçasını 45 derece açı ile tutarak fırçaladığınızda kıllar plaka arasına girip plakayı söker bunu yaptıktan sonra kalanı cımbızla denersiniz.

İkinci hayvan dişi bu hayvan tersine sağlıklı. Göz ve kulaklar sağlam, obezlik yok. Kabuk yapısı gayet güzel. Buna haftada bir, bir damla devit vermek yeterli olur. Kabuğa işleme gerek yok.

Diğer hayvanın erkek olduğuna dair tek veri kuyruk uzunluğu, geri kalan hep deforme olmuş. Anüs kuyruğa yakınsa erkek kabuğa yakınsa dişidir. Buradan anlarsınız.

Canlı yeme gerek yok. Gammarus artık ufak kalır bitince almayın. Yerine sera royal, jbl energil yada tropical reptiles carnivore yemlerinden birini alın. Royal ve energil balık karides içerir, energilde biraz daha iridir. Tropical ise cırcırböceği ve kan kurdu içerir diğerlerine göre ucuzdur ve küçük kutusu da vardır. İğrenmezseniz bunu alın sadece cırcırböceğinin ayaklarını koparın öyle verin.

Elinizde herbivor, mineral ve raffy P var. Bu üçü vitamin ve mineral içerdiği için sera reptiline gerek yok. Bu sefer aşırı vitamin yüklemesi yapmayın. Gammarus bitince dediğim kurutulmuş yemlerden birini alırsınız.

Mineral yem bitince de yerine sera carnivor alırsınız. Ek olarak tetra reptomin, jbl agil de alın.

8 cm kabuk boyu sonrası günde tek öğün veriyoruz eğer iki öğün yapıyorsanız tek öğün günlük kafa hacmi kadar olacak. Hayvanlar zaman zaman dışkılarını da yiyorlar.

Bu hasta hayvana bir iki stick az verebilirsiniz. Depoladığı yağı yaksın biraz ama aç bırakmayın. Yağ depolama eğilimi artar. Bitkiseli yemden uzak saatte verin. Yemleri aldığınızda program yaparız.

Hayvanlar göz yapısı sebebiyle yakın noktada yeme değil parmaklara odaklanırlar. Hamle yaptıklarında parmakları da kaparlar. Bir de fazla hayvan olunca kapma mücadelesi de hayvanları atik olmaya itiyor. Zaman zaman istemsiz biçimde diğer hayvana da sert darbe vurabiliyorlar. Yetişkinlerde gagaları güçlü olduğu için ısırmaları halinde yaralama ve deri koparma hadisesi görülebiliyor onun için evde muhakkak baticon bulundurun. Küçük yemleri elden vermek yerine suda önüne atın.

Forum üyelerinin her konuyu kendi alanı içinde bulup incelemesi için o kuralı koyduk ama bu hayvandaki sorunların bir arada incelenmesi gerekiyor. Durumu kötü. Bir de şu an tek kaldığım için ayrı konulara yetişmem zor oluyor. Hayvanları karıştırabiliyorum. Her konuya aynı yazıyı yazabiliyorum, konular dağılıyor.

Bağlantıyı koparmayalım. Dikkatinizi çeken bir durum oluştuğunda yazarsınız. Yada aklınıza takılanı sorabilirsiniz.
Çok çok teşekkür ederim. Söylediğiniz her şeyi dikkate alıp uygulayacağım ve yemleri hemen alıyorum, UV lambayı da en kısa sürede alacağım. Şuan için akvaryumu değiştiremiyorum bunu da hayvanları kurtarmak için zorlukla yaptırabildim. Yine de su derin yem verirken dediğiniz gibi derin yerden veriyordum yüzmek zorunda kalıyor.

Ne kadar teşekkür etsem az. En kısa sürede tekrar sizinle iletişime geçeceğim.

Uv ampulde eğer illaki almak isterseniz kompakt yani uva+uvb yerine sadece uvb alırsanız bu daha ucuza gelir. Isıtma lambası olduğu için uva'ya gerek yok. Uvb 5.0 (%5) oranlı olacak. Bunun 13 W, 25 ve 26 W olanları var. Siz 25-26 watt olanından alacaksınız. Bu ampuller ağır ve arka kısmı geniş olduğu için çanağı geniş deveboynu(akrobat) lamba daha uygun olur. Mandallı lambaları eğiyor. Lamba sabit durmalı.

Acelesi yok devit damla ile yapay yoldan işi görürüz. Başka marka almayın devit olsun. Bundaki D vitamin oranı 50.000 IU bu yeterli oran.

Merhaba, dediğiniz gibi devit damlayı aldık ilk yemiyle birlikte verdik fakat yem sanki bütün o damlayı emmiyor, beklesek de sanki sadece biraz ıslanıyor. Ağzına direkt damlatamadığımız için yeme yedirebildiğimiz kadar yedirmeye çalışıp o şekilde verdik. Damla ağır olabilir diye ikinci bir yeme damlatıp tekrar vermeyi denemedik.

Bugün temiz çarşaf üzerinde yürüttük devit damla damlatıp kabuğunu biraz fırçaladık. Fakat çok fazla plakası dökülüyor akvaryumun içinden hep plaka temizliyorum. Bugün fırçalarken de çıkan plakaların fotoğrafını çekip buradan sizinle paylaştım. Normal mi bu durum?

Fırçalarken arada kızar gibi ses çıkarıyor. Ama kabuğunun alt kısmını fırçalarken bir ara ağzını yavaşça açıp kapattı ve ses çıkarmadı. Kaplumbağaların hoşuna giderse o şekilde davranırlar mı? güler gibi geldi bana ama belki de fazla umut bağlıyoruz, duygusal bir bağ kuruyoruz biz insanlar olarak.

Ekli dosyalar

• * Image 2021-11-21 at 21.21.44.jpeg
    * Image 2021-11-21 at 21.21.44.jpeg
    660.1 KB · Görüntüleme: 17
Devit biraz yağlı olduğu için tam emilmez damlattıktan sonra hemen önünde suya yada elden ağzına uzatabilirseniz suya salınım minimum olur.

Hayvanda çok yoğun plaka katmanı var bunlar aynı zamanda kaşıntı da yapar. Hayvan attıkça rahatlar. Yoğun katmanlaşma büyürken kabuğun hareketini kısıtlayacağı için kabuğa baskı yapar, iç ve dış bükey deformasyonlara neden olur. Suya dökülen plakaları gördüğünüzde kepçe ile alın. Hayvan yiyebilir. Yumuşaklar sorun olmaz. Sonuçta kalsiyum alıyorlar ama bu plakalar kalın olduğu için problem yaratır.

Hayvanlar büyüdükçe özgüveni yükselik ve tepki göstermeye başlar. Ele alınmayı sevmezler. Bu stres yapar. Hayvan savunma amaçlı tıslar yada parmakları ısırmaya çalışır. Onun için ağız bölgesinden uzak durun. Diğer bir tepkileri ise arka ayak tırnaklarını batırmaları. Yetişkinleri el ayasını delecek kadar sert batırıyor. Bunu bizzat tecrübe etmişliğim var çivi gibi delip geçmişti.

El ayasına sırt üstü yatırınca hiçbir şey yapamıyorlar o ağız açması muhtemelen el yada diş fırçasını ısıracak nokta aradığı içindi. Bu eylemler hayvanı rahatsız eder.

Bu hayvanlar duygusal tepki göstermiyorlar sadece yoğun acıda gözlerini sertçe kapama oluyor.

En uyumlusu bile yeri gelir saldırır. İç güdüleri baskın gelir. Ne yapacakları belli olmaz.

Hayvan ön ayaklarını basarken rahat hareket edebiliyor mu? Kökleri ölmediyse tekrar tırnakların çıkma ihtimali olur.

Şabanda o sıkıntıyı yaşamadım ama sağlıklı olan diğer kaplumbağam dediğiniz gibi arka ayaklarıyla tırnaklarını batırmaya çalışıp çizmişti avuç içimi, size olduğu kadar zarar verebiliyorsa bir dahakinde dikkatli olmakta fayda var. Bilgilendirme için teşekkür ederiimmm.

Çarşaf üzerinde yürürken ön ayaklarıyla hareketinde bir sıkıntı görmedik, rahat basıyor gibiydi hatta hızlı yürüyordu. Koluma da tırmandığı oldu, ön ayaklarıyla güç alarak çıkmaya çalışıyordu. Önceden arka ayakları hiç acıtmazdı dün arka ayaklarıyla da tırmanmaya çalıştığında eskisi kadar yumuşak hissetmedik belki tırnakları çıkıyordur yavaş yavaş. Ön tırnaklarda bir gelişme yok (yumuşaklar, çizme batma gibi bir durum oluşmuyor) çarşafta yürüse de, ön ayaklarını yüzerken sanki az kullanıyor. Yem verirken biraz çırpınıyor sonrasında bütün gün yine kullanmıyor ön ayaklarını. Yem verir gibi yapıp yüzdürmeye çalışıyoruz arada. Sanki biraz alıştı, ya da güveni yerine geldi eskisine göre daha hareketli.

Dün plakalarını döktükten sonra uzun bir süre kara alana çıktı ısıtıcının altında yattı. Ayaklarını da uzattı. Burda bir forumda okumuştum rahat oldukları anlamına gelirmiş. O yüzden bir süre hareket bile etmedik. Karaya ilk o kadar uzun süreli çıkışı oldu.

Yemlerin içeriğine baktık hamsi ve karides olduğu yazıyordu. Çiğ karides ve hamsi vermemiz de sakınca var mı? Şabanın gelişimine yardımcı olur mu?

Bazen diğer kaplumbağamla yan yana geldiklerinde boynunu çıkarıp çok hızlı hareket ettiriyor. Bir video linki paylaşıyorum sırtını mı kaşımaya çalışıyordu yoksa sinirli miydi anlayamadım ama dediğim kafasını hızlı hareket ettirmeyi bir ara tekrar yaptı. (videoyu plakalarını dökmeden önce çekmiştik)

Son düzenleme:
Evde mutlaka baticon bulundurun, onların yada bizim yaralanmamız durumunda kullanıyoruz.

Ön ayaklar suda manevra arka ayaklar ilerleme sağlar. Rampa eğimi iyi hayvan rahat çıkıyor. Arada bir hayvanı çıkarıp yürütün. Tırnak hiç çıkmazsa o bölge biraz kuvvetlenip sert yapı oluşsun. Ayak uçlarını haftadan haftaya kontrol edin. Isırmayacağını bilsek hafif masajda fena olmaz ayak uçlarına. Tırnak çıkarsa bastırdığınızda çıkıntı hissedilir.

Hareketli olması iyi hayvanın psikoloji düzelmeye başlamış. Halini beğendim.

Kuru alanda uygun yeri bulduklarında ayakları açıp yatarlar bu ısıdan maksimum faydalanmalarını sağlar. Bacaklardan ısı vücuda gider. Buna balerin duruşu deriz. En mutlu oldukları andır.

Bu şapşal hallerine bayılıyorum biri rampa başında durduğunda diğerleri pide kuyruğunda gibi sıraya girer öyle bekler ne ittirirler ne suya dönerler.

Hayvan kabuğunu diğerine sürtüyor bu kaşındığı içindir. Bunda mango yada mopani kökü kullanırız hayvan altına girip kaşınarak plakaları atar. Sizde de böyle birşey var sanırım suda. Arada hayvan suda tabanda iken elinizle kabuğunu kaşımaya çalışın. Hayvan kaçabilir yada olduğu yerde durup bu şekilde sallanır. Buna twerk hareketi deriz. Yalnız çok baskı uygulamayın nefes almak isterse yüzeye çıkabilsin.

Başını sallaması ısıdan kaynaklı. Deri ısınınca kuruyup gerilir ve kaşıntı yapar. Bir de eski deri açılmışsa iyice kurdeşen eder. Başları çok ısınırsa ya başlarını içeri çekerler ki bu hayvanın ön bölgesi şişkin olduğu için zor, ya bölge değiştirip dönerler yada suya inerler. Su aynı zamanda gerilen deriyi de yumuşatır.

Kuru alan çevresine mukavva karton ve paket bandı ile çerçeve yapın. Yükseklik az farkına varırsalar tırmanıp dışarı atlarlar. Kaçtıkları yeri unutmuyorlar. Özellikle dişiler yumurta atma zamanı yer arama derdine düşer. Çiftleşmeselerde belli dönemlerde boş yumurta atarlar.

Ben bir şekilde masaj yaparım ayaklarına en azından denerim. Zaten ısırsa da çenesi gelişmediği için mi bilemiyorum ama çok acımıyor zarar vermiyor. Yine de ısırmaya çalışırken ona da zarar vermemek adına dikkatli oluyoruz.

Balerin duruşunu yapmasına ve en mutlu oldukları anlarının olmasına çok sevindik dün gerçekten uzun bir süre o şekilde ısıtıcı altında bekledi. Videodaki hallerini benzetme şeklinize çok güldük ve tekrar videolarını izledik ???? sinirlendiği için yapıyor diye düşünmüştük cevabınız bizi rahatlattı. Dişi olan kaplumbağamızın eski sahibi erkek kaplumbağayla anlaşamadığı için sahiplendiriyordu, birbirlerine zarar vermişler. Yine öyle bir durum olmasını istemiyoruz.

Mango kökü bulamamıştık bizde mineralli bir taş aldık ama merdiveni sabitlemek ve eğimini ayarlamak için kullandık onu da. Dişi olan kaplumbağam suyun altına girip hep o taşın yanında uyuyor arada sırtını sürüyor mu bilmiyorum. Merdiven ve taş yeterince akvaryumu dolduruyor diye yeni bir şey alıp yerlerini daraltmak istemedik aslında ama küçük bulabilirsem mango kökü için tekrar bakacağım en kısa zamanda alırız sanırım onunla daha rahat sırtlarını kaşıyabilirler. Dediğiniz gibi ara ara suyun altındayken hafifçe kaşırım. Bir iki kere denemiştim durup sonrasında kaçtılar.

Bugün kuru alanın etrafını kapatmayı halledeceğiz ve baticonu alacağız. Gelişme oldukça iletişime geçeceğim.

Bilgilendirme ve yardımlarınız için çok çokkk teşekkür ederiiz.

Dişiler pek kaşınma işine girmiyor bunu erkekler yapıyor daha çok.

Rica ederim, hayvanlar iyi olsun amacımız o.

Geri