Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

EmirhanErms57

Bronz 3 Üye
Merhabalar. Genel olarak akvaryumun son hali bu şekilde oldu. Cem Bey’in tavsiyesi üzerine rampayı kaydırmazdan yaptım. 1 aydır gayet hareketli yem gördüğünde şıp şıp ses yapıyor.

Bir kaç sorum olacaktı tekrardan. ( İlgili Resimler Eklendi)
1- Su düzenleyici Kabuk Vitamini ve Farklı bir kabuk vitamini var. Bunları dediği oranda suya damlatıyorum fakat ikisini birden damlatmam doğru mu ? Veya üçünü birden ? Su değişiminde dediği kadar damlatıyorum su gerekli dereceye gelince canlıyı içine koyuyorum. En sağdaki değilde diğer marka ( uzun olanlar) çok tavsiye edilmişti.

2- Şuanlık UV lamba yok ısıtıcı lamba var. Işık vermeden ısı veriyor. Bunu günde ne kadar açmalıyım ?

3- Yemler bu şekilde. Gün gün genelde farklı olmak üzere 2 veya 3er adet veriyorum. Fazla verdiğimi düşündüğümde ertesi gün vermiyorum. Doğru mu yapıyorum ?

4- Dışkısını yemesi doğru mu? Ayrıca dışkısının fotosunu bıraktım daha büyükte olabiliyor. Yediği yeme göre değişiyor.

Teşekkürler

Ekli dosyalar

• F855E425-60CF-47DE-8505-525C2B9DF4A5.jpeg
    F855E425-60CF-47DE-8505-525C2B9DF4A5.jpeg
    2.2 MB · Görüntüleme: 52
  • 21015003-4CAF-48B7-BDBD-DD2BCC3438CA.jpeg
    21015003-4CAF-48B7-BDBD-DD2BCC3438CA.jpeg
    305.4 KB · Görüntüleme: 68
  • FFA14509-9471-4D97-8B7A-6CB06521D2EF.png
    FFA14509-9471-4D97-8B7A-6CB06521D2EF.png
    6.8 MB · Görüntüleme: 51
  • 60553103-2556-4450-81BC-0718EEF7F6EE.jpeg
    60553103-2556-4450-81BC-0718EEF7F6EE.jpeg
    2 MB · Görüntüleme: 64
  • 73A3CB9C-D406-45B9-B424-32E0C80AE975.jpeg
    73A3CB9C-D406-45B9-B424-32E0C80AE975.jpeg
    2.2 MB · Görüntüleme: 46
  • 11C90E24-A152-438C-9F17-775BEB217844.jpeg
    11C90E24-A152-438C-9F17-775BEB217844.jpeg
    2.3 MB · Görüntüleme: 54
+ yemlerin hepsini yiyor elimde yem yokken bile ısırıyor elimi her şeyi yemeye çalışıyor yerinde durmuyor bana anormal hareketli gibi geliyor gece ayağa kalktığımda bana koşmaya çalışıyor şıp şıp sesler ile. Bana çok sağlıklı geliyor tabii emin olmak için bu konuyu açmak istedim.
Birde Kabuğunun çok hafiften sarı gibi olması normal midir ? Büyüdüğü için ana hatları belli oluyor

Elinize sağlık gayet güzel olmuş. Yalnız suyu biraz daha yükseltin. Bir de silis kum alın. Vitasand pro 78 marka. Bu hayvanlar kumu yiyor. Bunun yapısı uygun değil.

Su düzenleyiciyi hayvan akvaryumda değilken yada petşişede bekletilen suya konulması iyi olur. Akvaryuma damlatılacaksa su karıştırılıp 20 dakika kadar beklendikten sonra hayvan akvaryuma alınabilir.

Kabuk sertleştiricileri kullanmıyoruz, faydası yok zararı var. Kabuğu deforme edip gözlere hasar veriyor. Deep fix reptivit gibi vitamin damlalarda suya değil ağıza damlatılır. Hayvanın boyu ve kullanılan yeme göre değişiklik gösterir. Suya damlatmanın faydası olmaz tersine su kalitesini bozup yosun algi coşturur.

Sera carnivorun ortası mineral yemdir. Gerekli vitamin ve minerali karşılar vitamin damla almaya gerek yok.

2. Uv ampule şu an gerek yok. Isıtma lambası günde 12 saat yanar. Hayvanın kuru alanda durmasına göre süre sabah ve akşamda birer saate kadar artırılabilir.

3.yemleri 8 cm kabuk boyuna kadar günde iki öğün veriyoruz sonrasında tek öğüne düşeriz. Her öğün farklı yem veriyoruz. Günlük hacim kafa ölçüsü, öğün başı yarısı tam ayarlayamazsanız bir fazla verilebilir.

3. Aç gün uygulamayın. Büyüme çağında ve hareketli olduğu için yediğini tolere eder.

4. Dışkılarını yerler onun için aşırı yem vermiyoruz. Yemin rengine göre dışkı rengi değişebilir.

Bu hayvanlar kış uykusuna yatan gruptan oldukları için doyma noktaları yüksektir. Ama sınırlı ortamda baktığımız için aşırı beslenme obez yapar.

Kafasının tepesinde kırmızı nokta olan hayvanlarda sarı şekil ve çizgiler daha geniş olur.

Elinize sağlık gayet güzel olmuş. Yalnız suyu biraz daha yükseltin. Bir de silis kum alın. Vitasand pro 78 marka. Bu hayvanlar kumu yiyor. Bunun yapısı uygun değil.

Su düzenleyiciyi hayvan akvaryumda değilken yada petşişede bekletilen suya konulması iyi olur. Akvaryuma damlatılacaksa su karıştırılıp 20 dakika kadar beklendikten sonra hayvan akvaryuma alınabilir.

Kabuk sertleştiricileri kullanmıyoruz, faydası yok zararı var. Kabuğu deforme edip gözlere hasar veriyor. Deep fix reptivit gibi vitamin damlalarda suya değil ağıza damlatılır. Hayvanın boyu ve kullanılan yeme göre değişiklik gösterir. Suya damlatmanın faydası olmaz tersine su kalitesini bozup yosun algi coşturur.

Sera carnivorun ortası mineral yemdir. Gerekli vitamin ve minerali karşılar vitamin damla almaya gerek yok.

2. Uv ampule şu an gerek yok. Isıtma lambası günde 12 saat yanar. Hayvanın kuru alanda durmasına göre süre sabah ve akşamda birer saate kadar artırılabilir.

3.yemleri 8 cm kabuk boyuna kadar günde iki öğün veriyoruz sonrasında tek öğüne düşeriz. Her öğün farklı yem veriyoruz. Günlük hacim kafa ölçüsü, öğün başı yarısı tam ayarlayamazsanız bir fazla verilebilir.

3. Aç gün uygulamayın. Büyüme çağında ve hareketli olduğu için yediğini tolere eder.

4. Dışkılarını yerler onun için aşırı yem vermiyoruz. Yemin rengine göre dışkı rengi değişebilir.

Bu hayvanlar kış uykusuna yatan gruptan oldukları için doyma noktaları yüksektir. Ama sınırlı ortamda baktığımız için aşırı beslenme obez yapar.

Kafasının tepesinde kırmızı nokta olan hayvanlarda sarı şekil ve çizgiler daha geniş olur.
Çok teşekkür ederim. Kum silis olarak aldım ama silis değil mi bu kum ? Ben aldığımdan beri silis sanıyorum maalesef.

- şimdi anladığım kadarıyla vitamin olarak sadece su düzenleyiciyi kullanıyorum. ( bekletilmiş pet şişe suyunu değişim esnasında ilave ederek) diğer kabuk vitaminini vs yemden karşıladığı için kullanmıyorum doğru anladım değil mi ?

🙏🏻

Mermer kırığı ile beyaz quartz kuma benziyor. Sivri kenarları var. Silis daha topak bir kumdur.

Su düzenleyici vitamin değil. Şebeke suyundaki ağır metali çözer.

Kabuk ile ilgili ürünlerde vitamin değil. Kabuk sertleştirici diye satılan gereksiz birşey. Vernik gibi güzel göstersin diye çıkmış bir ürün. Kabuğun nefes almasını önlüyor.

Biz bunun için devit damla kullanıyoruz ama hayvanın ihtiyacı yok kabuğu gayet güzel.

Yemden gerekli ihtiyacını karşıladığı için gerek yok. Çift öğünlü düzende carnivoru haftada 4 öğün, tek öğünlü düzene geçince haftada iki öğün veriyoruz.

Mermer kırığı ile beyaz quartz kuma benziyor. Sivri kenarları var. Silis daha topak bir kumdur.

Su düzenleyici vitamin değil. Şebeke suyundaki ağır metali çözer.

Kabuk ile ilgili ürünlerde vitamin değil. Kabuk sertleştirici diye satılan gereksiz birşey. Vernik gibi güzel göstersin diye çıkmış bir ürün. Kabuğun nefes almasını önlüyor.

Biz bunun için devit damla kullanıyoruz ama hayvanın ihtiyacı yok kabuğu gayet güzel.

Yemden gerekli ihtiyacını karşıladığı için gerek yok. Çift öğünlü düzende carnivoru haftada 4 öğün, tek öğünlü düzene geçince haftada iki öğün veriyoruz.
Çok teşekkür ederim ☺️
Peki su değişimi konusunda nasıl yol izlemeliyim? Şuana kadar haftada 2 defa yarım su değişimi. 10-15 günde birde tamamen suyu boşaltıp kumu temizleyip sıfırdan kuruyordum. Ek olarak filtrenin süngerini falanda temizliyordum.

Kısmi değişim dediğimiz olayda tabanda yada su yüzeyinde kir görüp aldığınızda eksilen suyu tamamlama yoluyla suyu da tazelemedir. Bunun bir süresi yok. Kısa sürede kir olacağı gibi daha uzun sürede de olabilir.

Suyu rampa üstüne birkaç cm kalacak kadar yükseltin.

15 gün içinde suda sararma görürseniz genel temizlik yaparsınız. Su oranı çok olacak daha az sürede temizlemeye gerek yok. Bir de filtre olacak.

Su sararması haftada birden aşağı düşerse zeolit işlevini tamamlamış demektir yenilersiniz. Hayvan büyüyüp zeolit yeni olduğu halde sararıyorsa artık akvaryum yetersiz geliyordur büyük akvaryuma geçmeniz gerekir.

Kısmi değişim dediğimiz olayda tabanda yada su yüzeyinde kir görüp aldığınızda eksilen suyu tamamlama yoluyla suyu da tazelemedir. Bunun bir süresi yok. Kısa sürede kir olacağı gibi daha uzun sürede de olabilir.

Suyu rampa üstüne birkaç cm kalacak kadar yükseltin.

15 gün içinde suda sararma görürseniz genel temizlik yaparsınız. Su oranı çok olacak daha az sürede temizlemeye gerek yok. Bir de filtre olacak.

Su sararması haftada birden aşağı düşerse zeolit işlevini tamamlamış demektir yenilersiniz. Hayvan büyüyüp zeolit yeni olduğu halde sararıyorsa artık akvaryum yetersiz geliyordur büyük akvaryuma geçmeniz gerekir.
Yani suyu komple değiştirmemde bir sakınca yok değil mi ?
10 gün civarı sonra sararma oluyor sadece. Ama 4 günde bir su ekliyorum çünkü su sıcak olduğu için buharlaşıyor ve azalıyor.

Eğer 10 gün sonunda sararma görüyorsanız genel temizlik yaparsınız. Amonyak patlaması yaşanıyor demektir. Yani idrar oranı yükselmiştir.

Zeolit bu süreyi uzatır. Filtre su çıkışını su yüzeyinden verebilirseniz akvaryumdaki suya çarptığında kabarcık yapar yani suya oksijen verir. Amonyak oksijene bağlanarak yükselir ve uçar. Koku bundan kaynaklıdır. Suya oksijen girmezse amonyak olanı tüketir ve bir süre sonra yoğunlaşıp suyu sarartır. Amonyak patlaması budur.

Yalnız su çıkışı sağlam sabitleyin akvaryumdan dışarı düşerse bütün suyu odaya verir. Ben 3 vantuzla sabitliyordum.

Buharlaşmada sakınca dik konumlandırmalı ısıtıcılarda. Water level çizgisi altına inebiliyor. Onun için ısıtıcıda tam batan model öneriyorum.

Cam rampadan kaynaklı maalesef ısıtıcıyı yan konumlandıramıyorum ama su seviyesi azalınca takviye ediyorum hemen. 2-3 cm i dışarıda oluyor. Önceki 4 yıl beslediğim kaplumbağalarımda da bu şekilde kullanmıştım. Filtreye hortum taksam oksijeni o şekilde verse yine aynı etkiyi yaratır mı ?

Eğer 10 gün sonunda sararma görüyorsanız genel temizlik yaparsınız. Amonyak patlaması yaşanıyor demektir. Yani idrar oranı yükselmiştir.

Zeolit bu süreyi uzatır. Filtre su çıkışını su yüzeyinden verebilirseniz akvaryumdaki suya çarptığında kabarcık yapar yani suya oksijen verir. Amonyak oksijene bağlanarak yükselir ve uçar. Koku bundan kaynaklıdır. Suya oksijen girmezse amonyak olanı tüketir ve bir süre sonra yoğunlaşıp suyu sarartır. Amonyak patlaması budur.

Yalnız su çıkışı sağlam sabitleyin akvaryumdan dışarı düşerse bütün suyu odaya verir. Ben 3 vantuzla sabitliyordum.

Buharlaşmada sakınca dik konumlandırmalı ısıtıcılarda. Water level çizgisi altına inebiliyor. Onun için ısıtıcıda tam batan model öneriyorum.
Isıtıcı bu seviyede 2 aydır falan

Ekli dosyalar

• 56387FE3-59EA-4458-8514-6B2478D0B7E4.jpeg
    56387FE3-59EA-4458-8514-6B2478D0B7E4.jpeg
    1.7 MB · Görüntüleme: 22
  • D7E67CC4-035B-4340-8321-F465A043F951.jpeg
    D7E67CC4-035B-4340-8321-F465A043F951.jpeg
    1.6 MB · Görüntüleme: 22
Tam batabilen modelse ön cama uzunlamasına koyabilirsiniz. Termostat dış hava ısısını algılarsa daha fazla ısıtmaya çalışabilir.

Kırmızı yazının altındaki kırmızı çizgiye kadar su içinde olmalı. Bu ısıtıcıların emniyet koruması yok ve camları ince. Su dışındaki kısmı su soğutmadığında camın tavı bozulur, üstteki tapası kuruyup açılma yapar.

Suyu rampa yukarısına 1-2 cm kalana kadar yükseltin. Biraz daha su içine girsin.

Kuru alan kaçış boşluğu yükseltisi azmış yeni gördüm. Hayvan farkederse dışarı atlar. Ayak üstü kalkıp cam üstüne tutunup barfiks çekerek çenelerini koyup güç alarak atlıyorlar.

Alan çevresine mukavva kartonu dış taraftan kalın bantla yapıştırıp yeterince yükseklik verebilirsiniz.

Tam batabilen modelse ön cama uzunlamasına koyabilirsiniz. Termostat dış hava ısısını algılarsa daha fazla ısıtmaya çalışabilir.

Kırmızı yazının altındaki kırmızı çizgiye kadar su içinde olmalı. Bu ısıtıcıların emniyet koruması yok ve camları ince. Su dışındaki kısmı su soğutmadığında camın tavı bozulur, üstteki tapası kuruyup açılma yapar.

Suyu rampa yukarısına 1-2 cm kalana kadar yükseltin. Biraz daha su içine girsin.

Kuru alan kaçış boşluğu yükseltisi azmış yeni gördüm. Hayvan farkederse dışarı atlar. Ayak üstü kalkıp cam üstüne tutunup barfiks çekerek çenelerini koyup güç alarak atlıyorlar.

Alan çevresine mukavva kartonu dış taraftan kalın bantla yapıştırıp yeterince yükseklik verebilirsiniz.
Suyu bugün biraz daha yükselteceğim.
Aldığımdan beri 28e ayarlı ve 26-28 arası gösteriyor derece. Dereceyi bilerek diğer uç noktaya koydumki en soğuğu göstersin
Evet oradan kaçabiliyor yemi görünce bi ara çıkıyordu. O yüzden geceleri sadece rampanın olduğu kısmı bez ile kapatıyorum üstünü 😅

Kaçtıkları yeri asla unutmazlar dediğim şekilde önlem alın. Düştümü kabuğu çatlatabiliyorlar.

Kaçtıkları yeri asla unutmazlar dediğim şekilde önlem alın. Düştümü kabuğu çatlatabiliyorlar.
1 hafta önce yaklaşık 40-50cm den düştü ancak yumuşak sandalye yüzeyine düştü. Şuana kadar aynı bir şey olmamıştır inşallah değil mi ?
Ayrıca çok acil ufak tefek bazı sorularım olabiliyor eğer sizin için sorun olmayacaksa instagramınızı verme şansınız var mı burada her seferinde üyelik girme olayı ile uğraşıyorum 😊

Hayvanlar ne kadar büyük olursa o kadar ağır ve kabukları sert ve kalın olur. Bu da alacağı hasarın derecesini yükseltir.

Düşmeye bağlı hasarlar şunlar;
- Baş ve ayakları dışarıda iken üstlerine düşerseler ezilir. Yürürken ve yüzerken ayaklarını ayaklarını kullanma da zorlanır yada oyuğa çekerler.

Boyun ezilirse başını çevirmede zorlanma olur.

- Kabuk sert yüzeye vurursa çatlayabilir yada kırılabilir.

- İç organlarda yırtılma iç kanama görülebilir. Böyle bir durumda hayvan durgunlaşır. Ağızdan kan gelirse akciğerlerde hasar vardır. Midede varsa dışkı bordo renge çalar. Bağırsaklarda ise üzeri kan kırmızı sulu renkte kaplama olur.

Bunlar görülmüyorsa sorun yoktur.

İnstagram ve Facebook kullanmıyorum. Telefon ve bilgisayardan dönüşümlü giriyorsanız şifre ister. Sadece birini kullanıyorsanız. Chrome üzerinden siteye girip beni hatırla tuşuna basın ve forumu ayrı bir sayfa olarak kaydedin. Açtığınızda sayfa direk açılır.

Hayvanlar ne kadar büyük olursa o kadar ağır ve kabukları sert ve kalın olur. Bu da alacağı hasarın derecesini yükseltir.

Düşmeye bağlı hasarlar şunlar;
- Baş ve ayakları dışarıda iken üstlerine düşerseler ezilir. Yürürken ve yüzerken ayaklarını ayaklarını kullanma da zorlanır yada oyuğa çekerler.

Boyun ezilirse başını çevirmede zorlanma olur.

- Kabuk sert yüzeye vurursa çatlayabilir yada kırılabilir.

- İç organlarda yırtılma iç kanama görülebilir. Böyle bir durumda hayvan durgunlaşır. Ağızdan kan gelirse akciğerlerde hasar vardır. Midede varsa dışkı bordo renge çalar. Bağırsaklarda ise üzeri kan kırmızı sulu renkte kaplama olur.

Bunlar görülmüyorsa sorun yoktur.

İnstagram ve Facebook kullanmıyorum. Telefon ve bilgisayardan dönüşümlü giriyorsanız şifre ister. Sadece birini kullanıyorsanız. Chrome üzerinden siteye girip beni hatırla tuşuna basın ve forumu ayrı bir sayfa olarak kaydedin. Açtığınızda sayfa direk açılır.
Cem bey tekrardan merhabalar. Yine ufak bir kaç sorum olacaktı.
Kaplumbağam her seferinde filtrenin kenarı ile kabuğunu zar zor kaşıyor filtreyi çıkarıyor yerinden. Sırtını kaşıması için akvaryuma nasıl bir şey almalıyım ?

- Birde kabuğuna bastırınca esneme olması normal mi ?
🙏🏻 teşekkürler

Kabuk boyu kaç cm idi?

Kaşıntı için mango yada mopani kökü kullanırız.

Kabuk boyu bu şekilde. Kabuğu yumuşak değil ama merak edip elimle bakmak istedim. Bastırınca esneme oluyor biraz. En ortasında yok sadece kenarlara doğru giderken ortada var. Arka tarafının biraz yumuşak olması zaten normal diye biliyorum

Ekli dosyalar

• IMG_4298.jpeg
    IMG_4298.jpeg
    2.1 MB · Görüntüleme: 12
Kabuk boyu bu şekilde. Kabuğu yumuşak değil ama merak edip elimle bakmak istedim. Bastırınca esneme oluyor biraz. En ortasında yok sadece kenarlara doğru giderken ortada var. Arka tarafının biraz yumuşak olması zaten normal diye biliyorum
Bu kısımlara bastırınca biraz esniyor

Ekli dosyalar

• IMG_4298.jpeg
    IMG_4298.jpeg
    847.7 KB · Görüntüleme: 19
Geri