Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Genel durum/Cinsiyet/Kabuk ?

Şekerli

Gümüş 4 Üye
Merhaba. Yavaştan kaplumbağalar hakkında sayenizde bayağı bilgi edindim. Şimdi merak ettiğim bir şey var kaplumbağaların fizyolojik yapısından anlamadığım için rica etsem kaç aylık, cinsiyeti nedir, genel kabuk durumu, cinsi, vs. gibi hakkında bilgi verebilir misiniz? Şimdiden çok teşekkürler. 😊 (Kendisi yaklaşık 1 TL ya da 500 ml'lik pet şişe kapağı kadar)
20230319_001943.jpg20230319_002028.jpg

Cinsiyeti 10 cm kabuk boyuna doğru anlaşılır. Bazı erkeklerin ön tırnakları 9 cm civarı uzamaya başlar. Oradan belli olur. 11 cm kabuk boyuna doğru dişi veya erkek olduğu netleşir. Cinsel gelişim süreci zamanı boy uzaması durur enerji buna harcanır. Tamamlandığında boy uzama devam eder. (hastalandığında da boy uzaması durur)
Screenshot_20211227_145425.jpg

Hayvanın göz ve kulakları sağlam, kabuk yapısı ve şekli de gayet güzel. Göbek bağı kapanmış. Hayvan en az 4 aylık. Kasım yavrusu.

Orjinal adı red eared slider. Biz kısaca res deriz. Menşei orta amerika ama singapurda üretilip satıldığı için singapur kaplumbağası diye de geçiyor. Slider ingilizce kaydırıcı manasına geliyor, bu karadan suya kaçarken kayarmış gibi indiği için verilmiş.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler kaplumbağam hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak çok güzel sağ olun 🙏🏻😊

20230427_175631.jpg
20230427_175603.jpg

Merhabalar şu an bu durumdayız muhtemelen 4-5 aylık olduk diye düşünüyorum, gelişimi nasıl gidiyor acaba? 😊

Gayet güzel kulaklar gözler sağlam, kabuk yapısı da güzel

Şu an 5-6 cm kabuk boyu arası ise büyümede uygun seviyelerde.

İlk haliyle arasında çok fark var gibi geldi bana, üst kabuk hafif kahverengileşip açılıyor sanırım bu büyüme işareti değil mi doğru mu biliyorum acaba 😊

Ara çizgiler genişlemeye altbağadaki desenler kahverengi gölgelenmeye başlar.

Geri