Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Ampul ve yem?

Şekerli

Gümüş 4 Üye
Merhaba iyi günler benim iki sorum olacaktı. İlk önce, yavru kaplumbağam tek çeşit yemi varken başka çaresi olmadığı için yiyordu fakat 4 çeşit yemle oluşturduğumuz programda en çok gammarusu iştahla yiyor. Ama diğer tüm yemleri (reptomin, raffy p, pet family) bir iki ısırıp bırakıyor.

Bir de yem taneleri çok büyük olduğu için küçücük parçalara bile ayırsam bir iki ısırıp koparamayınca daha da uğraşmıyor. Öğününde o yemler olduğu için öğün dışına çıkmak istemiyorum acıkınca mecburen yiyecek diye o öğün boş geçiyor. Bir süre sonra yemediği şişen yemleri alıyorum. Normal mi ne yapmalıyım?

Diğer sorum ise forumda önerdiğiniz masa lambasını ve ampulleri aldım. Akvaryumumuz henüz yok biraz geniş bir mika yuvamız var. Ampulleri alırken hiçbir bilgim olmadığı için forumda aynen yazan ampulleri söyledim ve bunu verdiler. Yedekli alın dediğinizi hatırladığım için 2 tane aldım denemek için. Tanesi 10 tl imiş çok şaşırdım ısıtıcı olur dediler denediler hatta hemen ısındı ampul. Size de göstermek istedim şu şekildeler:

20230321_141220.jpg20230321_141746.jpg20230321_141441.jpg20230321_133842.jpg

Bulunduğum bölge Adana/Mersin bilirsiniz havalar çok sıcaktır ve hava çok değişkendir birkaç gün önce dolular seller yağıp hava buz gibiyken şu an güneşli yaz havası var. Bu yüzden bu ampuller hakkında ne düşünüyorsunuz nasıl kullanayım ya da kullanayım mı ve uygun mudur?

Bir de resimde göstermeye çalıştım ampulün şöyle içinin kahverengi dışının da boyası kalkmış gibi olması normal mi zarar vermez değil mi ve ömürleri ne kadar olabilir?

Patlama olayından korktuğum için sordum camı patlamaz içindekiler patlar dediler. Yardımlarınızı bekliyorum çok teşekkürler.

Yemi yarım saat içinde yemezse çıkarın. Akşam öğününe kadar aç kalsın. Programa uygun yemlemeye devam edin. Akşamda yemezse sabaha kalsın. Aç kalması sorun değil. İnattan 2 hafta aç kaldıkları oluyor. Çizgiyi bozmayın.

Ampuller uygun. 5 taneye tamamlayın yedekte dursun. Her zaman bulunmuyor. Büyüdüğünde 60 watt olanınından kullanacaksınız. O 3 taneyi 60 wattlık alabilirsiniz.

Lamba yaz kış 12 saat yanacak ısısı doğrudan kabuğa vurmalı. Eski plakaların açılıp atılmasını sağlar, kabuk üstünde yosun mantar olmaz.

Ampulün içine hava girmiyorsa bir sıkıntı yok. Yapıştırıcı o.

Ampulü taktıktan sonra bezle silin deri kalıntısı cam tavını bozuyor. Bir de yanarken su temas etmemeli.

Teli kopar cam patlamaz.

Akvaryuma da bakın. Bazen indirim dönemleri oluyor. Yalnız çok geç kalmayın.

Peki teşekkürler. Dediğiniz gibi yapacağım. Yazın burası gerçekten nefes alınmayacak derecede sıcak ve nemli oluyor bu sıcak ve nem hayvana zarar verir mi bir de yaz kış sürekli üstüne 12 saat lambayı açık bırakırsam?

Mesafe ve ısı nasıl olacaktı lambanın ve bu lambalar kara alanı için güneşlenme içindi değil mi? ve ısısını elimdeki akvaryum termometresiyle nasıl ölçebilirim? Elimdeki bu yuvada ampulü kullanmaya başlayabilir miyim?

Son düzenleme:
Ve ampulü takıp lambayı yakar yakmaz direkt ısındı lamba ve parmağımı dokundurunca parmağım yandı refleks olarak geri çektim o derece yaktı yani bu kadar ısı normal mi?

Özellikle knitex marka masa lambasını satın aldım daha kaliteli diye ama inanın hiç kutuya bakmamıştım üzerinde ne marka yazıyor diye umarım doğru üründür. Özellikleri gayet iyiydi 100 W kadar yazıyordu açıklamada.

5 dakika falan yakınca lambayı lambanın başlığı yani yeşil yeri de ısındı bayağı umarım normaldir...

Edit: Bir saattir falan yanıyor çok ısınması dışında sıkıntı yok gibi. Bu şekilde 12 saat kaldırır mı bu ampul ve masa lambası acaba? Ama tabii yuvası küçük olduğu için lamba tek bir kara alanını ısıtacağına tüm yuvayı hedefliyor.

16794113444274728968918510886861.jpg
Bir de şu dikkatimi çekti boğazıyla yaptıkları boğaz şişirme yutkunma gibi olan hareketi çok sık yapmaya başladı nedendir acaba? Bu hareketi fazla yapması bir sıkıntı olduğunu gösterir mi?

Son düzenleme:
Hayvan kuru alana çıkmadığı taktirde geceleri kışın yakmaya gerek yok. Yazın hava zaten sıcak üzerine klima yada pencereden esinti cereyanda kalma olmadığı sürece birşey olmaz. Sadece gece akvaryumda hareket ederken sağa sola çarpmaması için loş bir ışık lazım. Sokak lambası ışığı da olur.

Akciğer solunumu yaptığı için nem iyi değil. Sıcak ise 35 derece üstüne fazla çıkmamalı. Dolayısıyla gün ışığını görsün ama doğrudan güneş görmeyen bir yerde dursun. Akvaryum güneş ışığı görürse yosunda bağlar.

Filtreler için su 35 derece üstüne çıkmamalı su soğutur. Sıcak olursa motoru yanar.

Yazın su 28 derece üstüne çıktığı için su ısıtıcı devereye girmez. Kalabalık yapmaması için çıkarabilirsiniz. Eylülde takarsınız tekrar.

Lamba mesafesinde kuru alana sırtı hizasına denk birşey koyup üzerine cam dereceyi yatırıyoruz. Tam yarım saat sonra bakıp 32 derece olduğu noktaya göre ayarlıyoruz. İlk konumlandırmayı 15 cm mesafeden yapın duruma göre yükseltir yada alçaltırsınız.

Isı vermesi normal ışıttığı alanı ısıtacak. Suya ısıtıcı koyamayacağınıza göre komple kabı ısıtsın. Akvaryumda sadece kuru alanı ısıtacak.

Lambanın ısınması normal.

Çene altı radyatör görevi görür. Oradaki kılcal damarlarla sıcağı vücuda taşır. Lamba iş görüyor demektir.

Anladım çok teşekkür ediyorum. O zaman ben şöyle bir planlama yapayım. Yaz kış geceleri ısıtma lambasını kapatayım. Loş ışık sağlayan gece lambam var onu yakarım geceleri. Isıtma lambasını sabah 7den akşam 7'ye kadar yaz kış yakayım.

Yazın muhtemelen hava sıcaklıkları en az 35 derecenin üstüne çıkar o zaman kapluşumun bulunduğu odanın sıcaklığı 35 derecenin üstüne çıkmayacak şekilde olsun. Zaten su sıcaklığı 27-28 fix. Kara alanı da 32-33 derece fix. Nem olayını nasıl yaparım bilmiyorum ama çok nemli olmaması gerek anladığım kadarıyla odanın.

Yaz kış fark etmeksizin klimaya ve rüzgara maruz kalmadığı sürece de sıkıntı yok yani.

😊🙏🏻

Cem bey bir de bir şey soracaktım akvaryumlarda ikinci el öneriyor musunuz bir sıkıntı çıkarır mı sizce?

Nemi kokudan hissedersiniz. Hayvan şu an küçük kapta sıkıntı yok.

Akvaryuma geçtiğinde, hayvan su içinde olmak kaydıyla pencereyi açıp havalandırırsınız ortamı.

İkinci elde kriterler 1- çatlak olmayacak. Tabandaki ince çizikler kum kaynaklıdır onda sorun yok.
2- silikonlarına bastırıldığında esnek olacak. Taş gibi sertse işlevi bitmiştir. Sökülüp tekrar silikonlanması gerekir.
3- cam kalınlığı 50-60 litre altı için 6 mm, 150 litreye kadar 7 mm kalınlıkta olmalı.

Cem abi birkaç sorum vardı müsaitseniz.
Ben bu damlaları ilk zamanlar birkaç damla şeklinde kullanıyordum ama kabuk sertleştirici ürünlerin forumda zararlı olduğunu okuduğumdan beri ikisini de kullanmıyorum.

20230322_174811.jpg20230322_174823.jpg

Yeşil olan vitamin olarak geçiyor diğeri kabuk sertleştiricisiymiş. Vitamini de kullanmayı bırakmıştım da sizce kullanmaya gerek var mı elzem bir şey mi bir artısı ya da eksisi olur mu? Kullanın derseniz nasıl olmalı kullanım?

Bir de 2. el akvaryum olarak şöyle bir şey buldum size danışmak istedim. 100x45x65 ölçülerinde 10mm cam kalınlığı 300 litre su alıyor. 1.5 sene kullanılmış 1 yıldır boşmuş. 700 tl 2. el sonuçta sizce nasıl değer mi yoksa daha iyi bulunur mu? Edit: 500'e düşürdüm bence alınır gibi. Sizce?

Screenshot_20230322-173846_letgo.jpg

Bir de 2. akvaryum olarak 66x26x40 buldum 500 tl 350 tlye düşürdüler o daha mi iyi olur çünkü akvaryum büyüdükçe masraf da büyüyecek ya daha büyük filtre vs. ama ben akvaryum alınca bir süre bunlar için bütçe ayarlayamayabilirim kaplumbağam şu an 3 cm falan çok küçük büyüyene kadar ilk attığım akvaryumda az litre suyla kullanıp daha düşük güçte filtre vs. mi kullanayım ikinci attığım akvaryum daha mı ideal?

Screenshot_20230322-180544_letgo.jpg

Son düzenleme:
Cem abi birkaç sorum vardı müsaitseniz.
Ben bu damlaları ilk zamanlar birkaç damla şeklinde kullanıyordum ama kabuk sertleştirici ürünlerin forumda zararlı olduğunu okuduğumdan beri ikisini de kullanmıyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 4780Ekli dosyayı görüntüle 4781

Yeşil olan vitamin olarak geçiyor diğeri kabuk sertleştiricisiymiş. Vitamini de kullanmayı bırakmıştım da sizce kullanmaya gerek var mı elzem bir şey mi bir artısı ya da eksisi olur mu? Kullanın derseniz nasıl olmalı kullanım?

Bir de 2. el akvaryum olarak şöyle bir şey buldum size danışmak istedim. 100x45x65 ölçülerinde 10mm cam kalınlığı 300 litre su alıyor. 1.5 sene kullanılmış 1 yıldır boşmuş. 700 tl 2. el sonuçta sizce nasıl değer mi yoksa daha iyi bulunur mu? Edit: 500'e düşürdüm bence alınır gibi. Sizce?

Ekli dosyayı görüntüle 4779

Bir de 2. akvaryum olarak 66x26x40 buldum 500 tl 350 tlye düşürdüler o daha mi iyi olur çünkü akvaryum büyüdükçe masraf da büyüyecek ya daha büyük filtre vs. ama ben akvaryum alınca bir süre bunlar için bütçe ayarlayamayabilirim kaplumbağam şu an 3 cm falan çok küçük büyüyene kadar ilk attığım akvaryumda az litre suyla kullanıp daha düşük güçte filtre vs. mi kullanayım ikinci attığım akvaryum daha mı ideal?

Ekli dosyayı görüntüle 4782
O kabuk sertleştiriciyi direk çöpe atın. Diğeri vitamin onu kullanabilirsiniz. Haftada bir, 1 damla yemine damlatıp verin.

Akvaryum gayet uygun çatlak yoksa alın. Ömürlük gider. Yalnız üst kısmına da alt taban gibi dört kenar kuşak atılması lazım. Kayıta gerek yok. Tek sorun yüksekliği 65 cm tabana yetişmeniz ve temizlemeniz zor. Avantajı akvaryum üstü kuru alana gerek olmaması. Bu masraftan kurtaracaksınız. Akvaryum içi sehpa tarzı olabilir.
28846602ev2.jpg

Küçük akvaryumu alırsanız 3 sene rahat gider. Cam kalınlığı minimum 6 mm olmalı. 7 mm daha güvenli olur. Bunlar uygunsa bunu tercih edin. Diğeri benim için bile zahmetli siz yapamazsınız. İçine düşebilirsiniz. 😄

Silikonlarını ve çatlağın olup olmadığını kontrol edin.

Açıkçası büyük olanı 2. elde bile bu fiyata bulduğuma şaşırdım ama şimdilik diğeri hem uzun süre yeterli hem de her açıdan makul olur gibi geldi bana da.

Valla büyük akvaryumun boyu gerçekten temizliği, yüksekliği her şeyiyle beni aşar. 😄 Ben diğerine bakayım en iyisi çok teşekkürler bilgilendirmeler için. 😊

Vitamin için de önereceğiniz bir marka varsa onu alayım mı bu marka bilindik değil güvenilir olmaz derseniz. İçeriklerini de attım başka markaya gerek yoksa kullanıyorum. 😊 Suyuna damlatma ile yeme damlatma arasında sağlık farkı olur mu acaba ve gammarusa damlatabilir miyim teşekkürler 🙏🏻

Bu vitamin olur stick yeme damlatacaksınız. Suya damlatmanın bir esprisi yok. Sadece akvaryumda yosun ve algi coşturur. Su kalitesini bozar. Vitamin ziyan olur gider.

Merhabalar bir sorum olacaktı raffy p nin içinde biraz daha koyu yemler var onlar nedir, sanki mineral diye duyduğumu hatırlıyorum ama öyle mi? Yavru olduğu için vermiyorum programın dışına çıkmıyorum ama eğer mineralse vereyim mi vereceksem ne sıklıkla olmalı?

Bir de sabah akşam öğünlerini hep aynı saatlerde veremiyorum birkaç saat oynuyor çok önemli mi acaba, 2 öğün arası minimum veya maksimum kaç saat olmalı bir de? Teşekkür ederim.

Ve artık tüm yemlerini fazla inatlaşmadan yiyor tabii yine de arta bıraktığı ya da bir süre gezinip sonra zar zor yediği oluyor hiçbirini gammarus kadar çok sevmiyor. Ama nedense tetra reptominden nefret ediyor bence en iştahsız zorla onu yiyor bazen yemiyor bile 😄 raffy p yi de sevmeye başladı. Pets family de eh işte kategorisinde.

Geri