Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yavru kaplumbağam günde kaç öğün yemeli?

Günde iki öğün toplamı günlük kafa hacmi kadar.

Cvp: yavru kaplumbağam günde kaç öğün yemeli?

ben 3 veriyodum :D tmm ozaman 2 öğün veririm bundan sonra :smile:

Ya aslında bu konu bana göreceli gibi geliyor sonuçta bu kapluşlar doğal ortamlarında sürekli bişiler yiyiyor olabilir.Tabi ki de üstadlarında tecrübe ile sabit yorumları da tartışılmaz....

Doğadaki kaplumbağaların bulduğu an yedikleri doğru. Ancak o yemi bulana kadar harcadıkları kalori ile anca yetişiyor yedikleri. Zaten yazın aldıkları yağın çoğunu kış uykusunda kaybediyorlar. Böylece obezite de olmuyorlar. Ve bir de doğadaki kaplumbağalar geniş göllerde veya akıntılı nehirlerde yaşadıkları için her an efor sarf ediyorlar. Durgun göllerde ve bataklıklarda hareketsiz bir biçimde yaşayan misk kaplumbağalarına bakarsanız kabukları kara kaplumbağalarınınki gibi kubbemsidir. Formda olmamak doğalarındadır yani. Elbetteki bu tür kaplumbağaları besleyenlerin de obezite gibi hastalıklara karşı dikkatli olmaları lazım.

Emre doğa konusunda iyi noktalara değinmiş. Yaşadıkları suyun büyüklüğü ve hareketliliği, ava ulaşmadaki çaba gibi unsurları çok güzel anlatmış. Hatta yemek bulma konusunda başka bir açıdan bakarsak tam tersi bu hayvanlar her an yiyecek bulamıyor. Bu sebeple depolama eğilimindeker. Yani çoğu sürüngende olduğu gibi. Bu sebeple sindirim sistemleri dinlenmeli. Hatta büyüdükçe öğün iyice değişir. Tek öğüne düşme ve aç günler gibi. Bu konuda daha yavaş hareket etmeside etken.

Ben şimdilik kafası kadar yem miktarını günde 3 öğünde veriyorum. Ama bizde şöyle bir durum söz konusu; kaplumbağamız salon ile mutfak arasındaki bölmede. Evin tam merkezinde ve karakter olarak çok hareketli. Sabah kalktığımda ilk yemini ben veriyorum ve evden çıkıyorum. Eşim evde olduğu süre içinde kaplumbağamız o nereye giderse onu takip ediyor. Bu yüzden öğle civarı o da bir parça yemleme yapıyor ve evden çıkıyor. Sonra akşama kadar paşamız güneşlenme sefası çekiyor (gündüz vakti eve uğrarsak yakalıyoruz :smile:). Akşam da son öğününü veriyoruz, eve kim ilk önce gelirse.

Ama kabuk boyu büyüyor. Geldiğinde 3.6 cm'ydi. Şimdi 4.1 cm. Önümüzdeki ay 5 cm'ye yaklaşır sanırım. O yüzden önümüzdeki ay günde 2 öğüne düşeceğiz.

günde iki öğün uygundur. ben 4,5 cm olana kadar karidesi her gün bir öğünde veriyordum. sonra iki günde bir öğüne çıktım. yavru iken protein ihtiyacı yüksek oluyor. karidesin kabuğundaki madde kemik ve kıkırdak doku gelişimi için faydalıdır.

Doğadaki kaplumbağaların bulduğu an yedikleri doğru. Ancak o yemi bulana kadar harcadıkları kalori ile anca yetişiyor yedikleri. Zaten yazın aldıkları yağın çoğunu kış uykusunda kaybediyorlar. Böylece obezite de olmuyorlar. Ve bir de doğadaki kaplumbağalar geniş göllerde veya akıntılı nehirlerde yaşadıkları için her an efor sarf ediyorlar. Durgun göllerde ve bataklıklarda hareketsiz bir biçimde yaşayan misk kaplumbağalarına bakarsanız kabukları kara kaplumbağalarınınki gibi kubbemsidir. Formda olmamak doğalarındadır yani. Elbetteki bu tür kaplumbağaları besleyenlerin de obezite gibi hastalıklara karşı dikkatli olmaları lazım.
Merhaba.. Ben kaplumbagami alali 1-2 ay falan gecti. Kendisi yavru, kucucuk.. Onun icin ayni gun bir arkadas da almistim, fakat maalesef bilmedigim bir sebepten hareketsiz kalsi, kaskati kesildi ve gozunu acmiyordu. Kesin oldugu icin onu topraga gomdum. Yasayan kaplumbagam da bana alisma surecinde. Tabii ki evdeki herkesten, ayni odada kaldigi benden de korkuyor. Ben eskiden(uc gun once) kaplumbagama bir ogun yemek veriyordum. Verdigim yemek ise yavru, kucuk ve kurutulmus karideslerden. Gunde bir ogun, saat 3-4 gibi 7-8 adet karides veriyordum. Ama buradaki yorumlari okuyunca gunde iki ogune yukselttim. Yeniden ayni adette vermeye devam ediyorum. Ama bu sefer bir gunde saat sabah 3-4 arasi, aksam da 10-11 arasi saatlerde veriyorum. Sizce uygun mudur? Bu arada yavru kaplumbagam icin vitaminler de gerekliymis sanirim, siz ne onerirsiniz? Bir de benim kaplumbagam kucuk ve ortasinda yuvarlak bir yukseklik olan bir yerde yasiyor. Normal bir voleybol topunun genisliginden iki kat daha genis diyebiliriz. Nasil tarif edecegimi bilmiyorum ama kucuk bir yer, alcak birakiyorum suyunu. Onun icin bir akvaryum gerekli mi yoksa yavru oldugu icin orada kalmasi iyi midir? Tesekkurler.

Merhaba. Yavru kaplumbagami alali 2-3 ay oldu. Ben onun vitamin olarak ne yemesi gerektigini, hangi derecede suda yasamasi gerektigini, yavru iken nerede yasamasi gerektigini ve gunesten ne kadar korunmasi gerektigini bilmiyorum. Aciklayabilir misiniz?

Kaplumbaganizin kabul boyunu yazarmisiniz cm cinsinden

Eger yavruysa soyluyorum En sevdikleri yemek kurutulmuş karides yemidir Yavru kaplumbagalara günde 2-3-4 Adet yem yetecektir. (Yem boyutuna gore 2-3-4) verebilirsiniz. Suyuna gelirsek suyu olabildigince cok olmalidir ozgurce yuzebilecegi bir alan olmalidir akvaryumunun dibinde silis kumu veya pet shoplardaki akvaryum taslarindan olmalidir. Akvaryumunuzu tamamen doldurmayin ustte 1 karış veya yarım karış boşluk bırakın koydugum resimdeki gibi olabilir su orani sonrasinda su seviyesinde olacak bir ada yapin bakin benimkinin adasi mavi ben cakmaktan yaptim o alan kuru olsun. Güneşte ne çok ne az durabilir. Bu farketmez diye biliyorum fakat guneste dursun isinsin vs degilde kaplumbagalar icin isitma lambasi kullanin. Surungen isitma lambasi vs diye gecer. cogu kaplumbagacida bulunur zaten. VE KESINLIKLE KAPLUMBAGANIZA PLASTIK KAPTA BAKMAYIN VE KESINLIKLE KURU ALANI OLSUN.

Ihtiyac listesi

-Karides yemi (ben dajana marka kullaniyorum)

-Buyuk bir akvaryum (fazla abartmayin yukari dogru 40cm yana dogru 70 cmlik bir akvaryum yeter.)

-Silis kumu veya akvaryum taşı

-Kucuk bir ada

-Isıtma lambası.

Ekli dosyalar

• 20230618_221942.jpg
    20230618_221942.jpg
    2.7 MB · Görüntüleme: 19
Yavru kaplumbağanın yemesi gereken toplam miktar kafa hacminin yarısı kadardır. Günde 2 defa besleyin. Toplam verilen yem kafa hacminin yarısı kadar olacak.

Foruma hoşgeldiniz.

8 cm kabuk boyuna kadar günde iki öğün sonra tek öğüne düşeriz.

Sabah akşam vereceksiniz. Verdiğiniz saatler uygun değil. En geç 21:00'de uyumalı.

Mümkünse kimsenin yada fazla hareket olmayan bir odada dursun.

Bulunduğu kap yada akvaryumun resmini çekin

Yemleri jelatini açılmamış kutuda alıyoruz. Gammarusu açık aldıysanız kutuda alın bunda marka önemli değil.

Stick yem olarak ya tetra reptomin baby ya tropical biorept supreme young yada tropical axothl yemlerinden birini alın. Atakan Petshopta satılıyor. Netten taze ve biraz daha ucuza alırsınız.

Sabah stick akşamları gammarus vereceksiniz.

Eger yavruysa soyluyorum En sevdikleri yemek kurutulmuş karides yemidir Yavru kaplumbagalara günde 2-3-4 Adet yem yetecektir. (Yem boyutuna gore 2-3-4) verebilirsiniz. Suyuna gelirsek suyu olabildigince cok olmalidir ozgurce yuzebilecegi bir alan olmalidir akvaryumunun dibinde silis kumu veya pet shoplardaki akvaryum taslarindan olmalidir. Akvaryumunuzu tamamen doldurmayin ustte 1 karış veya yarım karış boşluk bırakın koydugum resimdeki gibi olabilir su orani sonrasinda su seviyesinde olacak bir ada yapin bakin benimkinin adasi mavi ben cakmaktan yaptim o alan kuru olsun. Güneşte ne çok ne az durabilir. Bu farketmez diye biliyorum fakat guneste dursun isinsin vs degilde kaplumbagalar icin isitma lambasi kullanin. Surungen isitma lambasi vs diye gecer. cogu kaplumbagacida bulunur zaten. VE KESINLIKLE KAPLUMBAGANIZA PLASTIK KAPTA BAKMAYIN VE KESINLIKLE KURU ALANI OLSUN.

Ihtiyac listesi

-Karides yemi (ben dajana marka kullaniyorum)

-Buyuk bir akvaryum (fazla abartmayin yukari dogru 40cm yana dogru 70 cmlik bir akvaryum yeter.)

-Silis kumu veya akvaryum taşı

-Kucuk bir ada

-Isıtma lambası.
Cokkkkk tesekkur ederim gercekten boyle bir aciklamaya ihtiyacim vardi..

Foruma hoşgeldiniz.

8 cm kabuk boyuna kadar günde iki öğün sonra tek öğüne düşeriz.

Sabah akşam vereceksiniz. Verdiğiniz saatler uygun değil. En geç 21:00'de uyumalı.

Mümkünse kimsenin yada fazla hareket olmayan bir odada dursun.

Bulunduğu kap yada akvaryumun resmini çekin

Yemleri jelatini açılmamış kutuda alıyoruz. Gammarusu açık aldıysanız kutuda alın bunda marka önemli değil.

Stick yem olarak ya tetra reptomin baby ya tropical biorept supreme young yada tropical axothl yemlerinden birini alın. Atakan Petshopta satılıyor. Netten taze ve biraz daha ucuza alırsınız.

Sabah stick akşamları gammarus vereceksiniz.
Anladim aksam sizin belirlediginiz saatte veririm o zaman. Benim odamda duruyor cok fazla kisi girip cikmadigi icin onun acisindan sorun cikardigini dusunmuyorum.

Ekledigim dosyadaki kapta kaliyor kendisi. Uyudugu zamanlarda kabin icine koydugum deniz kabugunun icinde oluyor.

Ekli dosyalar

• 20230619_153458.jpg
    20230619_153458.jpg
    2.7 MB · Görüntüleme: 19
  • 20230619_153453.jpg
    20230619_153453.jpg
    2.1 MB · Görüntüleme: 19
  • 20230619_153445.jpg
    20230619_153445.jpg
    2.5 MB · Görüntüleme: 19
O kaba deneyimli kaplumbaga bakicilari ölüm kabı der. O kapta kaplumbaganizin omru katlarca azalır en yakın zamanda orta veya büyük bir buyüklukte akvaryuma gecin.

ornek olsun diye atiyorum benimkinin akvaryumu bu ben dibindeki cakillari 2 3 gun icinde silis kumuna ceviricem. En kisa surede akvaryuma gecin derim :) Ben rafiyi bir tanidigimizdan aldim oda boyle bir kapta bakiyordu o kap hem yuzmeleri icin cok dar hem plastik oldugu icin sagliksiz hem hayvan kacabilir hemde kucuk.

Ekli dosyalar

• 20230618_221942.jpg
    20230618_221942.jpg
    2.7 MB · Görüntüleme: 11
sizin kaplumbaga baya bi kucuk bir yavruymus. kap buyuklugunde sıkıntı yasamaz ama kaplumbaganiz buyuyunce ona yetersiz gelicektir ve sagligi icin suan bile zararli.

Geri