Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağalarımın bir sorunu var mı?

cemil-1905

Yeni Üye
iyi günler.
Benim 2 tane su kaplumbağam var.Akvaryumda bakıyorum.
Bugün yem attıktan sonra farkettim birisi diğerinin gelip gidip bacağını ısırıyor.
Bir sorun çıkar mı veya neden böyle yapıyor ? bir de kurumaları için akvaryuma 40w lık ampul taktım sizce bu iyi mi?

RE: kaplum bagalarımın bı sorunu mu war ?

Hmm birbirlerine saldırmaları ciddi yaralanmalara yol açabilir gözlemleyin bir süre Hala saldırıyorsa ayırın

40 w ampul 7-10 cm mesafeden iyidir ama ışığını azaltmanız lazım ya dısını boyayın yada soft ampul alın ici beyaz boyalı olan

Yasları kac kaplumbağaların ?

Cvp: kaplum bagalarımın bı sorunu mu war ?

daha yenı aldım ufaklar . ama neden boyle bısey yapıyolar onceden byle bısey yapmıyolardı

Yemleme sırasında bazen içgüdüsel olarak birbirlerini ısırabiliyorlar. Bu durumda yemleme yaparken ayrı ayrı yem vermek faydalı olacaktır. Birini alıp diğerini besleyin. Eğer sürekli saldırganlık mevcutsa o zaman kesinlikle ayrılmaları gerekir.

40wattlık bir ampül kaplumbağalarınızn güneşlenmeleri için yeterli olacaktı. 10-15cm uzaklıktan istediğiniz ısıyı elde edebilirsiniz.

Şu anda ufak oldukları için birbirlerini yaralamayabilirler fakat saldırganlık devam ederse ilerleyen zamanlarda kanamalı yaralara ve hatta ölümlere kadar iş gidebilir. Eğer sadece yemlerken veya ara sıra olan bir sataşma durumuysa tolere edilebilir.

yok normalde yapmıyolar hatta tasın ustune cıkıp beraber uyuyolar ilk defa grdm bgn yem verırken bacagını ısırdıgını

bide ampulu gunde kac saat acık bırakıyım ?

Ya bazen yem diye birbirlerinin ayaklarını ısırıyorlar bizimkiler bile bazen ısırıyor ::) ama hemen geri bırakıyorlar yemleme dısında gayet sakinler

Cvp: kaplumbağalarımın bir sorunu var mı?

Sizin tercihinize kalmış. İster gün doğup, batana kadar açın. İstereniz 10da açın 17de kapatın. Biraz da sizin yaşam düzeninize bağlı. Genelde 6-12 saat arası normal sayılıyor.

Işığı normalde 12 saat açık tutmanız gerek ama siz bunu yaşadığınız yerin aydınlık süresine gorede ayarlayabilirsiniz ben 8-10 saat açık tutuyorum

sımdı bu ısırma olabı bı sorun cıkarmaz dımı ?

ufak canlı balık atsam yerler mı ? ben normalde kurutulmus karıdes atıyorm yem degstrmeme gerek war mı ?

Karides ek yemdir. Yavrular için haftada 2-3 kere verilmesi sağlıklıdır. Tetra Reptomin veya Sera Raffy P gibi bir ana yem edinirseniz kaplumbağalarınız daha sağlıklı olur. Beslenme konusundaki yem düzenlerini incelerseniz oldukça faydalı bilgiler var.

'' San Yu '' yem var o nasıl sızce ?

Orta halli bir yemdir. Vitamin ve protein oranı düşüktür. Diğer yemleri bulamazsanız idareten kullanabilirsiniz.

pekı canlı balık atsam bı yararı olr mu veya bı zararı ?

Atacağınız balığa bağlı. Eğer elinizde gammarus veya karides şeklindeki yemlerden yoksa haftada 1-2 gün atarak protein ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Japonlardan, çöpçülerden ve renki balılardan uzak durun ! BU balılarn yarardan çok zararı dokunacaktır kaplumbağalarınıza. En iyi yem lepistestir. Lepistesten şaşmayın ama bence en iyisi kaliteli bir paket gammarus almak.

ne kadar sıklıkta ne nasıl degstrmelıyım suyunu ? bide fılıtre yok henuz bı sorun cıkartrmı ?

Haftalık suyun %20-25 ini değiştirmelisiniz. Evet çıkartır. En geç 2 haftaya filtre edinmelisiniz.

cemil-1905' Alıntı:
'' San Yu '' yem var o nasıl sızce ?

sanyu 1 kutu kullandım geçen yaz ve kaplumbağalarım aşırı büyüdü bu yem sayesinde

Yalnız şöyle birşey var ki büyüme oranı verilen yemin vitamin ve protein oranı ile doğru orantılıdır. Ancak sanyu piyasadaki bir çok yemden daha düşük protein ve vitamin oranlarına sahiptir. Kutusunda yazan içerik kısmından karşılaştırılabilir.

pekı vıtamın ıcın ne onerırsınız ve nasl kullanablırım ?

Biyo Tortivit kaplumbağa vitamini(petshoplardan) ve kabukları için devit 3 bebek vitamini(eczanelerden) alınıp haftada 1 kere verilir. Multivitamin haftada 3-5 damla, Devit 3 ise haftada 1-2 damla kullanılmalı. Eğer kaplumbağanız güneşin altında vakit geçiriyorsa(yaz dönemleri için) devit 3 vitamini bu esnada kesilmelidir.

Geri