Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumpağalarımın kabuğundaki beyazlıklar

Altugfb

Bronz 5 Üye
Merhaba,

2 tane yavru kaplumbağamız var. Kabuklarındaki beyazlıklar artmaya başladı gibi görüyorum. Bu konuda ne yapmam gerekir. Yem olarak vitaminli/proteinli sticklerden kullandım ancak hiç yemediler. En baştan beri küçük doğal yem hayvanlarından (gammarus, hamsi balığı, karidesler) olan yemi kullanıyorum.

Yaklaşık 3,5 aydır bizimle birlikteler.

Bir tavsiyeniz var mı acaba ?

Teşekkürler,
Altuğ

1689957523143.png
1689957495590.png

Çok engim bir bilgim olmasada sanırım mantarlanmış. Suyu sık temizlememişsiniz sanırım. Benimde bilgim kısıtlı aldırış etmeyiniz

Foruma hoşgeldiniz.

Hayvanların kabuğunu ıslak diş fırçasına sofra tuzu döküp yavaşça fırçalayıp kaba emsal sıcaklıkta su ile durulayın. Kabuğu henüz yumuşak ve hassastır dikkat edin. Sonra kuru yerde resimlerini tekrar çekip atın.

O kabı da bulaşık deterjanı ile iyice yıkayıp durulayın.

Bir an önce akvaryuma geçin. Minimum 30 litre olmak üzere 50-60-80-100 ne kadar büyük alırsanız o kadar uzun süre gider.

Su ısıtıcı, ısıtma lambası ve kuru alan öncelikli olmak üzere iç filtre de alacaksınız.

Akvaryumu alın su ısıtıcı ve filtre bakarız. Lamba konusunu burada yazdım. Knitex marka uygun.

Resimlere bakayım. Duruma göre yapılacakları saptayalım.

Merhaba,

"kaba emsal sıcaklıkta su ile durulayın" bu kısmı tam anlayamadım.

Bir de ne kadar süre fırçalamamız gerekir ?

Teşekkürler,

Kaptaki su sıcaklığı ne ise emsal olmalı. Hayvan üşümemeli.

Birkaç dakika fırçalama yeterli bu işlemler hayvanı strese sokar. Yüzeyde olan çıkar plaka altına işlemişler plaka atılana kadar kalır. Bunlar için ısıtma lambası kullanırız. Lamba kurutarak üremesini durdurur.

Ekli dosyalar

• * Image 2023-08-11 at 19.22.29 (1).jpeg
    * Image 2023-08-11 at 19.22.29 (1).jpeg
    246.7 KB · Görüntüleme: 19
  • * Image 2023-08-11 at 19.22.29.jpeg
    * Image 2023-08-11 at 19.22.29.jpeg
    219.1 KB · Görüntüleme: 19
Kabuğunu bir kez daha fırçalayın. Varsa baticon yada tentürdüotu pamukla kabuğa sürüp 30 dakika kuru yerde bekletin. Kalanı peçete ile silip akvaryuma alın.

İştahları nasıl oldu?

Kabuğunu bir kez daha fırçalayın. Varsa baticon yada tentürdüotu pamukla kabuğa sürüp 30 dakika kuru yerde bekletin. Kalanı peçete ile silip akvaryuma alın.

İştahları nasıl oldu?
İştahlarında sorun yoktu, Gammarus (küçük balıklar) yiyorlar, zaten küçük oldukları için günde 4-5 tane yiyorlar.

yukarıdaki mesajda gösterdiğim akvaryumlar ne kadar idare eder, idare eder mi ? 2 tip var
  • Ölçüler: 22,5x31,5x23 cm
  • Ölçüler 27x45x30 cm

İkinci ölçü birkaç ay daha fazla değil. Diğeri çöp yaramaz.

Haşlanmış yumurta akı da verin. Sadece gammarusta sağlıklı değil. Stick yem içinde mineral ve vitamin bulunur. Bu gammarusta fazla değil. Stick yemi her gün bir kez deneyin. Sert geldiği içinde yemeyebiliyorlar. Gagaları yavruların henüz yumuşaktır. Ufak parçalara ayırıp öyle deneyin ısırmadan yutabilirler.

Isıtıcı lamba bu konudaki knitex marka mandallı lamba.

Filtrede 400 lt/h uygun budebiyi aşmayacak bir filtre alın. Daha güçlüsü hayvanı sürükler.

Su isiticisi da gerekir mi? Bir de ampul icin farklı öneriler gördüm yazıda benim için j
Hangisini önerirsiniz ?

Bu aldığım paludaryumun kuru alanın üzeri cam ile kapalı Işık cam üzerinden mi gelmeli diğer taraftan mı. Cam üzerinden gelirse ısıtmaz mı acaba diye düşündüm.

Su isiticisi da gerekir mi? Bir de ampul icin farklı öneriler gördüm yazıda benim için j
Hangisini önerirsiniz ?

Bu aldığım paludaryumun kuru alanın üzeri cam ile kapalı Işık cam üzerinden mi gelmeli diğer taraftan mı. Cam üzerinden gelirse ısıtmaz mı acaba diye düşündüm.
Su ısıtıcı hayati önem taşır su 26 derecenin altına düşerse kaplumbağa da hastalık başlar.

ampule gelecek olursak şuan uvb ampul gerekli değil sanırım 8cm sonrası uvb kullanılıyor ısıtıcı ampule gelirsekte 52 watt soft halojen ampul yada eski tip 60 watt armut ampul kullanabilirsiniz.

Işık cam üzerinden olmaz cam ısıyı keser o yüzden aldığınız poludaryumun kuru alanının üstünde ki camı çıkaracaksınız.

Lambaya gelecek olursak cem beyin dediği knitex marka mandallı lambalar var onlar işinizi görecektir.
Benim bildiklerim bu kadar umarım yanlış bir bilgi vermemişimdir yanlışım varsa Cem bey düzeltir zaten :)

Su ısıtıcısı olarak öneriniz nedir bu boyuttaki bir paludaryuma

Çok teşekkürler,

Bir de genel bir sorum var, yazları 2 ay falan şehir dışında olabiliyorum. Bu tip durumlarda otomatik yem veren, ışık açıp kapayan bir sistem kurabilir miyim yoksa şimdiden sahiplendirmeyi mi düşünmeye başlamalıyım. Tecrübenize dayanarak yorum yapabilirseniz sevinirim.

Su ısıtıcı ve ısıtma lambası elzem malzemeler. Yazın su 30 derecelere çıkar. Bu dönem kullanılmayabilir ama eylüle girdik geceleri hava soğuk. Artık takılma zamanı geldi.

İleriye dönük olarak 100 watt ısıtıcı alın. Bir sonraki akvaryumda da kullanırsınız. Tetra ht yada çelik ısıtıcı olarak roxin veya rubio ısıtıcı alabilirsiniz bunlar tam batar. Yalnız derece ile uygun ısıya ayarlanması lazım. Bulunan suya göre güçlüdür. Minimum 15 cm yükseklikte su olmalı.

Lambaya ampul olarak klasik filamanlı 60W armut ampul yada halojen 52-53 W armut ampul alacaksınız.

Cam üstünden ısı vermez yandan alana doğru konumlandırmak gerekiyor.

Işık ayarı için zamanlayıcı kullanırız. Kendi açılıp kendi kapanır. Sadece elektrik kesintisi olduğunda ayar ister.

Bu zamanlayıcı ufak çoklu prizde yan slotu da kullanma imkanı verir.

Hiçbir yemleme makinası 1 haftadan fazla gitmez. Ki o süre bile fazla. Warmtone marka kaplumbağalar için kullanışlı.

Arama tuşundan warmtone diye yazın ilgili konular çıkar.

Eğer yazlığa gidiyorsanız orada bir sistem daha kurmanız gerekiyor. Ekipman taşınabilir ama akvaryum almanız lazım. Ya da sahiplendireceksiniz.

Su ısıtıcı ve ısıtma lambası elzem malzemeler. Yazın su 30 derecelere çıkar. Bu dönem kullanılmayabilir ama eylüle girdik geceleri hava soğuk. Artık takılma zamanı geldi.

İleriye dönük olarak 100 watt ısıtıcı alın. Bir sonraki akvaryumda da kullanırsınız. Tetra ht yada çelik ısıtıcı olarak roxin veya rubio ısıtıcı alabilirsiniz bunlar tam batar. Yalnız derece ile uygun ısıya ayarlanması lazım. Bulunan suya göre güçlüdür. Minimum 15 cm yükseklikte su olmalı.

Lambaya ampul olarak klasik filamanlı 60W armut ampul yada halojen 52-53 W armut ampul alacaksınız.

Cam üstünden ısı vermez yandan alana doğru konumlandırmak gerekiyor.

Işık ayarı için zamanlayıcı kullanırız. Kendi açılıp kendi kapanır. Sadece elektrik kesintisi olduğunda ayar ister.

Bu zamanlayıcı ufak çoklu prizde yan slotu da kullanma imkanı verir.

Hiçbir yemleme makinası 1 haftadan fazla gitmez. Ki o süre bile fazla. Warmtone marka kaplumbağalar için kullanışlı.

Arama tuşundan warmtone diye yazın ilgili konular çıkar.

Eğer yazlığa gidiyorsanız orada bir sistem daha kurmanız gerekiyor. Ekipman taşınabilir ama akvaryum almanız lazım. Ya da sahiplendireceksiniz.
Cem abi yeni konu açtım bakabilir misin

Geri