Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağam ağzını açıp kapıyor

Lolotus

Bronz 5 Üye
iyi akşamlar öncelikle böyle bir site oluşturdukları için adminlere teşekkür ediyorum. Görünce anında kayıt oluşturdum.

Gelelim asıl mevzuya. Kaplumbağam ilk aldığımda çok hareketliydi ama şimdi çok daha az hareket ediyor. Ayrıca kafasını dışarı çıkıp ağzını açıp kapıyor ama ses çıkarmıyor. Daha yavru bir kaplumbağa ve zarar görmesinden çok korkuyorum yardımcı olursanız sevinirim

Bunu her nefes alışta yapıyor ise hayvan akciğer enfeksiyonu olmuştur. Hatta son safhaya gelmiş. Pencere açılması, dışarı çıkarma gibi durumlarda esintiye maruz kalma, bulunduğu ortamda klima kullanımı üşümeye bağlı enfeksiyona dönüşmesine neden olur. Yavruların enerjisi hareket ve büyümeye harcandığı için bünyeleri zayıflar bu da hastalığa yakalanma oranını yükseltir.

Kabuk boyu kaç cm?

Bulunduğu sistemde kuru alan ısıtma lambası ve su ısıtma mevcut mu?

Eczaneden genta göz damlası alın. İştahı nasıl, azalma mevcutsa öğün sayısını artırıp olabildiğince yedirin. Doz boyuna göre olacak.

Vitamin damla da gerekecek. Günde bir damla verin. Bu nispeten kırgınlığı alıp iştahını açar. Genelde deep fix reptivit kullanıyoruz. Ama petshopta bulunan kaplumbağa ile ilgili herhangi bir marka da olur.

İşin aslı son safhada yavruları iyileştirmemiz zordur ama tedavi etmeye çalışalım. Bu şu aşamada ömrünü uzatmak için. Sonrası hayvana bağlı durum.

akvaryumunda kuru alanı ısıtıcı ve lambası var. Her nefes alışta yapmıyor ama sıklıkla yyapıyor. İştahında ciddi anlamda azalma olduğunu dün fark ettim. İki kaplumbağan var bu yüzden onu diperinden ayrı alıp beslemeye çalıştım ama hiç yemedi akşam sadede birkaç parça kuru karides yedi.

Sularına kullandığım bir vitamin var göz damlasını da bugün alırım. Göz damlasını nasıl kullanmam gerek?

Ve kaplumbağa yan yan yüzüyor suyun içinde sanırım bu akciğer enfeksiyonunun en belirgin özelliklerindendi. Ne yapmam gerek?

Gentayı ağızdan damlatacağız. Kabuk boyu ne kadar? Her nefes alışta yapmıyorsa bir umut var. Ciğerlerinden iltihabı sökmemiz lazım.

Kaynayan suya kıyma parçası atıp 1-2 dakika kaynatıp alın soğutup verin. Bu yiyecekte son nokta. Yediği kadar yesin.

kabuk boyu 4-5 santim civarı su ısıtıcısını kaç dereceye ayarlamalıyım yoksa yirmi sekizde kalmalı mı

Su 28 derecede sabit olsun. Su ısısını ne kadar yükseltirsek sudan çıktığında daha fazla etkilenir. Kuru alanda ilk yarım saatlik ölçümde 32 derece olacak. Sürekli yandığı için ısı 32 derece üstüne çıkar.

Hayvana sabah akşam dörder damla damlatın. Yem yiyorsa ilk yemine damlatıp elden yada hemen önüne atın. Ağzını açabilirseniz. 45 derece açıyla tutarak damlatın ciğerlerine kaçmasın. Ağzını açmaz ve yem yemezse. Dik tutup ağız çevresine ruj sürer gibi 10-15 saniye arayla 5 damla sürün bir kısmı ağzına girer. Gözlerine de sabah akşam birer damla iyi olur göz kanallarından girer. 3-4 gün içinde olumlu cevap verip vermeyeceği belli olur. İrtibatta kalalım dikkat çeken bir durum olursa bildirirsiniz. Geçmiş olsun.

Su 28 derecede sabit olsun. Su ısısını ne kadar yükseltirsek sudan çıktığında daha fazla etkilenir. Kuru alanda ilk yarım saatlik ölçümde 32 derece olacak. Sürekli yandığı için ısı 32 derece üstüne çıkar.

Hayvana sabah akşam dörder damla damlatın. Yem yiyorsa ilk yemine damlatıp elden yada hemen önüne atın. Ağzını açabilirseniz. 45 derece açıyla tutarak damlatın ciğerlerine kaçmasın. Ağzını açmaz ve yem yemezse. Dik tutup ağız çevresine ruj sürer gibi 10-15 saniye arayla 5 damla sürün bir kısmı ağzına girer. Gözlerine de sabah akşam birer damla iyi olur göz kanallarından girer. 3-4 gün içinde olumlu cevap verip vermeyeceği belli olur. İrtibatta kalalım dikkat çeken bir durum olursa bildirirsiniz. Geçmiş olsun.
ilginiz için çok teşekkür ederim. Az önce ağzına damlattım damlayı. İştahı hala kapalı. Suyun ısısını 30 dereceye yğkseltmişim şimdi tekrar 28'e sabitlerim. 3-4 gün sonra mutlaka geri dönüş yapacağım. İlginiz için tekrar teşekkürler.

Lamba işine gelirsek eğer geceleri de kuru alanda kalıyorsa lamba yanacak. Bunda rahatsız olmaması için eski tip filamanlı 40 W renkli armut ampul kullanıyoruz. Bu loş ışık verdiği için rahatsız etmiyor. Bunda öncelik mavi renk sonra kırmızı o da yoksa yeşil renktir. Yapı marketlerde olmaz. Ampul satan dükkanlarda bulunur.

Gündüz normal gece diğerini yakıyoruz. Hayvan çıkmıyorsa gerek kalmaz ama akciğer enfeksiyonu olmuş hayvanlar halsizlik baş gösterdiğinde çıkarlar.

Lamba işine gelirsek eğer geceleri de kuru alanda kalıyorsa lamba yanacak. Bunda rahatsız olmaması için eski tip filamanlı 40 W renkli armut ampul kullanıyoruz. Bu loş ışık verdiği için rahatsız etmiyor. Bunda öncelik mavi renk sonra kırmızı o da yoksa yeşil renktir. Yapı marketlerde olmaz. Ampul satan dükkanlarda bulunur.

Gündüz normal gece diğerini yakıyoruz. Hayvan çıkmıyorsa gerek kalmaz ama akciğer enfeksiyonu olmuş hayvanlar halsizlik baş gösterdiğinde çıkarlar.
kuru alana neredeyse hiç çıkmıyor ama suyun daha az olduğu yerde duruyor daha çok. Yüzerken çok az görüyorum.
Bahsettiğiniz ampulu bugün mutlaka alırım tekrar teşekkürler

az önce kaplumbağamın ağzının etrafında beyaz salyamsı bir şey olduğunu fark ettim, bu normal mi?

İltihabı kusmuş olabilir. Bu nefes almasını rahatlatır. Sığ yerde durması iyi akciğer enfeksiyonunda halsizliğe bağlı ters dönüp boğulma sonucu ölürler genelde.

Hastalandıklarında büyüme durur. Tüm enerji hastalığa harcanır. Fazla hareket etmemesi iyi enerjisini korur.

İltihabı kusmuş olabilir. Bu nefes almasını rahatlatır. Sığ yerde durması iyi akciğer enfeksiyonunda halsizliğe bağlı ters dönüp boğulma sonucu ölürler genelde.

Hastalandıklarında büyüme durur. Tüm enerji hastalığa harcanır. Fazla hareket etmemesi iyi enerjisini korur.
sanırım iltihap kusuyor cidden çünkü ağzının etrafını temizleyip tekrar akvaryumuna bıraktım akşam tekrar ağzının etrafında aynı şeyden vardı

İltihap kusması iyi. Başını ileri atıp ağzını açıp kapaması bitince ilk iyileşme belirtisini gösterir.

İltihap kusması iyi. Başını ileri atıp ağzını açıp kapaması bitince ilk iyileşme belirtisini gösterir.
ağız açıp kapamasını bugün hiç görmedim. genelde yine sığ yerlerde görüyorum ama arada akvaryumda yüzüyorda. Hala yan yan bir yüzüşü var ama sanki biraz toplamış gibi. Sabah iştahı kapalıydı hiçbir şey yediremedim. Akşam kuru karides ve stick yemlerden yedi. ancak hala oldukça halsiz duruyor ve boş bulduğu her an gözlerini kapıyor.

Vitamin veriyor musunuz? Onu ihmal etmeyin her gün bir damla. Öğün sayısını artırın sabah akşamla kalmasın olabildiğince yesin güçlensin. Şimdiki iş iştahın artması ve halsizlikten kurtarması. Ciğerlerinde hala iltihap var.

Fazla yüzmesi enerji kaybı açısından iyi değil ama ön ayaklarını hareket ettirmesi akciğerlere bir nevi masaj yapıp iltihap atımını sağlar. Akciğerleri bize göre omuz hizasına gelen noktanın altındadır.

Screenshot_20210304_014441.jpg

Vitamin veriyor musunuz? Onu ihmal etmeyin her gün bir damla. Öğün sayısını artırın sabah akşamla kalmasın olabildiğince yesin güçlensin. Şimdiki iş iştahın artması ve halsizlikten kurtarması. Ciğerlerinde hala iltihap var.

Fazla yüzmesi enerji kaybı açısından iyi değil ama ön ayaklarını hareket ettirmesi akciğerlere bir nevi masaj yapıp iltihap atımını sağlar. Akciğerleri bize göre omuz hizasına gelen noktanın altındadır.

Ekli dosyayı görüntüle 3831
Vitamini suya damlatıyordum her değişimde. Fazla yüzmüyor hatta artık sığ yerden çok kuru yere çıkıyor. Sadece arada bir dakika kadar yüzüp tekrar kuru yer ya da sığ yere gidiyor. İştahında da bir değişim yok sabahları bir şey yemiyor ama akşamları birkaç parça karides yrdirebiliyorum sadece.

Suya damlatmanın faydası olmadığı gibi su kalitesini de bozar vitamini doğrudan ağzına damlatın yada sürün.

cem bey iyi günler, ilacı kullanmaya başladıktan 3-4 gün sonra olumlu olumsuz cevap verir irtibatta kalalım demiştiniz. Göz damlasını her gün düzenli olarak sıkıyorum ve vitamini de veriyorum ancak bir düzelme yok gibi. Sığ yere değil kuru yerde daha çok duruyor artık. Ama yüzmesi sanki biraz düzeldi yan yan yüzmüyor gözlemlediğim kadarıyla. Ama hala hiçbir şey yediremiyorum ve çok sıkta suya inmiyor. Damlayı sıktıktan sonra kendisnin inmesi için kuru alana bırakıyorum ve bıraktığım gibi kalıyor. Arada hala iltihap kusuyor.

Geri