Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam akciğer enfeksiyonu geçirdi

Dupe

Bronz 1 Üye
:neydi: :neydi: Merhabalar ben 2 tane su kaplumbağası besliyorum ve fakülteye çok uzakta oturuyorum civarda da tonlarca veteriner var hepsini soruşturdum hiçbiri su kaplumbağasından anlamıyor 2.5 ay önce küçük kaplumbağam hafif akciğer enfeksiyonu geçirdi ve tetradox kullanımına başladım 100 mgı 4e böldüm 4 gün 25 mg dozda kullandım burnundan nefes alıp verirken ıslık sesi çıkıyordu ama iştahta hiçbir sıkıntı yoktu kullandığım ilk gün ıslık sesi kesildi sağlığına kavuştu çok şükür küçük bir akvaryumumuz vardı şimdi 90 x 30 x50 cm akvaryuma geçiş yaptık derece farkından olsa gerek aynı ıslık sesi büyük kaplumbağamdan çıkmaya başladı su ısımız sabit 30 cm bende tetradox denemeye karar verdim veterinerler kolay kolay vermiyor tetradoxu tabii muayene için götürünce de iştahtan kesilmediği için hasta olduğunu kabullenmiyorlar kabuğuna vurup sağlıklı deyip geri dönderdiler tanıdık bir veterinerden tetradox istedim kaplumbağam için bana tetrasiklin verip bu da aynı görevi görür dedi 3 gün boyunca kullandık ama ne hayvanın ıslığında bir değişme oldu ne de başka bir yararı dokundu aksine iyice uyukladı o ilacın 3. gününden sonra sürekli uyudu suyun altında esnemeler başladı iştahımız hala yerinde ilaç tedavisi 2 gün önce bitti 2 gündür o uykudan sonra biraz daha hareketlendi suyun altında yüzmeye başladı ilaç süresinde biraz zorlanıyordu sanki yüzerken ve sanki dibe bir taş gibi yavaşça iniyordu şu an yüzme durumu da düzeldi birazcık ve ilacın 3. ve 4. gününde gördüğüm esneme çok seyrekleşti ama ıslık sesinde bir düzelme olmadı iştahımız hala mükemmel düzeyde sizce iyileşme sürecinde mi? ben fakülteyi arayıp soruşturdum bana sadece tetrasiklin vermekle yanlış tedavi uygulamışsınız dedi daha da yardımcı olmadılar eğer durumu kötüye giderse 5-6 gün ilaçsız geçirip tetradoxa başlamayı planlıyorum hayvancağızı da yormamak için çeşitli yemlerimiz var sera raffy I raffy P reptomin sticks arada balık eti ve normal etin beyazını da veriyorum sürekli silis kum ve küçük taş yemeye çalışıyorlar su sıcaklığı sabit 30 derece gece akvaryum üstü örtülüyor (%75) bunun dışında 3 günde bir bioamino vit kullanıyorum ama ilaç sürecinde vermedim aynı zamanda mürekkep balığı kemiğimiz var tek bilmek istediğim sizce iyileşme sürecinde mi ve o uyku süreci sizce ilaç yüzündenmiydi çünkü 3. gün 1 saat tutabildim akvaryumda hayvan sıkıntıdan çırpınıyordu ilaçta çırpınmayla köpürünce bende köpüklü yere yem atıp içtiğinden emin olmak istedim uyku hali o zaman oldu

RE: KAPLUMBAĞAM AKCIPER ENF TEDAVISI YARDIM

O ilaçlar sakıncalı dozaj ayarlamasının yapılması zor olduğu için yüksek dozdan ölme riski yüksektir ki belirtiler onu göstermiş onları bırak. Bir daha kullanma sakın. Cumaya kadar tedaviyi bırak böbrekler kendine gelsin. Antibiyotik böbrek ve karaciğerde hasar bırakır. Bu süre zarfında durumuna bak. Yüzmede yalpalama, suda yamuk durma, halsizlik ve kuru alanda fazla durma, her nefes alışında esner gibi başı öne atıp nefes alma, cikleme gibi ses çıkarma var mı gözlemle. Burnundan sümük akıyor mu bak.

Hayvanların türü nedir ? Akvaryumda ısıtıcı lamba var mı ? Kabuk boyları ne kadar ?

Cvp: KAPLUMBAĞAM AKCIPER ENF TEDAVISI YARDIM

yüzmede yalpalama evet var suda yamuk durma yok şimdi akvaryumunda 2 alan var biri su yüzeyine 5 santim yakın diğeri suyun üstüne ısıtıcı ampulle ısıtılıyor dünden beri sürekli suda yüzüyor bugün fazla evde olamadığım için gözlemleyemedim gece uyurken kuru alanda uyumuş ama geldiğimden beri sudan çıktığını görmedim esnemeye bir daha denk gelmedim başı öne atıp nefes alma yok cikleme gibi bi ses galiba o ıslık sesi burnundanda bir sümük akımı yok şu anlık su kaplumbağası   türü ve kabuk boyları 5-6 cm küçük olan 8-9 cm büyük olan

cem' Alıntı:
O ilaçlar sakıncalı dozaj ayarlamasının yapılması zor olduğu için yüksek dozdan ölme riski yüksektir ki belirtiler onu göstermiş onları bırak. Bir daha kullanma sakın. Cumaya kadar tedaviyi bırak böbrekler kendine gelsin. Antibiyotik böbrek ve karaciğerde hasar bırakır. Bu süre zarfında durumuna bak. Yüzmede yalpalama, suda yamuk durma, halsizlik ve kuru alanda fazla durma, her nefes alışında esner gibi başı öne atıp nefes alma, cikleme gibi ses çıkarma var mı gözlemle. Burnundan sümük akıyor mu bak.

Hayvanların türü nedir ? Akvaryumda ısıtıcı lamba var mı ? Kabuk boyları ne kadar ?

ilaçtan dolayı ölme riski geçmiştir ama dimi? yani uyku hali gitti

Ek olarak sera mineral yem al. Bu vitamin mineral ve kalsiyum ihtiva eder. Bunu haftada iki öğün vereceksin. O kemiği verme. Minerali alana kadar vitamini haftada bir stick yeme bir damla küçüğe iki damla büyüğünkine damlatıp ver.

O yalpalama ilaç kaynaklı da olabilir bir yere çarpma sonucuda haricen bir durum gözükmüyor.

Suyu 28 derece yap; kuru alan 32 derece olacak. Isıyı derece ile kontrol edeceksin. Isıtıcı her zaman doğru ısıyı vermez. Kalibrasyon hatası yada watt su hacmi oranı farkı olabilir net ısıyı derece verir.

Hayvanlar genelde sudan kuru alana lamba altına çıkarken o arada soğuğu yediğinden akciğer enfeksiyonuna kapılır. Su olduğundan sıcak ve dış ortamda soğuk olduğu için üşür. 30 derece yüksek değer. 27-28 bandı uygun.

Türü dediğim res mi, yellow belly mi, soft shell mi, çizgili mi ? Kuru alana çıktığına göre soft shell değil. Res ve yellow bellyler emsaldir. Yani yukarıda verdiğim veriler bunlara göre çizgililer biraz daha düşük derecede yaşar. Silis kum kullandığına göre res yada yellow belly.

Bu hayvanlar kum yer silis uygun olan. Yalnız dediğin çakıl düzeyinde taş var ise onları çıkar hayvan yerse sorun olur.

Hayvan/lar kuru alanda uyuyor ise gece için 40 wattlık renkli armut ampul kullan. İlk tercih mavi yok ise kırmızı renk al. Yada komple seramik olanlar var ama bu biraz pahalıdır. Diğerleri loş ışık verdiği için hayvan rahatsız olmadan ısınıp uyur.

Zamanlayıcı takarsın sabaha kadar bu gündüzde ısıtma ampulü yanar. 12 saat biri 12 saat diğeri. Hayvan/lar kuru alanda uyumayı bırakınca gece ısıtmayı kaldırabilirsin.

Bu yazdığım düzende devam eder isen hayvanlarda maraz kalmaz. Cumaya yada pazar gününe durumlarını bildir. Büyük olan için akciğer enfeksiyonu öldürücü etkiye sahip değil; küçük ise riskli bölgede. Ona biraz daha titiz bak.

Bir de boy farkları var. Büyük küçüğe zarar verebilir. Yemlemede ayrı köşelerde ver. Büyük yem yerken istemsiz darbe atabilir.

Yem harici birşey verme ama haftada bir haşlanmış yumurta akı olabilir. Etleri verme alışırsa yem yemeyi bırakır. Sadece iştahsızlığa bağlı durumda yağsız kıyma parçasını kaynayan suya atıp bir dakika sonra çıkarıp soğutarak veririz.

Bir de büyük için marul yada kıvırcığın orta körpe yapraklarından ver haftada iki defa kabuğu kadar. Yemezse yarım saat içinde çıkar. Çürütücü bakteriler harekete geçer.

8 cm kabuk boyu itibariyle günde tek öğün veririz ama küçük hayvanda var bu durumda tek öğün yaparsan diğerine sardıracaktır onun için diğeri 8 cm olana kadar çift öğün git.

İlaç kaynaklı ölme durumu yok yalnız antibiyotik bir taraftan tedavi ederken bir taraftan organları yıpratır. Verdiğin antibiyotikler güçlü düzeyde. Hayvanlar sürekli suda ve içiyor bu onları toparlar. Hafta sonuna birşeyleri kalmaz. Yine de o dediğim belirtilere bak. Davranışları belli eder.

Uzun süreli antibiyotik tedavilerinde belli sürelerde ara veririz bu tedavinin yıpratıcı etkisini toparlamasını sağlar.

Cvp: RE: KAPLUMBAĞAM AKCIPER ENF TEDAVISI YARDIM

cem' Alıntı:
Ek olarak sera mineral yem al. Bu vitamin mineral ve kalsiyum ihtiva eder. Bunu haftada iki öğün vereceksin. O kemiği verme. Minerali alana kadar vitamini haftada bir stick yeme bir damla küçüğe iki damla büyüğünkine damlatıp ver.

O yalpalama ilaç kaynaklı da olabilir bir yere çarpma sonucuda haricen bir durum gözükmüyor.

Suyu 28 derece yap; kuru alan 32 derece olacak. Isıyı derece ile kontrol edeceksin. Isıtıcı her zaman doğru ısıyı vermez. Kalibrasyon hatası yada watt su hacmi oranı farkı olabilir net ısıyı derece verir.

Hayvanlar genelde sudan kuru alana lamba altına çıkarken o arada soğuğu yediğinden akciğer enfeksiyonuna kapılır. Su olduğundan sıcak ve dış ortamda soğuk olduğu için üşür. 30 derece yüksek değer. 27-28 bandı uygun.

Türü dediğim res mi, yellow belly mi, soft shell mi, çizgili mi ? Kuru alana çıktığına göre soft shell değil. Res ve yellow bellyler emsaldir. Yani yukarıda verdiğim veriler bunlara göre çizgililer biraz daha düşük derecede yaşar. Silis kum kullandığına göre res yada yellow belly.

Bu hayvanlar kum yer silis uygun olan. Yalnız dediğin çakıl düzeyinde taş var ise onları çıkar hayvan yerse sorun olur.

Hayvan/lar kuru alanda uyuyor ise gece için 40 wattlık renkli armut ampul kullan. İlk tercih mavi yok ise kırmızı renk al. Yada komple seramik olanlar var ama bu biraz pahalıdır. Diğerleri loş ışık verdiği için hayvan rahatsız olmadan ısınıp uyur.

Zamanlayıcı takarsın sabaha kadar bu gündüzde ısıtma ampulü yanar. 12 saat biri 12 saat diğeri. Hayvan/lar kuru alanda uyumayı bırakınca gece ısıtmayı kaldırabilirsin.

Bu yazdığım düzende devam eder isen hayvanlarda maraz kalmaz. Cumaya yada pazar gününe durumlarını bildir. Büyük olan için akciğer enfeksiyonu öldürücü etkiye sahip değil; küçük ise riskli bölgede. Ona biraz daha titiz bak.

Bir de boy farkları var. Büyük küçüğe zarar verebilir. Yemlemede ayrı köşelerde ver. Büyük yem yerken istemsiz darbe atabilir.

Yem harici birşey verme ama haftada bir haşlanmış yumurta akı olabilir. Etleri verme alışırsa yem yemeyi bırakır. Sadece iştahsızlığa bağlı durumda yağsız kıyma parçasını kaynayan suya atıp bir dakika sonra çıkarıp soğutarak veririz.

Bir de büyük için marul yada kıvırcığın orta körpe yapraklarından ver haftada iki defa kabuğu kadar. Yemezse yarım saat içinde çıkar. Çürütücü bakteriler harekete geçer.

8 cm kabuk boyu itibariyle günde tek öğün veririz ama küçük hayvanda var bu durumda tek öğün yaparsan diğerine sardıracaktır onun için diğeri 8 cm olana kadar çift öğün git.

sera mineral yemi yarın kesinlikle alacağım suyumuzun içinde derece var sabit 30 gösteriyor ama onu 28 yapıcam sizce hastalıktan sonra mı yapayım yoksa hemen yapsam da sıkıntı olmaz mı cinsini hiç söylemediler bana hiç fikrim yok ama az önce görsellerden gördüğüm kadarıyla res'tir muhtemelen 40 wattlık ampulümüz var ama sarı ışık yayıyor en kısa zamanda blue bulmaya çalışacağım daha önceden yem yerken büyük kaplumbağam küçük kaplumbağamın boynunu yem sanıp ısırdı lakin morarma olmadığı için es geçtim yumurta akını ilk defa deneyeceğim eti ayda 1-2 kez veriyorum çok az parça marul ve kıvırcık çok denedim maalesef pek hoşlanmıyorlar en yakın zamanda UV lamba getirticem akvaryum güneş almıyor peki sizce akciğer enfeksiyonunu kendi kendine yenebilir mi? o cikleme geçer mi? bu süreçte bioamino vitamine devam etmeli miyim? çok teşekkürler şimdiden

cem' Alıntı:
İlaç kaynaklı ölme durumu yok yalnız antibiyotik bir taraftan tedavi ederken bir taraftan organları yıpratır. Verdiğin antibiyotikler güçlü düzeyde. Hayvanlar sürekli suda ve içiyor bu onları toparlar. Hafta sonuna birşeyleri kalmaz. Yine de o dediğim belirtilere bak. Davranışları belli eder.

Uzun süreli antibiyotik tedavilerinde belli sürelerde ara veririz bu tedavinin yıpratıcı etkisini toparlamasını sağlar.

ilacı 3 gün uyguladıktan sonra her defasında her uygulamada suyu değiştirdim şu an suda ilaca dair hiçbir şey yok

Cvp: RE: KAPLUMBAĞAM AKCIPER ENF TEDAVISI YARDIM

cem' Alıntı:

bugün esnemenin devam ettiğini

Dupe' Alıntı:
cem' Alıntı:

bugün esnemenin devam ettiğini gördüm*

Esnemeyi sürekli her nefes alışında yapmıyor ise bu ya çene esnetme yada normal esnemedir. Bu esnemede ya uyku kaynaklı yada kuru alanda sıcaklıktan çok bunaldığında içindeki ısıyı dışarı atmak içindir.

Hastalığa bağlı esnemede hayvan her nefes alışta ciğerler iltihap ile dolu olduğundan dolayı zorlandığı için başı öne atarak yutkunur gibi yapar. Bu esnada yutkunurken cikleme gibi bir ses çıkarabilir. Hayvan halsizdir sadece su içmek için bazende hiç inmeden halsiz biçimde kuru alanda uyur.

Cvp: RE: Kaplumbağam akciğer enfeksiyonu geçirdi

cem' Alıntı:
Esnemeyi sürekli her nefes alışında yapmıyor ise bu ya çene esnetme yada normal esnemedir. Bu esnemede ya uyku kaynaklı yada kuru alanda sıcaklıktan çok bunaldığında içindeki ısıyı dışarı atmak içindir.

Hastalığa bağlı esnemede hayvan her nefes alışta ciğerler iltihap ile dolu olduğundan dolayı zorlandığı için başı öne atarak yutkunur gibi yapar. Bu esnada yutkunurken cikleme gibi bir ses çıkarabilir. Hayvan halsizdir sadece su içmek için bazende hiç inmeden halsiz biçimde kuru alanda uyur.
bu hastalığı geçirmeden önce hiç yapmıyordu ilk defa bu hastalıkla denk geldim o yüzden bir huzursuzluk hissi yaratıyor bende

Yok o normal yaptıkları hareketler büyüdükçe çeşitlenir.

Bir de alıntı yapmadan doğrudan yazarsan iyi olur. Boş yere kalabalık etmesin. Sayfa boyu uzuyor. Birebir yazışıyoruz. Kalabalıkta olsa ben yine soru sorana cevap yazarım. Bu okuyup faydalanacaklar içinde iyi olur.

Cvp: Kaplumbağam akciğer enfeksiyonu geçirdi

sitede yeniyim o yüzden tam olarak bilmiyorum tamamdır madem endişelenmelik bir şey yok o zaman

Anasayfadaki bütün konu içlerinde öne çıkan konular bölümlerini incele. Sadece kaplumbağa ile ilgili değil ekipmanlar konusunda da bilgi mevcut.

Zamanla tecrübe kazanırsın.

Cvp: Kaplumbağam akciğer enfeksiyonu geçirdi

Merhaba Cem Bey biz veteriner kontrolüne gittik durumumuzu anlattım daha önce tetrasiklin verdiklerini de anlattım kadın daha önce akciğer enfeksiyonu kapan bir kaç kaplumbağayı iyileştirmiş benim kapluşun nefesini dinledi muayene etti iyice o cikleme sesini aslında belirtiden bile saymadığını söyledi kapluşum hızlı nefes alıp veriyormuş normalde bi kaplumbağanın nefes aldığı steteskopla bile zor anlaşılır dedi benimkisini steteskopla dinlemeden bile rahatlıkla görebiliyormuşuz bende ogün kuru kap altında havlu koyup sıcak suyla ıslatmıştım nemden olabileceğini söyledim lakin benim 2 kaplumbağamda bize geldiklerinden beri aynı şekilde nefes alıyor hem boyun altından hem de bacaklarının oradaki boşluktan anlayabiliyorum kadın muayene ettikten sonra bana 4 günlük monodoks verdi ve 4. günün sonunda muayeneye çağırdı riskli bir durum olmadığını söyledi monodoksun dozunu ilk başta 10 mg yapmamı ve yeme bulayıp vermemi söyledi sonra 2 kaplumbağanında durumunu anlatınca 25 mg yapıp suyla karıştırmamı söyledi dediğini yaptım o zamandan beri ıslık sesi duymadım hiç ama kapluşlarımda ara sıra esnemeler oluyor ki özellikle yorgun olduklarında veya yatma zamanları geldiklerinde bu esneme uykudan da kaynaklanabilir mi?

kaplumbağamın çok hareketli olduğunu söyledi* bir de benim küçük kapluş sudayken ellerini suya vurup sıp şıp ses çıkarmaya başladı büyükte yapıyordu ama yem isterken

O esnemeler normal. Uyku veya çene kaslarını gevşetme için yaparlar.

Çok hareketli olması sağlıklı olduğunu göstermekle birlikte küçük hayvanlar için handikaptır. Aşırı enerji harcama bünyeyi zayıflatır ve hastalığa karşı direncini azaltır.

Hayvanın derin su tecrübesi yoksa yapabilir. Oyun kaynaklı olabilir yada seni gördüğünde yem vereceğin hissiyatıyla yapabilir.

Bir de şey var bazen kaplumbağalarım birbirlerine burunlarını değdiriyor yavaş yavaş sanki kokluyorlar birbirlerini ama daha biri 5 aylık diğeri 8 aylık

O birbirleri ile iletişim kurma hadisesidir. Olumlu bir durumdur. İlk iletişimde koklayarak tanımayla başlar. Yeni konan cisimleri de ısırarak anlamaya çalışırlar.

Sürekli kumu eşeleyip öyle şeyler yaptığını görünce yumurtlayacağını düşündüm daha minnaklar onlar ayıp ??

Monodokstan dolayı suyumuzu derinleştirmedim hiç 1 karış su boylarını geçiyor ama isterlerse üstünde uyuyabilecekleri kayaları var boğulma riskine karşı ilaçtan bittikten sonraki 3 günde yükseltmem herhalde suyunu

Gün içinde sera raffy mineral alacağımda ne kadar zamanda bir uygulamam lazım ne kadar vermem lazım acaba?

Su içinde eşelenme yiyecek bulma ve bu şekilde vakit geçirmesini sağlar. Dişi olduğunun saptanması için 10 cm kabuk boyunu geçmesi yumurtlama için daha seneler var.

Bence monodoksa gerek yoktu. Biri küçük biri büyük. Dozu yüksek versen küçüğe zarar az versen büyük için işe yaramaz. Aslında bekleseydin ben pazar günkü neticede önerecektim. Neyse bitirdikten sonra suyu yenileyip max doldur. İlaç müddetince de her gün yenilemen lazım. Kapsül mü verdi şırıngalı solüsyon mu ?

Mineral yem haftada 1 günlük yem oranında verilecek.

Kapsül verdi bana 25 mg kullan dedi lakin 20 mg kullanıyorum tetradoxu e-reçeteden mi anlamadım veremedi

Antibiyotikler reçete kapsamına girdi artık. Monodoksta güçlüdür az vermen ve suya uygulaman daha iyi ağızdan verirsen dozaj yüksek gelir. Riske girmeye gerek yok.

Geri