Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağam akciğer enfeksiyonu geçiriyor

yokbe12

Bronz 5 Üye
Yardımınıza muhtacım !!!

Su kaplumbagamın son bir kac haftadır cok anormal davranışları ve hareketleri beni tedirgin ediyor ! 

2 yaşında !
1 akvaryumu
filtresi 
ısıtıcısı 
kuru alanı
ve spot lambası mevcut.
 Ancak uvb lambasını fiyatından ve bulamadımdan ötürü edinemedim ! Kaplumbagam son bir kac haftadır sürekli kuru alanda duruyor ve sürekli uyuyor eskiden yem attıgım zaman hemen suya iner yerdi ancak şuanda görmesine ragmen yemiyor ! 
ısıtıcısını ne ara ve sıklıkla kullanmam gerektigini bilmedigim icin kullanmıyorum !
 aynı şekilde spot lambayıda !
 tüm bunların yanı sıra suyundan acayip şekilde rutübet kokusu gelmeye başladı !
 İstanbul esenyurt fllorya vet e gittim ! 2 bakdı birşeyi yok dedi şırıngaya birşey cekdi verdi hepsini yemine boşaltın dedi (50 tl aldı ) Cagresizim ! sizden yardım istiyorum !

RE: Allah rızası icin yardım edin !

Su 28 derece olacak şekilde ısıtıcıyı ayarla. Ama cam iç derece ile kontrol et. Net ısıyı derece verir. Isıtıcıdan uzak ön köşeye koyacaksın.

Kuru alan 32 derece olacak. Yine hayvanı ikame kalınlığı kadar kibrit kutusu veya emsal birşey koyup dereceyi üzerine yatır. Yarım saat sonra bak ona göre mesafeyi ayarlarsın. Zamanlayıcı alırsan kendi yanar söner. Spot ampuller aşırı ısı verir dikkat et hayvan kızarmasın. Lamba max ne kadar kaldırıyorsa 40-60 W armut soft ampul alıp kullanman iyi olur. Ecolite halosoft ampulde uygundur. Bauhausta satılıyor. Birkaç yedek al almışken.

Lamba günde 12 saat yanacak. 07:00-19:00 arası uygun.

Sera mineral yem alıp ver iştahını açar.

Yem olarak neler kullanıyorsun.

Cvp: Allah rızası icin yardım edin !

4 ceşit yem var 
1.sera reptil raffy ı 
2.sera teptil raffy p
3.sera reptil raffy mineral 
4.kalitesiz ucuz yemlerden

Raffy I eğer hayvanın kabuk boyu 8 cm kabuk boyunu geçmiş ise ufak gelecektir kırıntılar suyu pisletir. Ya sera royal ya da jbl agil almalısın. 1000'lik kutuda satıldıkları için 2018 tarihli alman yerinde olur.

Minerali haftada bir gün veriyoruz ama şu an iştahsız olduğuna göre haftada iki yap. Toparlanana kadar bu şekilde devam et. Kırgınlığı alıp iştah açar.

Jbl agil de al içinde kemik ve kas gelişimini sağlayan lizin amino asidi vardır.

Bitkisel olarak tetra reptomin al. İki protein yem arası vereceksin. Raffy P ve repto ana yem grubundadır.

8 cm kabuk boyuna kadar sabah akşam iki öğün sonrasında günde tek öğün toplam günlük kafa hacmi kadar vereceksin.

Kalitesiz dediklerinin içinde sanyu varsa çöpe at. Ahm varsa arada erit ve bir daha alma.

Kabuk jeli kullanıyor isen o da çöpe hayvan için zararlıdır.

Uvb alana kadar eczaneden devit damla alıp haftada bir bir damla yeme damlatıp ilk yem olarak elden yedir. 3 aylık süreçte kullanılır daha fazla değil.

Hayvan 6 cm kabuk boyunu geçince verilir. 12 cm kabuk boyu üstünde haftada iki damla verilir.

Kullanılacak yemler sera, tetra, tropical, jbl ve prodac yemdir. Diğerleri tırt yemler.

Dünde bugünde yemek yemedi :ff: Biliriyorum ! Oda digeri gibi olacak uzun ve sessiz bir uyuya yatacak... BİRDAHADA UYANAMIYACAK ! Peki neden ? Neyi yanlış yaptım ? bir tek uvb lambam yokdu okadar ! Bunun dışında herşeyim en özeli ve en kalitelisiydi ! Petshopa ölüm kabındaydı 2 yıl önce aldıgımda . KEŞKE ALMASAYDIM !

Akvaryumun resmini atarsan eksiklik var mı bakarız. Bir de hayvanın resimleri iyi olur. Kafası dışarda iken önden ve üstten olacak.

Lambayı uygun saatler içi kullanmamışsın. Hayvan üşüyecek hiçbir durum ile karşılaşmamalı. Esinti cereyanda kalmamalı. Pencere doğrudan açılmamalı. Balkona yada açık alana esintisiz sakin ortamda çıkarılmış olmalı ama buna hiç gerek yok. Bu işte hastalanma veya güneş çarpması riski var.

Su emsal ısıdaki su ile değişmeli sıcak veya soğuk su olmamalı.

Kabuk boyu ne kadar ? Yan yüzme nefes alırken esner gibi ağız açma var mı ? Başını kuru alanda yere yatırıyor mu ?

kabuk boy 8 cm esner gibide cok az başını kuru alanda yere koydugunu gördüm

Hayvana eczaneden genta damla alıp sabah akşam üçer damla ağzına damlat. Ağzını açmaz ise ruj sürer gibi 10 saniye aralıkla ağzına 4 kez sür ağzından girer.

Üşümemesine dikkat et gereksiz akvaryumdan çıkarma.

2 senedir akvaryumdan hic cıkmadı !

Kuru alanda bu şekilde uyuyor ! kafası yerde ici flaşla kaldırdı ! ve gözlerini acdı ... Kabugununda kirecden oldugunu düşünüyorum.

mailto:/pEQ6ln.jpg

mailto:/oEMOoR.jpg

Hayvan yaşına göre ufak kalmış. Akvaryum ufak ise büyütülmesi lazım.

Kabuk harap ıslak diş fırçasına sofra tuzu döküp yavaşça fırçala sonra akvaryuma emsal su ile veya akvaryum suyu ile durula. Arkasından peçete ile kurutup eczaneden devit alıp kabuğuna sür 5-10 dakika kuru bir yerde bekletip kalanı peçete ile silip akvaryuma al. Ortam soğuk ise lambayı üstüne konumlandır üşümesin.

Bu işi bir hafta boyunca iki günde bir yap. Sonra kabuğun bir resmini daha at.

Gentayı dediğim gibi uygula.

okeyde devit 3 ne eczanede var nede petshopda ?

yokbe12' Alıntı:
okeyde devit 3 ne eczanede var nede petshopda ?

enteresan girdiğim ilk eczaneden bulmuştum vardır diye düşünüyorum yer neresi ?

Devit 3 değil sadece devit. Küçük cam şişede satılıyor. Başka eczanelere bak.

istanbul esenyurt :) Devit 3 ün dışında devitdemi var ? yanlış birşey almak istemiyorum kutusu felan yokmu bunun ? yada netde satılıyormu ?

Devit deyip al ikisi de aynı. Ampul değil şişede olanı alacaksın.

Hayvanın ufak kalmasının yanısıra kireç ve D vitamini eksikliği yoğun durumda. Ayrıca hayvana sera marka kaplumbağa vitamini alın. Yem olarak ilave sera Vital de gerekli.
Hayvan üşütme başlangıcında. Bu arada su ısıtıcısı hiç kapatılıp açılmaz. Hayvanın bünyesi bundan yorulmuştur.

Genta ve devit 3 aldım (bbukadar gec almamın nedeni istanbula bu sabah 11 de döndük  ) İlacları kullanmaya başlayacagım ancak  eczane bile recetesiz vermek istemedi zor ikna ettik antibiyotikmiş bu ? ve göz icinmiş  :ff:

Geri