Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam Çırpınarak Yüzüyor

ggb

Yeni Üye
5 gün önce ilk defa bir kaplumbağa satın aldım. Bilgisiz olduğum için plastik kaplardan almıştım ama akşam evde bu siteyi gördüm ve ertesi gün bir akvaryum satın aldım. termostatlı ısıtıcı ve filtresi var şu an bide kuru alan yaptım. kuru alan içinde uvb lamba siparişi verdim bir hafta içinde elimde olur. ama bir sorunum var kaplumbağam suda çırpınarak yüzüyor sürekli camdan tırmanmaya çalışıyor. Sakin değilde biraz huzursuz gibi. Acaba ne sorunu olabilir. suyu da 28 derece. Ne istediğini anlayamıyorum. Yardımcı olur musunuz ? Petshoptan alırken erkek olduğunu söylediler acaba dişi bir kaplumbağa daha mı almalıyım? bir de devit3 almayı düşünüyorum. kabuğuna mı sürmeliyim yemine mi atmalıyım ?

Cvp: Kaplumbağam çırpınarak yüzüyor

öncelikle eger kaplumbagayı yeni aldıysanız ve akvaryuma yeni koyduysanız bu normal birde suyu derinse çırpınabilir o şu an keşiftedir.. Eğer kaplumbaganızın boyu 10 cm den küçükse erkekliği dişiliği pek belli olmaz kaplumbagalar tekte yaşayabilir. Devit3 ü yeme damlatabilirsiniz eğer kaplumbaganız o şekilde yemi yemesse suyunada damlatabilirsiniz ...

Alışana kadar devam edebilir bu çırpınma.Erkek olduğunu anlamak çok zor en az 10 cm olması gerekmektedir.UVB lamba alacaksanız devit 3 e gerek yoktur.Bu arada yeme damlatarak veya kabuguna surerek verebilirsiniz.Ferhat bey suyuna damlatabilirsiniz demiş ama suya damlatmak gözleri için zararlıdır.

UVB alacaksanız devit 3 kullanmayın. Fazlası toksik etki gösterir. Devit 3 suya damlatıldığında tabaka tabaka yağ olur zor temizlersiniz. Zaten uvb lamba alacakmışısnız normal vitamin vermeniz kaliteli yemler kullanmanız yeterli.

Bu arada yeni aldığınız bir kaplumbağanın bu kadar hareketli olmasına sevinmelisiniz. Yine de yaşam alanına daha yeni yeni alışıyor. Siz onu düzenli besleyin ve güneşleneceği bir alan yapın gerisini ona bırakın. Zamanla evine alışacaktır.

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. çok hareketli masallah 5 gun oldu ama beni görünce akvaryumun içinde takip etmeye başladı. artık kaçmıyor elimden yemde yiyor.göz teması kuruyor. yemleri için de sera ruffy I ve P önermişler onları kullanıyorum nasıl veriyim baska ek yem vitamin falan vermem gerekir mi

Elinizdeki yemler kalitelidir. Raffy P ana yemdir, Raffı I ise yüksek proteinli ek yemdir. Bir süre bunlar idare edecektir. Raffy P yi hergün, Raffy I yı ise 2-3 günde bir vermeniz yeterli olur.

Onun dışında eğer yerse haftada 1 marul, rendelenmiş havuç gibi şeyler verebilirsiniz ama genç kaplumbağalar pek sebze sevmez. Yine haftada bir yumurta beyazından verebilrisiniz haşlanmış.

Ek vitamin olarak ise Biyo Tortivit ya da maddi imkanınız var ise Sera Reptilin alabilir ve haftada 3-5 damla verebilirsiniz yemine damlatarak.

Çırpınmaları normal özelliklede benimki yemeği görünce deliriyo :)

Herkes alışma demiş anlıyamadım alışmayla ilgisi yok alışmadığını belli etmesi çırpınarak yüzmek değildir tam tersi alıştığını belirtmektir sizden yem istediğini anlatıyor su kaplumbağaları sahibini gördüğünde ömrünün sonuna kadar çırpınır yem alabilmek için bu gayet normal bir durum.

benim dikdörtgen şeklinde akvaryumum var su ısıtıcısı var 3 tanede kaplumbağam var daha neler almalıyım ve devit3 nedir?

bencede çırpınmaları normal. biraz zamana ihtiyacı var kaplumbağanızın.

Geri