Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağam çok hareketsiz kalıyor

Sıddık

Gümüş 4 Üye
Bugun kaplumbağamın benle besinci gunu geldiğinden beri hic yem yememisti tamam buna alisma sürecinde dedik. Yalniz son iki gündür hic hareket etmiyor sürekli olduğu yerde kaliyo. Gece isitici isigi kapatmistim baktim kuru alana cikmis tekrar yaktim isigini orda uyudu. Sabaha kadar da hic yer değiştirmedi anca sabah kuru alana yem atiyim yer belki dedim o zaman kacti. Akciğer enfeksiyonundan suphelendim ama dibe batma veya batamama gibi bi sey yok. Burnunda kabarcik var gibi sanki yüzerken. İstahsizlik var. Alt kabuğuna baktim pembelesme yoktu. Gereksiz mi stres yapiyorum bilmiyorum da sizce sorunu ne olabilir

RE: kaplumbagam cok hareketsiz kaliyor

İkinizde stres yapıyoo olabilirsiniz. Sizden korktuğu için kıpırdamıyo da olabilir. Modöroter ve Neslihan abladan yanıt bekleyin.

Öbürü daha cok korkuyo gibi kuru alandaysalar beni görünce o atlar hemen digeri hep sabit kaliyo. Surekli gözleri de kapali. Kafasini çevirirken de gözleri kapali çeviriyi her an uyuyo gibi

Gözlerinde sıkıntı mı var acaba?
Resmini atarsanız yardımcı olabiliriz.

Cvp: kaplumbagam cok hareketsiz kaliyor

Bu tarafa bakan degil de arkasi donuk olan o iste. Biraksam belki aksama kadar oyle kalir

Ekli dosyalar

• 1391070952539.jpg
    1391070952539.jpg
    62.2 KB · Görüntüleme: 114

Tembel mi? Ben de Zilli çok tembel. Nereye koysam kıpırdamaz.

Cvp: kaplumbagam cok hareketsiz kaliyor

Gözlerinde sorun yok gibi sanki ya

Ekli dosyalar

• 1391071358151.jpg
    1391071358151.jpg
    44.6 KB · Görüntüleme: 93
Cvp: kaplumbağam çok hareketsiz kalıyor

Gözlerde sorun göremedim Atay. Suda ısıtıcı ve filtre var mı? Su ısısı 28 derece mi? Kuru alan ısın 31-33 derece mi?

Bu arada elinde kaplumbağa vitamini özellikle sera reptilin yada jbl aqua var mı?

Gece uyuyamadıysa gündüz uyumaya çalışıyor. Bir hafta ila bir ay arasında gözlemlemeye devam etmek lazım.

Alisma suresi degiskenlik gosterir. Bazilari 3 gunde alisirken bazilari 10 gun belki daha fazla zamanda adapte olur. Kuru alanda durma da beslenmeme gibi alisma sureci belirtisidir. Suan senin kaplumbaga icin degerlendirme yaparken once alisma sureci aklima geliyor fakat gozlememekte de fayda var. Fotograflardan ben anlayamadim gozlerde sisme varmi. Isi degerleri kesinlikle sabit olmali. Kuru alanda duruyorsa isitici lambasi kesinlikle duzenli yanmali ve sicaklik dogru derecede olmali (31-33°C) Moderatorler kesin bilgi verecektir.

Vitamin bu yem yememe durumu için gerekli. 1 haftayı geçince takviye gerekecek. Bende sistem tam olduğu halde hayvanlardan ikisi ilk geldiğinde 15 gün yem yemedi. Hatta davranışlarda ve uyku düzeninde daha doğru hallerdeydiler. İlk hafta sonunda vitamin takviyesi yaptım.

Su ısısı düzene girince hayvanı 3 gün davranış ve uyku düzeni olarak izlemelisin. Benim tahminim ısı uygunsuzluğu sebebi ile metabolizma yavaşlamış ve yemden de kesilmiş. Isıtıcı alırken bir cam civalı derece de almayı unutma. Hem ısıtıcının doğru çalıştığını kontrol edersin hemde kuru alana koyup ısı ölçümünü orada da yaparsın. Dijital şerit derecelerden alma.

hayvan yavru havalarda malum. yetişkin kaplumbağaya göre ısınmaya daha fazla ihtiyacı var. suda ısıtıcı olmadığına görede kendini kuru alanda lamba ısısına atması normal. arkadaşların dediği gibi ısıtıcı, derece vb'yi tamamlarsan hayvan suya girip yüzecek yüzdükçe iştahıda yerine gelecektir.

İsiticiyi aldim smart marka 25w ilk bi isitici. Yalniz içinden eksik parca cikti sanirim bu markayi kullanan var mi nasil ayarlamam gerektiğini bilmiyorum

Ekli dosyalar

• 1391087812284.jpg
    1391087812284.jpg
    45.8 KB · Görüntüleme: 90
  • 1391087869505.jpg
    1391087869505.jpg
    48.9 KB · Görüntüleme: 73
Kaplumbaganda pek birsey oldugunu sanmiyorum :) Telaslanmana gerek yokkk!

Aaa ama isitici lazim tabii :)

beyaz silindirde belirleyici ok varsa onunla ayarlayacaksın. yalnız doğru netice için derece lazım. ayarlamayı en doğru dereceye bakarak yaparsın. ısıtıcıdan en uzak köşede olsun. suyun minimum ısıdaki derecesini saptayabilesin.

Yem yemedigine gore agzina surerek vitamin tedavisine baslayabilirsiniz reptivit iyidir fakat 2 gun daha bekleyin bence

Gece kuru alanda kaldi derken gece lamba acik miydi ki?

7 gun bekleme konusunu emre abide soylemis zaten

Geri