Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam çok hastaa :(

kristal985

Yeni Üye
Yaklaşık 1.5 yıldır baktığım bi kaplumbağam var. Fanusta besliyordum. Sonra bunların ölüm fanusu olduğunu öğrenince akvaryuma koydum. ama cimcime akvaryumu hiç sevmedi hiç hareket etmedi yemek yemedi ben de fanusa geri koydum. Fanusta daha mutluydu. Bende bu yüzden uzun zamandır fanusta besliyorum. Yakın zamanda ben yanına bir arkadaş alıyım dedim ve bi kaplumbağa daha aldım. Aldığımda sağlıklı gibi görünüyordu. Ama eve geldiğimde kabuğunun çok yumuşak olduğunu farkettim özellikle de kabuğunun arka tarafı o kadar yumuşaktı ki resmen sallanıyordu. Kabuk sertleştirici falan sürdüm. Ama o sertleştiricilerin de zararlı olduğu ile ilgili yazılar okudum ve kullanmayı bıraktım. Yumurta akı ve yumurta kaynattığımız suyu kaplumbağa suyuna koydum. şimdi de farkettim ki alt tarafı da çok yumuşak nerdeyse bastırsam elim içine gircek gibi :( :( Üstelik bununla da bitmiyor gözlerini açamıyorrr bugün ona gentagut göz damlası aldım. Hiç bir şey yemiyor. Sudan çıkardığımda ise kafasını içeri gömüyor göz damlasını zor kullanıyorum. Kafasını zamanla az az dışarı çıkarıyor ve dışarı çıkarırken ağzını açarak hava almaya çalışıyor acaba akciğerlerinde de bir sorun mu var :(

Akvaryumda yaşaması daha saglıklı hayvanların sevmediğinden değil uzun süre o kuçük kapta kaldıktan sonra büyük bir yere geçince bocalamıştır ayrıca fanusta ısıtıcınız var mı gerekli ekipmanlar o küçücük şeyin içine sığmaz hem kapluşlarinız hasta olur hemde büyümezler yüzemezler her türlü eziyet bence akvaryumunuz hala duruyorsa hemen akvaryuma gecirin. Akvaryuma geçirdiğinizde suyunu az koyup alıştıktan sonra yükseltirseniz alışacaktır hatta daha mutlu olacaktır. Benim kapluşlarım bile 1 ay bile kalmamasına rağmen fanustan akvaryuma geçince bocaladılar biryerlere tutunup öylece duruyorlardı sonradan alıştılar. Akvaryumu sevmiyor dediğiniz kapluşunuzun herhangi bir sorunu var mi kabuk altı kızarıklığı yan yüzme falan gerçi o kapta ne kadar yüzebilir de bu durum anlaşılabilir bilemiyorum ama.
Diğer konuyla illgili adminlerimiz yardımcı olacaktır. Geçmiş olsun kapluşunuza çok üzüldüm benim tahminim akciğer enfeksiyonu ama göz iltihabı da olabilir başka belirtiler varmi.

Ayrıca yumurta suyunun hiçbir faydası yok hatta kötü koku yapıyor onun yerine pişmiş yumurtaakı verebilirsin diyeceğim ama yem yemiyor sera reptilin vitamin alıp hayvanın ağzına damlatırsanız iyi olur bir de hangi yemleri veriyorsunuz kapluşlara

Bu arada yeni farkettim akvaryumda yem yemedi demişsiniz bu ortam değişikliğine bağlı bir durum hayvan yeni evine alışana kadar yemden kesilebiliyor.

Cvp: Kaplumbağam çok hastaa :(

Reptomin yemleri kullanıyorum. Ama hasta olan yemiyor. Diğer kaplumbağama ayrıca kurutulmuş kurtlardan falan da atıyorum çok obur da kendisi. akvaryuma geçiricem kesinlikle şimdi akvaryuma karaya çıkmaları için bi alan yapmaya çalışıyorum. Ben de siteden okuduklarımdan sonra akciğer enfeksiyonu olabileceğini düşünüyorum :( Kabuk yumuşamasına başka ne yapabilirim. Kabuğun arka tarafı yumuşak olabilir diyorlar ama bununki aşırı yumuşak. ağzına damlatamam çünkü ağzını açmıyor suyuna damlatsam olur mu? bir de ben iki kaplumbağayı ayrı yerlerde tutuyorum. Biri hasta olduğu için diğerine de geçer falan diye korktum. şimdi akvaryuma ikisini birlikte mi koyayım

Ayrı tutmanız daha iyi bence vitamini hayvanı elinize alıp kafası yukarı gelecek şekilde tutarak ağzına damlatabilirsiniz az da olsa yutacaktır püskürtebilir korkup elinizden düşürmeyin kabuk yumuşaması yem yemediği için oldu büyük ihtimal veteriner gerekebilir başka belirtiler var mı kac gündür yem yemiyor.

Yemleriniz kutuda değil mi açık yem değil

Gunde kaç öğün ve kaç tane veriyorsunuz yemi. Ekipmanlarınız neler ısıtıcı filtre varmı

hayvanda akciğer enfeksiyonu yok. ciddi boyutta D vitamini ve kalsiyum eksikliği var. bunun birincil ilacı uvb ampul almak. o yoksa devit alıp hayvanı elinde kafası havaya gelecek şekilde tutup ağız çevresine sür. bir miktarını yutacaktır. sonra bunun yanında kabuğunu silip kuruttuktan sonra kabuk çevresine de sür. ve kuru bir yerde 5-10 dakika kurumasını bekle. sonra peçete ile silip suya koy bu şekilde tam emilim yapmasa da hiç yoktan iyidir. bu yağlı bir vitamin olduğu için suya salınım yapıp kirletir. bunun yanında sera reptilin vitamin alıp bunu da aynı yöntemle ağız çevresine sür. bunların her ikisini de 12 saat arayla ver. bir hafta boyunca uygula. vitamin iştahını açıp kuvvete getirecektir. yem yemeye başladığı anda. yemini ıslatıp mürekkep balığı kemiğini toz şeklinde üstüne dök. ve ağız yollu suya temas ettirmeden yedir. sera mineral yem al, içinde vitamin ve kalsiyum vardır. bu yem vitamin damlaya alternatiftir. haftada bir verilir ve hayvan hasta olmadıkça damla kesilip buna devam edilir.

kuru alan ısıtıcın 12 saat kadar açık kalsın. su ısıtıcın en az 28 derece olmalı. hayvan ısınsın. kuru alanda iken uyur vaziyette olacaktır. o zaman gözlerine damlatabilirsin. gözler açılana kadar günde üç defa her göze ikişer damla damlatmalısın. geçmiş olsun.

diğerine gelirsek bu hayvanlar her ortam değişikliğinde adapte zorluğu çeker. akvaryumda bir süre kendi haline bırak. alışınca ondan keyiflisi olmaz. bu anlattığım konularla ilgili ekipman eksikliklerin varsa hemen tamamla.

yumurta konusunda duygu gerekli açıklamayı yapmış.

tamam çook sağolun :)
yalnız ağız yoluyla yemi veremeyebilirim çünkü kaplumbağalar elden yemiyor sudan almayı tercih ediyorlar

Kapluş suyun içindeyken ağzına doğru uzatırsanız bir süre sonra yemeye başlayacaktır.

en azından kuru alan rampasına koyarsın. yem ağızlarına girince suya indiklerinde kemik tozunun yarısı ağızlarına girmiş olur.

Geçmiş olsun. Yanlış adımlar izlenmiş ama umarım toparlar. Arkadaşlar tüm açıklamaları yapmış. Devit uygulaması zor olacağı için uvb lambayı kesin alın derim.

Geri