Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam çok iştahsız ve gözleri şiş

Forquet

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar. Benim bir kırmızı yanaklı kaplumbağam var. 2 ay civarı yemek yemedi bir de gözleri şiş. Bu siteyi biraz araştırdım ve gözü için teramisin adlı ilacı kullanıyorum. Biraz faydası oldu gibi. Acaba yemek yemesini nasıl sağlarım?

2 ay once seninle ayni durumdaydim.ben ilac kulanmadim. Lamba ve istici ile sorunum czuldu. Onui nasil bi ortamda bakiyosun ?

Gecmis olsun öncelikle :) teramisini iyyi düsunmussun yem yememesi iyi deil hemde iki ay boyunca sen yemi at. Ve uzaklas sen olmayınca belki yer gecmis olsun insallah en kısa zamanda iyilesir :)

Cvp: Kaplumbağam çok iştahsız ve gözleri şiş

mehmet foruma hoş geldin. sürekli kuru alanda mı duruyor. ekipmanların neler bu konuda bilgi verirsen iyi olur.

gözleri için gentagut damla iyi olur. eczaneden alacaksın bu gözlerinin içine nüfuz ederek daha faydalı olur. bunu her gün her göze günde 3 defa ikişer damla damlatıp kuru bir yerde birkaç dakika bekletip sonra kendi kuru alanının üstüne koy. isterse suya girsin.

hayvanın gözleri açılınca yemeye de başlayacaktır. bu arada sera reptilin vitamin en iyi ürün olup, alabilirsen bunu tercih et. hayvanı kafası dik vaziyette tutup bunu ağız kenarlarına sürerek yutması sağlanır. yem yemeye başlayınca haftada bir yeme bir damla iyi olur. bu vitamin direnç verdiği kadar iştahta açar.

yem olarak kullandıkların nedir. hayvan hastalık harici bayat ve kullanım tarihi geçmiş; kaliteli olmayan ve yaşına uygun olmayan yemleri de yemez. hayvanın boyu dahil her detayı anlatırsan eksiklikler neler söyleyebiliriz. geçmiş olsun.

Cem in söylediği damla tedavisini yapmanız gerekir. Sadece merhemle çok uzamış ve net sonuca ulaşılamamış. Diğer önerileride önemli. Umarım kısa zamanda toparlar.

Ecem ben bir arkadaşımdan aldım kardeşi bakamamış bana verdi kış uykusuna yatmış kalkınca böyle olmuş aldığımda adalı plastik kaptaydı dün küçük altıgen bir akvaryum aldım ekipmanları tam değil daha en kısa zamanda almaya çalışacağım

Fatih az önce zorla da olsa yedirdim bir tane karides kuru alanda önüne koyuyorum yemi uzaklaşıyorum ordan gene de yemiyor

Cem teşekkürler fakat gözleri tamamen kapalı gentagut damlayıda duydum ama gözleri tamamen kapalı sıksam heralde boşa gider o yüzden almadım gentagut damlayı bir de vitamin olarak deep fix var yem olarak da dün sera raffy p aldım arkadaşımın verdiği tropical gammarus var son kullanma tarihinde bir sıkıntı yok bir de dediğim gibi dün küçük altıgen bir akvaryum aldım ekipmanları daha tam değil en kısa zamanda temin edeceğim

Emre daha yeni kullanmaya başladım merhemi 2 gün oldu

Bişey değil Fatih :)

gentagutu onun için önerdim. göz içine girebilir. su ısıtıcısı ve elinde masa lambası varsa onu ısıtıcı lamba olarak kullanabilirsin. kullandığın teramycin göz için olan değil mi bir de deri için olanı var.

Terramycin göz için olanı şuan etki ediyor gibi duruyor, şişi bayağı indi gözlerini çok çok az da olsa açabiliyor bir de terramycin kullanırken gentagut kullansam bir zararı olur mu ? gentagut eczanelerde var mı fiyatı ne kadardır?

teramycini kulak pamuğuna sürüp yavaşça göz kapağı çevresine sürerek yedir. gentagut eczanede 5 tl civarına satılıyor. bunu alırsan önce bundan iki damla damlat sonra temiz bir kulak pamuğu ile bastırmadan göz çevresini sil, çapak pislikler temizlensin sonra teramycini uygula.

Teramycin deri merhemi demi ben düsmustum hastane teramycin sürmustu :)

Zaten kulak pamuğuyla sürüyordum terramycini bir de az önce bi tane raffy p yemini azına doğru tuttum o sırada kaptı yedi bi tane yemi bir ısırıkda marul yedi iştahı yavaş yavaş yerine geliyor teşekkür ederim hepinize arkadaşlar :) yarın da gentagut ilacını alırım inşallah etki eder bu ilaçlar

deri için ayrı göz için ayrı merhemi var.

Benimkisi göz için deri olanı sürmek kör falan ediyomuş galiba öyle duymuştum

evet deri için olan yakar. zaten deri ilaçlarının prospektüsünde sürdükten sonra ellerinizi yıkayın ve gözle temastan kaçının yazar.

Merheme çabuk cevap vermesi çok iyi. Demekki fazla ilerlemeden müdahale oldu. Hemen geçecek gibi maşallah. Yem yemeside çok iyi olmuş.

Hepinize teşekkür ederim arkadaşlar bu site olmasaydı ilaçların isimlerini bulamazdım çok yararlı bir site iyi ki bulmuşum bu siteyi bir de bir sorum daha var benim vitaminim deep fix sizce iyi mi bir de ben yemek yemiyor diye vitamini suyuna damlatıyordum yanlış mı yapıyorum acaba?

Suya damlatılan vitamin işe yaramaz. Kişisel fikrim elinizdekide sayılabilecek vitaminler içinde en son sırada gelir. Suya damlatılabilir yazdığını hatırlıyorum. Bu bile o vitaminin işlevsel bir ürün olmadığının kanıtı. Tabi hiç yoktan bir nebze katkısı vardır. Eğer yem ile alamadımı direk ağıza damlatılmalı. Bunada müsade etmezse başı yukarı çevrilip dudaklarına damlatılmalı. En azından bir nebze ağız kenarlarından girer. Ama sudan ancak çok çok az alabilir. Su kalitesi içinde zararlarını saymıyorum.
Eğer imkanım var daha kaliteli alayım derseniz sera reptilin bulamazsanız bir alt sırada jbl aqua olanı öneririm.

Geri