Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam çok sık uyuyor ve arada bir eğri duruyor :(

caretta

Bronz 4 Üye
Merhaba arkadaşlar, kaplumbağam çok sık uyuyor ve arada bir özellikle uyurken kendinden geçiyor gibi eğri duruyor sizce bu normal mi? Birde akvaryumdaki taşları eşeliyor kendine yer açıyor gibi bunun sebebi ne olabilir?

Cvp: Kaplumbağam çok sık uyuyor ve arada bir eğri duruyor :(

Kuru alanda mı uyuyor suyun içinde mi? Günlük ne kadar süre kuru alanda bekliyor? Yem yiyor mu? Yüzerken de eğri mi yüzüyor? Taşları oyun için eşeleyebilir veya aralarında yem kırıntıları varsa onları bulmak için de eşeleyebilir.

suyun içinde uyuyor kuru alana nadiren çıkıyor sadece güneş varsa. İştahı yerinde sinek böcek et karides herşeyi yiyor. Yüzerken pek eğri durmuyor galiba zaten yüzmesinede nadir rastlıyorum sadece bazen çok hareketli oluyor onun haricinde hep olduğu yerde duruyor.

Su ısısı 28 derece mi. Sıcaklık düştüğünde hareketleri de yavaşlar kapluşların.

su sıcaklığı oda sıcaklığında. hava sıcak olduğu için ısıtıcı kullanmıyorum şu an. Kışın kullanıyorum. 28 derecenin altında hareketleri yavaş mı olur? mesela 25 derecede

avatarıma kaplumbağamın uyurkenki resmini koydum sizce duruşu normal mi? resim biraz küçük ama :)

bendede aynı sorun var ya :( ama eğri durmuyo sadece

Metabolizmalarını dışarı ısısına göre ayarlıyorlar kapluşlar. Soğukta hareketlerinin yavaşlaması normal. Isıtıcıyı yaz kış mutlaka kullanın. Gece gündüz ısı farkı oluşacaktır akvaryumda bu da kapluşu hasta eder.
Avatar hiç anlaşılmıyor ama eğri durduğunda ayağı ile bir yerden destek alıyorsa eğimliliği bundan kaynaklanıyor olabilir.

Geri