Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam çok uyuyor

burcuk

Yeni Üye
Katılım
23 May 2022
Mesajlar
8
su kaplumbağam çok uyuyor yemini yiyor kabuğunda bir sıkıntı yok ama neredeyse tüm gün uyumaya başladı internette akciğer enfeksiyonu olabilir gibi şeyler yazıyor ne yapabilirim normal mi yem kabına çok duyarlı görünce ona hareket ediyor hala devam ediyor akvaryum yapılıyor şuan o zamana kadar bu plastik kapta kalıyor ama eskisinden fazla uyuması ve eskisine nazaran daha hareketsiz olması korkutuyor ve son zamanlarda tuvaletini de yemeye başladı
 

Ekli dosyalar

 • image.jpg
  image.jpg
  1.9 MB · Görüntüleme: 8
Son düzenleme:

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Katılım
24 Eki 2012
Mesajlar
23,852
Isıtma lambası var mı?
Yem olarak ne veriyorsunuz?
Hayvan pencere açılması yada klimaya bağlı esintide kaldı mı?
Kabı doğrudan güneşe maruz bıraktınız mı? Dolayısıyla hayvanı.
Vitamin damla var mı?
 

burcuk

Yeni Üye
Katılım
23 May 2022
Mesajlar
8
Isıtma lambamız yok çünkü akvaryum yapılınca alacaktık petshop da bize güneşin altında güneşlenebilir demişti klima yok ama cereyanda kalmış olabilir vitamin de yok
 

Ekli dosyalar

 • image.jpg
  image.jpg
  1.7 MB · Görüntüleme: 2
 • image.jpg
  image.jpg
  1.5 MB · Görüntüleme: 2
 • image.jpg
  image.jpg
  1.7 MB · Görüntüleme: 2

burcuk

Yeni Üye
Katılım
23 May 2022
Mesajlar
8
Veterineri aradım suyu 35 derecenin altında olduğunda uyuşukluk gösterip kış uykusuna yatacağını söyledi ama 35 derece bana çok gibi geldi doğrusu nedir
 

burcuk

Yeni Üye
Katılım
23 May 2022
Mesajlar
8
Ve bir de tuvaletini yendiği için vitaminlerini yemden karşılayamıyor galiba vitamin önerebilir misiniz yoksa veterinere götürmem daha doğru mu olur
 

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Katılım
24 Eki 2012
Mesajlar
23,852
O hekime sakın gitmeyin kaplumbağadan anlamıyor.

Ekipmanlar tamamlandığında su 28 kuru alan 32 derece olacak.

Hayvan dışkısını yiyorsa yemi az veriyorsunuz demektir. Bu boyda dışkı yemezler.

Yem olarak omega one juvenile yavru kaplumbağa yemi ve herhangi bir markanın gammarusunu alın. 8 cm kabuk boyuna kadar günde iki öğün, sonrasında tek öğüne düşeriz.

Sabah omega one juvenile yavru kaplumbağa yeminden 4 akşam gammarustan 5 tane verin. Toplam 12 öğün etti. Elinizdekinden de haftada iki öğün ve her öğünde 2 adet vererek bitirin tekrar almayın pek makbul yem değil. Büyüdükçe yemi artırın. Yemler atakan petshopta var. Netten ucuza alırsınız.

Vitamin damla olarak deep fix reptivit alın. İlk bir ay haftada iki defa ilk stick yemine bir damla damlatıp elden verin yada suda hemen önüne atın yesin. Sonrasında haftada bir kez 1 damla yaparsınız.

Hayvan üşütmüşte olabilir güneş çarpmasına maruz da kalmış olabilir. İştah kesilirse haber verin.

Güneşe çıkarma işi sıkıntılı. Onun yerine lamba kullanın. Dışarı kesinlikle çıkarmayın. Pencere açıkken hayvanı başka odaya alın.

Lamba olarak mandallı yada deveboynu dediğimiz akrobat lamba kullanırız.
111620.jpg

Ampul olarak filamanlı 40-60 W eski tip armut ampul yada halojen 42-52-53 W armut ampul kullanıyoruz. Siz 40 yada 42 W ile başlayın.
IMG_20200229_214826.jpgSoft ampul tercih sebebi bulamazsanız şeffaf alırsınız. Ampulde elektrix.com'a bakın. Kaldıysa en ucuz orada satılır.
 
Üst