Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam yem yemiyor

Ahmetcan akkara

Bronz 5 Üye
Öncelikle merhaba elimde küçük bir su kaplumbağası var 1-2 aydır besliyorum şuana kadar yemini yiyordu ve daha çok hareket ediyordu ta ki 4-5 gün öncesine kadar
şuanda ne hareket ediyor ne de verdiğim yemleri yiyor sadece arada bi kuru alana geçiyor bir kere uğur böceği yemişti o günden beri böyle hareketler sergiliyor ne yapmam lazım ölecek diye endişeleniyorum
-su ısıtıcım yok
-kabuk boyu 4-5 santim
-ısıtma lambam da yok
-artakua turtle food veriyordum neyli olduğunu da bilmiyorum
-nefes alırken zorluk çekiyor mu bilmiyorum ama arada suyun içindeyken burnunda baloncuk oluşuyor ve elime aldığımda tık tık diye sesler çıkar

bu sabahta yazmıştım siz sorulara cevap verin demişsiniz yanıt vermek için yetkiniz yok dediği için cevap veremedim o yüzden bende böyle yapayım dedim

Moderatör tarafında düzenlendi:
O dediğiniz ses gagasını birbirine vurma gibi bir ses mi?
Akvaryum kaç litreydi?

Su ısıtıcı ve ısıtma lambasını bir an önce almanız gerekiyor.

Isıtma lambasıyla alakalı bu konudan bilgi alabilirsiniz :

Söylediğiniz yemi ilk defa duyuyorum. Yemin fotoğrafını ve içeriğini atma ihtimaliniz var mı?
Tetra reptomin baby ve herhangi bir markanın gammarusunu alın.
Birkaç dakika haşlanmış kıyma ya da haşlanmış yumurta akı vermeyi deneyin.

-Akvaryum 20 litre

-Sesin nereden geldiği pek belli olmuyor ama gagasını birbirine vurmadığından eminim gagasını hiç açmıyor

-bu gün çilek muz ve kiraz vermeyi denedim hiç umrunda bile olmadı

-suyunu temiz tutuyoruz ve arada biraz suyu ısıtmak amaçlı hafif sıcak su ekliyoruz

Ekli dosyalar

• IMG_20230530_231455.jpg
    IMG_20230530_231455.jpg
    3.6 MB · Görüntüleme: 14
  • IMG_20230530_231442.jpg
    IMG_20230530_231442.jpg
    3.5 MB · Görüntüleme: 12
  • IMG_20230530_231356.jpg
    IMG_20230530_231356.jpg
    3.5 MB · Görüntüleme: 11
  • IMG_20230530_231324.jpg
    IMG_20230530_231324.jpg
    3.6 MB · Görüntüleme: 13
Yavru hayvanlar protein ağırlıklı beslenir. Meyve sebze yemezler. Bu 6 cm kabuk boyu itibariyle deneme yoluyla sevip yediği üzerinden devam edilir.

Bu yem olur yanına kutuda gammarus al.

Su ısıtıcı ve ısıtma lambası şart. Lamba konusunda burada bilgi verdim.

Sakın sıcak su ekleme hayvan adapte olmaya çalışırken kendini yıpratır. Buna bağlı üşütme durumu var.

Hayvana eczaneden genta yada gentagut göz damlası alacaksın. Sabah akşam 1 damla ağzına damlatırsın. Açmazsa dik tutup 10-15 saniye arayla ruj sürer gibi ağız çevresine 2 damla sürersin. 1 hafta uygula durumuna bakalım.

Bir de petshoptan deep fix reptivit vitamin damla al. İlk 2 gün günde bir damla sonra 1 hafta 2 günde bir 1 damla yaparsın.

Aynı genta gibi uygulayacaksın. Suya damlatmıyoruz su kalitesini bozup yosunu coşturuyor.

Elimde böyle göz damlası var bunu versem olurmu

Akvaryumu güneş altına koysam güneş -yardımıyla ısınsa su ısıtıcıya gerek kalırmı?

-Bu kaplumbağalar kaç gün açlığa dayanır?

-karada nefes alabiliyorlarmı?

Ekli dosyalar

• IMG_20230531_224332.jpg
    IMG_20230531_224332.jpg
    3.6 MB · Görüntüleme: 9
  • IMG_20230531_224309.jpg
    IMG_20230531_224309.jpg
    3.6 MB · Görüntüleme: 9
Elimde böyle göz damlası var bunu versem olurmu

Akvaryumu güneş altına koysam güneş -yardımıyla ısınsa su ısıtıcıya gerek kalırmı?

-Bu kaplumbağalar kaç gün açlığa dayanır?

-karada nefes alabiliyorlarmı?
Akvaryumu doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın yosun tutar.
Kaç gün aç dayandıklarını bilmiyorum ama 4-5 gün dayanır diye düşünüyorum ( emin değilim)
Karada nefes alırlar evet. saatlerce karada (kuru alanda) durdukları bile oluyor.

Cem Bey'in söylediği göz damlasını almanız gerekiyor o olmaz.
Hayvana birkaç dakika haşlanmış kıyma ya da haşlanmış yumurta akı vermeyi denediniz mi?
Vitamin damlaya ve gentaya bir an önce başlamanız gerekiyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Dediğiniz şeyleri bugün almaya gidicem
Şuanda kaplumbağam galiba zor nefes alıyo 3 4 saniyede bir kafasını ileri geri hareket ettiriyor

Hayvan ağzını açarak mı bu hareketi yapıyor?
Vitamini 1 hafta boyunca hergün ağzına 1 damla eğer ağzını açmazsa dik tutup 10-15 saniye arayla 2 damla damlatın. Gentadan uzak bir saatte verin . (sabah - akşam genta , öğlenleri vitamin gibi)
Isıtma lambası önceliklidir onu alıp hemen mesafe ayarını yapın hayvan 3-4 saat kuru alanda ısıtma lambası altında durursa indirin su içsin.
Su ısıtıcıyı da 28 dereceye ayarlayacaksınız.

Son düzenleme:
Pomadlar sadece göz içindir. Fakat zorunlu durumlar harici onu göz içinde kullanmıyoruz sudaki pislikleri göze yapıştırıyor.

Hayvan son safhaya gelmiş hemen gentaya başlayın. Kurtarma ihtimali azalıyor.

Bunlar akciğer solunumu yapan canlılar.

Su ısıtıcı olacak. Hayvan güneş ışığını görecek ama akvaryum doğrudan güneş önünde durmayacak.

Akvaryumu evde güneş gören bir yere koydum belli saatlerde güneş görüyor

Dediklerinizden en önemlisi hangisi
Hepsini aynı anda alacak param yok
Sıra sıra almam gerekiyor

Hayvan ağzını açarak mı bu hareketi yapıyor?
Vitamini 1 hafta boyunca hergün ağzına 1 damla eğer ağzını açmazsa dik tutup 10-15 saniye arayla 2 damla damlatın. Gentadan uzak bir saatte verin . (sabah - akşam genta , öğlenleri vitamin gibi)
Isıtma lambası önceliklidir onu alıp hemen mesafe ayarını yapın hayvan 3-4 saat kuru alanda ısıtma lambası altında durursa indirin su içsin.
Su ısıtıcıyı da 28 dereceye ayarlayacaksınız.
Bazen ağızını açarak bazen de açmadan yapıyor

Göz damlasını aldım
2 tane pet shop a gittim vitamin bulamadım
Su isitici ve isitma lambasi en acili hemen alin. vitamin ve genta zaten pahali degil vitamin her petshopta yok ama bulabilirsiniz en kotu internetten alirsiniz. Su seviyesini biraz yukseltin. Kuru alani değiştirin hayvan taştan soğuk yer. Su isiticiyi tum petshoplarda bulabilirsiniz isitici lamba olarak halojen ampul alacaksiniz elektirikcilerde bulabilirsiniz

Geri