Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Tetra Reptomin alerjisi

tokomonko

Yeni Üye
Tetra Reptomin kullanmaya başladıktan bir süre sonra kaplumbağalarımın arka bacaklarında şişmeler olduğunu fark ettim ve bunun üzerine yabancı kaynaklara ve yorumlara baktım. Benimle benzer sorunu yaşayan bir kişiye rastladım yorumu çeviri ile çevirdim sizinle de paylaşmak istedim. Yem alerjisi dışında sizce farklı bir sorun olabilir mi sonuçta daha tecrübeli insanlar mevcut bu forumda teşekkürler..
(Kendi gözlemime göre hayvanlar obez değil)

6 gün oldu ve hala iyi. Bunun Reptomin olduğunu kesin olarak biliyorum. Mazuri'ye geri döndüm ve artık sorun yok. İşyerindeki Doktorlardan biriyle konuştum ve ona resimleri gösterdim ve o da alerjik reaksiyon gibi göründüğünü söyledi. Sanırım bu, artık Reptomin almayacağım anlamına geliyor.

İkisi de harika gidiyor!!!

Tüm cevaplar için teşekkürler.

Ekli dosyalar

• IMG20230720172447.jpg
    IMG20230720172447.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 20
  • IMG20230720172408.jpg
    IMG20230720172408.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 19
  • IMG20230720172338.jpg
    IMG20230720172338.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 29
  • IMG20230720172335.jpg
    IMG20230720172335.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 20
  • IMG20230720172319.jpg
    IMG20230720172319.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 20
  • IMG20230720172457.jpg
    IMG20230720172457.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 20
Foruma hoşgeldiniz.

Repto harici birşey veriyor musunuz işlenmiş et tuzlu ürünler, süt ürünleri vs. yada başka yem, vitamin.

Bacak bölgesinde kızarıklık var mı?

Akvaryumun resmini atın. Farklı sebep olacak birşey var mı bakayım

Foruma hoşgeldiniz.

Repto harici birşey veriyor musunuz işlenmiş et tuzlu ürünler, süt ürünleri vs. yada başka yem, vitamin.

Bacak bölgesinde kızarıklık var mı?

Akvaryumun resmini atın. Farklı sebep olacak birşey var mı bakayım
Hoşbulduk Tetraya geçtiğimizden bugüne haftada 1 verdiğim çiğ tuzsuz eti kestim kendi yemi dışında en çok verdiğim besin marul hayvanların yemesinde güneşlenmesinde hiçbir problem yok zaten yemi yiyorlar 1-2 saate bacak şişiyor balık yemi denedim onda şişme olmadı ahm almıştım internetten klasik gelsin ona geçeceğim en çok kullandığımız yem buydu hiçbir problem olmadı şuana dek obez değiller ama değil mi ?

Eti daha doğrusu kıymayı birkaç dakika kaynatıp soğutup verin.

Farklı kıtalara ait balık yemlerinin verildiğinde etkisi oluyor ama reptomini ilk defa duyuyorum.

Hayvan 8 cm kabuk boyunu geçmiş ve tek yem veriyorsunuz. Bundan kaynaklı ihtiyacı olan mineral ya da vitamin eksikliği yapıyor olabilir.

Et fazla verildiğinde guta neden olur bu eklem iltihaplanmasıdır. Hayvan hareket ederken acı duyar. Ama fazla vermiyorsunuz.

Böbrek enfeksiyonunda arka bacaklarda şişme ile birlikte kızarma da oluşur bu da yok.

Yem çeşidini artırın. Tropical biorept W, dajana gammarus sticks yemleri alın. Haşlanmış yumurta akı verin. Bu şekilde devam edin yine bakalım.

Dediğiniz yemlere bakacağım yumurta akı değil de kaynamış yumurta kabuğu veriyordum arada sırada şuan inceledim dün Reptomin verdiğim hâlde şişlik baya az artık üzerinden süre geçti diye mi böyle oldu yoksa vücutları yeme mi alıştı bilemiyorum teşekkürler değerli bilgileriniz için hayırlı günler dilerim..

Kabuk olayına gerek yok. Bir ara şehir efsanesi çıkardılar haşlama suyunu akvaryuma dökün diye oysa su kalitesini bozup koku yapmaktan başka işe yaramaz.

Kabuk yedirmeye gerek yok haftada iki defa marulun körpe yapraklarından verin yeter. Yemediklerini yarım saat içinde alın bakteri üretmeye başlar.

Sizden başka biri birşey vermiş olabilir mi?

Tatlı, tuzlu, baharatlı, acı, kokulu bitki (nane, roka, tere, reyhan gibi) süt ürünleri çiğ ürünler, işlenmiş et ürünleri şekeri yoğun meyveler vermiyoruz.

Kabuk olayına gerek yok. Bir ara şehir efsanesi çıkardılar haşlama suyunu akvaryuma dökün diye oysa su kalitesini bozup koku yapmaktan başka işe yaramaz.

Kabuk yedirmeye gerek yok haftada iki defa marulun körpe yapraklarından verin yeter. Yemediklerini yarım saat içinde alın bakteri üretmeye başlar.

Sizden başka biri birşey vermiş olabilir mi?

Tatlı, tuzlu, baharatlı, acı, kokulu bitki (nane, roka, tere, reyhan gibi) süt ürünleri çiğ ürünler, işlenmiş et ürünleri şekeri yoğun meyveler vermiyoruz.
Hayır yem dışında birşey veren olmuyor yem dışında marulu eti hep kendim ayarlarım birkaç hafta önce 1 dilim birine 1 dilim diğerine şeklinde kavunun sert şekeri az tarafından atmıştım yemişlerdi ama o dönemde şişlik yoktu zaten

Şişlik ödem sebebiyle ama böbrek kaynaklı eşleşen tek belirti şişlik başka birşey yok.

Bu tür şişlikler genelde tuz alımı ile olur. Acaba yem tuzlu olabilir mi diye düşünüyorum. Uzun süredir sadece bu yemle beslemişsiniz.

Mineral ve vitamin kaynaklı da olabilir ama hangisinin eksikliği yada fazlalığı buna yol açar aklıma gelmiyor.

Dediğim gibi tetraya bağlı allerji olayını ne yurtiçi ne de yurtdışı sitelerde okumadım. Üniversite tezleri de dahil.

Bildiğim afrikadan bir sazan türünü ticari getirisi yüksek olduğu yada göldeki yosun kirliliğini yok etmek için (o kısmını tam hatırlamıyorum) güney amerikanın kuzeyinde bir bölgeye getirdiler. Oradaki habitatı öldürüp ürediler. Tek besleneceği kaynak olan bu balıkla beslenen timsahlarda ölümler başladı. Daha sonra incelediler. Timsahların beyinlerinde tiamin maddesinde eksiklik yapıp hasar verdiği için ölüme sebep verdiğini buldular.

Onun için balık yemlerini kaplumbağalarda önermiyorum. Kaplumbağaların belli bir bölgeye ait yem bileşenleri var. Oysa balıkların yemlerinde hammade her yerden geliyor.

Geri