Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam diğerini ısırıyor

hatoturtle

Yeni Üye
Merhabalar,
Yaklaşık 12-13 yaşında 2 kaplumbağamız var. Yıllardır hiçbir şekilde problem yaşamamıştık fakat son 1 yıldır biri diğerini ısırmaya başladı. Çok sık yaşanan bir şey değil 2-3 ayda bir gerçekleşiyor fakat ısırılan çok korkuyor ve biz de hemen ayırmaya çalışıyoruz. 2 sefer boynunu ısırırken yakaladık, 2 sefer de kuyruğunu. En son bugün kuyruğun oradan çıkan siyah organını ısırma durumunu yaşadık ve öncekilerde yaptığımız gibi başka bir kaba aldık ısıran yaramazı. Bunun sebebi sizce ne olabilir, ne yapmamız gerekir?

• Beğen
Tepkiler: Zal
Baştan kuyruğa kabuk boyları kaç cm?

Siyah organ cinsel organı. O erkek, diğerinin cinsiyeti belli mi? Kuyruğuna bakın anüs(kloak) kuyruğa yakınsa erkek kabuğa yakınsa dişidir.

Kabuk boyu ve cinsiyetlerini yazın ona göre davranışın sebebini bulmuş oluruz.

Akvaryumun ölçüsü nedir?

Akvaryum artık çok küçük geliyor olabilir. Alanları yetersiz gelmeye başlamış olabilir. Bu tehlikeli bir durum. Benim de başıma geldi. Dişi erkeğin penisini ısırdı. Hiç şakaları yok hocam. Çok feci zarar veriyorlar. Anında veterinere yetiştirme durumunuz olmazsa ne olacak? Ben akvaryumlarını ayırdım. İki akvaryum, iki katı masraf demek, biliyorum; ve maddi açıdan cidden zorlayıcı bir durum. Ancak biri diğerine zarar verecek mi, bir şey olursa ne yaparım, diye sürekli endişeli yaşamaktansa en kesin çözüm bu oldu benim için.
Bu arada erkek kaplumbağamın iyileşmesi çok uzun zaman aldı. Yani durumu ciddiye almakta yarar var.

Son düzenleme:
Baştan kuyruğa kabuk boyları kaç cm?

Siyah organ cinsel organı. O erkek, diğerinin cinsiyeti belli mi? Kuyruğuna bakın anüs(kloak) kuyruğa yakınsa erkek kabuğa yakınsa dişidir.

Kabuk boyu ve cinsiyetlerini yazın ona göre davranışın sebebini bulmuş oluruz.

Akvaryumun ölçüsü nedir?
İlk 5-6 yıl kardeşimin dar akvaryumda beslemesi sebebiyle gereğinden küçük kaldıklarını düşünüyorum. 13-14 cm kabuk boyları var şu an.
Birinin organını gördüğüm için erkek olduğundan eminim ve diğerinin de erkek olduğunu düşünüyorum. Organını görmedim fakat internette yazan yöntemlerle bakınca öyle olduğunu düşünüyorum. Bu senenin başlarında yeni akvaryum yaptırdım fakat burada büyümeye başladılar, sanırım bura da dar gelmeye başladı. Akvaryum boyutu 70x40. Yani rahatça takılmaları ve büyümeleri için ne kadar bir akvaryum sağlamalıyız acaba?
Bu arada günlük güneşlenmeleri ve çeşitlikli beslenmeleri konusunda hiçbir sıkıntı yok, belirtmek istedim.

Akvaryum artık çok küçük geliyor olabilir. Alanları yetersiz gelmeye başlamış olabilir. Bu tehlikeli bir durum. Benim de başıma geldi. Dişi erkeğin penisini ısırdı. Hiç şakaları yok hocam. Çok feci zarar veriyorlar. Anında veterinere yetiştirme durumunuz olmazsa ne olacak? Ben akvaryumlarını ayırdım. İki akvaryum, iki katı masraf demek, biliyorum; ve maddi açıdan cidden zorlayıcı bir durum. Ancak biri diğerine zarar verecek mi, bir şey olursa ne yaparım, diye sürekli endişeli yaşamaktansa en kesin çözüm bu oldu benim için.
Bu arada erkek kaplumbağamın iyileşmesi çok uzun zaman aldı. Yani durumu ciddiye almakta yarar
Kopma, yaralama gibi bir durum olmadan ayırdık biz de hocam. 1 haftadır ayrı kaptalar fakat bir çözüm bulmak istiyoruz artık. Kabuk boyları 13-14 cm, yaşlarına kıyasla küçük gibiler. Hem rahat yaşamaları hem de beraber büyümeleri için ne büyüklükte bir akvaryum almalıyım acaba? şu anki akvaryum 70x40

Uygun sistem ve donanıma sahip olma kaydıyla ve erkek olduklarına göre boyları 18 cm civarında olmalıydı. Yine de uygun sisteme geçtiklerinde büyümeye devam edip açığı kaparlar.

İkisininde erkek olduğunu farzedersek bu alan darlığı, hiyerarşik düzende alfa olma durumu, hormonların artması kaynaklı olabilir.

Burada sürekli olan durum alfa olmadır. Alfa olan kendini kanıtlamış olsa da hergün defalarca diğerini sınayabilir. Bu dalaşmalar doğrudan yada bir bahane yaratarak da olabilir. Yüzerken önüne çıkması, ondan önce yeme hücum etmesi, kuru alana çıkması gibi. Yeterince uykusunu almayan hayvan hırçın olur. Sebepsiz diğer hayvana yada dekorlara saldırıp parçalayabilir. Tan yeri ağarmasıyla ayaklandıkları için en geç 21:00'de yatmaları gerekir.

Hafif ısırıklar kızarmalar her daim olan hadisedir. Bu noktada yaşamalarında bir sıkıntı olmaz ama ağır hasar ayırma sebebidir.

Hayvanlar artık özel yapım ömürlük akvaryuma geçmeliler. Minimum düzeyde 100*50*60h ve 10 mm cam kalınlığında mobilyalı akvaryum gerekiyor. Üst düzeyde sınır yok.

Kuru alanda ısıtma lambası kullanıyoruz. Günde 12 saat yanıyor. Hayvanın sırtı hizasına denk gelen birşey koyup üzerine cam derece yatırıp tam yarım saat sonra dereceye bakıyoruz 32 derece olduğu nokta uygun mesafeyi verir. Su ise 28 derece olacak.

Yem olarak ne veriyorsunuz?

Geri