Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam Fındık'ın Hastalığı

AvRiL

Bronz 4 Üye
Arkadaşlar bu hastalık öncedende vardı ama yemesini veya davranışlarını etkilemediği için çok önemsememiştim ama artık aklıma takılıyor.Kaplumbağam 'Fındık' kuru alanda güneşlenirken kafasını aniden sağ/sol çeviriyor hani elinize iğne batar aniden elinizi çekersiniz ya onun gibi.Ben cildi güneşte tariş oluyordur diyorum ama bazen güneşşiz alanlardada aynı hareketi yapıyor.'Fıstık hiç bu hareketi yapmıyor ama 'Fındık' yapıyor.Bir keresinde de hastalanmıştı o zaman gözü acıyordu çok hafif bir ses çıkarıyordu ben bakıyordum ağzını açıyordu filan veterinere götürmüştüm gözü hastalandığı için bana damla verdi onu damlattım geçti her neyse eğer şimdide canı acımış olsaydı yine küçük küçük sesler çıkarırdı diye düşünüyorum yardımlarınızı bekliyorum sizce neden olabilir?
:(

Cvp: Kaplumbağam Fındık'ın Hastalığı

Sizden korktuğu için yapıyor olmasın.? Çünkü hiç böyle birşey duymamıştım. İsterseniz ne olur ne olmaz diye bir veterinere danışın derim

Yok korktuğu için değil tik yaparmış gibi uzaktanda baktığımda aynı hareketi yapıyor,birşey batıyormuş gibi hareketler yapıyor korkmaya başladım,sadece veterinere götürmeden önce fikrinize alayım dedim.

siz ölüm fanusundan akvaryuma geçtiniz mi?

Cvp: Cvp: Kaplumbağam Fındık'ın Hastalığı

-Ezgi-' Alıntı:
siz ölüm fanusundan akvaryuma geçtiniz mi?
Benim yuvam tam olarak ölüm fanosu değil.Daha yeni öğrenmiştim zararlı olduğunu.Sadece plastik ama geniş ve kuru alanlarıda var yaza gireceğiz diye almıyorum kışın kesinlikle alacağım bu aldığım yuva 40 tl filan.Yazında sorun yaşamıyorum bizim ev çok sıcak oluyor güneşte görüyor zaten çok yem yiyorlar canlı oluyorlar,eskiden kışın vitamin kullanıyordum ilgileniyordum hep ışıkta tutuyordum salonda kalıyorlardı biz klimayı açtığımızda içerisi sıcak oluyordu kışın sadece yemeleri az oluyor o kadar.Zaten benim kaplumbağamın hastalığı bunla alakalı olduğunu zannetmiyorum çünkü yazın teyzemlere ziyarete gelince cam yuvaya koyuyorum yinede aynı hareketi yapıyor genelde kuruyken yapıyor bu hareketi ama nedense sağlıklıda veterinere götürmüştük önceden,çok sağlıklı birşeyi yok diyorlardı madem yoksa neden bu hareketi yapıyor ki?

Pekala.. Yuvanızın 'tam olarak ölüm fanusu olmadığını varsayarak' yorum yapıyorum o halde.

Ben de böyle bir şey duymamıştım. Belki sadece normal bir harekettir. Veterinere götürdüm demişsiniz veteriner bir hastalık belirtisi görmediyse sorun olduğunu sanmıyorum. Ama içiniz rahat etmediyse başka bir veterinere götürebilirsiniz.

-Ezgi-' Alıntı:
Pekala.. Yuvanızın 'tam olarak ölüm fanusu olmadığını varsayarak' yorum yapıyorum o halde.

Ben de böyle bir şey duymamıştım. Belki sadece normal bir harekettir. Veterinere götürdüm demişsiniz veteriner bir hastalık belirtisi görmediyse sorun olduğunu sanmıyorum. Ama içiniz rahat etmediyse başka bir veterinere götürebilirsiniz.
Bende öyle düşünüyorum içim hiç rahat değil.Götürmeden önce bir fikrinizi sorayım demiştim.Teşekkürler.

Isıtıcınız ve kuru alan lambanız mevcut mu?

dermet' Alıntı:
Isıtıcınız ve kuru alan lambanız mevcut mu?
Kuru alanım var,lambam var,vitaminde döküyorum ve kışın salonumuz hep sıcak olur 25 derece filan kış uykusunada yatmıyorlar o yüzden ama önümüzdeki kış alıcağım şimdi yaza giriyoruz diye almıyorum.

Su sıcaklığını yazın dahi 28 derecede sabit tutmak biraz zor olabilir. Siz yine de bir ısıtıcı edinin. Çok pahalı bir ürün değil zaten. Hastalıkla ilgili olarak daha önce ben de böyle birşey duymamıştım ama şöyle bir makale var dilerseniz siz de bir inceleyin.

http://www.tavsiyeediyorum.com/makale_6510.htm

Kafasını sağa sola çevirmesi kaplumbağaların arada veya karakteristik olarak yaptıkları bir davranıştır.

kerberos' Alıntı:
Kafasını sağa sola çevirmesi kaplumbağaların arada veya karakteristik olarak yaptıkları bir davranıştır.
Size sormak istedim kötü birşey mi yoksa normal mi diye.Öğrendiğim için mutluyum Teşekkürler.

dermet' Alıntı:
Su sıcaklığını yazın dahi 28 derecede sabit tutmak biraz zor olabilir. Siz yine de bir ısıtıcı edinin. Çok pahalı bir ürün değil zaten. Hastalıkla ilgili olarak daha önce ben de böyle birşey duymamıştım ama şöyle bir makale var dilerseniz siz de bir inceleyin.

http://www.tavsiyeediyorum.com/makale_6510.htm
Teşekkür ederim.

Geri