Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam yem yemiyor

Smart pek kaliteli değildir, ben Tetra ısıtıcı kullanıyorum, yan yatırarak dipte kullanabilirsiniz. Silis kum alırsınız dibe, Cem beyin dediği gibi ısıtıcı lamba gerekiyor.

Filtre akvaryuma göre çok güçlü olursa hayvan yüzerken savrulur, akvaryum boyutuna uygun filtre olması gerekiyor.
Yeni aldım , hatta demiştim ya, 300 watt vardı , sonra gidip 25watt ile değiştirdim, kalite derken canlıya zarar verecek bir durum yoksa , bozulana kadar smart kullansam, daha sonra tetra alırım

???? Sağlığı açısından pek önemli değilse almam öyleyse, ısıtıcı lamba yeterli olursa
İlk etaplarda gerek yok bence 8 10 cm boyuna gelene kadar ısıtma lambası iş görür sonrasında isterseniz markalı kaliteli bi şey alabilirsiniz onlar daha dayanıklı oluyor ama tabii ki fiyatları 700 800 tl civarında maalesef

Smart ısıtıcı su içine tamamen ve yan konulabiliyor mu bilmiyorum. Eğer yan şekilde koyulur yazıyorsa o zaman kullanabilirsiniz.

Yavru hayvan suyu fazla kirletmeyeceği için filtre bir süre durabilir.

Akciğer enfeksiyonu olma ihtimali ile birlikte esas olarak böbrek yetmezliğinden ölmüş. Bu onlar almadan evvel başlamış. Yapacakları birşey yoktu hayvan ufak.
Ben onu son derece sağlıklı görürken, yani mesela yem yemediği günün 1 gün öncesi akvaryuma yaklaştığımızı farkettiğinde kuru alandan suya atlıyordu, ve ona yem atacağımızı anladığında hemen yukarı elimize doğru yüzüyordu ,yemi parçalayıp yutuyordu...
Yine 1-2 gün öncesi kuru alanda bacaklarını geriye doğru uzatıp güneşleniyordu pencerenin önünde...
Yani teşhisinize inanıyorum tabi ama 1 gün önce öyleyken bir anda öldürecek seviyeye nasıl geldi bu hastalık onu anlamaya çalışıyorum, ve gerçekten çok üzgünüm...
Şunlardan olmuş olabilir mi diye de soruyorum kendi kendime !
1) Bahsettiğim küçük filtreyi 4-5 gün önce yeni alıp su değişimi yaptıktan sonra aldığım gibi akvaryuma takıp çalıştırdım , tabi debisi fazla olunca yarım saat içinde kapattım ama 1-2 gün çıkarmadım akvaryumdan...

2) Kendi kullandığım diş fırçası ile belki hiç yapmamam gerekiyordu ama karnını ve sırtını nazikçe fırçaladım, bunuda netteki tavsiyelerden dolayı yaptım. Zaten fırçalarken ağzını açtığını farkettiğimde fırçalamayı bıraktım...

3) Kuru alanı hazırlayıp yapıştırmak için kullandığım silikon zarar vermiş olabilme olasılığı var mı ? Yapıştırdıktan 1 gün sonra doldurdum akvaryumu, ayrıca suyun içine denk gelmedi tabi , suyun üzerindeydi silikonlu kısım...

4) Son olarakta markaya istinaden acaba ısıtıcı hatası ile anormal bir durum oluşarak zarar görmüş olabilir mi (farketmeden aşırı sıcak oluşumu ya da elektrik çarpması gibi vs) çünkü yine 1-2 gün önce ayaklarında ve bacaklarındaki o enfeksiyon gibi ödem gibi görüntü yoktu, ve çokta güzel yüzüyordu...

Kusura bakmayın ölümü anlık geliştiği için kafam rahat etmedi henüz, tekrar sahipleneceğim için hata yapmak istemiyorum, ve 1-2 gün öncesi öyle sağlıklı görünürken bahsettiğiniz hastalıktan dolayı bir anda halsiz düşüp kaybetmemiz normal mi ? Yardımlarınız için teşekkürler

Ekli dosyalar

• IMG-20230216-WA0007.jpg
    IMG-20230216-WA0007.jpg
    139.8 KB · Görüntüleme: 9
Bu hayvanın ölümünde sizin suçunuz yoktu gerekli donanımları sağlamışsınız. Bunun evveli var.

Yavruların bünyesi zayıftır.

Bu hayvanlar ölmeye yakın son bir cana geliyor. İyileşti diyorsunuz ama son enerjisini bu şekilde tüketiyor ve ölüyor.

Bu hayvanın ölümünde sizin suçunuz yoktu gerekli donanımları sağlamışsınız. Bunun evveli var.

Yavruların bünyesi zayıftır.

Bu hayvanlar ölmeye yakın son bir cana geliyor. İyileşti diyorsunuz ama son enerjisini bu şekilde tüketiyor ve ölüyor.
Teşekkürler , hayırlı geceler

Kabuk kirli ise, mantar varsa büyüklerde plaka açılması varsa fırçalarız onun harici gerek yok.

Kullandığınız fırça sorun değil. Hatta daha yumuşak olur.

Akvaryum silikonları yemezse zarar vermez ama mutfak banyo için olanlar kokusu, suya salınımı ve yemesi açısından zararlıdır. Sertleşip kokusunun azalması için en az 2 gün bekliyoruz.

Akvaryum silikonlandığında ise 4 gün ila 1 hafta bekleriz.

Silikonda ısırık izi var mıydı?
Başka kimyasala maruz kalma yada tuzlu birşey verdiniz mi?

Elektrik çarpmasında hayvanın derisi kızarır balon gibi şişer. O an ölür.

Kabuk kirli ise, mantar varsa büyüklerde plaka açılması varsa fırçalarız onun harici gerek yok.

Akvaryum silikonları yemezse zarar vermez ama mutfak banyo için olanlar kokusu, suya salınımı ve yemesi açısından zararlıdır. Sertleşip kokusunun azalması için en az 2 gün bekliyoruz.

Kimyasala maruz kalmadı, ısırık izi göremedim, tuzlu bir şey verilmedi ???? en azından içim rahat şimdi ... Çok sağolun

Kuru alan için plexi temin ederek üstü açık kare kutu gibi bir rampa yapmak istiyorum, yine akvaryum silikonu ile birleştirerek... Akvaryuma sabitlemeyeceğim , oturtmalı yada yanına denk gelecek şekilde ayarlayacağım.
Plexi yerine güzel bir plastik saklama kabını tek tarafını keserek onunla rampa yapsam, plastik olduğu için kaplumbağaya zarar verir mi sizce ? Isıtıcı lambanın ısısından kimyasala maruz kalır mı?

Sehpa tarzı mı diyorsunuz? Bu şekilde. Okla gösterilenler. Yalnız hafif olduğu için hayvan çıkarken düşebilir en azından vantuzla sabitlemek lazım.
Screenshot_20221128_171255.jpg

Bu konuda kuru alan örnekleri var.

Lambayı 32 derece olacak şekilde ayarlıyoruz bu plastiğe sıkıntı vermez. Dikdörtgen yoğurt kabından kenarlarından çengel vantuzla tutturup kullanan arkadaşlar var. Kısa kenarını 10 cm kadar alt köşeye kadar maket bıçağı ile kesip ısı ile yumuşatıp eğerek rampa yapılıyor. Üstüne tek parça halı kaydırmaz konuyor.

Lambayı 32 derece olacak şekilde ayarlıyoruz bu plastiğe sıkıntı vermez. Dikdörtgen yoğurt kabından kenarlarından çengel vantuzla tutturup kullanan arkadaşlar var. Kısa kenarını 10 cm kadar alt köşeye kadar maket bıçağı ile kesip ısı ile yumuşatıp eğerek rampa yapılıyor. Üstüne tek parça halı kaydırmaz konuyor.
Yarın istediğim öçülerde bir akvaryum yaptıracağım, ilk etapta 80*30*35 olarak düşündüm ama buna birde sağlam bir masa gerekecek... Daha önce bahsettiğim gibi kuru alanı akvaryumla alakasız olarak yani üzerine yada yan kenarına oturtup, rampayı suya salacağım... Evde küçük bir sehpa var aslında , son kez akvaryum ölçülerindede yardımcı olursanız sevinirim. İdeal olacak bir şekilde şimdilik 2 kaplumbağa için kaç ölçüler yeterli olur, siz söyleyin ona göre yaptırayım. Kuru alanı akvaryum içine yap derseniz onuda öyle yaparım

80*35*45h veya 50h yükseklikte ve en az 7 mm cam kalınlığında yaptırabilirsiniz. Akvaryum içi kuru alan olacağı için yüksek olmalı. Ucuz bulabilirseniz hazır akvaryum bakın. Zaman zaman stokları tüketmek için indirim yaptıkları olur.

Kum ile birlikte tam kapasite kullanırsanız tahminen 100 kg'yi bulabilir. Ama suyu yarım dolduracaksınız. Ağırlık düşer. Masif ahşap şifonyer varsa onun üzerine koyabilirsin. Sunta mobilya olmaz.

Hazır akvaryumda tabanında plastik kaplama vardır. Kendiniz yaptırırsanız altına laminant şiltesi koymanız gerekir. Bu boşlukları da alacağı için akvaryumun tam yüzey oturmasını sağlar. Akvaryum kasmaz.

Biz kaplumbağa akvaryumunu yere koyduk, ölçü büyük ağırlık fazla olunca sehpa ile riske atmak istemedik. Ölçü büyük olunca yerde olması kötü görüntü yaratmadı
Yarın istediğim öçülerde bir akvaryum yaptıracağım, ilk etapta 80*30*35 olarak düşündüm ama buna birde sağlam bir masa gerekecek... Daha önce bahsettiğim gibi kuru alanı akvaryumla alakasız olarak yani üzerine yada yan kenarına oturtup, rampayı suya salacağım... Evde küçük bir sehpa var aslında , son kez akvaryum ölçülerindede yardımcı olursanız sevinirim. İdeal olacak bir şekilde şimdilik 2 kaplumbağa için kaç ölçüler yeterli olur, siz söyleyin ona göre yaptırayım. Kuru alanı akvaryum içine yap derseniz onuda öyle yaparım

Biz kaplumbağa akvaryumunu yere koyduk, ölçü büyük ağırlık fazla olunca sehpa ile riske atmak istemedik. Ölçü büyük olunca yerde olması kötü görüntü yaratmadı
Altına uygun ölçüde koridor halısı kestirip koyun. Yalnız koyarken komple suyu ve kumu almanız lazım. Kaldırırken alt camı çatlatabilirsiniz.

Olmaz maksat akvaryum yere tam otursun. Taban camı yada yerden kaynaklı bir eğrilik varsa taban camının boşluğunu alıp yüzeye tam otursun. Akvaryum ağırlığı eşit dağılsın. Bir de parke laminant varsa onu çizmesin.

Geri