Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbagamin agzindan kan geliyor

Eginlikiz

Yeni Üye
Gunaydin.. Daha oncede ayni sorunla cem beyle iletisim kurmustum.. Cem bey hatirladiniz mi bilmiyorum.. Kaplumbagamin agzindan kan geliyor ama kendisi oldukca iyi demistim.. 2022 ekim ayinda ilk basimiza geldi, nisanda da ayni seyi yasadik ve dun gene aynisi oldu.. Sanki bogazinda yara vs var yemini yerken kusar gibi yapip kan cikariyor.. 3 defa yemi minik parcalar halinde vermeyi denedim aynisi oldu😔 suanda gayet hareketli hani cigerlerinden vs olabilecegini dusunmuyorum cunki hicbir halsizligi yok, hiriltisi yok, nefes almasinda zorluk vs yok zaten ilk iletisime gectigimde bu belirtilerin olup olmadini sormustunuz suanda da yok.. hatta yem istiyo ama korkuyorum ayni sey olur diye.. Ne yapmami onerirsiniz? Bikac gun yada bugun yem vermesem diyorum.. Dun saat 5, 6 gunesine koymustum ama surekli gozum uzerindeydi basini golgeye aldim devamli.. 1 saat durdu.. Disarda cok durdugu icin bogazimi tahris oldu diye dusunuyorum..

Az once acikti diye haslanmis yumurta ezdim yedirmeye calistim 1, 2 parca yedi yine aynisi oldu😔 ac birakamiyorum, yedirmeye korkuyorum.. Ne yapabilirim?

Güneşe çıkarmayın ısıtma lambası kullanın.

Akvaryumun genel resmini atın bakayım. Herhangi birşey yediği için ağzını kesmiş olabilir. Çakıl kum birşey var mı?

Devit kullanmıyorsunuz değil mi?

Balık gibi kılçıklı birşey verdiniz mi?

Yem verirken ağzını açtığı sırada dikkatli bakın gözükür bir yerde mi?

Ağzına bir damla zeytinyağı damlatın.

Akvaryumun genel resmini atın bakayım. Herhangi birşey yediği için ağzını kesmiş olabilir. Çakıl kum birşey var mı?

Cem bey sizinle daha once konusmustuk konumu bulamadim ayri konu actim.. Akvaryum yok genis bi kap icerisinde bakiyorum.. Icinde herhangi kesici yutucu biseyi yok.. Isiticimiz olmadigi icin gunde 1 saatlik gunese cikariyorum. Siz saat 4 ten sonra demistiniz bende 5 6 gibi biraktim.. Yemini iyicene islatip veriyorum istahi var yemek istiyo hayvan ama almasiyla kanla ogurup cikarmasi bir oluyo. Devit kullanmadim 3,4 gun once kullanmistim 1 defa..kabuklarini atmadi henus oyuzden.. ondan olabilirmi?? Vitamini verdim dun sabah 1 damla bugunde suyuna damlattim?😕

Son düzenleme:
1690111638015161374140.jpg

Disarda ikende bisey yutmasi imkansiz.. Zaten ara ara oluyor sebebini biz disarda bogazi kuruyo yen verincede acaba yaraliyomi diye dusunduk.. Oncekilerinde 1,2 olup geciyodu ama dunden beri 7,8 defa oldu.. Bogazlarina bakamadim birazdan bakip zeytinyagi vercem.. Umarim iyi gelir.. Bugun yem vermesem bi sorun olurmu.. Ama ac disariya cikarinca yemlerine gidiyo😔😔

Bu kap kaplumbağa için uygun değil.
Biliyorum imkanim suan akvaryum almak icin musait deil.. Ama hergun degistiriyorum bakimini yapiyorum.. Bu sorun zaten 2022 eylulde falan basladi.. Gecmisti Nisan ayinda 2 gun oldu bide dun.. Onun disinda hayvanin caninda bisey yok.. Gayet hareketli, istahi yerinde, kakasi vs normal

Biliyorum imkanim suan akvaryum almak icin musait deil.. Ama hergun degistiriyorum bakimini yapiyorum.. Bu sorun zaten 2022 eylulde falan basladi.. Gecmisti Nisan ayinda 2 gun oldu bide dun.. Onun disinda hayvanin caninda bisey yok.. Gayet hareketli, istahi yerinde, kakasi vs normal
Anlıyorum fakat en azından hayvanın dinlenebileceği bir kuru alan taksanız güzel olur.

Anlıyorum fakat en azından hayvanın dinlenebileceği bir kuru alan taksanız güzel olur.
Soyle diyim Benim kaplumbaga diger kapluslardan farkli.. Soyleki Suda fazla durmuyo disariyi seviyor.. Yani ben zaman zaman kuru Alana cikariuorum.. Surekli suyunda deil

Az once zeytinyagi damlattim gorunurde hicbisey yok bembe agzinin icleri..

Bir şekilde artık normal bir düzene geçin böyle olmaz. Bu hayvanların tükürük bezi yok. Mutlaka suda yemeli. Ortam dar olduğu için hayvan kendini dışarı atıyor bu her hayvan için böyle. Ömürlük bir sistemde olsa dışarı çıkmayı düşünmez.

Yazacağım yine aynı şeyler. En azından hayvan su içinde yarım saat durduktan sonra yem verin. Boğazı midesi ıslansın.

D vitamini vermeyin. Suyuna vitamin damlatmayın. Haftada iki kez birer damla ağzına olacak.

Günde bir öğün vereceksiniz yemi.

Haklisiniz 😔 peki bugun yediremedim yemi aksamda zeytinyagi damlatsam bugun ac kalsa bi sorun olurmu.. Dun sabah gayet guzel yemisti.. Cunki gunduz denedim iyemedi😕 vitamini ilkkez suyuna damlattim normalde haftada 1 agzina veriyodum...

Son düzenleme:
Bir haftada aç kalsa sorun değil hayvan büyük yağ deposunu kullanır.

Geri