Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Erkek kaplumbağa ısırmaya başladı

Oezguer

Yeni Üye
merhaba,

20 cm kabuk boyunda dişi kaplumbağam ve 18 cm kabuk boyunda erkek kaplumbağam var. Yaklaşık 7 yıldır beraberler. Hatta yavruları bile oldu. Şimdiye kadar hiç bir şekilde birbirlerini ısırmamış hatta teşebbüs bile etmemişlerdi. Son bir aydır erkek kaplumbağa dişiyi kafasının üzerindeki derisinden yakalıyor ve bir müddet bırakmıyor. Dişinin derisinin o bölümü kanamasa bile deforme oldu ve soyuldu. Bu hareket bir çiftleşme ritüelimidir bilemedim. Sizce kaplumbağaları ayırmalı mıyım?

Erkek çiftleşmek istiyor ama dişi istemiyor. Sonucunda da erkek saldırgan tavır sergiliyor.

O bölgenin resmini çekip atın bakayım.

Dişi erkeğe karşı tavır sergilemiyor mu? Üzerine yürüme, ısırma hamlesi gibi. Yada kendini korumak için bir köşeye gitme, kuru alana çıkma gibi.

Erkek çiftleşmek istiyor ama dişi istemiyor. Sonucunda da erkek saldırgan tavır sergiliyor.

O bölgenin resmini çekip atın bakayım.
Bu biraz iyileşmiş hali ilk ısırışta hasar vermişti, ikincisinde çok hasar olmadı.

Ekli dosyalar

• IMG_2999.PNG
    IMG_2999.PNG
    3.6 MB · Görüntüleme: 27
  • thumbnail_IMG_2998.jpg
    thumbnail_IMG_2998.jpg
    174.3 KB · Görüntüleme: 27
Dişi erkeğe karşı tavır sergilemiyor mu? Üzerine yürüme, ısırma hamlesi gibi. Yada kendini korumak için bir köşeye gitme, kuru alana çıkma gibi.
Aynen, hepsini yapıyor, bir şekilde akvaryumda üstüne geçince boşluğunu yakalıyor. Başlarda sadece vuruyordu, birkaç sefer yakalamayı başardı. Dişinin derisinin o bölgesi kolay tutulabilir olduğu için.
Bunu zaten özellikle belli saatlerde yapıyor. Diğer zamanlarda gayet iyiler. Ben de sizin gibi düşündüm aslında ağır hasar olmadığı müddetçe ayırmamayı düşünüyorum. Ya da rahatsız etme durumu gün içine çok yayılırsa.

Deride kızarıklık ve ufak yüzey hasarları normaldir. Ama deri parçalanması et dokunun ortaya çıkması halinde ayrılmalılar.

Aktardan kantaron yağı alın. Kulak pamuğu ile o bölgeye sürüp yarım saat kuru yerde bekletin. Sonra akvaryuma alın. Kalanı silmeye gerek yok. Suya salınımda zararlı değil. Öyle dursun belki kokusuna erkek bir daha hamle yapmaz.

Deride kızarıklık ve ufak yüzey hasarları normaldir. Ama deri parçalanması et dokunun ortaya çıkması halinde ayrılmalılar.

Aktardan kantaron yağı alın. Kulak pamuğu ile o bölgeye sürüp yarım saat kuru yerde bekletin. Sonra akvaryuma alın. Kalanı silmeye gerek yok. Suya salınımda zararlı değil. Öyle dursun belki kokusuna erkek bir daha hamle yapmaz.
Merhaba Cem Bey,
Dişi kendini koruma konusunda daha temkinli yarası da iyileşiyor. Ama akvaryumda sürekli diken üstünde kara alanda bile rahat bırakmadığı zamanlar oluyor. Bu süreç ne kadar sürebilir, bir iki ay da geçer mi yoksa çiftleşmeyi kabul ettirene kadar sürer mi, daha önce yavruları bile oldu iyi anlaşıyorlardı bu sene neden böyle oldu anlamadım, hareketlerini kısıtlamak amacıyla ısıtıcıyı bile kapattım.

Habitatlarında senede iki defa çiftleşme dürtüleri açığa çıkar. Biri kış uykusunda uyandıktan sonra diğeri sonbahara. Biz yaz kış aynı düzende baktığımız için bu süreç ne yazıkki hiç bitmiyor. Bunaltmalar devam edecek. Dişi özgüvenini geliştirip tepkiyi koymayı öğrenirse yani saldırıya cevap verip ısırırsa erkek uzaktan el titretme yaparak temkinli davranacaktır. Böyle durumda dişi üzerine gelirse o koca ve kaslı ağıza yakalanmamak için kaçar.

Geri