Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağam hapşırıyor

schildkröte

Yeni Üye
Arkadaşlar kaplumbağam sürekli gözünü kaşıyor .1-2 haftadır böyleydi.bugün de hapşırmaya başladı.akciğer enfeksiyonundan korkuyorum.ama yem yememe ya da yamuk yüzme gibi belirtiler yok. bu aralar ben de biraz hapşırıyorum.acaba benden ona hastalık geçmiş olabilir mi

Cvp: kaplumbağam hapşırıyor

onlar genelde suda oldukları için hava yoluyla hastalık geçemez ama yanlış bir haraketle suya hapşırdıysan geçmiş olabilir akciğer enfeksiyonu çok küçük bir ihtimal onun dışında kaplumbağalar da grip olabilir bizi gibi ama kesin bir tanı koymadan rahat etme bence küçük ihtimal olsa bile akciğer enfeksiyonu olabilir bir veterinere göstermekte fayda var!!!!

Teşekkür ederim :)) birkaç gün daha bekleyeyim en iyisi.gripse zaten geçer.değilse de veterinerin yolunu tutarız artık

Geçmiş olsun. Hapşırma akciğer enfeksiyonu belirtisi. Göz kaşınması göz enfeksiyonu yada oradaki değişen derinin atılamamasından kaynaklı olur. Gözlerde şişkinlik yok sanırım. Genede her iki konu içinde veterinere göstermek en iyisi. Suyu 30 derece yapın. Kuru alanda 33-34 derece olsun.

şey teşekkür ettinya mesajın altındaki butona tıklayarakda teşekkür etsen ama istersen etme zaten teşekkür için değil sana yardım için yazdım mesajı sonuçta:133::133::133::smile::smile:

iştahsızlık durumu yoksa akciğer işinin başlangıcında veya üşütmüş. emrenin dediği ısıları koru. göz için gentamisin alıp günde iki defa ikişer kez kuru alandayken damlat. kaşıntı deri değişimine bağlı olabileceği gibi akvaryumdaki pislik kalıntısı veya salınım yapan bir şeyden de olabilir. akvaryumda dekor var mı ve kum olarak taş veya çakıl mı var ?

sadece kuru alanda kalması için bir taş var .onu her gün yıkıyorum.her gün mutlaka suyunu değiştiriyorum.içme suyundan da koyuyorum.gözleri mikrop kapmış olamaz heralde

suyu sürekli değişme bu da hayvanın üşümesine neden olur. ısı değerlerini korumaya çalış. göz çevresinde pul pul leke var mı ? yada göz içinde bir hasar kızarıklık gibi.

gözün çevresinde ya da içinde fiziksel hiçbir şey yok.fakat bazen gözünü çok fazla kırptığını düşünüyorum.

Her gün su neden değişiyor. Filtre yok mu? Hayvan nasıl bir yerde bakılıyor? Akvaryum, filtre, ısıtıcı, kuru alan ve lambası var mı?

Filtreyi yeni aldım ,henüz takamadım.Lambası dışında her şeyi var . Onu da kış başlayınca almayı düşünüyorum.
Şu an güneşlenebilme imkanı var çünkü.

Filtreleme işlemini geçiktirmemeli. Sık ve komple su değişimi sakıncalı.

Güneşlendirme uvb konusunda faydalı ancak genede ısıtma lambası olmalı. Sonuçta bir kaç saat güneşlendirme yapacaksınız ama hayvan kurumak ve ısınmak için gene kuru alana çıkmak isteyecektir. Burada ısıtma lambası olmazasa üşütür.

tüm yardımcı olan arkadaşlara çok teşekkür ederim.önerilerinizi göz önünde bulunduracağım

Geri