Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su kaplumbağam yemek yemiyor

buraksengun

Yeni Üye
Merhaba,
Yaklaşık 7 aylık olan su kaplumbağamız tahmini bir aydır yemek yemiyor daha doğrusu çok çok az yiyor.
Ek okarak eskiden çok hareketliydi ancak bir aydır hareketleri çok azaldı. Kabuğunda da beyazlaşma başladı.

1 aydır kafasını öne doğru çıkartıp ağzını açıyor. Bunu gün içinde birçok kez tekrarlıyor.

Akvaryumunda iç ve dış filtre ısı dengeleyici uv ışık var.

Birkaç veterinere danıştım ancak bir sonuç alamadım

Lütfen bilen birisi yardım etsin

Merhaba,
Yaklaşık 7 aylık olan su kaplumbağamız tahmini bir aydır yemek yemiyor daha doğrusu çok çok az yiyor.
Ek okarak eskiden çok hareketliydi ancak bir aydır hareketleri çok azaldı. Kabuğunda da beyazlaşma başladı.

1 aydır kafasını öne doğru çıkartıp ağzını açıyor. Bunu gün içinde birçok kez tekrarlıyor.

Akvaryumunda iç ve dış filtre ısı dengeleyici uv ışık var.

Birkaç veterinere danıştım ancak bir sonuç alamadım

Lütfen bilen birisi yardım etsin
Akciğer enfeksiyonu olabilir. Bulunduğu odada klima calistirmayin. Vitamin veriyor musunuz? Kullandığınız yem nedir.
UVB Işık değilse kabuk yumuşaması olabilir.

Uv ışık uva mı uvb mi yoksa yoksa ikisi bir arada kompakt mı?

Florasan ampul mü, spot ampul mü? Ya da resmini atın bakayım.

Hayvan akciğer enfeksiyonu olmuş. Son safhaya girmiş.

Eczaneden gentagut damla alın sabah akşam ağzına 3 damla damlatın. Yiyorsa yeme damlatıp bu stick yemi ilk yem olarak verin.

Az yiyorsa öğün dışı aralarda da verin. Ne kadar yerse bünyesi o kadar güçlenir.

Esintiye maruz kalmamalı.

Akciğer enfeksiyonu olabilir. Bulunduğu odada klima calistirmayin. Vitamin veriyor musunuz? Kullandığınız yem nedir.
UVB Işık değilse kabuk yumuşaması olabilir.
Merhaba, vitamin olarak ne vermemiz gerektiğini bilemiyorum açıkçası. Kullandığımız yemin görselini iletiyorum
Teşekkürler

Ekli dosyalar

• 16935075141931353393169579227120.jpg
    16935075141931353393169579227120.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 4

Eczaneden gentagut damla alın sabah akşam ağzına 3 damla damlatın. Yiyorsa yeme damlatıp bu stick yemi ilk yem olarak verin.

Az yiyorsa öğün dışı aralarda da verin. Ne kadar yerse bünyesi o kadar güçlenir.

Merhaba
Cevabınız için teşekkür ederim.
Işık görselini iletiyorum.
Damlayı hemen yarın alıp başlayavağım yemek yemediği için sabah akşam 3 er damla ağzına damlatacağım.
Yemek yedirebilmek için bir öneriniz var mı?

Ekli dosyalar

• 20230831_215535.jpg
    20230831_215535.jpg
    2.3 MB · Görüntüleme: 11
  • 20230831_215524.jpg
    20230831_215524.jpg
    791.8 KB · Görüntüleme: 11
Her gün 1 damla ilaçtan uzak saatte vitamin damla verin bu iştah açıp kırgınlığı alır.

Birkaç dakika haşlanmış ve soğutulmuş yağsız kıyma parçası verin. Yerse bununla bir süre devam edin. Şu aşamada kuvvetlenmesi için yemesi lazım.
Yemi yemezse çay kaşığında bulamaç yapıp yedirmeye çalışın. Tüküremez ama suda ağzını açıp yıkayabilir onun için birkaç dakika kuru yerde bekletin.

Her gün 1 damla ilaçtan uzak saatte vitamin damla verin bu iştah açıp kırgınlığı alır.

Birkaç dakika haşlanmış ve soğutulmuş yağsız kıyma parçası verin. Yerse bununla bir süre devam edin. Şu aşamada kuvvetlenmesi için yemesi lazım.
Yemi yemezse çay kaşığında bulamaç yapıp yedirmeye çalışın. Tüküremez ama suda ağzını açıp yıkayabilir onun için birkaç dakika kuru yerde bekletin.
Teşekkürler vitamin olarak önerebileceğiniz bir marka var mıdır?

Ucuz yem kullanmayin icinden taş çıkıyor. Sera yada tropical alabilirsiniz.
Teşekkürler, önerebileceğiniz bir

Merhaba gentagut damla aldım ancak ağzını açmıyor damlatamıyorum. Bir yöntemi var mıdır acaba?

Hayvanı dik tutun. Hayvan başını içeri çekecektir. Boyun derisi çukurlaşınca damlatın içinde biriken ilacın bir kısmı ağzına akacaktır. Bu şekilde yeterince tutun.

Diğer yöntem hayvanın burnuna hafif vurun. Savunmaya geçip ısırmak üzere başını çıkarabilir. Açtığı anda 45 derece açıyla tutup damlatın. Bunu her hayvan yapmaz.

Yada şırınga alın. Şırınganın plastik ucunu ağzına vurun. Hayvan ısırdığı anda yavaşça zerk edin.

Geri