Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam Hasta mı? Ayrıca gelişmiyor.

semx

Yeni Üye
Merhaba.

Yaklaşık 1 ay önce yakınımdan bakamadığı ve bebeklerin elinde oyuncak olduğu için 2 kaplumbağayı sahiplendim. Birini ne yazık ki kaybettik, diğerine bakıyorum.

Nerdeyse aldığımdan beri üstünde beyaz lekeler var. Aşağıya resimlerini ekliyorum.

Karides ve Ahm turtle sticks food veriyorum. Ayrıca her su değişiminde suyuna 3 damla D3 vitamini döküyorum.
Ara ara kabuğunu diş fırçası ile temizliyorum. Günde 10 dakika civarı da güneş altında bekletiyorum. Arada kabından çıkarıyorum, yere bırakıyorum evde gezmesi için ama bi köşeye yerleşip orda kalıyor ve kımıldamıyor.

Ancak bu beyaz lekeler bazen azalıyor sonra tekrar geri çoğalıyorlar. Bir türlü tamamen geçiremedim. Ayrıca aldığım kişi de 1-2 aydır bu boyda olduğunu söyledi, 1 aydır da bende ve hiçbir gelişim yok.

Sizce ne yapmalıyım?

Kaybettiğimiz kaplumbağada bu tarz lekeler ya da herhangi bir hastalık belirtisi yoktu.

Not: Yakın zamanda kaptan kurtarıp akvaryuma yerleştireceğim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Suyuna devit dökmeyin bu suyu kirletmekten başka işe yaramaz. Hayvan ufak bu boyda devit vermiyoruz yalnız kabuğu havlu peçete ile silip üzerine bir damla devit damlatıp yayın biraz emdikten sonra bir resmini çekip gönderin. Sonra kalanını peçete ile silip akvaryuma koyun.

Bu konuyuda inceleyin. Merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.
mailto:/forum/konu-slider-turu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu.html

Ahm makbul bir yem değil yerine sera raffy P alın. Gammarusta marka farketmiyor sadece açık yem olmasın. Açık satılanlar bayat yada parazit yumurtası taşıyabilir.

cem' Alıntı:
Suyuna devit dökmeyin bu suyu kirletmekten başka işe yaramaz. Hayvan ufak bu boyda devit vermiyoruz yalnız kabuğu havlu peçete ile silip üzerine bir damla devit damlatıp yayın biraz emdikten sonra bir resmini çekip gönderin. Sonra kalanını peçete ile silip akvaryuma koyun.

Ahm makbul bir yem değil yerine sera raffy P alın. Gammarusta marka farketmiyor sadece açık yem olmasın. Açık satılanlar bayat yada parazit yumurtası taşıyabilir.

Teşekkürler, akşam dediklerinizi yapıp fotoğraf atacağım.

cem' Alıntı:

Bu arada Pet shop çalışanı, günde 2 yem verebileceğimi, sabah normal yemi akşam da karidesi verebileceğimi söyledi. Sanırım sizin de Gammarus diye bahsettiğiniz karides oluyor. Ben bunu poşetlenmiş şekilde aldım. Risk oluşturur mu?

Bir de, ben düzenli olarak her sabah normal yem, akşamları da karides veriyorum. Arada yeşillik olarak marul, havuç vs. vermeli miyim?

Teşekkürler.

8 cm kabuk boyuna kadar günde iki öğün ve günlük toplam kafa hacmi kadar 8 cm kabuk boyu sonrası günde bir öğün toplam kafa hacmi kadar göz kararı belirleyemez isen 1-2 fazla verebilirsin.

Yemleri birbirine karıştırmıyoruz her öğün farklı yem veriliyor. Poşetlenmiş yem kullanmıyoruz bayat yada parazit yumurtası taşıyabilir. Kendi kutusunda jelatini açılmamış olacak. Sera raffy I veya tetra gammarus alabilirsin.

Gammarus karidesin bir türü krill'e daha fazla benzer.

Kaliteli markalar jbl, tetra, sera, tropical ve prodac'tır bu markalar harici yem alma. Bunlar içinde jbl gammarusu alma içinde balıklar için kullanılan pul yem var o hayvan yiyemediği için suyu kirletiyor. Tropicalin ise alüminyum poşetini alma. Kutu olacak. Son kullanma tarihi 2021 sonu, 2022 veya üstü olsun. Ne kadar ileri o kadar taze.

Haricen haşlanmış yumurta akı verebilirsin. 6 cm kabuk boyunu geçince bitkisel ürünlere alıştırmak için tetra reptomin alırız. Bunun yemi solucana benzer şekilde biraz iridir. Onun için reptomin baby ile başla. 100'lük ufak kutu al. Sonra 250'lik kutuya geçersin.

Raffy P'deki kırmızılar mineral yemdir bunları ayırıp haftada 2 öğün vereceksin. İster aynı gün sabah akşam yada uzak günlerin birer öğününde. Bej olan protein içerikli sarımtrak olan tahıl içeriklidir onları aynı öğünde vereceksin. Bu mineral yemler diğerlerinden erken biterse sera carnivor al. Bu simit şeklinde ortası mineral dışı protein yemdir. Bu mineral içerdiği için 2 günden fazla vermiyoruz. Yemleri aldığında program yaparız. Teleskop akvaryum ve juenpetmarket alışveriş yaptığım güvenilir sitelerdir. Bunların sürüngen ve ekipmanlar için balık bölümlerine bakarsın.

Yeşillikleri reptomini yemeye başladıktan sonra deneme amaçlı veriyoruz. Yerse haftada bir veriyoruz. Kalanı yarım saat sonra çıkarıyoruz, çürüten bakteriler üremeye başlıyor.

Bu arada hayvanı güneşe çıkarma üşütebilirsin. Onun için ısıtma lambası kullanıyoruz.

Her ne kadar amfibik canlılar olsa da hayatları suda geçer. Onun için yere bırakma. Hayvan kir ve tozdan etkilenir. Genel temizlik ve sağlık kontrolleri harici sudan çıkarmıyoruz.

Bu hayvanlar salmonella taşıyor onun için her temasta suda dahil elleri bol sabunla yıkıyoruz.

Akvaryum işini ne kadar çabuk halledersen o kadar iyi olur. Havalar soğudu. Lamba ve su ısıtıcılı sisteme bir an önce geçmeli. Ara geçişli akvaryumu ne kadar büyük alırsan o kadar uzun süre gider. Akabinde ömürlüğe geçersin. Ekipmanı da ömürlüğe göre alır ve yenileme masrafından kurtarırsın. 80*40*50h ve en az 7 mm cam kalınlığında bir akvaryum birkaç sene götürür.

Su değişimleri emsal sıcaklıkta su ile olacak ne sıcak ne soğuk.

Cvp: Kaplumbağam Hasta mı? Ayrıca gelişmiyor.

Cevaplar için çok teşekkürler.

Kaplumbağayı önce fırça ile temizleyip sonra kurulayıp dediğiniz gibi vitamini 1-2 damla sürdüm. Ancak kuyruk kısmında kabukta yumuşama var. Acaba ekstra önlem almam gerekir mi?

Yem hakkında dediklerinizi not ettim. İnternetten de dediğiniz marka yemleri buldum, birkaç gün içinde alacağım.

Akvaryum konusunu maddi olarak mecburen biraz bekletmem gerekiyor ancak onu da kısa vadede çözmeyi planlıyorum. Betta akvaryumu kurmayı düşünüyordum ancak nasip bu arkadaşaymış :)

Küçük hayvanlarda arka kenarlar biraz esnek yapıda olur. Aynı yumuşaklık yada esneklik baş tarafında da mevcut ise kalsiyum eksikliğinden söz edebiliriz. Ön kısım daha sert ise sorun yoktur.

Ufak hayvanlarda kabuğun esnek olması yere düşme gibi sert darbeleri absorbe etmesini sağlarken büyüme aşamasında iç organların basınç altında kalmasını önler. Onun için kemik erimesi durumu oluşmadığı sürece devit takviyesi yapmayız. Aynı şekilde kabuk açısından zaruri bir durum yoksa kabuğa da sürmeyiz. Çünkü kabuk ince yapıda olduğu için emilim yapar. Fazla D vitamini de zararlıdır.

Hayvanın devit sürülmüş hali ile parlamayacak şekilde net bir resmini atabilirsen kabuğun durumuna bakıp kireç mi mantar mı bakarım.

Fırçalamaya gerek yok peçete ile kurutup sür.

cem' Alıntı:
Bu arada hayvanı güneşe çıkarma üşütebilirsin. Onun için ısıtma lambası kullanıyoruz.

Her ne kadar amfibik canlılar olsa da hayatları suda geçer. Onun için yere bırakma. Hayvan kir ve tozdan etkilenir. Genel temizlik ve sağlık kontrolleri harici sudan çıkarmıyoruz.

Bu hayvanlar salmonella taşıyor onun için her temasta suda dahil elleri bol sabunla yıkıyoruz.

Akvaryum işini ne kadar çabuk halledersen o kadar iyi olur. Havalar soğudu. Lamba ve su ısıtıcılı sisteme bir an önce geçmeli. Ara geçişli akvaryumu ne kadar büyük alırsan o kadar uzun süre gider. Akabinde ömürlüğe geçersin. Ekipmanı da ömürlüğe göre alır ve yenileme masrafından kurtarırsın. 80*40*50h ve en az 7 mm cam kalınlığında bir akvaryum birkaç sene götürür.

Su değişimleri emsal sıcaklıkta su ile olacak ne sıcak ne soğuk.

cem' Alıntı:
Küçük hayvanlarda arka kenarlar biraz esnek yapıda olur. Aynı yumuşaklık yada esneklik baş tarafında da mevcut ise kalsiyum eksikliğinden söz edebiliriz. Ön kısım daha sert ise sorun yoktur.

Ufak hayvanlarda kabuğun esnek olması yere düşme gibi sert darbeleri absorbe etmesini sağlarken büyüme aşamasında iç organların basınç altında kalmasını önler. Onun için kemik erimesi durumu oluşmadığı sürece devit takviyesi yapmayız. Aynı şekilde kabuk açısından zaruri bir durum yoksa kabuğa da sürmeyiz. Çünkü kabuk ince yapıda olduğu için emilim yapar. Fazla D vitamini de zararlıdır.

Hayvanın devit sürülmüş hali ile parlamayacak şekilde net bir resmini atabilirsen kabuğun durumuna bakıp kireç mi mantar mı bakarım.

Fırçalamaya gerek yok peçete ile kurutup sür.

https://hizliresim.com/Gn5cLR şu anda son hali bu.

Dün akşam dediklerinizi yaptıktan sonra biraz dolaşsın diye evin içinde bıraktım, kontrol ettim hiç adım dahi atmadı. Suyuna koyduktan sonra da 1-2 saat öyle kaldı. Sonra biraz dolandı ancak yine kalakaldı öyle, fazlasıyla durgun gözüküyor.

Bunlar kireç, plaka içine işlemiş, üst plakalar atılmadıkça çıkmaz dolayısıyla fırçaya gerek yok.

Bu hayvanlar suculdur akvaryumdan dışarı çıkarmıyoruz. Suyunu kabuk üstüne kadar yükselt. Kuru alanda ısıtma lambası olsun. 32 derece ısı verecek mesafede olacak. Hayvan üşütmüş. Bu boydaki hayvanlara titiz bakıyoruz. Şayet üşütme akciğer enfeksiyonuna çevirirse kurtulması zordur.

Hayvana her gün bir damla vitamin ver. Stick yemine damlatabilir yada doğrudan ağzına damlatabilirsin. Bu iştahını açıp canlandırır.

Hayvanı takip et iştah kesilirse tedaviye geçeriz. Kalorifer yanıyorsa kabı yanına yakın koy ama kalorifere temas etmesin.

cem' Alıntı:
Bunlar kireç, plaka içine işlemiş, üst plakalar atılmadıkça çıkmaz dolayısıyla fırçaya gerek yok.

Bu hayvanlar suculdur akvaryumdan dışarı çıkarmıyoruz. Suyunu kabuk üstüne kadar yükselt. Kuru alanda ısıtma lambası olsun. 32 derece ısı verecek mesafede olacak. Hayvan üşütmüş. Bu boydaki hayvanlara titiz bakıyoruz. Şayet üşütme akciğer enfeksiyonuna çevirirse kurtulması zordur.

Hayvana her gün bir damla vitamin ver. Stick yemine damlatabilir yada doğrudan ağzına damlatabilirsin. Bu iştahını açıp canlandırır.

Hayvanı takip et iştah kesilirse tedaviye geçeriz. Kalorifer yanıyorsa kabı yanına yakın koy ama kalorifere temas etmesin.

Takibiniz ve cevaplarınız için çok teşekkürler, sağolun.

Stick yemleri yemiyor, karides atınca yiyor. Stick yemleri sabah atıp akşam geri almak zorunda kalıyorum. İştahı şu an bayağı kapalı gibi.

Isıtma için çözüm arıyorum.

Sera raffy P al. Ahm yemi sevmediğinden yemiyordur. Ahm'yi bırak karidesten yiyebildiği kadar ver. Bünyesini sağlam tutalım. Ayrıca yumurta haşlayıp akını verebilirsin. Yerse bir öğün bu diğer öğün gammarus yaparsın. Yalnız raffy P'yi hemen al.

Hayvanda halsizlik ve iştah kaybına dikkat et olursa haber ver tedaviye başlayalım hemen.

O halde vitamin damlayı 10 saniye arayla ağız çevresine iki damla kadar ruj gibi sür ağız arasından girer. Yalnız burnuna gelmesin tıksırıp sana sıçratır.

Geri